Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Valva EGR Laguna II, probleme, sfaturi

devil_boy
post 8 Sep 2007, 20:15
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 16 May 07
From: minunatul BUCURESTI




am avut si eu acceasi problema cu uleiul in zona vanei EGR.Vana am reusit sa o demontez,sa o curat,am inlocuit garnitura metalica si cea de cauciuc.dar a aparut o alta problema,a reaparut ulei la damper sau cum s-o numi ea.este piesa accea cu un cilindru in capat.(numarul 8 din poza cu ansamblul motor)
vreo ideie de unde poate fi uleiul?
ms anticipat

This post has been edited by devil_boy: 8 Sep 2007, 20:16


--------------------
Renault Laguna 2006 facelift Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 19 Sep 2007, 00:11
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Am patit-o pe pielea mea.
Mi s-a spart EGR in galerie. Nu o loviti ca se crapa imediat. Singura sansa este sa demontati evacuarea de pe masina, dupa care sa o incalziti cu o flacara. Apoi trageti de EGR, fara sa rotiti vreun pic. Dar se poate sa nu iasa nici asa si veti fi nevoiti sa apelati la dalta si ciocan pentru a o sparge definitiv.

E bine sa fiti pregatiti pentru un alt egr cand va apucati de treaba.

Apropos, mi-a ramas partea electrica, cea din exterior. Dati-mi mesaj daca aveti nevoie de ea.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheAlphonso
post 19 Sep 2007, 15:55
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 11 March 06
From: Bucuresti




Un mic tutorial despre demontarea galeriei se poate?
Multumiri anticipate.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi 88kW 2002 Privilege - B-XX-LIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 19 Sep 2007, 16:44
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Mai intai se demonteaza tot ce este pe galeria de evacuare. Vaccumuri, volet, furtune...Inclusiv partea electrica a EGR, ca sa ai loc.

Ai nevoie de o tubulara de 10, de preferat de 1/4 si un prelungitor, pentru a desface cele 4 sau 5 piulite in care e prinsa galeria.

Atentie la prima piulita din partea dreapta, cea de langa senzorul de temperatura a apei. Acolo trebuie sa scoti si prezonul din chiulasa. Ai nevoie de 2 piulite pe care sa le insurubezi pe prezon si cu ajutorul lor sa-l scoti. Asta ar fi cea mai incomoda operatiune.

Dupa care mai ai de desfacut un racord de metal, din partea de jos a galeriei, de sub EGR. E prins intr-un colier pe care il desfaci cu surbelnita.

Sper ca te-am lamurit cat de cat. smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 19 Sep 2007, 20:59
Post #95


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




EGR = exaust gas recirculation. Este recircularea unei cantitati mai mici sau mai mari a gazelor de evacuare prin galeria de admisie direct in motor.
Operatiuni efectuate:
1. desfaci cele 3 suruburi ale capacului de plastic care acopera motorul si scoti acel capac
2. identifici colierul care strange furtunul gros care aduce aerul din intercooler in galeria de admisie. Este cel mai gros furtun care intra pe capatul galeriei de admisie (in partea dreapta, privind din fata masinii, adica pe partea soferului). Desfaci colierul, scoti furtunul , si cu o carpa curata cureti depunerile de acolo. Daca sunt depuneri serioase treci si la pasii urmatori.
3. Se identifica, in galeria de admisie, valva EGR. Este situata in galeria de admisie, imediat dupa colierul pe care l-ai desfacut mai sus. In acea zona, galeria este mai dilatata, si o sa vezi un "obiect" rotund, plasat orizontal in galerie, care are o mufa(atentie cum o scoti ca are siguranta) si este prins in galerie cu 3 suruburi plasate orizontal(culcat).In aceiasi dilatare, daca te uiti in spatele motorului, o sa vezi o teava de legatura direct intre galeria de evacuare si cea de admisie care intra pe dedesuptul galeriei de admisie in dreptul valvei EGR.
4. Ai gasit valva EGR, scoti mufa, desfaci cele 3 suruburi de prindere cu o cheie de 10, si usor, prin rotire si tragere extragi afara valva. O cureti cu motorina sau ceva spray de curatat, cureti cu atentie si locasul din galerie de unde ai scos valva. Atentie sa eviti pe cat posibil intrarea in motor prin galeria de admisie a corpurilor straine.
5. Pe partea dinspre sofer, mai exista doi senzori. In unu intra un furtun. Scoti furtunul dinspre senzori si sufli aer cu gura in el. La mine era obturat total. Mai este unul cu 2 furtune, verifica-le si pe alea. Unu este pentru masurarea presiunii de la intrarea in motor a aerului, cel cu doua este pentru depresiunea din galeria de admisie.
La mine, gaura din valva dinspre motor era obturata in proportie de 7-80%. Nasol...
Scule necesare: cheie fixa 10mm, surubelnita lata pentru colier, surubelnita subtire pentru siguranta mufei.

Ce am mai descoperit la al meu. Capacul ala de pe motor, la vibratii freca un fir de alimentare a unui injector. Deja izolatia era roasa si acuma freca pe fire. Am luat masuri.
(de la r&d citire wink.gif )


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 19 Sep 2007, 21:18
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(przamfiri @ 19 Sep 2007, 20:59)
de admisie in dreptul valvei EGR.
4. Ai gasit valva EGR, scoti mufa, desfaci cele 3 suruburi de prindere cu o cheie de 10, si usor, prin rotire si tragere extragi afara valva.
*



Repet, nu o scoateti prin rotire. Exista sansele sa se blocheze la un moment dat si o sa fii nevoit sa apelezi la un cleste sau ceva de genul asta. De acolo pana la a crapa, mai e foarte putin.

Daca nu iese, nu o fortati. Dati galeria jos si incalziti-o, eventual stransa intr-o menghina, ca sa lucrati usor la ea.

This post has been edited by andu911: 19 Sep 2007, 21:24


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 19 Sep 2007, 22:36
Post #97


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




asa este usor usor cu rabdare


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 20 Sep 2007, 20:10
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




QUOTE(przamfiri @ 19 Sep 2007, 20:59)

5. Pe partea dinspre sofer, mai exista doi senzori. In unu intra un furtun. Scoti furtunul dinspre senzori si sufli aer cu gura in el. La mine era obturat total. Mai este unul cu 2 furtune, verifica-le si pe alea. Unu este pentru masurarea presiunii de la intrarea in motor a aerului, cel cu doua este pentru depresiunea din galeria de admisie.
La mine, gaura din valva dinspre motor era obturata in proportie de 7-80%. Nasol...

*


Nu am inteles deloc despre ce senzori este vorba.Daca ai pune o poza sau un desen ( sunt atatea in forumul asta ) sau macar denumirile lor corecte ( nu am auzit deloc de senzor ce masoara ce ai zis tu in acea zona...) ne-ai ajuta pe multi deoarece un furtunas de vacuum din acea zona infundat e foarte periculos ptr motor-turbina iar multe defecte sau mers necorespunzator al motorului poate pleca si de aici tinand cont ca un furtun infundat nu poate aparea ca eroare/defect pe nici o natie de tester...
Ti-am fi recunoscatori!
Multumesc!


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheAlphonso
post 20 Sep 2007, 21:33
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 11 March 06
From: Bucuresti




Fara alte comentarii, doar: STAY TUNED...MORE TO COME!


Attached File(s)
Attached File  3916A_3_4.pdf ( 96.74k ) Number of downloads: 1978
Attached File  MR_395_LAGUNA_1_824_11.pdf ( 339.09k ) Number of downloads: 1674


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi 88kW 2002 Privilege - B-XX-LIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26GER
post 16 Oct 2007, 17:58
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 October 07




salut! am avut si eu o problema cu EGR-ul. mi s-a rupt partea electronica si a ramas in galerie partea mecanica. m-am speriat f rau cand am vazut mesajele voastre, referitoare la "chinul" patit sa scoti dracia din galerie. surprinzator la mine a mers ca pe roate. am desfacut cele 3 suruburi, apoi am lovit cu patentul in el de cateva ori. a iesit.
daca nu am schimbat acea garnitura otelita are ceva?


--------------------
Renault Laguna II 2001 - OT-26-GER
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DANUTZICU 08
post 24 Feb 2008, 16:11
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 2 February 08
From: Petrila (HD)




Am scos vana EGR si in timpul lucrarii partea electrica s-a desprins de partea mecanica. Am curatat-o,apoi am asamblat-o si am montat-o pe galerie. Acum observ scurgeri de ulei pe orificiul de aerisire dintre cele doua parti.(electrica si mecanica). Oare trebuie sa schimb EGR-ul.Ce s-ar intampla daca as obtura cu silicon orificiul de aerisire ?


--------------------
RENAULT MEGANE-SCENIC 2001/RXE - HD-07-ASB
Incepator
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu_diu
post 24 Feb 2008, 17:23
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 17 February 08
From: CLUJ-NAPOCA




nu stiu de ce mai tineti EGR. eu l-am anulat de mult si pot spune ca masina alearga mult mai bine si consuma mai putin fara el. operatiunea e simpla se scoate mufa de alimentare afara


--------------------
renault clio 1,5 DCI 210 000 KM 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DANUTZICU 08
post 24 Feb 2008, 20:38
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 2 February 08
From: Petrila (HD)




Pai si daca ii scot mufa scap si de scurgerea de ulei ?


--------------------
RENAULT MEGANE-SCENIC 2001/RXE - HD-07-ASB
Incepator
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cridaia
post 25 Feb 2008, 12:11
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.100
Joined: 25 February 08
From: Sannicolau Mare, Timis




Salutare,
am fost si eu la un test cu masina mea ( Laguna1 ) si imi spune EGR error.
Poate sa im ispuna cineva unde este localizat acest EGR, poate o poza ma va lamuri mai bine, si cam care ar fi pretul la acesta piesa.
Multumesc

26 Feb 2008, 08:47:
ma adresez lui claudiu_diu.....daca se scoate mufa de la EGR, computerul de bord nu sesizeaza nimic ? nu apare nici o eroare ?

This post has been edited by cridaia: 26 Feb 2008, 08:47


--------------------
Volkswagen Passat - Break 2009 - BlueMotion - TM 98 BUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 7 Mar 2008, 01:55
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(TheAlphonso @ 20 Sep 2007, 21:33)
Fara alte comentarii, doar: STAY TUNED...MORE TO COME!
*



Pai asa stie oricine s-o scoata. Ideea e cum o scoti cand ramane acolo doar partea mecanica.

Referitor la anularea ei... gazele de pe evacuare, care vor ajunge in turbina, vor avea o temperatura mai ridicata.

Care sunt (+) si (-) la mufa aia ?

This post has been edited by andu911: 7 Mar 2008, 01:57


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cridaia
post 7 Mar 2008, 08:37
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.100
Joined: 25 February 08
From: Sannicolau Mare, Timis




si totusi.............nu sunt lamurit................exista acest EGR pe Laguna1 ph2 ?????
si daca da.....unde este pozitionat ? o poza m-ar putea lamuri,multumesc


--------------------
Volkswagen Passat - Break 2009 - BlueMotion - TM 98 BUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milik08
post 7 Mar 2008, 14:13
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 18 March 07




citesc topicul de 4 pagini. nu inteleg de ce trebuie sa umbli la egr. al meu nu are nimic dupa 80.000. la cat pica? scuze ca nu ma pricep prea bine la asa ceva, dar vreau sa stiu daca ma astept la o cadere sau nu...


--------------------
Renault Laguna II VFIBG0 2004 - 55zav
Laguna II, 120 CP 1,9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 7 Mar 2008, 22:10
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




A mea are 170K.
Umbli daca pica, daca nu.... nu.
Acum depinde si de turatiile la care schimbi si intr-o oarecare masura si de noroc.
Chiar daca prin oras mergi mai "mosnegeste" o data pe saptamana cand scapi pe europeana da-i talpa sa mai cureti egr-ul.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 8 Mar 2008, 04:14
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Intre partea electrica si partea mecanica este o garnitura de textolit. Unele o au, altele nu. Eu cred ca e mai bine fara.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DANUTZICU 08
post 9 Mar 2008, 20:53
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 2 February 08
From: Petrila (HD)




Nu cred ca e mai bine fara garnitura.Mie fara garnitura imi pierde ulei pe la imbinarea dintre partea mecanica si cea electrica. E normal ?


--------------------
RENAULT MEGANE-SCENIC 2001/RXE - HD-07-ASB
Incepator
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 9 Mar 2008, 21:43
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Pai garnitura aia nu e pentru etansare. Are o sectionare prin care ar putea trece lejer mizeria.

Partile negative si pozitive ale garniturii.

Cu garnitura pusa, cele doua supape nu se deschid atat de mult, lucru care duce la o imbacsire mai rapida.
Fara garnitura, supapele nu se inchid foarte repede si automat se produce o trepidatie cand se opreste motorul.

Referitor la garnitura de la damper, exista o rezolvare mai simpla. Se scoate garnitura, dupa care se baga un elastic de bani(are acelasi diametru biggrin.gif ) si se pune garnitura la loc, peste elastic.

QUOTE(cibernuts @ 10 Apr 2006, 21:14)
Egr-ul este sub furtun,uite in fotografia asta am desfacut dumperul ca sa inlocuiesc garnitura si se vede mai bine valva egr.Am pus si o fotografie cu garnitura care vine de la intercooler,cea pe care a trebuit sa o schimb dar am impresia ca trebuie sa schimb si tabla aceea de la egr asa cum spune b06fcn.
M-ati intrebat denumirea la garnitura ,sincer sa fiu le-am explicat doar pe unde vine le-am dat seria de la caroserie si mi-au pus-o la pachet biggrin.gif pe mine ma costat doar 5 euro chestia din cauciuc iar celalta din tabla 7euro din madrid,direct de la renault.

*






This post has been edited by andu911: 9 Mar 2008, 21:46

Attached thumbnail(s)
garnitura.gif ( Size: 98.11k ) Number of downloads: 2468
egr2.gif ( Size: 123.46k ) Number of downloads: 3031


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 9 Mar 2008, 22:37
Post #112


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




cu garnitura,fara garnitura cu elastic de bani sau fara elastic de bani.cu siret de adidas sau pantof wink.gif ....acolo nu trebuie sa fie ulei si daca este .....fratilor .....tanti turbina are probleme .....stati linistiti.....este si cazul meu.....(din pacate)....o sa ne aducem aminte,cand o sa ne lasa turbina,de vechea dacie cand o opream in viteza,din cauza gazolinei cu care mergea saraca.... off fereasaca Dumnezeu ......de asta imi este cel mai frica

This post has been edited by przamfiri: 9 Mar 2008, 22:42


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 9 Mar 2008, 22:45
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Rezista elasticul ala? Ma gandesc la temperatura mai ales. Oare un silicon rosu din ala de 370 de grade pus pe interiorul garniturii ar ajuta?

This post has been edited by dan73205: 9 Mar 2008, 22:46


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 10 Mar 2008, 00:11
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Pai cred ca rezista, nu are contact cu galeria

przamfiri: uita-te la acest desen. Toti vaporii de recirculare a uleiului sunt bagati in racordul dintre filtru si turbo. De acolo sunt plimbati prin tot circuitul de admisie. Normal ca pe unde nu e perfect etans, scapa presiune. Iar aerul fiind plin de vapori de ulei...
In momentul in care tu scoti damperul, normal ca gasesti ulei pe el, ca se formeaza condens pe peretii racoardelor, vaporii transformandu-se in cele cateva picaturi de ulei. Mai ales ca vaporii se racesc cand trec prin intercooler.

De ce sunt introdusi vaporii direct dinanintea turbinei, nu stiu. Or fi avut vreun motiv...

Iar daca urmaresti traseul ce iese din turbina si ajunge in intercooler... ar insemna ca turbina sa arunce destul de mult ulei, care sa treaca prin intercooler si sa ajunga sus la damper. Iar pe joja nu apar pierderi atat de mari. Si cu o presiune de 1-2 bari, nu cred ca reusesti lucrul asta.

Parerea mea. blush.gif

This post has been edited by andu911: 10 Mar 2008, 04:24

Attached thumbnail(s)
intake.JPG ( Size: 77.43k ) Number of downloads: 3415


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 10 Mar 2008, 13:40
Post #115


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




Iar daca urmaresti traseul ce iese din turbina si ajunge in intercooler... ar insemna ca turbina sa arunce destul de mult ulei, care sa treaca prin intercooler si sa ajunga sus la damper. Iar pe joja nu apar pierderi atat de mari. Si cu o presiune de 1-2 bari, nu cred ca reusesti lucrul asta.

Parerea mea.

Această postare a fost editată de andu911: Astăzi, 04:24

ai si tu dreptate si eu m-am gandit ....la cat ulei am pe acolo de ce pe joja nu scade nivelul ingrijorator adica la 12000-13000 de km am completat cam un litru de ulei(nu mi se pare mult)......dar totusi.......nu vad ce sa caute uleiul acolo......decat daca,cum am spus,tanti turbina....este bolnavioara

buna poza mersi am salvat-o wink.gif


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 10 Mar 2008, 16:44
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Pai ti-am zis de la ce e uleiul, cand ai motorul cald, scoate furtunul ala de la recirculare sa vezi ce vapori ies pe-acolo. Sau scoate busonul de la ulei, ca tot aia e.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DANUTZICU 08
post 10 Mar 2008, 19:53
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 2 February 08
From: Petrila (HD)




Daca am pierderi de ulei intre partea mecanica si cea electrica nu cumva EGR-ul e de vina? E normal ca uleiul sa patrunda pe langa axul EGR-ului si sa apara intre partea electrica si cea mecanica ?


--------------------
RENAULT MEGANE-SCENIC 2001/RXE - HD-07-ASB
Incepator
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 11 Mar 2008, 03:24
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




inca o chestie... maine sper sa dau jos epuratorul si sa-l curat, am impresia ca el e oaia neagra


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 11 Mar 2008, 21:36
Post #119


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




sant curios daca iepuratorul este cauza ,frate lagunist astept raspuns
Multumesc ....Doamne Ajuta !!!


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 11 Mar 2008, 21:49
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




@andu...ne tii si pe noi la curent cu epuratorul ala? Ar fi interesant ca ma bate gandul sa iti urmez exemplul. Poate faci un topic nou pe tema epuratorului asta. Ma sacaie uleiul ala de acolo si pe mine.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:59
Dacia