Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Audio pe masina, Cum sa facem pe twingo o mica discoteca :)

twingo_buc
post 1 Nov 2009, 00:14
Post #61


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




ciudatel faptu ca ai doar 2 boxe de 10 si un subwoofer. adica nu e ciudata proportia la sunet? nu iti acoperi la volume mari sunetul boxelor cu cel al subwooferului? haionu cred ca zdrangane ceva.

Sa revin la ce ziceam mai sus gata am reusit sa instalez tot: cd player+ 2 boxe mari si ovale Magnat de la colegul Tortulet care mi le`a dat cu tot cu polita si ranforsare de lemn facuta sub ea(Daca nu ma insel au fost ale lui bog19ro) si au ramas in bord boxele originale. proportia sunetului am setat`o 75 % spate 25 % fata. se aude superb da ma cam enerveaza ca zdrangane haionul. Ce va recomand la sistem audio am monetat pe golf tot un player sony cu 2 boxe rotunde de 16 cm cu 3 cai in portiere marca BOSE iar pe spate 2 boxe ovale cu 3 cai HIFONICS. Va spun cu cea mai mare sinceritate ca se aud impecabil.au o acustica aproape perfecta si va spun ca nu mai aveti nevoie de subwwofer si de nimic. Multumesc BUBULE inca odata toata stima si vorba aia"bubule te iubim că ca tine nu gasim"


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RadNoise
post 1 Nov 2009, 00:23
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 22 November 08
From: Iasi




setat cum trebuie, nu e un dezechilibru major. sub-wooferul e de fapt un woofer mai mult, lucrand la frecvente joase spre medii, iar boxele din bord medii spre inalte si inalte. se completeaza binisor, dar se simte totusi nevoia unui dufuzor mai ferm de medii. pentru acoperit zgomotul zilnic al orasului e excelent. pe parcurs om mai vedea ce aduce mosu'


--------------------
Renault Twingo 1999 - IS - 07 - CZE
Diagnoza Vw, Audi, Skoda, Seat, Opel, Fiat, Ford - incepand cu 25 lei
http://diagnoza.pinzaru.ro 0745362498 - Radu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 1 Nov 2009, 00:34
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Sunt absolut convins ca echipamentele pe care le aveti sunt foarte bune.
Din pacate insa pariez pe ce vreti voi, ca nu o sa reusiti sa obtineti nimic spectaculos, atata timp cat nu va apucati de o isonorizare serioasa de la A la Z.
Asta este problema masinuteleor din clasa asta (mai sunt si altele din clasa medie - Clio de exemplu).
Ganditi-va numai la banalele plastice de pe portiere, cum vibreaza dulce pe tabla portierelor, la fel si plasticele laterale din spate (ca efect al sobwoofer-ului).

Pentru a face ceva intr-adevar de calitate trebuie sa te apuci sa cumperi folii speciale de isonorizat (gen Dynamat) - si odata ai de isonorizat spatele plasticelor mai sus pomenite, apoi mai ai si pe interiorul portierelor si pe sub ornamentele de plasic lateral-spate. De asemenea in portbagaj si podeaua acestuia trebuie sa ii dai o atentie deosebita, frecvente joase de la subwoofer o sa faca sa "cante si sa joace" tot ce e pe acolo.

Am auzit ca si Aluband (o folie similara cu Dynamat-ul insa folosita la acoperisurile caselor) http://www.denbraven.ro/dbr/ro/prez_produs...%20Aluband' ar face treaba cu succes insa la un pret mult mai decent (unii spun ca Dynamat-ul este mult mai bun). Parerea mea este ca sunt cam la fel si totul tine de reclama (am vazut indeaproape Dynamat si este un bitum + folie de aluminiu).
Insa sincer pana nu va isonorizati ca lumea Twingozaurii, investiti degeaba in audio - practic se obtine o excelenta zornaitoare pe roti. Ori eu sunt adeptul sunetului de calitate.

Mai este o problema. Portierele noastre sunt destul de masive si grele. Este de recomandat sa se foloseasca un fonoabsorbant usor pentru a nu le ingreuna si mai mult. De asemenea pe langa fonoabsorbant si boxele din portiere trebuie sa nu fie exagerat de grele. Toate kilele astea in plus fac sa ingreuneze portierele si pe urma ne miram cum de nu se mai inchide usa ca lumea in plus masina se ingreuneaza. Citeam un topic in care cineva spunea ca la isonorizarea unui Ford Sierra sa "castigat" aproape 80kg in plus !!! Este ceva. Insa cum noi avem motorasele "ceva" mai anemice decat un Ford Sierra (este drept si suprafetele sunt mai mici) riscam sa scada din energia masinutei si sa creasca consumul.

This post has been edited by bubu782001: 1 Nov 2009, 00:47


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 1 Nov 2009, 01:00
Post #64


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




usile nu ma bag deoarece nu am boxe in ele si nici suport de boxe. cel mai important mi se pare haionul deoarece zdrangane destul de tare. o sa dau jos capacul din interior sa vad ce si cum. Mai am o vaga idee, masina mea are 9 ani aproape 10, cred ca voi mai umbla si la anumite suruburi sa le mai strang daca e cazul poate se mai duce din zgomotul haionului. La partea cu ingreunatul sa stii ca ai mare dreptate, mai ales la usi aceasta fiind o boala a coupe`urilor daca se poate zice asa. La noi si asa exista si acele bari in usi, geamurile sunt mult mai grele fiind mult mai lungi fiecare kg conteaza. Am mai observat ceva la masini, vorbind la modul general nu numai la twingo: e de preferat sa se puna boxe in spatiile originale doarece din cate am inteles au acustica calculata in asa fel incat sa se auda cat mai bine posibil in pozitiile respective. de aceea ar trebuie evitata montarea boxelor in polita de la portbagaj sau mai stiu eu unde. In fine o fi legenda sau nu maine ma pun pe trb o seara buna tuturor.


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 1 Nov 2009, 01:30
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Eu am pus difuzoarele spate pe polita din spate, insa sunt micute si nu prea au efect (sunt cam niste trompete - niste XPLOD-uri mici). Pe langa asta sa ingreunat foarte mult polita si sare tot timpul sfoara aia de pe carligele alea de plastic. O sa refac polita (scot difuzoarele de acolo) am sa ii pun 2 discuri din carton lipite bine (DAMN! nu am pastrat bucatile decupate) si o sa o acopar cu o panza ceva + prenadez toata polita(cred ca o sa iasa bine). Sau cumpar alta (fara pic de munca).
Pentru difuzoarele spate cred ca am sa fac niste incinte pe care am sa le amplasez in zona discurilor acelea de plastic ce sunt deasupra capului de amortizor din spate.
Incintele cred ca am sa le fac din tub PVC (am vazut ca se gasesc si de culoare gri), pe care am sa le izolez pe interior cu aluband + niste masti de difuzoare sa dea bine. Montajul am sa il fac cu ajutorul unor discuri de cauciuc (sa elimin vibratiile).
Insa inainte de asta am sa "capitonez" plasticele laterale din interior (alea mari din spate) cu aluband, pe partea ce priveste la tabla. Pentru ca altfel o sa vibreze si o sa zdrangane aiurea.
La masinile hatchback (cum e a noastra) se poate face foarte frumos un subwoofer in interiorul oalei de la roata de rezerva chiar si fara a renunta la roata de rezerva (o am in cap demult) si anume:
- se izoleaza foarte bine oala-suport folosita la depozitarea rotii de la rezerva.
- se pune roata de rezerva INSA invers (in acest caz trebuie dat filetul la surubul de fixare pana jos iar apoi taiat pe inaltimea necesara cat sa prinda roata).
- se pune un disc de burete gros (4 - 5 cm) pe fundul oalei pentru ca roata sa "stea pe moale"
- se fixeaza roata (inversata cu gaura orientata in sus) cu un surub (eventual fixat pe ceva cu maner sa fie usor de desfacut). Se calculeaza spatiul din interiorul rotii (inaltime si diametru) in cm cubi (litrii).
- se ALEGE un difuzor de subwoofer al carui lucru corespunde volumului calculat
- se monteaza pe o placa din PVC taiata rotund (care la randul ei are pe ea material din acele de pus pe boxe -nu stiu cum se cheama - aia ca o pasla)
- se monteaza o placa (decupata circular) cat sa preseze peste sobwoofer.
- daca treaba este facuta corect or sa fie rezultate super ok.

CEVA POZE

This post has been edited by bubu782001: 1 Nov 2009, 01:53

Attached thumbnail(s)
1CoUVS_afe0a1cd573e0d64ad07674d4632920a_resize.jpg ( Size: 86.12k ) Number of downloads: 1133
1Cp3Ur_afe0a1cd573e0d64ad07674d4632920a_resize.jpg ( Size: 89.7k ) Number of downloads: 1187
1Cplmr_afe0a1cd573e0d64ad07674d4632920a_resize.jpg ( Size: 51.1k ) Number of downloads: 1188
1CpMO0_afe0a1cd573e0d64ad07674d4632920a_resize.jpg ( Size: 94.19k ) Number of downloads: 1183
1G2PBJ_afe0a1cd573e0d64ad07674d4632920a_resize.jpg ( Size: 83.34k ) Number of downloads: 1185
1G2ZAi_afe0a1cd573e0d64ad07674d4632920a_resize.jpg ( Size: 90.65k ) Number of downloads: 368


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIHAELY
post 2 Nov 2009, 16:23
Post #66


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 291
Joined: 26 January 09
From: BC.




Sal ...cred ca e multa munca ..
incintele le-am comandat dupa cod orig.(la culoare) si au costat 97.0 ron.(cabluri, cu schema de montaj si mufe orig.)
Si impreuna cu doua Blaupunct de 10 cm. la 65.0 ron. am rezolvat problema acusticii in masina (binenteles ca nu cu pretentii), dar audtiia este super .


--------------------
renault twingo/megane II nov. 2001 initiale paris/2003dinamyque 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIHAELY
post 8 Nov 2009, 13:57
Post #67


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 291
Joined: 26 January 09
From: BC.




si poze ..!!

Attached thumbnail(s)
boxe_mici_4.jpg ( Size: 201.88k ) Number of downloads: 372
mici_boxe.jpg ( Size: 199.45k ) Number of downloads: 360


--------------------
renault twingo/megane II nov. 2001 initiale paris/2003dinamyque 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kostyn Twingo
post 9 Nov 2009, 15:35
Post #68


Costin


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 September 07
From: Bucuresti




sunt si eu interesat de lucratura ta ... de unde ai comandat ca vreau si eu.Merci si astept raspuns


--------------------
Renault Twingo Renault Twingo 2001 - B-69-PKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIHAELY
post 9 Nov 2009, 15:56
Post #69


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 291
Joined: 26 January 09
From: BC.




SAL..
comanda dupa cod original din catalog (77 01 419 595, SPEAKER MOUNTINGS AND GRILLES )..la reprez.RENAULT .
Si cred ca mai aveau un set pe stoc , iar daca este interes pot sa ma interesez loco.

Attached File(s)
Attached File  ACCESORII_TWINGO.pdf ( 766.51k ) Number of downloads: 217


--------------------
renault twingo/megane II nov. 2001 initiale paris/2003dinamyque 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kostyn Twingo
post 9 Nov 2009, 16:34
Post #70


Costin


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 September 07
From: Bucuresti




Merci mult
Trebuie sa sun la ei sau cum ai facut comanda, sincer eu nu prea ma descurc .... si pretul final pe care l-ai platit care este ? Merci mult si sorry de insistenta


--------------------
Renault Twingo Renault Twingo 2001 - B-69-PKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIHAELY
post 9 Nov 2009, 16:53
Post #71


membru asociatiarenault


Group: Members
Posts: 291
Joined: 26 January 09
From: BC.




Pret numai pt incinte (fara difuzoare) + cabluri si mufe + suruburi 97,0 sau 98,0 ron..


--------------------
renault twingo/megane II nov. 2001 initiale paris/2003dinamyque 2.0 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalincre
post 17 Dec 2009, 15:05
Post #72


twingo fan


Group: Members
Posts: 130
Joined: 15 February 08
From: Laslea, Sighisoara




se mai poate si asa:

asa am facut eu. daca va placut subscrieti va rog.

This post has been edited by catalincre: 17 Dec 2009, 15:07


--------------------
renault/nissan twingo/note 2009 night&day/2006 acenta - SB 97 ACC/ SB 98 ACC
SB 97 ACC / SB 98 ACC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 17 Dec 2009, 18:39
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Si daca nu ne place? (Glumesc desigur)
Insa problema ar fi la difuzoarele alea laterale. Nu prea sunt logic amplasate. Alea nu fac decat sa perturbe efectul BASS-ului de jos. Da-le si tu un unghi mai inspre sus. Sau poate ma insel eu?


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalincre
post 17 Dec 2009, 20:53
Post #74


twingo fan


Group: Members
Posts: 130
Joined: 15 February 08
From: Laslea, Sighisoara




difuzoarele laterale sunt amplasare in gaurile unde sunt centurile, acela era un spatiu mort. si trebuia umplut cumva. nici unul dintre difuzoare nu sunt teoretic in aceeasi incinta (exceptand masina in sine ca incinta). adevarul e ca se poate perturba basul cu ele dar totul tine de setari, la urma urmei e un sistem 4.1. am avut si un blaupunkt care-mi ocupa jumatate din portbagaj, dar mai am nevoie si de spatiu, asa ca am ajuns la aceasta solutie si a meritat. mai urmeaza o mai buna etansare a imbinarilor la panourile laterale (daca aveti idei, ascult sau am sa citesc). la o eventuala intalnire la munte o sa puteti vedea pe viu. pana atunci va urez bass mare si multe medii si inalte.


--------------------
renault/nissan twingo/note 2009 night&day/2006 acenta - SB 97 ACC/ SB 98 ACC
SB 97 ACC / SB 98 ACC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinescu
post 20 Jan 2010, 13:28
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 January 10




Eu unu am pus 2 boxe ovale pe placa din spate un woofer X-treme cu statie non marca in usi 2difuzoare grundig si cate un tweeter pe plasticul de langa manerul de reglaj al oglinzilor=un mp3LG si vreau sa spun ca mi-a cazut sticla de pe oglinda din dreapta de la bass!o sa pun si poze!


--------------------
renault twingo 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xxxciprixxx
post 7 Apr 2010, 18:40
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 March 10
From: hunedoara




buna eu am comandat difuri de 10 cm (4") cele de sub bord,componente de la DLS reference PS4 de la sono.ro au preturi mult mai mici ca pe be-loud (no offence)
Vreau sa zic ca sunt difuzoare sanatoase inalte de matase si magnet de Neodyum
Urmeaza sa imi comand si eu la renault locasele din spate,si urmeaza poze cu noul proiect jl 12w7.3

Attached thumbnail(s)
jl_12w7.3.jpg ( Size: 9.24k ) Number of downloads: 264


--------------------
RENAULT TWINGO 96 AIR - HD 69 WOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmitzu
post 7 May 2010, 15:57
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 27 January 10
From: Popești-Leordeni




imi poate spune cineva daca casetofonul original are mai mult de doua iesiri? eu am doar cele doua boxe din bord si as vrea sa imi mai pun doua in spate, insa nu vreau sa schimb casetofonul original (inca nu l-am scos, mi-a venit aceasta idee la birou biggrin.gif) ms!


--------------------
Renault Scenic 3 1.9 dci 131 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 7 May 2010, 16:45
Post #78


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




are doar 2 iesiri


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmitzu
post 7 May 2010, 22:41
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 27 January 10
From: Popești-Leordeni




090.gif atunci e nasol, ms mult

This post has been edited by alexmitzu: 7 May 2010, 22:45


--------------------
Renault Scenic 3 1.9 dci 131 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipikao
post 8 May 2010, 16:11
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 24 September 09




Poti scoate de pe aceleasi iesiri tensiune pentru inca doua boxe, dar vei pierde din putere sau vei folosi volumul mai sus.
Oricum cand sunetul se va auzi din toate directiile va fi altceva chiar daca nu o sa-ti vibreze buburuza.


--------------------
renault twingo C06 07/1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmitzu
post 8 May 2010, 16:28
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 27 January 10
From: Popești-Leordeni




ms mult cipikao cheers.gif


--------------------
Renault Scenic 3 1.9 dci 131 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 9 May 2010, 06:51
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Prima data documentati-va,vedeti ce final audio are aparatul si apoi apucati-va sa montati nu stiu cate difuzoare pe iesiri.
Poti distruge finalul audio daca cobori impedanta pe iesire sub cea acceptata de el.Sunt integrate de exemplu care merg pe 4ohm si nu accepta impedanta mai mica de 2ohm.Nu stiu exact ce final audio are Philips 22DC229/62P,daca despre el e vorba,dar cine are il poate desface si poate verifica usor.

Ca sa fii sigur cate iesiri are aparatul, verifica in mufa din spatele casetofonului si tipul finalului audio,de obicei sunt din seria TDAxxxx (de obicei cu 4 iesiri)
Daca casetofonul (cd-ul) are doar 2 difuzoare montate aia nu inseamna ca are doar 2 iesiri.

Pun poza cu mufa de la un Philips 22DC229/62P de pe Logan (model identic si pe Twingo,doar ca are fatza gri)-->se vede clar ca are 4 iesiri

Pun si poza cu conectorul ISO standard (configuratia pinilor)-->Mufa din mijloc e mufa difuzoarelor;daca sunt 4 perechi de pini atunci sigur are 4 iesiri.


Bafta

This post has been edited by azaghorth: 9 May 2010, 07:00


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 9 May 2010, 15:25
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Vroiam sa spun insa sunt kg de documentatii pe forum, insa NU SE VREA. Asa ca nici eu nu vreau. Mi se pare normal.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo_buc
post 10 May 2010, 21:19
Post #84


fost twingar


Group: Members
Posts: 883
Joined: 4 January 09




azaghorth, io stiam un test mai simplu, la casetofonul de pe twingo nu exista optiunea FADE care am observat-o la toate aparatele audio ce suporta 4 boxe. Vorbim aici strict de casetofon nu de cd player... eu cand mi`am demontat casetofonul de pe twingo m`am uitat in spate la casetofon si erau pini doar pt 2 boxe, pt spate era spatiu gol. iar faza cu pusul de 4 boxe pe 2 iesiri.... nici mie nu mi se pare o afacere prea buna.


--------------------
mitsubishi colt CZ3 1.1 75CP 2008 MOTION - B8x8BBB
fost twingar si fost TDI-st
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 11 May 2010, 09:29
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




QUOTE
nu exista optiunea FADE
Logic ca nu exista pentru ca nu ai activat-o. Este vorba de meniul secret al jucariei. Dar pana una alta, bafta la citit http://www.reno.ro/index.php?showtopic=463...dpost&p=1309252

si aici...identifica-ti modelul de casetofon / cd-player http://www.reno.ro/Cd-player-original-t107833.html, pentru ca stiu ca sunt niste pocnitori de casetofoane la care producatorul nu a prevazut cu pini iesirile de fade (spate).

This post has been edited by bubu782001: 11 May 2010, 09:35


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zozo_park
post 16 May 2010, 16:32
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 17 April 10
From: Cluj




am gasit o metoda simpla si eficienta dar si foarte ieftina de a sonoriza Twity al meu

Am cumparat cu 75 ron 2 sisteme 5+1 ,am renuntat la inalte (sateliti) si am legat pe direct la un casetofon de 30 lei cele 2 boxe amintite mai sus.


Efectul e similar cel de ''AXE'' smile.gif) o calitate si un rezultat incredibil...daca era sa montez basi si amplificatoare etc...investeam numai pe cabluri 100 ron ,asa cu 100 ron am tot si daca se beleste ceva nu imi pare rau sau daca imi sparge masina.


--------------------
Renault Twingo 1995 - CJ-13-CRV
Twingo,1995,motor C3G700,benzina +GPL,clima and stuff
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goransplit
post 17 May 2010, 19:44
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 25 June 08




zozo,pui si ceva poze sa vedem cum arata?

eu mai folosesc si un 2.1 foarte bun,alimentat de la bricheta cu un invertor auto de 400w.Suna excelent si e foarte mobil,pui satelitii pe unde vrei,mai precis-cand e masina in excursii(ceea ce se intampla foarte des),trasa pe dreapta facuta pat/lounge,merge super un film sau concert la laptop.numai sa nu fie blairwich project...ca in ce padure retrasa am dormit saptamana trecuta...nu cred ca e indicat chiar in twingo cu inchidere centralizata.Asta era undeva in spate la cetatea Soimos din Lipova...pt care trece pe acolo e frumos de urcat pana sus...


--------------------
renault twingo 1999,metropolis easy
we've got the jazz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xxxciprixxx
post 29 May 2010, 12:40
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 March 10
From: hunedoara




Am sa fac si eu in weekend un clip cu sistemul audio si o sa fac un upload


--------------------
RENAULT TWINGO 96 AIR - HD 69 WOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 31 May 2010, 14:44
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Salutare,

am reusit in sfarsit sa-mi cumpar RC Philips 22DC229/62P...smile.gif

Merge super fain cu satelitii,...boerie acuma...

Am o inca curiozitate:a desfacut careva acei sateliti si sa-si dea seama de schema electrica?

Eu am desfacut azi, se vad cele 6 fire care merg sub o placuta si atata...Placa e fixata in 2 nituri,nu m-am riscat sa o fortez sa se rupa ceva.

In principiu ar trebui sa fie o retea rezistiva.Zic asta pentru ca intamplator am dat peste acest link :

Adaptor Ford Focus la Sony

Si m-am gandit ca ar putea fi util celor care au telecomanda OEM Renault si vor s-o adapteze la HU (altul decat OEM)

Odata ce depistam schema electrica, se inlocuiesc doar rezistentele din schema adaptorului.

So....

smile.gif

This post has been edited by azaghorth: 31 May 2010, 14:46


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 31 May 2010, 15:59
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




In principiu nu este nici o retea rezistiva. laugh.gif Este pur si simplu o matrice din 3 x 3 fire.
Ce ai vazut tu cu rezistente, este o adaptare pentru HU Sony.
La Sony si Pioneer telecomenzile au doar 2 fire, iar comanda este rezistiva. In functie de ce rezistenta simte, face o anumita comanda. Deci tu nu ai ce inlocui din telecomanda - pentru simplu fapt ca nu le are (de rezistente vorbesc).

This post has been edited by bubu782001: 31 May 2010, 17:34


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th May 2024 - 08:57
Dacia