Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

sunet la amortizoare

corba
post 28 Jun 2024, 17:34
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 1 November 08




Salut

Am schimbat amortizoarele fata OEM, flanse amortizoare OEM, bielete antiruliu, bielete directie, capete bara in service, am luat masina din service acum o saptamana. Renault megane sedan 2007 benzina.
Ieri am mers cu masina. Cand am ajuns la destinatie, la ora 10, in parcare, am sesizat niste mici pocnete cand actionez volanul. Am iesit pe bulevard si la fel se aud zgomotelele. Cadenta pocnetelor e cam ca scartaitul acela al rotilor fata cand misti volanul si rotile sunt pe o suprafata lucioasa numai ca sunt metalice, se aud in sasiul masinii. Le aud din interiorul masinii. Ieri, ca si astazi, a fost foarte cald.

Azi dimineata am mers la service insa zgomotul nu se mai auzea. nu am stiu sa explic prea bine natura zgomotului. Mi-a zis ca e ok.

La pranz, masina fierbinte, cand misc volanul pocnetele au reaparut. Cred ca se aud de la flansele amortizoarelor, in rulmenti. Sunt de intensitate mica.

Luni merg in concediu in Grecia. E prudent sa merg cu masina ?

Multumesc pentru sfaturi.


--------------------
Renault Mégane Sedan 2.2 1.4L 16V, 72kW @6000 2007 Manager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 28 Jun 2024, 23:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 27 February 09




Cel mai probabil zgomotele erau si inainte ( ?? dar de nesesizat din cauza pieselor uzate care s-au schimbat ?? ).
Daca in mers pe drum plat si drept iei mana de pe volan si masina ramane pe traiectorie nu ai de ce sa iti faci griji.

Eu am aceleasi zgomote cand misc volanul aleatoriu, mai ales la parcat masina. Nu conteaza ca e frig sau cald, pocneste ceva cand vrea. Si la fel ca tine am zis si eu ca daca schimb rulmenti amortizor, suspensie, bielete, etc o sa scap dar nu am scapat.

Daca vrei sa fii si mai linistit, poti cere o parere si la un service Renault.


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st September 2024 - 09:14
Dacia