Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[Mures] Lion Victoria, Sos. Sighisoarei Nr. 411

mark``
post 17 Apr 2020, 16:35
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.820
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Reinviu topicul asta.
Desi in trecut mi-am luat-o cu un Renault Megane 2 se pare ca nu m-am invatat minte si am pus iar piciorul in reprezentanta Renault din Mures, fosta Lion acum detinuta de Materom.
Problemele nu-s chiar grave dar cine nu cunoaste se pricopseste cu extra bani aruncati la ei. Iata cum:
Am fost luna asta pe la ei cu un Espace 4 din 2012 cu 2 probleme pe care le-am rezolvat dar m-am pricopsit cu altele 2. Ma gandesc ca le fac intentionat sa te intorci la ei din nou, nu stiu, presupun.
Am avut frana de mana ce nu prindea deloc pe roata dreapta spate si nu-mi mergeau senzorii de parcare.
Frana s-a rezolvat cu schimbare etrier nou, dar dupa vreo 100km am remarcat ca discul de frana face o buza pe interior ca si cum placuta nu s-ar strange ok pe disc. Era nou etrierul... Mers inapoi la ei si le-am spus ca vedeti un pic ce si cum ca nu e ok, toate 3 discurile sunt oglinda numa asta incepe sa faca urat pe interior. Observasem ca lipseste si siguranta de pe etrier (nu era montata) si am intrebat daca nu trebuie pusa ca pe restu am. Au zis ca nu trebuie ca e ok. O sa se aseze dupa o vreme. Am zis ok si am plecat. Dar m-au taxat pentru asta vreo 80 ron verificare sistem de franare desi nu au facut nimic. Mie nu mi s-a parut ok si dupa alti 100km am cumparat un set de 2 sigurante si l-am pus pe etrier. Dupa alti 100km buza a disparut. Frumos nu?
Cu senzorii intradevar m-au rezolvat, am avut fir intrerupt in bara fata, dar m-am ales cu altceva. Am inceput sa pierd lichid de parbriz pe sub bara. Dau jos farurile si ma uit sa vad. La spalatorul din stanga pierdeam lichid. Stiam ca inainte nu am pierdut. Mi se parea ciudat. Am dat jos ambele spalatoare sa le compar si am vazut ca ambele au in cap un sprituitor ce se desface cu o clema si cand dai jos in cap ramane o garnitura de cauciuc. La cel din stanga lipsea. Ma gandeam ca cel mai probabil cand au dat bara jos o fi zburat garnitura de acolo si pa etansare. Evident ca nu s-a uitat nimeni. Ca sa vedeti cat ar fi costat distractia asta (neatentia lor), am fost la ei sa-i intreb cat costa un sprituitor complet (telescop vroiam doar) si mi-au spus ca 1100 ron. Am ramas prost ca poate costa atat un tub de plastic cu 2 garnituri... Am plecat evident, am luat cu 50 ron un spalator din dezmembrari si am luat garnitura de pe ala si am pus-o la spalatorul meu. Totul perfect, nici o scurgere.

Deci da... distractie mare cu astia mai nou. Daca sunt privati te mananca de viu.
De distractie i-am scris pe whatsapp persoanei responsabile de acolo sa stie si ei (il cunosc pe tipul de acolo) si mi-a spus ca va investiga dupa sarbatori. Vedem...

Va dati seama ca m-am gandit sa merg la ei sa imi schimbe (preventiv) uleiul la cutia de viteze automata. De ce? Ca trebuie respectata o anumita procedura cu astea, daca nu faci ca la carte strici cutia. Acuma ce incredere mai am? Nu ma duc clar....


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:19
Dacia