Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cadru motor Laguna I, probleme

tunderbird
post 13 Jul 2013, 00:16
Post #271


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Intr-un final, a reusit cineva sa schimbe bucsele fara sa dea jugul jos?


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 25 Jul 2013, 12:28
Post #272


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




Se pare ca nu!

Aici aveti un link unde un "coleg" francez descrie operatiunea de demontare a traversei/puntii fata
("jug motor" sau "cadru motor" este impropriu spus deoarece sigura legatura cu motorul o are numai prin bieleta anticuplu sau antirasturnare): http://www.renault-laguna.com/forum/proble...ple-t17619.html

Din experienta inlocuirii bucselor de punte fata la un Scenic 2, pot spune ca SASIC este furnizor Renault. Pentru masina in cauza am comandat componente SASIC ca brand AM, si am constatat ca desi eticheta de pe punga era SASIC, aveau rombul Renault si referintele de origine stantate pe ele.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GZR
post 26 Jul 2013, 12:45
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 19 March 10
From: Brasov




Am incercat sa desfac surubul de la jug sa pun o saiba peste bucsa aceea dar se invarte cu totul. Nu reusesc deloc sa il desfac si nu imi dau seama daca in caroserie este piulita normala sau alta piesa speciala in care intra surubul. MIe imi pare a fi ceva ca o piulita dar care este rotunda, nu ai cum sa tii contra cu nimic. In jurul acesteia este o piesa de tabla care joaca (cred ca era sistemul care tinea contra sa nu se invarta cu totul).
A mai intampinat cineva problema asta si daca da care este rezolvarea?

Multumesc anticipat.


--------------------
Ex-Renault 21 Nevada, TD, 2068 cmc, 86 cp, 1990 - BV 02 GZR
Renault Laguna 1.1, 1783 cmc, 90cp, 1997 - BV 13 YLS.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Jul 2013, 13:03
Post #274


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca s-a rupt fixarea de la piulita....e de rau!
Aparat de sudura/flex/bormasina/etc.....pana reusesti sa scoti surubul cu tot cu piulita.
Cam asta se intampla la masinile cu CNP inaintat din cauza ruginei care sudeaza aproape orice metal.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GZR
post 26 Jul 2013, 15:03
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 19 March 10
From: Brasov




Chestia aia incercuita cu rosu este rupta si din cate vad acolo este piulita normala conform desenului (incercuita cu albastru) ceea ce imi da o speranta ca nu ajung la alte scule taietoare.
jug_motor.jpg ( Size: 307.16k ) Number of downloads: 933


--------------------
Ex-Renault 21 Nevada, TD, 2068 cmc, 86 cp, 1990 - BV 02 GZR
Renault Laguna 1.1, 1783 cmc, 90cp, 1997 - BV 13 YLS.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 26 Jul 2013, 21:26
Post #276


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




QUOTE(GZR @ 26 Jul 2013, 12:45)
Am incercat sa desfac surubul de la jug sa pun o saiba peste bucsa aceea dar se invarte cu totul. Nu reusesc deloc sa il desfac si nu imi dau seama daca in caroserie este piulita normala sau alta piesa speciala in care intra surubul. MIe imi pare a fi ceva ca o piulita dar care este rotunda, nu ai cum sa tii contra cu nimic. In jurul acesteia este o piesa de tabla care joaca (cred ca era sistemul care tinea contra sa nu se invarta cu totul).
A mai intampinat cineva problema asta si daca da care este rezolvarea?

Multumesc anticipat.
*




se rezolva dar muncesti
trebuie o surubelnita un ciocan si o inelara de 18
cu surubelnita distrugi sistemul de blocare apoi trebuie sa intre inelara dreapta de 18 si te apuci si strangi nu desfaci, o plimbi pana se desface mai poti da cu flacara sa arzi rugina de germania sau spray de rugina
bafta! si data vitoare nu mai folosii forta cand nu se desface, trebuie luata usor si ud-o cu spay
masini de germania.........


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GZR
post 27 Jul 2013, 12:14
Post #277


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 19 March 10
From: Brasov




Multumesc, o sa incerc sa vad ce rezolv.

Gata, am rezolvat-o cum a zis Catalin. A disparut troncaneala care aparea la viraje sau la denivelari.
Multumesc de ajutorul acordat katalin03 si espacern.

This post has been edited by GZR: 27 Jul 2013, 20:19


--------------------
Ex-Renault 21 Nevada, TD, 2068 cmc, 86 cp, 1990 - BV 02 GZR
Renault Laguna 1.1, 1783 cmc, 90cp, 1997 - BV 13 YLS.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 31 Jul 2013, 21:58
Post #278





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Adica s-a rezolvat doar cu spray?


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AeoN
post 31 Jul 2013, 22:03
Post #279


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 13 April 09
From: Craiova




detaliaza si tu ce ai rezolvat,sau nu vrei sa ne spui si noua ........................


--------------------
Renault Laguna 1.8 8V 1997 RTE - DJ 09 DZB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GZR
post 1 Aug 2013, 08:22
Post #280


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 19 March 10
From: Brasov




Scuze ca nu am detaliat.
Am folosit o tubulara de 19 pentru partea de jos (surub) si o inelara dreapta pentru a tine contra piulita. Initial piulita avea un sistem de blocare din tabla care la mine era ruginit si rupt (jumatate ramasese inautru peste piulita motiv pentru care nu intra inelara) si nu mai tinea contra iar cand incercam sa desfac surubul se invartea cu totul. Am folosit o surubelnita pentru a scoate bucata de tabla de acolo si fiind destul de ruginita nu a durat foarte mult. Daca nu scoteam acea bucata din fostul blocator nu puteam baga inelara de 18 sa tin contra piulita. In orice caz inelara intra destul de greu acolo dar pana la urma am reusit sa o introduc pe piulita. Am dat cu spray (WD 40) si am strans un pic surubul tinind contra cu inelara dupa care am desfacut cativa pasi piulita, apoi iar am strans si desfacut de cateva (multe, foarte multe) ori desfacand piulita din ce in ce mai tare in tot acest timp folosind spray-ul din abundenta. La un moment dat, aproape de capatul surubului, a trebuit sa folosesc si flacara pentru a mai reusi sa desfac surubul complet. Cand am scos surubul am observat ca aproape de capat ultimele spire erau cam deformate si din acest motiv a mers mai greu.
Am scos surubul si piulita le-am curatat de rugina cu peria de sarma si le-am dat bine cu vaselina, am curatat de rugina si locul unde a fost piulita si am dat si acolo cu vaselina. Am cautat o saiba pe dimensiunea surubului si am remontat surubul la locul lui. Am strans cu simt de raspundere si asta a fost tot. Peste piulita si capatul surubului am pus din nou vaselina sa aiba protectie contra apei fiind o zona foarte expusa la apa.
A durat cam doua ore toata operatia din cauza faptului ca am lucrat incet si cu atentie la partea de desfacere pentru a nu deteriora surubul sau piulita (care nu sunt chiar unele obisnuite sa le poti inlocui cu altele de prin debara).
Acum masina se comporta foarte bine si nu mai am troncanitul care aparea la plecarea de pe loc, frane, denivelari sau viraje. Mai am sa inlocuiesc capatul de bara pe stanga si pot spune ca mecanica inferioara a masinii este relativ ok cat sa treaca ITP-ul din toamna.

Sper sa fie de folos descrierea si pentru alti colegi care au problema asta si inca odata scuze ca nu am detaliat mai devreme operatia.



1 Aug 2013, 08:48:
Am incercat sa fac si o schita poate se intelege mai bine unde am avut de lucru. Zona desenata este in spatele rotii din fata (stanga respectiv dreapta). Piulita si blocatorul sunt in partea triunghiulara de sus si capatul surubului este vizibil de dedesubt.
Sper sa ajute.
Schita.JPG ( Size: 21.37k ) Number of downloads: 921


This post has been edited by GZR: 1 Aug 2013, 08:48


--------------------
Ex-Renault 21 Nevada, TD, 2068 cmc, 86 cp, 1990 - BV 02 GZR
Renault Laguna 1.1, 1783 cmc, 90cp, 1997 - BV 13 YLS.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AeoN
post 1 Aug 2013, 11:16
Post #281


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 13 April 09
From: Craiova




Multumim,

Foarte de ajutor,este o problema care poate aparea la fiecare.

Ceea ce vreau eu sa te intreb este de ce ai facut lucrul acesta,ai avut probleme cu bucsa de la jug,si daca da ce adaos ai folosit,ar fi folositor sa stim si noi.



--------------------
Renault Laguna 1.8 8V 1997 RTE - DJ 09 DZB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GZR
post 1 Aug 2013, 15:16
Post #282


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 19 March 10
From: Brasov




Am sa raspund la intrebarea ta cu citatul de mai jos dar daca citeai toate paginile thread-ului curent sigur iti dadeai seama care este rostul acestei operatii asupra bucsilor de la jug si ce rol are saiba aia introdusa acolo:

QUOTE(xionitax @ 16 May 2011, 18:20)
Bundy220,a venit cu o idee foarte buna.Am incercat si eu ideea lui si va pot spune ca a dat rezultate[am pus saibe doar pe bucsele spate de la jug].Masina se comporta alt fel,e mai bine legata,mai ales pe prundis.Saibele compreseaza acea poliamida elastica facand corp comun cu jugul,dispar jocurile. Bundy220,asfalt uscat,si multi km,fara evenimente-inteligenta idee!!.Cateva foto[cu tel.]
*



Pt poze: Pag 3 Mesaul nr 82. wink.gif

PS: Citeste si mesajul lui bundy220 de la aceeasi pagina (mesajul nr 69)

This post has been edited by GZR: 1 Aug 2013, 15:24


--------------------
Ex-Renault 21 Nevada, TD, 2068 cmc, 86 cp, 1990 - BV 02 GZR
Renault Laguna 1.1, 1783 cmc, 90cp, 1997 - BV 13 YLS.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 3 Aug 2013, 09:45
Post #283





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




GZR,ai spus mai sus ca ai pus saiba pe dimensiunea surubului.Aici nu stiu exact ce ai vrut sa zici.Saiba trebuie sa fie cu gaura la dimensiunea gaurii din conul acela alb,si exteriorul tot ca la con.Daca nu e asa,desfa si pune la dimensiune caci daca nu apare jocul iarasi destul de repede.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GZR
post 3 Aug 2013, 13:11
Post #284


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 19 March 10
From: Brasov




Ai dreptate...asa am procedat dar m-am exprimat gresit.


--------------------
Ex-Renault 21 Nevada, TD, 2068 cmc, 86 cp, 1990 - BV 02 GZR
Renault Laguna 1.1, 1783 cmc, 90cp, 1997 - BV 13 YLS.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 23 Oct 2013, 07:05
Post #285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




7700824709 este codul de la bucsele jug spate, cei care au montat asa ceva sunt multumiti de ele? spun uni ca sunt proastre, nu tin mult.


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 24 Oct 2013, 09:20
Post #286





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Pe spate este punte,nu cred ca este jug.
In alta ordine de idei,nu stiu daca sunt sau nu proaste,dar stiu cu certitudine ca sunt muuuulti "mecanici" care nu stiu sa monteze o bucsa ca la carte.
De ex sunt bucse care sunt excentricesi multi le monteaza asa dupa cum le vine la mana.Mai conteaza foarte mult pozitia in care se afla masina in momentul strangerii finale a bucsei. Babeste (si tot e bine) se lasa masina pe roti si se pune un nene de vreo 8o kg in portbagaj,apoi se strang piulitele.Ata pt spate,pe fata nu se pune nici o greutate in plus.
Daca nu sunt respectate aceste conditii,bucsele se torsioneza prea tare si se rup repede.
Regula:orice bucsa care are axa paralela cu solul se strange cu rotile pe sol.La cele care au axa perpendiculara pe sol,se pot strange si cu masina suspendata(vezi bucse brat fata).


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 24 Oct 2013, 12:22
Post #287


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




vreau sa schimb bucsele de la jug cele din spate de pe jug , le-am pus seibi dar tot numi place. Deci acele bucse se strang cand masina e pe elevator? mai e vreun secret la ele? au un ghitaj ceva?


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 24 Oct 2013, 16:27
Post #288





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




QUOTE(scorpion i @ 24 Oct 2013, 12:22)
vreau sa schimb bucsele de la jug cele din spate de pe jug , le-am pus seibi dar tot numi place. Deci acele bucse se strang cand masina e  pe elevator? mai e vreun secret la ele? au un ghitaj ceva?
*



Nu,nu au ghidaj,se pot strange BINE cu masina suspendata.
Eu intelesesem gresit,anume spatele masinii,de aceea am zis ca nu are jug in spate.

Dar de ce nu esti multumit? Ce se intampla?


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 26 Oct 2013, 19:29
Post #289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




Am mai vb noi pe aici, imi troncanea la gropi si am pus saiba apoi alte conuri facute de un coleg de pe forum si acum am pus si seibile pentru ca era loc acolo si avea joc, acum numi place deloc cum arata mam saturat si le schimb sa stiu o treaba. La pachet le schimb si pe cele de la bara stabilizatoare ca au joc si tot dau jugul jos. Imi smiceste putin si se aude o bataie pe acolo drepta jos. Parca se aude fier pe fier, cand
merg de exemplu in a 2 la relanti si apoi calc acceleratia nu foarte tare parca izbeste si trosneste , parca scapa ceva si apoi opune rezistenta si trage bine, parca scapa ceva, daca acceleratia e calcata putin apoi o pot calca ca maxim ca nus probleme, am schimbat si bieleta antibasculanta. ms


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 28 Oct 2013, 13:07
Post #290





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Bucsele brat spre spate sunt ok?.
Daca pisti frana scurt la viteza medie,chiar mica(20km.h) volanul sta drept sau trage cumva intr-o parte brusc.Eu cu conurile schimbate merg mult si bine si nimic pana acum,poate depinde si din ce material l-ei facut.Nu trebuie teflon,se foloseste poliamida.

This post has been edited by bundy220: 28 Oct 2013, 13:10


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 28 Oct 2013, 14:50
Post #291


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




conurile sunt din poliamidadar cred ca sunt mici(scurte ca dupa ce leam strans au intrat mult in corpul bucsei a incaput peste si o saiba de 3 mm. voi incerca maine sa dau in frane si sa ma uit la volan. nu stiu mecanici au gasit doar bucse bara stabilizatoare duse dar eu cred ca si la jug e problema. Eu nu pot pleca cu masina sa-mi scartaie cauciucurile, nu pleaca brusc, cand am luato scartaiai apoi usor treptat nu mai, dupa am intrat pe forum si iam pus niste seibi din piele groasa si deja sa schimbat treaba in mult bine , apoi am schimbat conurile...... oricum cotele la conurile noi sunt mai mari decat cele vechii.


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 4 Nov 2013, 13:20
Post #292





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Conteaza si cum e facut conul.Meseriasul trebuie sa nu fie de tipul "daaa daaa,lasa ca stiu eu"Trebuie facut exact ca cel vechi dar cu un mm mai mult pe ext trespectiv mai putin la interior. Si sa tina cont ca gaura conului are conicitatea inversa fata de exterior.Cred ca am pus un desen mai demult pe aici.

This post has been edited by bundy220: 4 Nov 2013, 13:21


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 5 Nov 2013, 07:55
Post #293


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




stiu desenul, nu stiu ce naiba are exact , as vrea sa o repar dar nu stiu ce sa schimb. momentan nu prea am timp dar saptamanile viitoare trebuie sa gasesc pe cineva sa se uite si sami zica ce draq are. ms


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FAQ
post 25 Nov 2013, 14:19
Post #294


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 7 November 10




In sfarsit ,am schimbat bucsele cadru motor cele de sus si cele de jos .Toata afacerea ma ajuns 100 lei bucsele de jos,120 cele de sus +manopera 215 total 435 lei cam mult da se merita. timp de lucru 4 ore jumatate .Sau chinuit mecanici cam mult sa scoata bucsele vechi ,dar tot atat de mult sau chinuit sa le puna pe cele noi. Pentru cei interesati mai am un jug pe care lam cumparat la sfaturile celor de la reno cica nu se gasesc bucse se schimba tot cadru .ca sa mai ameliorez problema sa nu mai bata mam dus la o firma care fac conurile acelea care intra in bucsa ca jugul cumparat avea un con crapat si am facut 2.Asa ca le scot la vanzare. Jug cu bascule si chestia aia din spatele cadrului (bara stabilizatoare creca se cheama care vine prinsa in bieletele anti ruliu) 350 lei Neg

This post has been edited by FAQ: 25 Nov 2013, 14:29


--------------------
Renault Laguna 99 1.6 16v - VN-64-NYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hittch
post 26 Nov 2013, 12:23
Post #295


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 17 September 08
From: Petrosani




Am schimbat si eu (fortat de imprejurari) jugul. Initial doream sa schimb doar bucsele dar in urma unui mic accident am reusit sa indoi jugul, asa ca l-am schimbat cu unul SH. 150 lei piesa si 100 lei manopera. Eu cred ca am iesit destul de ieftin avand in vedere ca am scapat si de zgomotele care ma calcau pe nervi.


--------------------
Renault Laguna1 1999/brek/1600.16v - HD07GJO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 25 Mar 2014, 23:00
Post #296


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Cred ca si eu am o problema cu bucsile de la jug. Cand trec peste denivelari puternice mai repede sau la treceri de cale ferata se aude un pacanit pe stanga. Am schimbat de curand bieletele de directie, capetele de bara si bieletele de la bara stabilizatoare si tot se aude.

O sa incerc smecheria cu saiba, deocamdata evit sa ma duc sa-mi dea jugul jos de pe masina si sa pun alte bucsi (trebuie data jos caseta de directie, conductele de frana, etc, prea complicat si nu se stie ce crapa in timpul procesului).

Se pare ca la Laguna 2 exista in manual specificata reparatia cu saiba, pe care a sugerat-o si pen tru Laguna 1 bundy220, caruia ii multumesc pentru idee.



Attached thumbnail(s)
berceau7vm.jpg ( Size: 154.71k ) Number of downloads: 348


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hardinc
post 26 Mar 2014, 13:34
Post #297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 28 October 10
From: Slobozia/Ialomita




bundy220 , daca pisc frana scurt si se misca directia care poate sa fie vinovatul principal? Bucsele la brat, sau flansa de la amortizor? imi si troncane pe drum prost. la denivelari nu face nimic.

This post has been edited by hardinc: 26 Mar 2014, 13:36


--------------------
Renault Laguna 1.1 1995, 1.8 RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 26 Mar 2014, 21:34
Post #298


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




QUOTE(hardinc @ 26 Mar 2014, 13:34)
bundy220 ,  daca pisc frana scurt si se misca directia care poate sa fie vinovatul principal? Bucsele la brat, sau flansa de la amortizor? imi si troncane pe drum prost. la denivelari nu face nimic.
*



inlocuieste bucsele de brat, partea din spate
bafta!


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 26 Mar 2014, 23:54
Post #299





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Daca se misca spre stanga,e bucsa din dreapta spre spate,si invers.
Partea cu troncaneala,poate fi si din aalte cauze.

This post has been edited by bundy220: 26 Mar 2014, 23:55


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hardinc
post 27 Mar 2014, 07:16
Post #300


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 28 October 10
From: Slobozia/Ialomita




La mine e impropriu zis ca se misca directia ...se simte o bataie in volan si se misca foarte putin , daca iau mana de pe volan cand fac treaba asta , nu se duce masina in alta directie , doar se simte bataia aia puternica in volan ca si cum vrea sa plece puntea cu totu undeva.


--------------------
Renault Laguna 1.1 1995, 1.8 RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 8 9 10 11 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 16:27
Dacia