Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

pareri despre GT 2

cata
post 2 Dec 2003, 20:41
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Pentru cei care au trecut prin iarna cu cauciucurile standard ale Symbolului, imi puteti spune cum se comporta?Eu am facut o mica incursiune prin zapada la Vidra si s-au comportat onorabil.
Multumesc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig
post 3 Dec 2003, 07:26
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 March 03
From: Bucuresti




Am trecut bine de prima iarna, nu am avut probleme; dar nici nu m-am aventurat prin locuri dificile; Iarna aceasta o sa merg in nordul Moldovei de sartbatori - dar am si lanturi pt orice eventualitate :wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 19 May 2004, 10:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Eu am un Clio Simbol echipat din fabrica cu Good Year de vara cu calitati bunicele pe ploaie GT2. Dimensiuni175/65R14 82T . La prima revizie l-am intrebat si eu pe baietusul ala de ele. Asta m-a bagat in sperieti cele mai naspa oribile, pericol de explozie etc. Nu m-oi pricepe eu dar nici nu pun botul la orice tampenie de dragul de a-mi vinde ala cauciucurile lui.
Intr-adevar sunt facute in Turcia dar eu cred ca firmele mari scot produse de aceiasi calitate indifernt unde se fabrica au standarde de verificare identice iar aia sunt del afirma mama.

Pana una alta am cautat pe site-urile de profil si am aflat ca nu sunt de performanta (nici nu am masina de performanta si nici nu conduc la limita) dar nu ar fi proaste. Voi ce spuneti?
Personal nu sunt pt cauciucuri all seasons si nici pt cele exclusiv de iarna avand in vedere ca la noi majoritatea anului este carosabilul uscat cu exceptia catorva luni de iarna ( in scandnavia aia au si cuie obligatoriu), iar drumuri pe pante cu zapada si alte din astea nu prea fac sau f rar.

La timpul potriuvit peste 3 ani sau 4 evident le voi schimba. Voi ce recomandati? Eu inclin spre michelin daca nu or fi prea scumpe dar poate imi oferiti o gama mai larga de cauciucuri bune avand probabil o experienta mai mare. Astept opiniile si sugestiile voastre merci

Am trecut bine iarna cu ele sunt multumit.
GT 2 pe siteul Good Year sunt clasificate ca fiind de vara cu calitati f bune pe ploaie sau pe carosabil umed.
Oricum indiferent de km facuti sau de carnea pe care o au pe ele la 3-4 ani tb schimbate


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 May 2004, 11:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Am trecut trei ierni cu pneurile standard, deci nu e imposibil, insa am jurat ca a patra oara n-o sa se mai intimple. Sint acceptabile vara, nu foarte bune dar nici proaste, insa iarna sint un cosmar, mai ales ca Symbolul este destul de usor.
Symbolul cu pneuri de vara e sanie.

Nici la Scorpio nu am avut pneuri de iarna, dar s-a comportat mult mai bine decit Symbolul, chiar si cu tractiunea pe spate! Cele aproape 650 de kg in plus s-au simtit binisor. wink.gif

Anul asta insa am vazut la un prieten ce inseamna pneuri de iarna si mi-am promis ca iarna viitoare nu mai scot nici o masina din curte fara ele. Iarna viitoare, ori pneuri de iarna ori autobuzul.
Te sfatuiesc sa investesti intr-un set. Nu stii ce bune sint pina cind nu le vezi in actiune.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 19 May 2004, 11:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Sunt convins ca exista o diferenta altfel nu s-ar mai face aceasta diferentiere intre pneuri. Ma intreb daca pt cata iarna este in Romania merita investitia. Iarna in oras baga pluguri , sare etc se topeste relativ repede carosabilul devenind umed ca pe timp de ploaie caz in care Gt2 merge. INtr-adevar pe stradute exista un strat permanent de zapada in fct de cat de des ninge dar acolo mergi incet si cu atentie. In opnia mea aceasta investitie s-ar impune daca am avea asa niste ierni mai grele si care sa tina 4-5 luni incare pe 80% din drumuri sa fie permanent un strat de zapada vezi scandinavia etc.
Totusi la noi (asa cum suntem noi necajiti si saraci) dupa un viscol sau o zapada la 2 zile mergi pe marle blv pe uscat sau umed fara strat de zapada. Pe drumurile nationale sau coridor european la fel. De asta spun ca nu s-ar merita investitia. LA noi practic situatia de poneuri de iarna o gasesti cam 1 luna cumulat pe perioada iernii. Nu contest calitatile superioare ale unei rulari cu pneuri de iarna pe acest anotimp dar sti cuzm e pui in balanta face sau nu face pt cat merg eu. Ah daca eramn intr-o zona montana poate dar in Bucuresti...

Oricum multumesc de sfat.
Daca ai fi sa alegi nioste pneuri noi de vara pt Clio ce ai alege? Ai merge tot pe GT 2? Adica de vara si ploaie. Ce alte varioante ai recomanda si cam cat ar costa?


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 May 2004, 12:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Nu pot face recomandari, pentru ca nu am incercat prea multe marci pina acum.

Cit despre iarna, nu stiu ce sa zic. As vrea sa am si eu increderea ta in deszapezirea strazilor, insa trebuie sa recunosti ca iarna asta prestatia basescului a fost penibila. Eu nu mai cred in minuni. Cind o sa vad o iarna intreaga fara nici un fulg de zapada pe strazi, poate o sa-mi schimb parerea.
Plus ca, chiar daca incepe primarul sa-si faca campanie electorala cu plugurile, tot nu le baga pe stradute, ci doar pe arterele principale. Or eu cele mai mari probleme cu zapada nu le-am avut pe bulevarde, ci printre blocuri.

Oricum, pneurile de iarna nu sint doar pentru zapada. Sint facute astfel incit sa-si pastreze elasticitatea la temperaturi mici, spre deosebire de cele de vara care la mai putin de 5-6 grade se intaresc si devin ca plasticul. Un pneu de vara se comporta rau iarna chiar si pe asfalt uscat.
(Dupa experienta de care spuneam, am inceput sa studiez problema biggrin.gif )

Initial credeam ca e doar o gaselnita de marketing. Ma gindeam ca or fi poate un pic mai bune decit cele de vara, o diferenta masurata pe pistele de testare dar insesizabila in realitate. Insa cind am vazut cum putea sa mearga si ce frine putea sa puna pe zapada, am ramas cu gura cascata. Era in ajunul Craciunului, cind a fost zapada aia nasoala, cind vedeam chiar si VW-uri 4x4 de politie inzapezite, iar el cu Mondeo trecea fluierind si conducea ca si cind ar fi fost pe asfalt...

Pneurile standard de Symbol mi-au placut la inceput, insa acum mi se pare ca pierd cam usor aderenta. Ori au imbatrinit (desi profilul e inca suficient de adinc), ori mi-am schimbat eu stilul de condus. Daca ar fi sa le schimb, nu stiu ce as alege, dar cred ca as vrea totusi sa incerc si altceva. Poate un Firestone, sau un Michelin (daca as avea destui bani), sau poate un model mai bun de Goodyear, nu stiu.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 19 May 2004, 22:12
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Pot spune acum, mai in cunostiinta de cauza ca au un comportament destul de bun pe ploaie, mediu daca nu mai rau la franare pe uscat, iar iarna atata timp cat profilul este consistent, sunt rezonabile, fara insa sa ai vreo pretentie de a iesi cu forte proprii daca te-ai inzapezit.
Ca alternativa ideal ar fi michellin,continental. Nu tot aceleasi, pt ca la pretul lor 3mil/buc ai destule alte variante demne de luat in seama.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 20 May 2004, 10:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




ca sa revin cine doreste explicatii mai multe asupra cauciucurilor iata cateva linkuri:
www.goodyear.com si selecteaza un site al tarii unde intelege limba si explicatiile sau www.michelin.fr

P.S: am observat ca acest topic a fost deschis chiar de moderator misto laugh.gif


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 May 2004, 13:50
Post #9


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Domnilor, anvelopele de iarna sunt pentru SEZONUL RECE, nicidecum destinate exclusiv zapezii si ghietii!!! Anvelopele de iarna se folosesc incepind de la temperaturi ce coboara sub 10 grade celsius, temperatura la care zapada se gaseste in natura sub forma sa topita, altfel cunoscuta si sub denumirea de APA.
Anvelopele de iarna se deosebesc de cele de vara prin compozitia cauciucului, mai bogat in silicati, deci mai elastic la temperaturi mici. Prin urmare, anvelopele de iarna isi pastreaza aderenta la temperaturi ce coboara sub 0 Celsiu, spre diferenta de cele de vara care se intaresc si pierd aderenta incepind de pe la 5 grade Celsius


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 20 May 2004, 14:10
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




marty are dreptate. Pna la urma tine de punga omului. Adevarul este ca nu oricui ii este la indemana sa dea bani pe cauciucuri plus genti. mi se pare aiurea ca de fiecare data sa schimbi numai cauciucurile in loc sa schimbi roata cu totul .

"Pe parcursul unui an, temperatura medi

Corect asa ar trebui procedat dar...money talks 8)

cred, nu stiu sigur, pe timp de iarna cu niste cauciucuri inca cu carne pe ele fie si de vara la drum lung si carosabil uscat cauciucurile se mai incalzesc si in timp nu mai sunt asa de rigide.... dar DA e mult mai corect pt cine isi permite sa aibe 2 tipuri de pneuri


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 21 May 2004, 00:37
Post #11


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




ca sa nu mai fie asa importanta problema banului, .. se gasesc gume de iarna s/h, cu suficienta carne pe ele, si la preturi modice .. 800-1 mil lei /bucata (asta la dimensiunile mele ... 205/55/16") ... si firma si profil misto ...
eu, de exemplu, iarna trecuta, cu michelinurile din picioare, am iesit din parcare impins ... cu gumele de iarna.. m-am bagat cat mai "adanc" am putut cu masina, si tot n-am ramas acolo ...
a, ca sa nu zic ca "cireasa" dupa tort a fost la o urcare in coloana pe podul grant (iarna), cand (cu gumele de vara) a trebuit sa fiu impins, altfel nu mai plecam de acolo ...
bani putini, .. satisfactii .. maxime


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 21 May 2004, 00:41
Post #12


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




da de unde le iei tu asa ieftine??? ca vreau si eu 4 185/55/r15 si patru ca ale tale :-D
vorbesc serios, poti sa imi dai niste preturi?


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 21 May 2004, 11:10
Post #13


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




calm, alex .. nu am nici o treaba eu cu aia cu cauciucurile ...
pe sos fundeni, cum te duci spre billa, chiar dupa pod (de fapt, la piciorul lui) e o vulcanizare maare, unde si roluiesc jante de al (le-am facut pe ale mele) si au si o caciula de cauciucuri (am inteles ca aduc saptamanal din germania) ... daca vrei, mergem o data sa iti arat ..


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 18 Jun 2004, 08:02
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




O intrebare. Sa zicem ca incalti masina cu cauciucuri noi dar cu canale asimetrice si cu sens de rulare. Ce fel de cauciuc cumperi ca roata de rezerva? Ce fac in caz de pana pe partea pe care cauciucul de rezerva nu are sens de rulare stau sa fca permutari?


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jun 2004, 08:38
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Nu prea ai cum sa faci. Nici macar cu permutari nu merge. Roata de rezerva trebuie sa fie nedirectionala.
Sau eventual s-o pui cum o fi, dar mergi incet si opresti la prima vulcanizare.

By the way: a incercat cineva vreodata un spray din ala de umflat roti, care pretinde ca astupa gaura suficient cit sa poti ajunge cu viteza mica la o vulcanizare? Sint curios daca sint bune de ceva.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 18 Jun 2004, 11:03
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Azi am vazut la service pe Clio Symbol nou ca avea din fabrica Continental! Gata cu era GT2.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 18 Jun 2004, 15:15
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




QUOTE
Nu prea ai cum sa faci. Nici macar cu permutari nu merge. Roata de rezerva trebuie sa fie nedirectionala.
Sau eventual s-o pui cum o fi, dar mergi incet si opresti la prima vulcanizare.

By the way: a incercat cineva vreodata un spray din ala de umflat roti, care pretinde ca astupa gaura suficient cit sa poti ajunge cu viteza mica la o vulcanizare? Sint curios daca sint bune de ceva.


PAi o fi ea simetrica si nedirectionala dar asta inseamna ca atunci cand o pui (daca ai nevoie) aceasta sa nu fie din aceiasi marca cu celelalte pneuri si sa nu aibe aceleasi proprietati.
Faza cu aceste pneuri asimetrice si directionate vs. roata de rezerva mi se pare o treaba cam naspa si cam negandita de cei care au introdus acest sistem, ca doar acum nu o sa -mi iau 2 roti de rezerva una pt stanga si alta pt dreapta biggrin.gif .
Ca atare , cand va veni vremnea o sa-mi iau tot pneuri simetrice fara directionare.
Apropos de Good Year GT2 la aceasta masina cred ca sunt f bune. Am 10000 de km uzura aproape ca nici nu se cunoaste , evident cele din fata nitel mai uzate decat spatele, pe uscat execelnte, pe ploaie la fel evita bine fen de acvaplanarea insa pe teren umed la franare pot furniza surprize asa ca grija mare. Guma destul de dura si cred ca ma vor tine mult 40000 sau chiar 50000 km.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 18 Jun 2004, 15:40
Post #18


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




rostul rotii de rezerva este de a putea merge mai departe pana la o vulcanizare shi atata. tocmai de aceea unele firme pun rotzi de rezerva mici de zici ca sunt de tico...


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jun 2004, 15:45
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Directia in care se invirte pneul este legata de forma canalelor de eliminare a apei. Canalele sint proiectate astfel incit sa elimine cit mai multa apa cit mai repede. Pneurile directionale au cel putin un canal principal, plus alte canale mai mici care merg de la cel principal (sau cele principale) spre margine, adica preiau apa strinsa in canalul principal si o arunca afara. In felul asta se diminueaza mult acvaplanarea, mai mult decit la un pneu clasic.
Caracteristica de "pneu directional" se refera doar la aceste canale si la acvaplanare. Daca e uscat pe jos, poti sa montezi pneuri directionale si pe dos, ca nu se supara nimeni si nici nu se uzeaza mai tare. Chiar si pe ploaie, efectul e insesizabil daca mergi incet. Daca ai o roata de rezerva directionala, poti s-o montezi linistit chiar si pe dos, numai sa ai grija sa mergi incet dupa aia daca ploua. Pe uscat nu conteaza.

Oricum, roata de rezerva e ceva temporar, e doar o solutie de moment pina cind ajungi la o vulcanizare (la americani se poarta chiar si rotile de rezerva mai mici decit cele normale). C'est la vie - o pui cum o fi si mergi incet pina cind ai ocazia s-o repari pe cealalta.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jun 2004, 15:47
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Strumfu',
Damn! Mi-ai luat-o inainte! biggrin.gif
Asta e dezavantajul cind scrii prea mult... biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 18 Jun 2004, 19:34
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




da aveti dreptate nimic de zis dar parca nu ma simt eu bine daca nu sunt toate de acelasi fel. Am si eu un fix laugh.gif . e o solutie temporara. desi uite eu din neatentie dand inapoi am luat un colt de bordura si nu a mai putut fi vulcanizat ca l/a cam taiat saracu cauciuc. De vulcanizat l/a vulcanizat dar mi/a spus omul ca daca rulez cu el in conditii normale risc sa nu tina lipirea erau vreo 3 cm in L si l/am facut rezerva cu camera ( cauciucul gt 2 e tubless ca si celelalte de altfel) si am pus rezerva in locul lui . Asta se intampla pe la 400 km facuti. Daca aveam alt cauciuc sau o roata mai mica eram obligat sa cumpar unul nou.
Apropos de canalele GT2 mi se par destul de bine realiyate si cu cap . Ofera destul de multe spatii de evacuare a apei.
Da cred ca pot trece pe viitor de acest fix dar la genul asta de masina si la un condus normal credeti ca merita sa pun cauciucuri asimetrice , directionale etc. BAnuiesc ca si pretuil este mai mare.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 12:18
Dacia