Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault renunta la modele consacrate, Espace 5 si inca 2 modele

IRONICK
post 20 May 2020, 16:41
Post #31


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Laurentziu83 @ 20 May 2020, 16:43)
O scadere a cererii sedan-urilor concomitent cu o crestere a cererii catre SUV-uri e data de practicabilitatea mai mare a celor din urma, mai rabati o bancheta, mai cari una-alta, etc, nu prea mai merg 4 oameni cu 4 valize intr-o singura masina prea des, iar un sedan altfel e impractic cand vine vorba de carat. In plus, la masinile obisnuite a scazut atat de mult garda la sol incat agati bumperele de pe asfalt cand e incarcata.
*

Masinile obisnuite nu-s facute sa cari greutate asa cum faceai cu berlina sau papucu'.
Nu te muti in fiecare zi, mobila si electrocasnicele vin acasa. Daca pleci in vacanta ai toale, nu cari bidoane de apa si oale de ciorba.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 20 May 2020, 17:51
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




QUOTE(Laurentziu83 @ 20 May 2020, 15:43)
Mai e si faptul ca nu prea se mai grabesc oamenii sa-si schimbe masinile prea des cat timp au o ipoteca de platit, asa ca mai trag de masina actuala.
...
O scadere a cererii sedan-urilor concomitent cu o crestere a cererii catre SUV-uri e data de practicabilitatea mai mare a celor din urma, mai rabati o bancheta, mai cari una-alta, etc, nu prea mai merg 4 oameni cu 4 valize intr-o singura masina prea des, iar un sedan altfel e impractic cand vine vorba de carat. In plus, la masinile obisnuite a scazut atat de mult garda la sol incat agati bumperele de pe asfalt cand e incarcata.
*



Corect, majoritatea ne-am schimba masinile la 2-3 ani daca ne-am permite.

Practicabilitate...caz in care ar trebui sa se vanda monovolume, dar uite ca nu se vand, se vand doar cuv-uri si suv-uri, asta e realitatea.

Faza cu caratul chiar nu o inteleg, ai nevoie sa cari, iti iei kangoo, nu-mi inchipui ca cineva isi ia kadjar sa care damigene cu vin sau saci de cartofi cu el. Daca te uiti la sarcina utila, suv-urile astea nu stau cu nimic mai bine decat berlinele pe care le inlocuiesc.

Garda la sol imi evoca discutiile de pe vremea megane-ului 2 cu al sau pdg. Cata m#e si-a luat reno pentru acel pdg, ca strica aspectul masinii, ca distruge tinuta de drum, cate si mai cate. Acum te plangi de lipsa lui...

This post has been edited by mircea_aq: 20 May 2020, 17:53


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 20 May 2020, 18:21
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Eu am observat că și pasager Intr un audi Q5 că este mai instabil decât o compacta din cauza gărzii la sol mari și a cauciucului cu balon mare.
Cu riscul de a zgâria mașina pe dedesubt, prefer sa conduc ceva din clasa compacta sau medie decât suv.
Nu as da o Mazda 6 pe o Mazda CX-5 de exemplu.
Nu as schimba un fluence pe un captur.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 20 May 2020, 18:37
Post #34


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Eu in acest moment nu mi-as dori o masina cu garda joasa, cu suspensie tare sau cu jante mari. Intrucat nu merg sport, sau rapid, sau pe circuit, mi-ar aduce mai mult dezavantaje. Mult mai comod pentru mine e sa am o suspensie mai supla si o garda la sol care imi permite sa ma duc cu roata pana la bordura.
Fiecare cu preferintele, nevoile si posibilitatile lui.
Ideea e ca istoric masinile "obisnuite" cum le-a numit colegul Laurentiu au devenit mai joase, cu suspensie mai tare, cu jante mai mari, astfel incat cei ce nu pun calitatile dinamice pe primul plan si-au dorit alt gen de masina, si asa au aparut aceste noi modele gen Captur, Kadjar, etc.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd2018
post 20 May 2020, 20:18
Post #35


AMBIDÉXTRU


Group: Members
Posts: 130
Joined: 11 April 18




Chiar daca nu sunt in tema propusa initial, ma incadrez totusi in directia in care a deviat subiectul.

Vad ca de siguranta pasagerilor nu aminteste nimeni. Cu cat e mai mare automobilul, in caz de accident, cu atat sansele pasagerilor sunt mai bune.
Avand in vedere felul in care se circula, e de preferat o hardughie, cat mai mare, cat mai grea. Pentru cei curiosi recomand clipul asta si poate inteleg de ce tot mai multi aleg suv-ul.
Asta nu inseamna ca e singurul criteriu, dar e unul important.

This post has been edited by bgd2018: 20 May 2020, 20:24


--------------------
Renault Kadjar 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 20 May 2020, 20:53
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Ala nu e nici q7 nici fiat500...
Vezi si filmari cu testul elanului la aceleasi masini si aceeasi viteza


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 20 May 2020, 21:12
Post #37


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(dizzy @ 20 May 2020, 11:08)
rateu de design, FIAT Multipla,
*



Pana aici! Asta nu! Bine, daca din tot designul te intereseaza doar estetica, atunci da, iti inteleg punctul de vedere. Dar la celelalte capitole, prima generatie de Multipla e o capodopera 04.gif


QUOTE(bgd2018 @ 20 May 2020, 20:18)
Cu cat e mai mare automobilul, in caz de accident, cu atat sansele pasagerilor sunt mai bune.
*




Aici e o greseala de perceptie, cu riscul de a duce la "cursa inarmarilor". Nu te gandesti la "mai mare fata de ce". Daca se ciocnesc doua masini de o tona sau doua masini de 5 tone, pasagerii lor au cam aceleasi sanse sa scape sau sa crape. De fapt ce vrei sa spui e ca fiecare vrea ca el sa fie ala din masina de 5 tone in caz de accident, si vrea ca celalalt s-o aiba pe aia de o tona.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 21 May 2020, 09:04
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Renault renunță la Talisman, PSA lansează Citroen DS 9 ( asta dream car! ).....


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 May 2020, 09:11
Post #39


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.770
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




exact cum zice si tatabobu, poti fi in q7 si sa te loveasca tiru de 40 de tone...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 May 2020, 09:21
Post #40


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(pcs @ 21 May 2020, 10:04)
Renault renunță la Talisman, PSA lansează Citroen DS 9 ( asta dream car! ).....
*


Masini de pe doua planete diferite!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 21 May 2020, 10:15
Post #41


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




@TataBobu,
Multipla e urata. Da, are 3+3 locuri, dar e urata. Honda FRV are tot 3+3 locuri dar arata mult mai bine.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 21 May 2020, 10:18
Post #42


---


Group: Members
Posts: 1.262
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Pe langa tot ce s-a scris despre motivele pentru care atat Talisman cat si Espace s-au vandut prost as adauga ceva despre care cred eu ca este mai important decat multi alti factori ai ecuatiei insuccesului. Renault nu reuseste sa vanda in Germania si mai ales nu reuseste sa vanda pe partea de B2B, leasing, flote, masini de firma etc. Pentru segmentul din care face parte Talisman si partial pentru Espace clientii B2B sunt cheia iar daca nu te poti impune pe piata Germana nu ai cum sa reusesti. De ce ? Pentru ca este piata cea mai mare, bogata si cu un nivel de taxare redus pentru masini cu emisii de CO2, cilindree sau putere peste medie din Europa. Adica exact segmentul din care fac parte cele doua modele Renault. Motivele pentru care nu reusesc sa se impuna tine doar partial de design, fiabilitate sau performata. Mai important in acest segment este tot ansamblul producator auto, institutii finantatoare si negociatori / lobby. Renault, prin entitatile sale comerciale din Germania, nu au reusit sa gaseasca o formula castigatoare. Astfel, daca vinzi doar in Europa si nu vinzi in Germania nu ai cum sa faci volumele necesare pentru a fi profitabil in segmentul D si mai sus.
Ca fapt divers nici PSA nu sta mai bine.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 May 2020, 11:34
Post #43


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Renault could close Alpine factory and axe models, reports suggest

Deci pentru faptul ca nu au obtinut €5bn de la stat (nu zicea Gaozn ca merge bine si au lichiditati, doooh!!!), vor mai inchide si cateva fabrici.
Pai stai asa, sa inteleg ca mergeau bine pe hartie??? Ups, fix cum ziceam eu acum ceva ani. A facut buba plici ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 21 May 2020, 11:35
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




Adevarat, in Germania de 15 ani tot scad ca vanzari.
Nu vinde nici in Franta, in parte pentru ca un Talisman pe benzina iti scoate din buzunar peste 4000 euro malus...
Norme absurde de depoluare, malus-uri peste malus-uri, si te mai intrebi cine a distrus segmentul.

LE: @IRONICK, stai sa vezi pachetele de salvare pentru vw & co...
Nici macar nu cred ca automotive e prioritatea zero, avand in vedere ca in aero toti sunt aproape in faliment.

This post has been edited by mircea_aq: 21 May 2020, 11:37


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 21 May 2020, 12:01
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 21 May 2020, 11:34)
Deci pentru faptul ca nu au obtinut €5bn de la stat (nu zicea Gaozn ca merge bine si au lichiditati, doooh!!!), vor mai inchide si cateva fabrici.
Pai stai asa, sa inteleg ca mergeau bine pe hartie??? Ups, fix cum ziceam eu acum ceva ani. A facut buba plici ...
*



Cum ar putea sti Ghosn cat de bine merge si ce lichiditati au cand el e plecat de acolo de mai bine de un an? Iar acum un an conditiile erau total diferite.

This post has been edited by St: 21 May 2020, 12:01


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 May 2020, 12:10
Post #46


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mircea_aq @ 21 May 2020, 12:35)
LE: @IRONICK, stai sa vezi pachetele de salvare pentru vw & co...
*

Ai vazut cum si-au scapat managerii de procese? Platesc amenzi si ii scapa.

QUOTE(St @ 21 May 2020, 13:01)
Cum ar putea sti Ghosn cat de bine merge si ce lichiditati au cand el e plecat de acolo de mai bine de un an? Iar acum un an conditiile erau total diferite.
*


De acord ca aplecat, nu a mai fost el sa manareasca cifrele. Dar scaderea unitatilor la vanzare nu este de un an, ci din 2005. Bulgarele rostogolit tot a crescut, crescut ...

This post has been edited by IRONICK: 21 May 2020, 12:13


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 21 May 2020, 12:17
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Asta da. Insa acum problemele alea (care nu stiu cat de mari erau) au crescut exponential in ultimele 3 luni.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 May 2020, 12:17
Post #48


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mircea_aq @ 21 May 2020, 12:35)
in aero toti sunt aproape in faliment
*
Si cand te taxau la orice rahat, cum era? Acum trebuie sa ii sustinem cum s-a procedat cu bancile in 2008? Sau sa zicem Karma?

QUOTE(St @ 21 May 2020, 13:17)
Asta da. Insa acum problemele alea (care nu stiu cat de mari erau) au crescut exponential in ultimele 3 luni.
*

Pentru toata lumea din industria auto.

This post has been edited by IRONICK: 21 May 2020, 12:18


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 21 May 2020, 13:54
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




Tot citind si rasfoind net-ul pot sa zic doar asa: WTF Renault?

Usor usor am inceput sa vad cam cat de dezastruos a fost pe termen lung management-ul lui Ghozn asta. Iar deciziile lui tampite si politica de cost-cutting a acut efecte destul de serioase atat asupra imaginii de marca cat si asupra mentalitatii angajatilor. Alta explicatie nu gasesc ptr unele din deciziile luate.

Sa nu mai vorbim de calitatea si costul serviciilor post vanzare.

Atunci cand nea Ion de la coltul blocului se pricepe mai vine decat cei din reprezentanta sa iti faca diagnoza la masina si sa o repare deja e grav rau de tot. Aici vorbesc din experienta personala. Am fost in mai multe reprezentante si am ramas dezamagit. Iar nea Ion cu service autorizat si factura m-a rezolvat repede si la jumatate de pret. Si a facut si profit!

Ceva e pe dos la Renault rau de tot.

Talisman e o masina frumoasa dar....plictisitoare. Fara personalitate zic eu. Inainte aveau un ceva a lor care te facea sa le iubesti cu tot cu bube. Azi sincer nu prea vad nimic care sa imi trezeasca pasiuni precum a facut-o Laguna!


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 21 May 2020, 15:07
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Eu zic că nu e doar vina Reno aici, e și o evoluție naturală a pietei ce nu poate fi contracarată prin niciun fel de management. Dacă ne uităm și la alții, Ford renunță la Mondeo (am impresia că și pe forumul mărcii sunt niște discuții asemănătoare celei de aici).... Plus au venit tare Kia Hyundai care au mușcat din cota de piață... Plus toată lumea vrea SUV... Eu văd un cumul de factori, de-aia zic sa nu aruncăm toată vina într-un loc....


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 May 2020, 15:09
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(mircea_aq @ 20 May 2020, 18:51)
Faza cu caratul chiar nu o inteleg, ai nevoie sa cari, iti iei kangoo, nu-mi inchipui ca cineva isi ia kadjar sa care damigene cu vin sau saci de cartofi cu el. Daca te uiti la sarcina utila, suv-urile astea nu stau cu nimic mai bine decat berlinele pe care le inlocuiesc.

Garda la sol imi evoca discutiile de pe vremea megane-ului 2 cu al sau pdg. Cata m#e si-a luat reno pentru acel pdg, ca strica aspectul masinii, ca distruge tinuta de drum, cate si mai cate. Acum te plangi de lipsa lui...
*


N-o sa-mi iau Kangoo daca am de carat de 2-3 ori pe an, insa bancheta fractionabila si rabatabila m-a ajutat inclusiv la cumparaturi de la Ikea. La Symbol aveam 510 cm cubi de portbagaj dar ce folos, ca nu incapea un monitor CRT de 15 in cutie prin deschiderea aia.

Si da, ma plang de lipsa PDG-ului pentru ca, cu 4 persoane+4 biciclete, la intrarea in tara pe la Giurgiu, am agatat-o pe dedesubt la bumperele de la aparatele de raze X aflate imediat dupa pod. Eu zic ca erau utili 1-2 cm in plus la suspensie. Nu mai zic de bordurile pe care le agati la parcari.

QUOTE(bgd2018 @ 20 May 2020, 21:18)
Vad ca de siguranta pasagerilor nu aminteste nimeni. Cu cat e mai mare automobilul, in caz de accident, cu atat sansele pasagerilor sunt mai bune.
*


Degeaba iti iei SUV daca centura de siguranta e data pe dupa scaun sau nu functioneaza airbag-urile. Cand ma duc cu bicicleta la servici nu e zi sa nu vad masini cu martori portocalii in bord sau cu centura data pe dupa scaun. Plus ca mai conteaza si cum conduci, daca nu ai si un pic un stil preventiv si anticipativ ci doar vrei ca altii sa te fereasca, tot faci accident la un moment dat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 May 2020, 15:14
Post #52


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dandobre @ 21 May 2020, 16:07)
Dacă ne uităm și la alții, Ford renunță la Mondeo
*

Una este sa ai ~10.000.000 unitati vandute si alta 5.000.000 unitati. De pe locul 3 pe locul 6 sau 7 (...). Ford nu a avut niciodata o imagine buna, a mers cu valul.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 21 May 2020, 17:22
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Zeci de ani au fost pe val mașinile din clasa medie.
Că sa aduc vorba de Ford, respectiv Granada, scorpio, apoi Mondeo. Sau toate generațiile de passat. Sau Mercedes cobra.

De ce vor unii sa se plimbe în mașini mai mici și mai cocoțate mă depășește. Daca ar fi n as da un Mercedes cobra pe un cross-over ori suv. Uite așa de al dracului.

This post has been edited by axabrt: 21 May 2020, 17:22


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 21 May 2020, 17:28
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Cred că tămbălăul ăsta cu închiderea uzinelor a fost "lansat" în presă pentru a obține finanțarea.
De ex choisy este pe profit, iar închiderea ei fără o soluție înlocuitoare bagă Renault în faliment: pe acolo trec toate gmp-urile pentru piese de schimb.😉
Dacă închid choisy, trebuie să mute activitatea la flins, deci ceva nu se leagă.
Oricum managementul Renault actual, și nu mă refer la senard, ci la trepădușii de sub el, este incapabil să gândească un plan pe termen lung, ei făcând doar ce au fost învățați: să taie costuri. Deși, de multe ori, este nevoie să bagi bani și să dezvolți pentru a ieși din criză.
Vina pentru nivelul managementului renault este a lui goshn, el indepartandu-i pe toti cei care aveau cojones sa isi asume un plan de dezvoltare, nu unul de reduceri de costuri.

This post has been edited by cristic1982: 21 May 2020, 17:47


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 21 May 2020, 18:13
Post #55


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(cristic1982 @ 21 May 2020, 18:28)
Cred că tămbălăul ăsta cu închiderea uzinelor a fost "lansat" în presă pentru a obține finanțarea.
*


Si mie mi s-a parut cam prea deodata. Tonul informatiilor era ca 'daca nu se obtine ajutorul financiar, atunci ... " etc. Mai acu' un an erau pe val, cat pe ce sa fuzioneze cu FCA, acum n-au bani sa se sustina in... Franta.


This post has been edited by Bicicleta galbena: 21 May 2020, 18:15


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 May 2020, 08:25
Post #56


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.770
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 21 May 2020, 12:34)
Renault could close Alpine factory and axe models, reports suggest

Deci pentru faptul ca nu au obtinut €5bn de la stat (nu zicea Gaozn ca merge bine si au lichiditati, doooh!!!), vor mai inchide si cateva fabrici.
Pai stai asa, sa inteleg ca mergeau bine pe hartie??? Ups, fix cum ziceam eu acum ceva ani. A facut buba plici ...
*


stii multe firme cu lichidati care sa le permita sa inchida 1 luna sau 2 si apoi sa continue? Adica fara sa vinzi nimic, dar sa continui R&D?

This post has been edited by einstein1984: 22 May 2020, 12:10


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 22 May 2020, 10:25
Post #57


---


Group: Members
Posts: 1.262
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Lasand la o parte presa care habar nu are cu ce se mananca industria auto si mai ales nu intelege mecanismele financiare prin care functioneaza situatia este foarte proasta pentru aproape toti jucatori de la toate nivelele, pe verticala (OEM, Tier 1, Tier 2 ...).
Ca sa intelegeti la ce nivel s-a ajuns in incercarile de a strange / ramane cu ceva cash in acest moment se pun la indoiala business planuri care implica costuri de R&D si investitii in productie de 8-10 milioane de euro pe 3-4 ani care vor aduce apoi vanzari de 300 milioane de euro pe 10 ani si un profit semnificativ peste media industriei. Acum un an un astfel de business plan ar fi trecut fluierand..."cash is king" in perioada asta.


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 22 May 2020, 11:08
Post #58


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




radmasa.gif
Pentru orice cheltuiala de la 20k in sus trebuie sa cer aprobare de la CFO.

CFO!!!! Si cele mai mici trec la randul lor prin nu stiu cate filtre de justificare.

E rau taaaaare.

This post has been edited by 4x4: 22 May 2020, 11:10


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 22 May 2020, 17:03
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Să cădem la subiect
Ce o fi asta ? Fake news ?
https://www.google.com/amp/s/m.mediafax.ro/...1-foto-19169844


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 22 May 2020, 17:09
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




In alte industrii e si mai nasol 20% disponibilizati dintr-un foc

https://www.bbc.com/news/business-52723107

Nu ma tem pentru Renault, probabil va petrece urmatorul deceniu ca regie autonoma.
Ce va fi dupa, vom vedea.

This post has been edited by mircea_aq: 22 May 2020, 17:11


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:26
Dacia