Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Placute de frana & discuri

Dadi_T
post 25 Jun 2023, 18:17
Post #151


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 23 March 19
From: Iași




Nu știu dacă se pot verifica efectiv eventuale probleme la bucșele brațelor. Nu cred. Doar dacă ajung fier pe fier. Forța ce trebuie exercitată asupra lor este prea mare pentru a simula mișcarea lor din mână sau din rangă. Eu le am schimbat la 249 000 km, pentru că acel cauciuc din componența lor era vizibil îmbătrânit/scopt.
Altfel, nu exista vreun zgomot specific.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 Bose, EDC, 1.5 dci, Dacia Logan 2017 1.0 sce
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 25 Jun 2023, 18:28
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 290
Joined: 26 August 20
From: Constanta




E asta e, vizibil cauciucul este foarte bun. A folosit rangă să depărteze, poate se observă vreo crăpătură. Deci aici nu am o problemă. Geometria mi-a spus că o fac degeaba. Au fugarit-o la 170km/h și este foarte lina ținuta de drum. Astea a le spuneam și eu. Am venit din vacanta și i-am dat și 180 în câteva reprize.


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 25 Jun 2023, 23:33
Post #153


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(costas78 @ 22 Jun 2023, 16:21)
Doar flansele sa fi cedat, dar nu cred, si nu stiu cum se verifica asta.
Flansele se verifica in felul urmator: cu masina pe elevator ridicata de la sol 10cm, cu un levier pus sub roata se face parghie cu solul si se ridica roata vertical cu levierul simuland practic o denivelare. Se fac mai multe miscari cu intensitati si frecvente diferite si se asculta/verifica vizual flansa.



--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Jun 2023, 09:07
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(costas78 @ 25 Jun 2023, 19:28)
E asta e, vizibil cauciucul este foarte bun. A folosit rangă să depărteze, poate se observă vreo crăpătură. Deci aici nu am o problemă. Geometria mi-a spus că o fac degeaba. Au fugarit-o la 170km/h și este foarte lina ținuta de drum. Astea a le spuneam și eu. Am venit din vacanta și i-am dat și 180 în câteva reprize.
*



Si la mine statea bine pe drum.

Eu in locul tau as schimba bratele, prea sunt similare simptomele, cu vibratii in volan la franare la peste 110 care dispar brusc cand scade viteza sub 90.

La mine avea masina aproape 10 ani si 112 mii de km cand le-am schimbat, mers majoritar extraurban, asa ca zic ca, daca nu le schimbi acum, tot va urma sa le schimbi in curand.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 07:53
Dacia