Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Martori de bord, Mesaje avertizare

Dadi_T
post 6 Mar 2024, 08:11
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 23 March 19
From: Iași




Conform codului de eroare și semnalul maxim, ar putea fi senzorul de presiune supraalimentare.
În primul post ai zis că toți senzorii sunt ok, dar cum s a stabilit treabă asta? De exemplu, acest senzor a fost verificat cu un multimetru? Sau măcar valorile de pe tester la "boost pressure sensor" au fost citite? În funcție de accelerație ar trebui să fie undeva între 1 și 3 bari.
Deși nu este o piesă foarte scumpă (până în 200 de lei), se poate măsura, pentru a evita schimbarea aiurea.

Poate te ajută @Gil26 cu o procedură corectă de diagnosticare, că să i o pui în față celui cu tester.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 Bose, EDC, 1.5 dci, Dacia Logan 2017 1.0 sce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 6 Mar 2024, 08:28
Post #32


....


Group: Members
Posts: 533
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Salutare,
Pentru a putea face o diagnoza corespunzatoare foloseste un tester dedicat si mai ales cauta pe cineva care sa urmareasca si alti parametri care influenteaza aparitia acesti cod de eroare. Un cod de eroare de forma DFXXX (DTCXXXXXX) era mult mai util .
Eu pot garanta ca mecanicii nu au verificat toate furtunele, dar poate nu este o problema de furtun fisurat.
Toate Bune!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinaync17
post 7 Mar 2024, 10:15
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 February 24




Nu stiu cum l-au verificat, am mers pe mana lor si nu s-a rezolvat nimic, ei au zis ca au verificat fiecare senzor in parte, furtun la fel...ei se gandeau la turbina, dar parerea mea daca era turbina iesea fum , nu tragea nici 60 km/h , dar ea merge doar ca se scutura atunci cand apesi brusc/depasiri.



--------------------
renault kadjar 2016 - IF01YNC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:07
Dacia