Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi achizitie Megane Coupe, Privilege 1,4 TCE sau Color Edition 1,5 dCi

T.rac3Er
post 18 Aug 2010, 13:20
Post #61


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




wow. ce discutii aprinse aici. eram curios de niste impresii pertinente, in care sa apara preturi pt cele 2 versiuni, optionale dorite, si o analiza completa. dar am regasit oameni frustrati, care zic si ei adevarul lor. intr-o tara demoralizata si devastata de "oamenii cu cap" unde se promoveaza incompetenta este si normal ca unii sa mai aiba ceva resentimente. degeaba ii recomandati omului alegerea rationala, cand el VREA M3 nou nout. nu il intereseaza deprecierea dezastruoasa a masinii, sau nu a fost informat suficient. si ca orice om isi dorste ceva mai mult, dar totusi ca student "avem" tupeu, nu gluma, ca o parere personala.

deci. ce avem noi aici este un versus intre benzina turbo si diesel turbo la capacitati cilindrice asemanatoare. daca ti-ai fi dat interesul cat de putin 89ALG ai fi inteles ca nu are sens aceasta comparatie. sunt complet opuse rezultatele.
Turbo benzina ofera senzatii frumoase soferului, care stie sa le foloseasca si aprecieze (nu liniute la semafor in mijlocul traficului cu manelele la maxim, si paf ce l-am facut p-ala cu pasatu radmasa.gif TDI). cat tip nu intra turbina in joc ai parte de consum moderat conform cilindreei, dupa care il ai conform performantelor cerute (totusi 130cp papa benzina cat 130 cai, nu conteaza ca ii scoti dintr-un 2l aspirat mai vechi sau motorul de fata).
TurboDiesel este pt consum cu performante rezonabile, dar mult sub contracandidat. avantajul este rularea la turatii mici si prin oras convenabil cu posibilitatea unor sprinturi pt strecurare sau depasiri scurte fara stres. dar intervine latura prostiei a 90% dintre posesori, care isi distrug turbinele.
sunt multe pros / cons pt fiecare dar le gasesti si tu pe internet wink.gif
cel mai important pt tine 89ALG este sa te documentezi cum se foloseste un motor supraalimentat in conditii optime, si deci de fiabilitate daca vrei un motor turbat.
sa inteleg ca ti-ai dori 1.4 benzina dar ti-e frica de consum. atunci NU ti-o permiti. ca pe langa consum ai o gramada de bani de bagat in masina. masina personala nu este o investitie, ci este o cheltuiala care cheltuieste mai mult. Nu recuperezi nimic cu trecerea timpului. Daca dupa 5 ani te gandesti ca ai economisit 1000 euro atunci mai bine nu iti cumpara masina deloc si ai castigat 15k euro din start.
Cat timp vei tine aceasta masina? O vei folosi doar ca tanar dornic de miscare, sau vrei sa fie autobuz? De ce nu ramai tot la clasa lui Clio (care btw are 5 stele, daca e echipat cu ce trebuie) cu un motoras puternic, tot de ~130cp benzina

va consuma mai putin decat asta de pe megane (masina fiind mai usoara) si va avea performante mai bune tot din acelasi motiv.
Sau masina fiind sponsorizata de parinti trebuie sa indeaplineasca si rolul de semimasina de familie. Ei ce masina au apropo?
1. Daca e o masina veche si ei se chinuie sa iti ia tie masina mai bine scuteste-i, stiu ce zic, si ia-ti ceva Sh, convenabil. Nu vei fi mai prejos cu nimic. Chiar vor ramane bani pt diverse imbunatatiri
2. Daca au masina moderna atunci chiar nu mai conteaza cat consuma TCe. Pt ca vei apela la ei pt ajutor cand mergi in concediu & stuff. e avand banii necesari intretinerii tale.
Dar mesajul vine apoi. Tu ce produci? Sau dai replica aia cu tineretea si distractia si lipsa de responsabilitate.
Daca tot ai cerut ajutorul nostru pt ca tu sa alegi, zi-ne totul despre tine, si sigur suntem cateva persoane cu xp care iti vor oferi oferi solutia corecta.
Aici anonimatul ne permite sa fim obiectivi (unii sunt mai vite tot din acelasi motiv, but anyway) si sa nu avem resentimente pt ceea ce emitem.
Io vreau sa te ajut sa iti iei masina potrivita pt tine. Tu nu?
Chiar daca tu crezi ca Nissan GTR e masina pt tine, poate nu e asa (un exemplu dat pur teoretic, cu scop demonstrativ)

PS: ai facut test drive cu vreuna dintre motorizari pana acum?


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_1st
post 18 Aug 2010, 16:33
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 28 May 10
From: Galati




QUOTE(T.rac3Er @ 18 Aug 2010, 13:20)
Turbo benzina ofera senzatii frumoase soferului, care stie sa le foloseasca si aprecieze . cat tip nu intra turbina in joc ai parte de consum moderat conform cilindreei, dupa care il ai conform performantelor cerute (totusi 130cp papa benzina cat 130 cai,
*



Am motorul 1.4 TCe. Din cate stiu turbina nu intra de la o anumita turatie, ci este prezenta tot timpul. Daca cineva are informatii va rog sa ma completati / corectati.

Legat de consum, 9 - 10 % in oras nu cred ca este de speriat. Este rezonabil.
De motorul de 1.6 l benzina de la citroen C4, ce mai zici? In oras imi lua 12 % fara prea multa jena. Si nu era asa sprintena ca megane 3, 1.4 l TCe.
Motorul este de senzatie. Dupa ce l-ai condus la test-drive, nu vrei sa te mai dai jos din masina. Testat pe propria-mi piele. smile.gif

This post has been edited by marius_1st: 18 Aug 2010, 16:33


--------------------
renault Talisman break 1,6 tce, 200 CP, initiale paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
89ALG
post 19 Aug 2010, 09:38
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 July 10




@ T.rac3Er: da-mi voie sa ma repet
QUOTE(89ALG @ 31 Jul 2010, 14:39)


Din punctul meu de vedere, subiectul se poate considera inchis.

Am ales 1.5 dCi Colour Edition.
*



Restul e tacere.


--------------------
Renault CLIO III 2007 - Dynamique Coupe - 89ALG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 07:28
Dacia