Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Unghiul De Fuga?!(geometria Rotilor), UNGHIUL DE FUGA?!(geometria rotilor)

theodor2004
post 7 Oct 2010, 16:09
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




trasul lateral a aparut cand am schimbat anvelopele pe fata, dar tot atunci am montat si janta cu probleme (adica pe care avusesem pana, si care era de rezerva pana in acel moment).


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 7 Oct 2010, 18:56
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Pai atunci muta cauciucurile Sava pe jantele care au mers bine ultima data. Poate asa ii "prieste". smile.gif Daca se rezolva problema marcheaza janta buclucasa sa o tii doar pentru rezerva.

This post has been edited by D-Ice: 7 Oct 2010, 18:57


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 8 Oct 2010, 08:54
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




da, asa m-am gandit si eu sa fac. Iau janta de la roata de rezerva o roluiesc la Autosoft, si o schimb cu cea buclucasa (pe care o voi folosi ca roata de rezerva).
Daca nici acum nu merge, voi pune cauciucuri noi pe fata .
Concluzie: cu cati bani am dat pe 2 cauciucuri Sava+roluiri ulterioare+echilibrari+schimbari anvelope intre ele+2 geometrii=2 cauciucuri Michelin saving energy, (pe care bine faceam sa le iau de la inceput).
(dar asta e situatia, am fost fortat de imprejurari sa le iau pe acestea).
sfat: nu faceti ca mine! Luati-va din start lucruri de care sunteti sigur ca sunt bune, ca asa economisiti si timp, si bani cu reparatii ulterioare.
Punct!


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 8 Oct 2010, 12:43
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Ai dreptate. Nu fac reclama, e prima data cand merg cu Michelin, dar eu alta marca de anvelope nu mai iau. Tinuta de drum este perfecta indiferent daca ploua torential sau e asfalt uscat. Odata la 4-5 ani merita investitia.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 11 Oct 2010, 09:26
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




am rezolvat problema, (in proportie de 95%). Am fost la vulcanizare, i-am pus sa dea jos roata buclucasa (adica stanga fata) , am pus-o pe strung si am inceput sa ne uitam toti la ea. Se cam vedea ca e ovalizata, era si descentrata, asa ca am inlocuit-o cu janta de rezerva (pastrand in continuare anvelopa Sava pe ea). Acum masina merge drept, adica am mers si 200 m pe bd Unirii fara sa trec pe bada din stanga; bine , parca inca are o usoara tendinta sa traga stanga, dar nu suficient de puternica de a invinge inclinatia spre dreapta a drumului (din acest motiv trage usor stanga pe drumui drepte, si dreapta pe drumuri inclinate spre dreapta).
Merci de colaborare, D-Ice, dau berea. cheers.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 11 Oct 2010, 15:00
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Mi-a facut placere, dau si eu una cheers.gif . Bine macar ca s-a ameliorat. Daca schimbi anvelopele pe fata si treci Sava pe spate, sa-mi zici daca se schimba mersul. Succes si drumuri fara probleme! smile.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 11 Oct 2010, 16:36
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Cu certitudine iti voi spune. Am mania experientelor, nu ma las pana nu pun alte cauciucuri pe fata. Si eu sunt curios cum va merge (bineinteles ca inainte roluiesc jantele).


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 25 Oct 2010, 09:30
Post #158


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ceva mai mult de un an si reprezentare la geometrie / verificare unghi smile.gif
Bine-nteles ca tot la Mures si pe acelasi aparat.
Cu telescoapele originale roata dreapta fata nu era tocmai "perfecta" ... trebuia corectata pentru a nu uza pe interior anvelopa.
Dupa inlocuirea telescoapelor s-a corectat, stricand astfel reglajele anterioare, rezultand "chitaiala" in curbe tongue.gif.
S-a rectificat/corectat si acum totul e ok smile.gif. (am indreptat si volanul ca era puuuutin la stanga).
Operatiune efectuata la 158.880 km la bord, caseta de directie originala si fara probleme pana acum.
Pret 70 ron cu tot cu "atentie".
Me happy smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 25 Oct 2010, 13:18
Post #159


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Geometria se face in general la numar de km sau timp? unsure.gif Eu stiam ca se face doar cand schimbi elemente de directie, suspensie etc.
Eu tocmai am trecut de 60.000 km, 3 ani si ceva, si n-am facut-o niciodata pana acum. Ar fi cazul sa ma prezint la un control?


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 25 Oct 2010, 13:33
Post #160


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cum doresti tongue.gif - si in principiu zici bine ce zici - daca functioneaza corect de ce sa te stresezi smile.gif - e normal.
Eu fac verificarea anual smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 25 Oct 2010, 14:36
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




daca masina merge drept si volanul sta drept, eu nu as face geometria. Nu te lega la cap daca nu te doare.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 26 Oct 2010, 08:35
Post #162


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Merge drept, volanul sta drept, n-am avut probleme cu anvelopele pana acum, nici cu alea de vara, nici cu alea de iarna, deci o las in pace pana la primavara. Ca atunci expira ITP-ul si sigur trebuie sa schimb una alta pe dedesubt, ca data trecuta aveam ceva jocuri prin bielete si capete de bara dar ma incadram in limite.


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 26 Oct 2010, 08:44
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




atunci ai rabdare pana vei fi nevoit sa schimbi bieletele/capetele de bara, atunci faci si geometria.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ygi_17
post 26 Oct 2010, 09:44
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 2 February 09




am o mica problema.
masina trage usor dreapta. la o verificare un mecanic mi-a spus ca bieleta de directie dreapta trebuie schimbata.
este posibil din cauza bieletei sa traga dreapta?


--------------------
Renault Clio II - Symbol 2003 / 8V 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 27 Oct 2010, 09:06
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




parerea mea e ca nu e de la bieleta de directie. Bieletele transmit miscarea stanga-dreapta de la volan la roti, si pot avea joc (care se simte punand mana pe bielete si bracand rotile). Dar, oricat de mare ar fi jocul, nu trage volanul lateral din cauza lor.
E posibil sa ai o roata prost echilibrata, o janta stramba, (pe dreapta) dar parerea mea e ca nu e din cauza bieletei.
Ma rog, asta e parerea mea.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 1 Nov 2010, 10:12
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




revin cu o noua problema de tras dreapta a unei masini.
De data asta e vorba de masina prietenei mele, un Opel Corsa 2007, cu vreo 20 000 km la bord.
I-am montat cauciucuri de iarna pe fata, si, la iesirea din vulcanizare am avut surpriza sa constatam ca masina trage puternic dreapta, asa de rau ca in max 50 m schimbam banda.
Mentionez ca am si roluit jantele, iar la janta de pe dreapta am observat ca buza jantei era stramba catre inauntru, desi aia o roluisera. I-am pus sa o roluiasca din nou, au pus-o iar pe aparat, au tras si cu patentul de buza sa o indrepta, ma rog, mie mi se pare ca tot stramba era, dar nu ca inainte.
Intrebarea mea este: sa fie janta (stramba la o margine) de vina, sau echilibratul?
Uneori ma intreb daca nu au dreptate cei care spun ca intai montezi anvelopa, si dupa 200-300 km vii sa o si echilibrezi.

PS: inainte de schimabrea anvelopelor, masina mergea perfect drept.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 1 Nov 2010, 10:20
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




poate anvelopa-i de vina..eu am patit-o cu una de la roata de schimb..era efectiv 'stramba'..janta n-avea nimic..echilibrata si tot ma duceam in dreapta..intors la vulcanizare schimbata roata cu totu' si adio probleme..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 1 Nov 2010, 11:05
Post #168


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




La fel am patit la o masina la lucru.
Primul motiv a fost diferenta de presiune.
Al doilea inca nu l-am identificat 100% dar cred ca este: rotile ce sunt acum pe fata, anul trecut au fost: un in fata si una in spate => diferenta de uzura => aiurea.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 1 Nov 2010, 12:28
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




da, dar in cazul meu ambele jante au fost pe fata. Evantual au schimbat jantele intre ele stanga cu dreapta, dar in nici un caz nu a fost vreuna pe spate.
Eu ma intreb daca e posibil sa fie din cauza proastei echilibrari a rotii. Desi, sa schimbe banda in nici 50 me mi se pare f mult. indiferent de motiv.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 1 Nov 2010, 12:48
Post #170


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Nu, de la echilibrat nu ... cele de la logan sunt echilibrate ok ... nu bate la viteza volanul deloc ... mai testez si eu si daca gasesc exact motivul ti-l spun ... oricum urmatorul pas este sa "intorc" rotile intre ele pana gasesc combinatia "perfecta".


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 1 Nov 2010, 15:15
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




sa stii ca asta cu intorsul rotilor intre ele pana sa gasesti combinatia perfecta e o miscare f buna.
Asa am facut si eu pana am gasit combinatia perfecta.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 16 Nov 2010, 16:17
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




tongue.gif
QUOTE(D-Ice @ 11 Oct 2010, 15:00)
Mi-a facut placere, dau si eu una cheers.gif . Bine macar ca s-a ameliorat. Daca schimbi anvelopele pe fata si treci Sava pe spate, sa-mi zici daca se schimba mersul. Succes si drumuri fara probleme! smile.gif
*



asta am facut acum: am pus jantele de pe fata pe spate, si pe cele de pe spate pe fata. (am facut operatiunea pt ca janta stanga fata era fff putin stramba, si masina tragea fff putin stanga).
Acum, la prima vedere, pare ca masina merge perfect drept, si nu vibreaza nici un pic. Trage usor dreapta, dar asta e cauzata de inclinatia drumului.
Sunt multumit acum de ea, ptiu..sa nu o deochi. biggrin.gif

This post has been edited by theodor2004: 16 Nov 2010, 16:17


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 16 Nov 2010, 17:33
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Bine ca i-ai dat de cap. Acum trebuie sa ai grija sa pastrezi pozitia fiecarei jante, eventual sa marchezi pe ele locul fiecareia. Astfel, cand vei schimba anvelopele cu altele noi, nu e pericol sa le monteze meseriasul cum ii vine la mana, si sa dai iar in bobi. smile.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_lorinel
post 19 Nov 2010, 21:45
Post #174


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 31 December 07




Salut
Asta vara am schimba la Clio biletele antiruliu si capetele de bara fara sa fac geometrie.
Acum vreau sa schimb cauciucurile de vara cu cele de iarna si sunt curios daca fac geometria daca ii strica cu ceva faptul ca ii voi schimba placutele de frana in 2 saptamani.
Multumesc.


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 - 1.5 dci 70 cp - IS 06 ETR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Nov 2010, 23:14
Post #175


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Salut,
Singura problema posibila din ceea ce spui tu este ca ai inlocuit capetele de bara si nu ai facut geometria ... acum ai sanse sa vezi o roata sau doua uzata(e) aiurea sad.gif ... daca schimbi placutele geometria nu are nimic, daca echilibrezi rotile geometria nu are nimic, daca schimbi presiunea in pneuri geometria nu are nimic, daca schimbi bieletele antiruliu geometria nu are nimic ... si asa mai departe.
Spor,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f_lorinel
post 19 Nov 2010, 23:24
Post #176


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 31 December 07




Multumesc de raspuns. Am sa stiu altadata.


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 - 1.5 dci 70 cp - IS 06 ETR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 22 Nov 2010, 09:43
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Andrei are perfecta dreptate, dar eu pt siguranta eu te sfatuiesc intai sa schimbi anvelopele, apoi sa faci geometria. Au fost multi pe site care s-au trezit ca le tragea masina lateral dupa ce au schimbat anvelopele, (inclusiv eu), asa ca e mai bine sa faci geometria la urma.
Geometria are legatura cu pozitia rotilor, pozitie care nu se schimba cand schimbi anvelopele. Dar, ce castigi daca faci acum geometria, masina merge perfect drept, si dupa ce schimbi anvelopele te trezesti ca trage lateral?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flo_24i
post 26 Nov 2010, 20:46
Post #178


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 18 February 08




salutare
In intentia mea de a schimba amortizoarele fata (inca nu am reusit sper ca sapt viitoare) am observat ca ambele cauciucuri fata sunt fff uzate pe interior, de curand m-am achizitionat anvelope de iarna SH si as vrea safac geometria rotilor dar nu stiu unde.
Ultima data am facut-o acu vre-o 2 ani(service popeci Craiova, dar n-am fost multumit) dupa schimbarea pivoti, bielete directie/aniruliu,capete de bar, rulmenti.
Imi poate recomanda cineva vreun service in Craiova de care a fost multumit pt directie?


--------------------
renault clio 2003/1.4 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanbby
post 26 Feb 2012, 20:18
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 13 March 11




salutare. am si eu o mica mare problema. am observat ca de ceva vreme mi se uzeaza cauciucurile pe fata doar partea interioara circa 3 4 cm in rest cauciucul e perfect.
am fost la vulcanizare sa echilibreze rotile si una era putin ovala si am indreptat-o. acum cateva zile am facut geometria si mi-a zis ca nu e dereglata si ca incearca sa mi-o fixeze pe minim si ca nu stie din ce cauza se uzeaza cauciucurile pe interior.
stie cineva ce anume poate fi? inainte de geometria rotilor i-am pus sa imi verifice bucsile si au zis ca-s ok.
ce anume poate sa imi provoace uzura cauciucurilor?


--------------------
renault laguna 2 model privilege 2002 2,2 dci - bh 24 bby
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Feb 2012, 20:35
Post #180


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.601
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




La controlul/reglajul geometrie conteaza foarte mult calificarea personalului,aparatajul si programul folosit.
Altfel se ajunge la cazuri cand totul e bine in teorie dar in practica se tocesc cauciucurile pe laterale.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 08:58
Dacia