Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Crash 2020, Pareri si Sfaturi

4x4
post 5 Jun 2020, 16:50
Post #151


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Cred ca se refera la angajatorul meu, nici eu nu am inteles exact, dar a fost amuzant.

Inainte am lucrat la producator, apoi la suplieri, acum sunt iar la producator, pot zice ca ingineria se facea la suplier, astia cam fac doar desing si BIW, nici ala cum trebuie, la un moment credeam ca la reno e haos, acum incep sa zic ca erau chiar foarte organizati, vad chestii monumentale aici, si ca sa raman ontopic, pe cat sunt de hater pe tesla, inca are o sansa buna cand concurenta e atat de slaba.

Azi bucurie mare ca somaju nu e chiar asa naspa, SPX a trecut deja de pragul din 4 martie, nu are unde sa se opreasca decat la nivelul inainte de 20 feb, cand nu exista corona.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 25 Sep 2022, 19:45
Post #152


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Update.

Eu am ramas doomer in continuare nu am mai investit nimic, practic nici nu prea mai am bani disponibili, iam investit pe toti in afacerea proprie.
De atunci nici nu am mai cautat sa fac nici o manevra cu actiuni (cu exceptia BBBY crazys4.gif), in fine, ideea e ca mam enervat tare rau vineri si am schimbat pe IBKR toti euro in dolari, am sa vad maine daca era mai bine sa astept cateva zile dar efectiv nu am nici speranta ca are sa cresca euro pana la primavara.

Voi ce faceti? Ce credeti ca se intampla?

26 Sep 2022, 16:44:
Deci ma felicit pentru decizia tardiva dar corect luata si acum incep sa ma gandesc daca sa sa ma pregatesc pentru caderea dolarului de acum sau sa mai stau sa prind si ultimul bull run inainte de crash.

Aurul e la pret bun, future commodities sunt bune de luat si ele. In acelasi timp cred ca e posibil in curand FEDul are sa inceapa sa printeze cu nemiluita pentru alegeri sa ne convinga ca economia merge bine si atunci au sa decoleze stocurile nedumerire.gif . Evident nu as tine nimic, as vinde topul instant.

Realitatea e ca situatia nu se drege, lumea e in razboi, exista acuma 2 sfere economice, sfera mare china-rusia-brics-arabetii si noi. Lumea sa impartit in doua, afacerile sau separat, au sa fie doua metode de plata, dolarul si ce moneda minune au sa inventeze jingping si putin. Ce facem atunci cu toti dolarii extra?

Cand china opreste exportul si americanii nu mai pot importa deflatia atunci FEDul are sa intre in joc si au sa scoata lichiditatea de pe piata pentru a o colapasa.

Deci serios, voi ce faceti cu banii? Sunt fericit ca eu nu prea am bani asa ca nu ma stresez prea tare, dar daca as fi acuma pe curs de pensionare cu contul si portofoliul incarcat nu as putea dormi la noapte.




This post has been edited by 4x4: 26 Sep 2022, 16:44


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Sep 2022, 08:54
Post #153


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Fidelis, tezaur


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 28 Sep 2022, 23:23
Post #154


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Liz a dat deja drumu la imprimanta, banca angliei cumpara bonduri in prostie.

Nu eram fan bitcoin, dar incep sa ma gandesc...


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Sep 2022, 13:35
Post #155


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




din prost in mai prost


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 9 Oct 2022, 16:34
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




QUOTE(einstein1984 @ 27 Sep 2022, 08:54)
Fidelis, tezaur
*



aplauze.gif

9 Oct 2022, 16:39:
QUOTE(4x4 @ 25 Sep 2022, 19:45)
Update.



Cand china opreste exportul si americanii nu mai pot importa deflatia atunci FEDul are sa intre in joc si au sa scoata lichiditatea de pe piata pentru a o colapasa.


*



Nu prea am inteles fraza asta, oprire export china, importare deflatie de SUA si retras lichiditate, cel putin ultimele 2 nu prea au sens. Ori te-ai referit la inflatie in loc de deflatie?

This post has been edited by SandelBS: 9 Oct 2022, 16:39


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 4 Jan 2023, 12:34
Post #157


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Unii prevad recesiune (la aia mari, care conteaza, nu la noi unde avem "crestere perpetua" tongue.gif ), altii inventeaza cuvinte noi: slowcession.
Dupa, nu mai face nimeni un loop-back sa vada daca ai avut sau nu dreptate. Misto sa fii analist economic/financiar.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 9 Jan 2023, 12:30
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Era o chestie: Un economist este acea persoana care incearca astazi sa explice de ce previziunile pe care le-a facut alaltaieri nu s-au adeverit ieri!

Sunt si platiti foarte bine in raport cu munca depusa, mai ales la noi.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Jan 2023, 13:01
Post #159


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu stiu cum o fi recesiunea, dar judecand cum duduia tursmul la noi si de 1 decembrie si acu in ianuarie nu vad probleme smile.gif


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:19
Dacia