Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Să invătăm limba română, Topicul micuțului român

Bwwlan
post 9 Jan 2011, 20:27
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Uh, my bad, that one single typo must be the signal that all the years invested in the study of the English language are slowly but unequivocally beggining to decay plange.gif

Onorate colog, inclin sa cred ca v-ati ales gresit meseria, indiferent care ar fi ea; daca v-ati fi gasit un loc de munca la Vocabulary City Police Department, nu am nicio indoiala ca pana acum stralucita Dvs. cariera v-ar fi propulsat in functia de detectiv sef.
Ca tot veni vorba, cred totusi ca greseli, pardon, mici scapari gen "dvs" (corect: Dvs. - a se observa mai sus) v-ar fi adus cel putin mustrari verbale din partea superiorilor, daca nu cumva--Doamne fereste, chiar o bulina neagra. Inteleg, e neplacut sa ni se faca observatii, cu atat mai mult cu cat ne place sa traim cu ideea ca stapanim binisor atat limba materna si cel putin o alta limba straina, sau macar la un nivel de la care putem da sfaturi insotite de o condescendenta paterna ingaduitoare, insa omul care nu recunoaste ca greseste, nu invata nimic.
De aceea, imi cer inca odata scuze pentru typo-ul din "political correctness", va multumesc cu umilinta pentru lectia data, imi asum greseala si promit sa scriu cu creta de 10 ori pe blocul vecin "I are a honor student."

On Topic: Aveti cumva o monstra care pot s-o iau cu mine? death.gif

This post has been edited by Bwwlan: 9 Jan 2011, 20:31


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Jan 2011, 20:33
Post #182


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




degeaba...dacă nu ai scris postul cu diactritice... tongue.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Jan 2011, 20:39
Post #183


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(Bwwlan @ 9 Jan 2011, 20:27)
Uh, my bad, that one single typo [...]
o alta limba straina [...]
*



Ai vrut sa faci tautologii p-acilea si ai mancat o virgula, sau continuam discutia vorbind de pleonasme? tongue.gif

9 Jan 2011, 20:41:
QUOTE(Bwwlan @ 9 Jan 2011, 20:27)
years invested in the study of the English language
*



Intreb doar, despre ce studii vorbim aici? Ceva peste engleza curiculara banuiesc. smile.gif

9 Jan 2011, 20:44:
Si inca ceva domnu' Bwwlan, foarte bine punctat acuzativul ala acolo. Am mai discutat noi pe aici pe topic. Au bolanzit toti domne, zici ca au baut toti apa dupe Tariceanu. A inceput sa imi fie jena sa tot corectez lumea in privinta asta.

This post has been edited by MuciX: 9 Jan 2011, 20:44


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 9 Jan 2011, 21:34
Post #184


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




ce stres pe lume aici. degeaba va ofuscati, deoarece inevitabilul se accentueaza.
de ce?
din cauza lipsei de interes a liderilor nostrii pt identitatea nationala. tinerii n-au ceva sanatos ce prelua de la "modelele" prezentate acum. manelisti, bombe sexy, tigani, fotbalisti drogati, criminali, mafioti care sfideaza legea, etc...limba romana este pe ultimul plan al profesorilor, elevilor si parintilor (vorbim de mase) care se chinuie sa tina familia si casa.
educatia e la bar si discoteca, unde se invata din internet, sms-uri, virale, etc...
ce reprezinta romania si limba romana pt tineret cand propriul presedinte ne alunga din tara si ne identifica cu tiganii pt generatiile viitoare!


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Jan 2011, 21:55
Post #185


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Problema e mult mai adanca.
Traim intr-o societate bolnava, in care adevaratele valori nu mai inseamna nimic. In care parintii cred ca singura lor menire in familie e sa asigure partea materiala. In care scoala e data peste cap de mult prea desele modificari legislative. In care cultura strazii are valoare de lege, in lipsa unei alternative. Alternativa care ar trebui sa plece in primul rand de la familie, si sustinuta de catre scoala, societate, etc.
Asta construim din pacate, si vom ajunge sa vedem din ce in ce mai des si mai puternic ecoul lipsei culturii si educatiei.
Daca aceste lipsuri ar avea efecte numai asupra exprimarii (orale sau in scris), nu ar fi poate chiar asa de grav. Dar carentele educationale au efecte mult mai adanci, infractionalitatea juvenila (si nu numai) are un substrat prielnic. Sper sa nu am dreptate, dar...

This post has been edited by gabizegrean: 9 Jan 2011, 21:58


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Jan 2011, 22:59
Post #186


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Din pacate cam ai dreptate.
Familia se implica din ce in ce mai putin in educatia odraslei, iar lipsa evidenta de modele demne de urmat se vede.
Ce pretentii sa ai la vocabularul unui ciutan care la scoala mai rar, profesorii oricum nu-si mai dau interesul asa cum trebuie decat la meditatiile pe bani "neimpozabili", iar la TV il admira cu foc pe Salam, Parizer si alti "minunati" sau " vijeliosi".
Asta sadim, asta o sa culegem.
De la cine sa invete?




--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 9 Jan 2011, 23:51
Post #187


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"va multumesc cu umilinta pentru lectia data, imi asum greseala si promit sa scriu cu creta de 10 ori pe blocul vecin 'I are a honor student.'"

Cu placere, imi place sa rad de 'romglezii' care nu stiu engleza si va multumesc si eu pentru ocazie.

Dar trebuie sa recunosc, numai un om care a studiat mult engleza poate folosi corect 'unequivocally' intr-o propozitie! BRAVO! Aplauze!!!! rolleyes.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 9 Jan 2011, 23:58
Post #188


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(vallixx @ 9 Jan 2011, 17:42)

Si mai am o problema cu expresiile unde se confunda numele unei firme cu numele unui produs: ex. "vrea sa fac un xerox" sau "am schimbat capacul de delcou" si de ce nu "mi-am luat adiasi NIKE"'.
*



Sinonim pentru adidas? Eu, unul chiar nu stiu.
Am mai cautat prin dictionare on-line englez-roman traducerea pentru "sneaker" si mi-au returnat "adidas".
Pe langa "adidas", mai folosim "pempărs" pentru scutece, "jeep" pentru(iar nu stiu sinonim) SUV. Parca mai erau cateva.

Mouse, computer etc. sunt cu totul altceva; sunt imprumutati din limbi straine ca majoritatea termenilor de specialitate, tehnici, sunt neologisme. Cool, job si multe altele sunt jargon.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Jan 2011, 00:40
Post #189


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(T.rac3Er @ 9 Jan 2011, 21:34)
[...]
*



QUOTE(gabizegrean @ 9 Jan 2011, 21:55)
[...]
*



QUOTE(vallixx @ 9 Jan 2011, 22:59)
[...]
*



Suntem offtopic. Nu suntem aici sa tratam cauzele si nici sa controlam efectele. Am facut acest topic pentru cei care vor sa discute despre greseli de limba, ale noastre sau ale altora, au fost si colegi care au recunoscut ca au invatat cate ceva aici, ceea ce ar trebui sa ne bucure. Nu sunt un mare patriot, dar m-as simti "vinovat" daca n-as avea notiuni elementare ale limbii pe care o vorbesc zi de zi. Tamplarul batran e mai bun decat unul tanar, prin experienta, la fel si strungarul, sculer-matriterul, taximetristul (??? radmasa.gif), ai crede ca si noi, vorbindu-ne zilnic limba suntem niste experti. Dar nu suntem... smile.gif
As vrea sa discutam si sa ne simtem bine, noi cei care vrem sa discutam pe temele astea nu sa ne gandim precum colegul, mai sus "ce stres pe lume aici. degeaba va ofuscati, deoarece inevitabilul se accentueaza." (te rog sa nu o iei personal).
Deci nu mai bine ne rezumam la a indica greseli, a explica unde e greseala si cum este corect ca sa fie un topic constructiv? Flame-uri (sunt romglez biggrin.gif) sunt in mai toata cafeneaua, nervosi suntem toti pe ce se intampla.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 10 Jan 2011, 01:42
Post #190


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Nu inteleg: sunt eu singurul om care e deacord cu privire la faptul ca rom-gleza este un lucru bun? Chiar toti sunteti impotriva?
Orice limba este vie, creeaza noi cuvinte. iar o sursa principala de noi cuvinte este imprumutul din alte limbi. Mai mult, nu cred ca numarul cuvinteleor imprumutate din engleza l-a depasit inca pe cel al cuvintelor imprumutate din franceza...

Sunt deacord sa imi sufere urechile la auzul cuvinteleor de genul "job" (care, oricum mi se pare "de fite", caci, personal, nu il folosesc in romana), deoarece asta inseamna ca, totusi, romanii, per ansamblu, stiu cate o boaba engleza; si oricine vine la noi in tara poate lega doua vorbe cu un om ales la intamplare de pe strada... (cu conditia sa nu aleaga mosi sau babe).
Deci, sunt deacord cu aceste expresii, pentru ca partea opusa mi se pare absolut jalnica: sa nu cunoasca populatia engleza... Uitati-va in ungaria, unde f.f.f. greu gasesti un vorbitor de engleza. Este rusine...

Apropo de modificarile la CNA relatate cateva postari in urma, sper din tot sufletul ca, in continuare, filmele de la noi de la tv sa fie titrate, pentru ca noi sa putem auzi vocile originale, in engleza, ale actorilor... sper din tot sufletul sa nu ajungem precum ungurii... AR FI COSMARUL COSMARURILOR SA MA UIT LA STARGATE UNIVERSE SI SA AUD VOCILE IN LIMBA ROMANA... este ca si cu windows-urile "traduse" in romana: o totala bataie de joc.

Ma opresc aici...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Jan 2011, 02:49
Post #191


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Foarte bine ca stie lumea engleza, asta e un lucru bun, dar una e sa spui "Mi-am luat un computer" si alta e sa spui "Oh my God!Whatever! M-am saturat de locul asta lame. Vreau sa stau chill intr-un pub fara prea mult bullshit".

Cat despre subtitrari, total de acord. Si eu vreau sa aud vocile originale, chiar daca nu cunosc limba. De exemplu am vazut un film brazilian de exceptie, titrat in engleza, si nu as fi vrut sa fie dublat. Nu intelegeam nimic din ce spuneau aia dar tonalitatea se potrivea cu felul in care se purtau personajele. Nu vreau sa-l aud pe Arsinel intr-un studio incercand sa-i imite.

Sunt 100% 'OK' cu limba engleza cat timp o invatam si o auzim in filme, ca uneori ne vine sa bagam si un cuvant englezesc, asta e... Dar cand jumatate din propozitie e in engleza, atunci mi se pare absolut penibil.

My $0.02 tongue.gif

This post has been edited by A l e x: 10 Jan 2011, 02:56


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Jan 2011, 11:31
Post #192


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Adevaru' is ca it's ok sa stie lumea english, dar ca sa scrii o fraza like me acum, it's cam de pig... tongue.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 12 Jan 2011, 06:51
Post #193


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Acum ca tot vorbim de romgleza, ce ziceti de aia care traduc expresii englezesti?

Am citit recent pe un alt forum:

"Cel mai bun caz scenariu"

radmasa.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k.soze
post 12 Jan 2011, 13:43
Post #194


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 18 July 07




@supremeon
eu sunt de acord cu tine ca nu e atat de deranjant ca in discutiile familiare si familiale se mai folosesc termeni de genul "job" sau "shopping". dar nu voi fi niciodata de acord ca din 3 cuvinte 2 sa fie englezisme preluate "ca la ma-sa lor". poate ca din acest motiv am fost de acord si cu introducerea in DEX a termenului "sendvis" (ca varianta romanizata a lui "sandwich" pe care, oricum, jumatate din cei care il folosesc nu stiu sa-l si scrie).
si nu voi fi niciodata de acord sau de-acord cu "deacord"-ul tau nono.gif

This post has been edited by k.soze: 12 Jan 2011, 14:34


--------------------
renault megane sedan 2007 confort expression 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 12 Jan 2011, 13:53
Post #195


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Omul a scris destul de mult, sunt sigur ca a fost doar un "typo" tongue.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 12 Jan 2011, 16:47
Post #196


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Da' de asta ce zici, A l e x:

QUOTE
Cea mai detaliată și enormă fotografie a Universului vreodată


E de pe un site de stiri. Pai mai dati-o dracului de limba, oricare ar fi ea, si apucati-va de oierit sau ceva!

Hai sa pun si linkul: http://www.realitatea.net/cea-mai-detaliat...ata_790976.html

E prea "fara pret" si restul articolului...

This post has been edited by xcss: 12 Jan 2011, 16:49


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Jan 2011, 17:33
Post #197


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Si-acum ce-ati dori, daca tot au Goagal ?!? 04.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 12 Jan 2011, 21:49
Post #198


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Iata mai jos, un exemplu de exprimare elevata:

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=202...dpost&p=2809342


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 12 Jan 2011, 22:31
Post #199


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




xcss, da, frumos, mai ales ca e pe site de stiri 'cica' scris de jurnalisti. Dar putin, putin, are sens, adica fata de 'cel mai bun caz scenariu' care este...

Sunt vorbirefara!



--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 12 Jan 2011, 23:17
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Noah ni mă la ăștia doi:" fara pret" si "vorbirefara"!
Cam pe când preconizați să vorbim de neck-legău si nose-suflău,ha? happy.gif
Fi-v-ar "englomâna" de râs! laugh.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 12 Jan 2011, 23:20
Post #201


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




radmasa.gif Am sa tin minte asta cu nose-suflau'! radmasa.gif


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 13 Jan 2011, 04:47
Post #202


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"Nose-suflau"?

Eu sun taurrahat.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 13 Jan 2011, 07:33
Post #203


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Eh, sa ne concentram pe limba noastra stramoseasca. Desi, daca am sta concentrati si n-am avea ceva mai bun de facut, topicul asta ar fi cel mai lung de pe toate forumurile autohtone.

Cuvant.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lag_ph
post 13 Jan 2011, 08:38
Post #204


miles away...


Group: Members
Posts: 2.253
Joined: 12 September 07
From: Bucuresti // Ploiesti




profi.JPG ( Size: 58.74k ) Number of downloads: 202


"macar altii sa stie sa scritzi cum trembuie" tongue.gif


--------------------
Renault Laguna 1.8 16v - 05.10.1998 - de PH
_________________________________________________
Nothing's impossible
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 13 Jan 2011, 10:55
Post #205


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Sfinte rahat, ce off topic suntem. What my feather, ori suntem seriosi ori nu mai suntem? Ne cam stick our feet in el de topic si dupa aia nu mai avem unde face debate. Gata, we got the point cu skill-urile de iengleji, hai, altele. tongue.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 29 Jun 2011, 13:20
Post #206


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




booon,sa va vad acum:'' Da click pe butonul de DVD sau Blu-ray din dreptul filmului despre a carui/carei lansare vrei sa fii anuntat''

Care este varianta corecta?



--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 29 Jun 2011, 13:25
Post #207


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Din ce tin minte, la pronumele posesiv (asa parca ii zicea?), in manual, parca aveam sagetica de la "a" spre lansare si de la celalalt spre "film". Cum "film" e de gen neutru, deci la singular e ca la masculin, aleg "film a carui lansare".

Mai tin minte bine biggrin.gif ?

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 29 Jun 2011, 13:40


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex.vano
post 29 Jun 2011, 13:41
Post #208


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 9 February 08
From: Bucuresti, 5




QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 29 Jun 2011, 14:25)
aleg "film a carui lansare".

Mai tin minte bine biggrin.gif ?
*



Ai ales bine. smile.gif


--------------------
Renault Clio 75 caluti - numar de sarpe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 29 Jun 2011, 15:50
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Io fac cu nervii cand ii aud pe cate unii furnizori: "...TVA inclus." huh.gif Ce dreq? Ii asa greu?


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 29 Jun 2011, 16:13
Post #210


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




deja "tva" a luat o forma proprie in limbajul de la noi. e un el, tva-ul.
de fapt de aici a pornit totul. pt ca nu poti sa ii zici tva-a, atunci s-a ajuns la tva-ul. din moment ce s-a folosit forma masculina, a rezultat, simplu, din gramatica invatata la scoala ca -ul e masculin si deci e inclus sau exclus.
ca tva inseamna o ea, taxa, si ca e "la feminin", e o paranteza scrisa cu culoarea alba tongue.gif
deci tva inclus icon_mrgreen.gif


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 21:44
Dacia