Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

1343 Pages « < 1306 1307 1308 1309 1310 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faze de toata jena, intr-o tara de toata jena

Diac
post 19 Aug 2022, 16:00
Post #39211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Alunisului e strada cu case, unde se parca jumate pe trotuar. Acu s-ar mai putea parca doar pe o parte a strazii. Ma rog, dupa ce refac marcajele.

L.E. Am cautat pe maps si nu prea intra, doar daca o fac cu sens unic.

This post has been edited by Diac: 19 Aug 2022, 16:02


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 19 Aug 2022, 16:04
Post #39212


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Din poze pare cam îngustă strada pentru locuri de parcare plus două benzi de circulație.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Aug 2022, 16:29
Post #39213


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(Diac @ 19 Aug 2022, 16:00)
Alunisului e strada cu case, unde se parca jumate pe trotuar.
*


Asta mi se pare cam cea mai tembela/rautacioasa chestie pe care o poate face un sofer: are de ales dintre banda de circulatie si trotuar si alege sa le incurce pe amandoua. up.gif

This post has been edited by MuciX: 19 Aug 2022, 16:30


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 19 Aug 2022, 16:49
Post #39214


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Acu 2..3 saptanani am fost sunat de parking PMB. Daca mai doresc sa resemnez ctr de parcaj.

Acum 3 ani am gasit fluturas in parbriz cu toate info necesare...decand cum unde...amenzi.

La sector...nerge cu japca. Fmc


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 19 Aug 2022, 16:55
Post #39215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Inteleg din postarea aia de pe Facebook faptul ca autorul are nevoie de notificare prealabila pentru respectarea legii...
...ori nu ma duce pe miine capul?
Ok, stiu povestea cu "asa se parcheaza in zona de cand locuiesc acolo", dar cel care face asta, isi asuma cumva gestul atunci cand parcheaza; nu cred ca ar trebui sa strige "nu am fost anuntat!". Si eu locuiesc intr-o zona de cosmar (dpdv parcare), stiu foarte bine cum este, dar in acelasi timp ma bucura masurile care se iau.
Ma intreb de cat timp va fi nevoie sa priceapa bizonu' ca pe langa drepturi mai are si obligatii. Din cate aud, cam tuturor le place cand vad cum sta treaba mai spre vest.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 19 Aug 2022, 17:19
Post #39216


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(meg2s @ 19 Aug 2022, 17:55)
Inteleg din postarea aia de pe Facebook faptul ca autorul are nevoie de notificare prealabila pentru respectarea legii...
.
*


Pai n-ai inteles bine, mai citeste o data.

Cat despre hei-rupismul din administratiile locale, dupa ce ani la randul au folosit petitiile cetatenilor drept hartie igienica (inclusiv ale mele), ce sa mai zic.
Dispretul pe care diversii sefuti din primarie si accesorii il au fata de oameni se vede clar in astfel de masuri: azi hotaram si maine ridicam (si mai da-i in gura masii, ca nu i-a facut ma-sa in masina).

Orice masura de genul asta ce are ca tinta cateva sute de mii de oameni trebuie comunicata in prealabil, pe toate caile posibile, minim cu doua-trei saptamani inainte.







--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 19 Aug 2022, 17:35
Post #39217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Da, io mi-s mai greu de cap.
Da' ce spuneam era ca parcarea pe trotuar (chiar oprirea, nu mai discutam de stationare) este interzisa, cu exceptia situatiilor in care exista semn care permite explicit parcarea pe trotuar. Nu e pe stilul "nu era niciun semn aici deci o pun si eu pe unde am chef".
Da, cred ca ai dreptate - sunt probabil in jur de 100.000 de masini parcate neregulamentar in Bucuresti, dar asta nu inseamna ca legea nu ar trebui aplicata.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 19 Aug 2022, 19:31
Post #39218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Acuma după ce ani de zile alegi sa nu sancționeze, normal ar fi sa informezi mai înainte oamenii. Orașul e pana la urma locuit de oameni, nu de roboti.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Sep 2022, 13:47
Post #39219


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




https://www.libertatea.ro/stiri/campania-an...anii-80-4261314 Bine, imi imaginam ca Agentia nationala antidrog e plina de pile si rude, dar in halul asta de incompetenta.... La naiba, cred ca se putea copia si traduce o campanie dintr-o tara cu mai multa minte decat tampenia asta jenanta.

This post has been edited by einstein1984: 1 Sep 2022, 13:50


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 1 Sep 2022, 13:55
Post #39220


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




nu exista
singura solutie..ce vad eu..legalizarea si control strict.

am ceva dubii..dar na....

QUOTE(einstein1984 @ 1 Sep 2022, 13:47)
La naiba, cred ca se putea copia si traduce o campanie dintr-o tara cu mai multa minte decat tampenia asta jenanta.
*




--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Sep 2022, 14:13
Post #39221


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu neapart legalizare, dar decriminalizarea detinerii cantitatilor pentru consum propriu. Daca ii prinzi, test sa vezi daca au si consumat, daca pozitiv are 2 variante: tratament monitorizat de autoritati cu retest dupa aia si daca e ok ura si santate sau daca nu vrea mentiune in cazier.
Pentru cantitati mai mari, ca pana acum. Banui ca exista si cai de compromis intre legalizare otravuri si calea curenta care evident nu prea merge...

This post has been edited by einstein1984: 1 Sep 2022, 14:26


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 1 Sep 2022, 14:33
Post #39222


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Ma confuzezi.

Pai daca e afumat la volan (e consumator nu delar) zici ca merita o cearta?. Sau pe strada....pieton....

Am vazut prea multi .... nu merge.

Din pacate nici cu legalizarea nu vad o mare luminita.

Avem exemplul olandei cu cartierele rosii (anii 2000 parca). Initial rata infractiunilor sexuala a scazut vizibil(erau violuri si hartuiri secsuale intr o veselie acolo). Totul bun si frumos. Acum...trafic cu fiinte umane la greu ..s a mutat problema. Si germania idem.

Bine...ne putem intoarce la comunism....e o solutie.

This post has been edited by wolfin: 1 Sep 2022, 14:33


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Sep 2022, 15:00
Post #39223


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca e la volan si nua facut accident e prins de filtru, lasat fara permis. Mai mult decat la alcool plus ce al zis mai sus. Daca e pieton si nu da in cap, cum am zis mai sus. Daca a facut accindent sau da in cap, legea cum e si acum.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 27 Sep 2022, 06:16
Post #39224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Cătălin Drulă a analizat minciunile cu care Poliția Română a ieșit astăzi despre licitația pentru 600 de BMW-uri făcută cu dedicație pentru prietenul președintelui:

“Să zicem că vrei să cumperi 600 de BMW-uri 320ix de la prietenul președintelui.

Ai putea să ceri o berlină, relativ puternică (min. 175 cai putere), pe benzină, cu cutie automată, tracțiune integrală, accelerație de la 0-100km/h în cel mult 8 secunde.

Ai putea.

Dar ce te faci dacă vine un ofertant cu Skoda Octavia 2.0 TSI DSG 4X4 care se potrivește la toate, dar costă numai 28.000€ pe când BMW-ul e 38.600€?

Cum ce faci? Pui în caietul de sarcini înălțime maximă de 1450mm și Octavia nu se califică pentru că are 1469mm.

Bonus: elimini și Volkswagen Passat-ul care are 1456mm.

Dar cum scapi de Audi A4 40 TFSI quattro care costă tot 38.600€ și se potrivește la toate cerințele sau le depășește?

Cutie de viteze automată CU MINIM 8+1 TREPTE. Ce să vezi? Pe A4 e S-tronic cu 7+1 trepte. O diferența irelevantă în practică și mai ales în practica poliției.

Faci o căutare de piață și vezi că se mai potrivesc niște modele care te-ar putea amenința.

Mercedes C 200 4MATIC. Ăsta e periculos. Are tot ce are și BMW-ul, ba chiar și cutie cu 9+1 trepte (9G-TRONIC). Prețul e competitiv, 41.000€, deci riști dacă nu-l elimini.

Soluția? Motor de minim 1,9 litri. Mercedesul are doar 1,5 litri, deși scoate din ei 224 de cai-putere și te lipește de scaun la 7,1 secunde până la 100km/h.

Afară și cu C200.

Ce rămâne care să se potrivească cu specificația ta? Numai variante care nu pot concura. Un Mercedes C300 4MATIC de 47.000 €, un Alfa Romeo Giulia Veloce de 50.000 € și un Jaguar XE P300 AWD cu producție și disponibilitate mică.

Ți-a reușit dedicația, președintele și prietenul său sunt mulțumiți.

*toate prețurile sunt cele de listă, fără TVA inclus”


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Sep 2022, 07:42
Post #39225


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




citind asta aud parca Noi suntem romani


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 27 Sep 2022, 08:41
Post #39226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Vom scapa vreodata de cilindree ca si criteriu de evaluare in auto? Impozite bazate pe cilindree, asigurari bazate pe cilindree... cum erau prostii aia din asigurari de acum cativa ani care nu stiau sa calculeze RCA-ul la electrice pentru ca electricele n-au cilindree...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 27 Sep 2022, 08:55
Post #39227


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Dacă doar te plângi pe forum, fără să depui o petiție la ASF, nu rezolvi nimic.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 27 Sep 2022, 10:46
Post #39228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu n-am problema asta, ca am motor mic, ziceam in general.

Si, oricum, in relatia cu statul, poti sa faci si 1000 de plangeri, iti vor raspunde ca asa trebuie sa fie.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Sep 2022, 11:43
Post #39229


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ai o laie, aia cu logane de 1l au aceiasi putere si platesc mai putin ca tine.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 27 Sep 2022, 11:51
Post #39230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(Lampard @ 27 Sep 2022, 06:16)
Cătălin Drulă a analizat minciunile cu care Poliția Română a ieșit astăzi despre licitația pentru 600 de BMW-uri făcută cu dedicație pentru prietenul președintelui:

“Să zicem că vrei să cumperi 600 de BMW-uri 320ix de la prietenul președintelui.

Ai putea să ceri o berlină, relativ puternică (min. 175 cai putere), pe benzină, cu cutie automată, tracțiune integrală, accelerație de la 0-100km/h în cel mult 8 secunde.

Ai putea.
.....
*



adevarat

DAR
aveti idee ce deal-uri sunt in spate chiar INTRE furnizori? cum se sprijina sau se incurca unii pe altii ca sa ajunga la bani?
nu pretind ca stiu tot ce misca, dar stiu cum se negociaza sau cum se fac oferte cand e vorba de proceduri publice

apropo, exista contestatii de la vreunul dintre cei care nu au putut participa si se considera atins? dry.gif
ar avea toate motivele sa castige


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 Sep 2022, 12:11
Post #39231


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 27 Sep 2022, 11:43)
ai o laie, aia cu logane de 1l  au aceiasi putere si platesc mai putin ca tine.
*


Laie, ne- laie, balaie, macar esti de acord ca impozitarea sau RCA-ul pe cilindree e idioata?

Am un amic care are o Toyota Landcruiser veche, 1900 toamna, e preparata doar pentru competitii offroad, diferentiale controlate mecanic nu electronic, adica tot ce trebuie pentru un offroader asa cum trebuie, nici nu merge cu ea pe distante mari pentru ca rotile alea sunt ca de tractor.

Are insa 3.5 litri. Ti se pare ok sa fie impozitata la "clasa lux"? Unde e luxul?

Nici ca poluare nu e relevant, ca da, este non euro....cred, si oricum e modificata grav, dar merge cu ea extrem de putin si de obicei prin padure, nu oras. Iar cand competitia e departe, o ia pe platforma.

Deci da, polueaza relativ mult dar pe timp extrem de redus si departe de nasul orasenilor.

This post has been edited by vallixx: 27 Sep 2022, 12:18


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 27 Sep 2022, 12:43
Post #39232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.887
Joined: 13 October 06




Taxa pe poluarea reala o platesti de fapt la pompa, cat consumi, atat platesti, restul e supra-taxare si completare de venit la bugetul de stat sub diverse pretexte.

RCA-ul trebuie facut pe persoana fizica, nu pe masina.
Ai toate mijloacele electronice in ziua de azi ca sa poti face o implementare corecta.

In privinta licitatiei, miroase de la o posta.
Nu era nevoie sa mai iasa cu explicatii suplimentare.
Macar pretul per bucata e unul bun.
Sunt curios cat va fi contractul ca sa echipeze masinile astea cu sirene, semnalizare, statie, sa le inscriptioneze, etc. si cine o sa-l castige.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Sep 2022, 12:50
Post #39233


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 27 Sep 2022, 12:11)
Laie, ne- laie, balaie, macar esti de acord ca impozitarea sau RCA-ul pe cilindree e idioata?

Am un amic care are o Toyota Landcruiser veche, 1900 toamna, e preparata doar pentru competitii offroad, diferentiale controlate mecanic nu electronic, adica tot ce trebuie pentru un offroader asa cum trebuie, nici nu merge cu ea pe distante mari pentru ca rotile alea sunt ca de tractor.

Are insa 3.5 litri. Ti se pare ok sa fie impozitata la "clasa lux"? Unde e luxul?

Nici ca poluare nu e relevant, ca da, este non euro....cred, si oricum e modificata grav, dar merge cu ea extrem de putin si de obicei prin padure, nu oras. Iar cand competitia e departe, o ia pe platforma.

Deci da, polueaza relativ mult dar pe timp extrem de redus si departe de nasul orasenilor.
*


Sunt destul de sigur ca masina aia nu tece un itp pe bune la RAR. Deci ar putea sa o radieze desi nu stiu daca scapa de impozit. Sau sa o inmatriculeze ca autovehicul destinat competiitlor sportive. Da, mi se pare ok sa fie impozitata suplimetar ca e o jucarie, un moft, nu o necesitate sau o unealta care produce locuri de munca.
Dar impozitarea ar trebui facuta pe kw, da. Dar in alte motive decat jucariile de genul asta.

@micea aq , 8l la suta consuma si un diesel euro 3 si un euro 6 full cu ad blue, dar nu polueaza la fel. In pretul ala sau siene si stickere am inteles de la prodcuator. Dusterele au fost unele echipate de Okura.

This post has been edited by einstein1984: 27 Sep 2022, 12:52


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 Sep 2022, 12:54
Post #39234


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Trece, trece, omul e tipicar si pasionat. Nu-si bate joc, nu face dupa ureche, are si omologari, e legit.

Ce conteaza ca e moft? Pentru moft omul plateste taxele, benzina, RCA, vinieta....tot. De parcat o tine in curte.....
Asa orice masina te poate duce din A in B , inseamna ca tot ce este peste.....habar n-am.....Sandero/Logan e moft. Nu-ti trebuie Mercedes. E moft, poti sa mergi si cu Dacia. smile.gif


QUOTE(mircea_aq @ 27 Sep 2022, 12:43)
RCA-ul trebuie facut pe persoana fizica, nu pe masina.
Ai toate mijloacele electronice in ziua de azi ca sa poti face o implementare corecta.
*


Il fac cum li se scoala, de obicei pe clasa mea mai proasta.

La masina personala am B8.
La masina de firma am B3, pentru ca "masina are istoric de doar 3 ani", in conditiile in care eu sunt declarat unicul sofer, iar pe CNP-ul meu am B8.

Un coleg a condus masina de firma 8 ani+, tot asa, declarat unicul sofer.
Ulterior a cumparat masina pe care oricum mersese doar el.....B2 (de unde 2??), aceeasi masina, desi pe firma a condus o gramada de timp si avea B8.

Deci ei fac cum e mai scump, nu au niciun criteriu. Lupta-te cu morile de vant.

This post has been edited by vallixx: 27 Sep 2022, 13:04


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Sep 2022, 13:16
Post #39235


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




conteaza ca e moft, ca de aia masinile cu motor mic au impozit mic, alea cu motor mare, care sunt moft au impozit mare. Altii fac dupa putere. putere mica, necesitate, la limita, si alea cu putere mare moft, progresiv. De aia exista taxa de lux de exemplu
Aveam B8 la masina, luat scuter, tot B8.Luat alta masina, vandut loganu, aia noua tot B8.... Toate 3 pe numele meu, evident.

This post has been edited by einstein1984: 27 Sep 2022, 13:22


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 27 Sep 2022, 14:24
Post #39236


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.887
Joined: 13 October 06




8 la suta inseamna tot 8 litri de carburant, indiferent de norma de depoluare.
Cantitatea de carburant pe care o arzi e proportionala cu gazele pe care le scoti pe teava. Sunt aceleasi gaze? Da, daca masina e in mintile ei, sunt aceleasi gaze. Astea cu norma mai recenta reduc in plus si oxizii de azot intr-o faza sau doua.

Daca am cumparat masina acum 15 ani si e euro 3, si e in stare buna de functionare, statul ar trebui sa ma premieze, nicidecum sa ma supra-taxeze si sa-mi limiteze libertatea de miscare.

Faptul ca i-am extins durata de viata inseamna ca am amanat cu 2-3-5 ani producerea unei masini noi, adica poluare, ori in conditiile in care fac si putini km pe ani, asta e o miscare cu adevarat ecologica.

In povestea cu cilindreea statul nu ar trebui sa se amestece deloc.
Impozitul anual poate sa-l calculeze in functie de valoarea masinii.
Statul ar trebui sa se asigure doar ca institutiile lui isi faca datoria (RAR-ul sa faca verificarile in mod corect), nu sa supra-reglementeze ce cilindree ai sau ce dimensiuni sa aiba tableta din bord.

Moft ? Nu inteleg ce intelegi tu prin moft.
Daca moftul se traduce prin Jimny rau, iar SUV-urile PHEV de peste 2.5 tone cu motoare de 3-4 litri bune, caci electrificare din pix, atunci inteleg unde bati.



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 27 Sep 2022, 14:27
Post #39237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(einstein1984 @ 27 Sep 2022, 14:16)
conteaza ca e moft, ca de aia masinile cu motor mic au impozit mic, alea cu motor mare, care sunt moft au impozit mare.
*


De cand volumul camerei de ardere inseamna ceva?

De ce trebuie sa platesc un impozit mai mare la 1.6 16V decat la un 1.2 tce? Pentru ca am un motor care nu se strica, spre deosebire de 1.2?

Ah, inteleg ca CO2, ca euro nustiucat, dar cilindreea?
Bine, impozitul e 60 de lei pe an, un kkt, dar de la 2.0 in sus nu prea mai e.

De ce un 2.2 diesel de 136 CP trebuie sa plateasca 800 de lei pe an desi consuma 5.5% iar un 2.0 170 cp plateste de 4 ori mai putin ?

This post has been edited by Laurentziu83: 27 Sep 2022, 14:33


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 Sep 2022, 14:34
Post #39238


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 27 Sep 2022, 13:16)
Aveam B8 la masina, luat scuter, tot B8.Luat alta masina, vandut loganu, aia noua tot B8.... Toate 3 pe numele meu, evident.
*


Da, pentru ca te-au luat dupa CNP, dar daca maine iti faci RCA, aceeasi masina dar pe firma, declarat tu cu CNP-ul tau drept unic sofer iti ia dupa istoricul masinii de parca s-ar conduce singura, nu tot tu care ai B8 pe pers fizica....


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Sep 2022, 14:43
Post #39239


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




mircea aq, nu, nu sunt acelasi gaze, sunt mai mici cu unul sau 2 ordine de marime. de particule nu mai zic, ca nu sunt gaze.

Laurica, sistemul actual de taxare e facut acu vreo 30 de ani.... cand motoarele turbo erau rare, inclusiv la diesel. Cum ziceam, sa fie in functie de putere ca la francezi, ca nici nu e nromal ca o laguna 1 de 2 l si 130 de cai sa aiba impozit cat un mercedes amg de 400 de cai si tot 2L.

si nu e vorba de camera de ardere ci "swept volume" (cursa si diametrul pisotnului nu au treaba cu camera e ardere) care e 2l,altfel dieselurile aveau impozit mai mic decat alea pe benzina. Mai zi cum lucrai tu in automotive ca-mi place.

@valixx, soferii cu masini de firma sunt cei mai periculosi, mi se pare normal. Dau in ele ca surdu'n tobe.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 Sep 2022, 15:23
Post #39240


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 27 Sep 2022, 14:43)
valixx, soferii cu masini de firma sunt cei mai periculosi, mi se pare normal. Dau in ele ca surdu'n tobe.
*


N-ai inteles. Nu mi-au pus un pret mai mare reprezentand taxa de risc crescut "ca e firma', ci au tinut cont de vechimea masinii desi pe CNP-ul soferului e alta clasa de B/M.

Si invers e la fel, fac vechime pe firma, fara evenimente, ajung la B8 dupa care imi iau masina personala.....si plec de la zero....de fapt de la B2 ?!?!?!
Pai de ce? Masina de firma s-a condus singura? Nu a condus-o un sofer? Sofer care pe firma avea B8?

This post has been edited by vallixx: 27 Sep 2022, 15:26


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1343 Pages « < 1306 1307 1308 1309 1310 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 22:46
Dacia