Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cârâit/Zgomot ciudat de la ceasurile de bord

Alexiacob69
post 17 Nov 2021, 22:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 15 September 21




Salut! Am achizitionat in vară un renault latitude 2011, merge impecabil, are 305000 km reali, pe parte mecanică nu sesizez nici o problemă, dar pe partea de "confort fonic" sunt ceva probleme, ceva greierasi de la plasticul bordului cand e masina rece si scartait de tetiere/plastic de pe portiere atunci cand masina e subturata si accelerată intr o treapta superioară în deal, dar aceste lucruri pot fi trecute cu vederea. O problema ft. ciudată a aparut acum 1 luna, atunci când masina e intre 1200-1800 de turatii, se aude un carait (ca si cum doua fire ar face scurt-circuit, ft ușor confundabil cu un scartait de plastic) din partea stanga a bordului masinii, mai exact din zona acelor de bord, in interiorul bordului. Caraitul se intensifică la denivelari, si parca se extinde si pe la mijlocul bordului atunci cand merg mai mult timp pe drum accidentat, ajungându se sa fie foarte neplăcut acest sunet. Am explicat unor mecanici/electricieni aceasta problemă, dar am primit raspunsul "nu are nimic, merge asa, daca era ceva grav trebuia sa apara ceva in bord). Scriu aici in ideea ca cineva a mai intampinat aceasta problema si m ar putea sfătui cu ce sa incep. Am tras de bord, am tinut mana apasat pe el in momentul in care se auzea caraitul (de aici deduc ca ar fi ceva electric, un scurt circuit). Din pacate nu ma pricep prea mult nici pe partea de mecanică nici pe cea de electronică, din acest motiv am apelat la ajutorul dvs., sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.
Vă mulțumesc anticipat!


--------------------
Renault Latitude 2011 Initiale Paris - IS47YCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 18 Nov 2021, 09:20
Post #2


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salut. Si la mine, la rece, parca se aud uneori ceva greieri in zona volanului.

Scurt circuit sigur nu ai, ca s-ar lasa cu fum sau/si miros specific de izolatie incinsa. Mai probabil sa fie vreun contact imperfect. Daca ar fi pe partea motorului sau alimentarii a unui calculator, ar fi aparut vreo avertizare pe bord. Printre cei mai mari consumatori alimentati din habitaclu este degivrarea lunetei, incearca sa mergi cu climatronicul OFF cateva minute dimineata si vezi daca mai face.

Nu este exclus sa fie tot ceva greieri cu un sunet aparte.

This post has been edited by AdR!@N: 18 Nov 2021, 09:21


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexiacob69
post 18 Nov 2021, 13:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 15 September 21




Multumesc dl. Adrian, o sa incerc diseară cand ajung la mașină, să merg cu climatronicul pe "off". Am sa mi cumpăr si un spray de contacte, poate asta o sa fie rezolvarea mea. Revin cu update.

18 Nov 2021, 19:18:
Update: am mers si fara climatronic, acelasi sunet din pacate...Sa incerc sa dau bordul jos sa caut contactul imperfect? Aveti vreo sugestie?

This post has been edited by Alexiacob69: 18 Nov 2021, 19:18


--------------------
Renault Latitude 2011 Initiale Paris - IS47YCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 19 Nov 2021, 09:14
Post #4


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Demontarea bordului la latitude (si la orice masina moderna) e o provocare pentru oricine... si te trezesti ca, cauti acul in carul cu fan. Daca nu observi vreo anomalie in functionare nu are rost sa scotocesti instalatia electrica. Mai bine cauta pe cineva cu un tester, vezi ce erori sunt inregistrate. Partea electrica este destul de bine monitorizara.

Mai degraba demontezi ansamblele bordului pentru gasirea si remedierea greierilor din bord. Totusi eu cred ca de acolo vin zgomotele.

Numai bine!
Adrian

PS... fara dl...suntem colegi.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:54
Dacia