Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Imi Iau Megane, dati-mi niste sfaturi

VladK2K
post 30 Aug 2005, 15:33
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 30 August 05
From: Bucuresti




In jur de 20 septembrie trebuie sa ajunga in tara noua mea masina, un Renault Megane Estate, 1,5dCi cu 100cp, echipata confort privilege + vopsea metalizata si clima automata. Actual, conduc un Daewoo Cielo Executive (benzina)

Ca atare, vreau sa va pun niste intrebari si sa imi dati niste sfaturi despre cum sa o folosesc si cum sa o intretin. Am studiat manualul unui Bicorp mai inainte, deci am ceva-ceva idee despre ce e vorba.
  • Care este perioada de rodaj si care sunt restrictiile in aceasta perioada (in manual nu era destul de clar)
  • Legat de dotari: nu am vazut ca optiune "Telecomanda RENAULT in mod maini libere", "Suport pentru ochelari", "Oglinda retrovizoare care se intuneca automat", "Tempomat si limitator de viteza" - ele exista si nu se fac pentru noi? Pentru ca m-ar fi interesat cateva dintre ele
  • Am observat ca la Sedan si Bicorp exista niste perdelute in usi si in spatele scaunelor din spate, care se pot agata de tavan - la Estate exista si cea din spate, sau sunt numai cele din usi?
  • Dealer-ul meu (Cobalcescu) m-a convins sa iau varianta de 100CP, oferindu-mi ca bonus daca iau aceasta varianta un set de covorase si alarma. Intrebarea este - aveti idee cam ce face alarma aia? este separata de inchiderea centralizata? Are senzor de prezenta, inchide geamurile, etc?
  • Si covorasele - iin masinile de la Cobalcescu din showroom erau niste covorase de cauciuc in masina, si unele de mocheta (?) in portbagaj - care sunt cele ce vin cu masina si care sunt cele ce mi le-a oferit dealer-ul?
  • Despre CD-Player - am considerat ca 509 euro pentru magazie si 4x45W sunt nejustificati, asa ca nu am luat Cabasse. CD-Player-ul standard cat de bun este? Sare in gropi? Daca da, Cabasse-ul era mai bun?
  • Satelitul de comanda al CD-Player-ului: Are si butoane pentru "Next Track" sau "Next Station" pe radio?
  • Aerul conditionat automat - in cartea de la bicorp scrie ca ar trebui sa ii dau drumul si iarna, dar nu specifica daca pe cald, pe rece, sau manual/automat. Voi cum faceti?
  • Ce tip de motorina e bine sa ii pun? Stiu ca nu exista cifra octanica, asa cum e la benzina, deci care sunt criteriile in alegerea motorinei?
O sa mai pun niste intrebari, deocamdata cam astea imi vin in minte


--------------------
Hyundai Tucson 2017 LP+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 30 Aug 2005, 16:16
Post #2


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Bine ai venit pe forum!
La cam toate intrebarile gasesti raspunsuri pe forum. Da-i cu search ca merge. Sfatul meu e sa citesti tot, daca ai vreme. Iti raspund doar la intrebarile care nu s-au mai pus (sau de care nu-mi aduc aminte sa se fi pus):
QUOTE
Am observat ca la Sedan si Bicorp exista niste perdelute in usi si in spatele scaunelor din spate, care se pot agata de tavan - la Estate exista si cea din spate, sau sunt numai cele din usi?

Numai cele din usi.
QUOTE
Satelitul de comanda al CD-Player-ului: Are si butoane pentru "Next Track" sau "Next Station" pe radio?

Da.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:30
Dacia