Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 151 152 153 154 155 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bulgaria - Grecia

gibonu
post 27 Sep 2016, 12:44
Post #4561


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@Brainie

Corect, ai dreptate.
Am uitat sa mentionez luna ianuarie a anului urmator. Si m-am jurat ca nu mai scriu pe graba.
Scuze pentru gresala.

@Dan73
Nu se pune problema de impus vreun punct de vedere.
Se pune problema expunerii si a altor variante alternative pentru cumparare vignetei astfel incat sa nu existe probleme.

Si se mai pune problema ca insistand asupra faptului ca bulgarii iti iau cu japca 1-2 euro se adanceste sentimentul ca bulgarii sunt doar niste hoti si niste jegosi.

Chiar as fi foarte curios sa aflu cum se plateste taxa de drum in RO la Giurgiu.

Apoi mai exista si falsul sentiment ca Romania este mult peste Bulgaria sau ca Bulgaria este doar o tara inapoiata.
Din pacate, uitam ca sunt domenii la care bulgarii ne dau rusine:
- Sofia se poate ocoli pe autostrada (revin cu detalii in alt post), pe cand Bucurestiul nici macar nu viseaza la asa ceva;
- aeroportul din Sofia este legat cu o linie de metrou de centrul orasului, la Bucuresti asta este deocamdata un vis umed.

Nu in ultimul rand, tocmai s-a comemorat cententarul infrangerii romanesti de la Turtucaia.
Si acum 100 de ani, ca si acum, ne consideram net superiori bulgarilor si ne-am luat-o rau de tot.


@cj98czh
Se poate si cum spui tu, insa am mai avut suprize sa imi spuna bulgarul ca nu are vigneta decat pe o luna sau ca nu are deloc.
Asta a fost doar o exeprienta proprie, nu sustin ca tot timpul este la fel.


@gotty
Stii si la ce folosesc acele camere (avand in vedere sustinerea lui luck conform careia acele camere doar numara masinile care trec pe sub ele)?

This post has been edited by gibonu: 27 Sep 2016, 12:56


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 27 Sep 2016, 13:58
Post #4562


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(gibonu @ 27 Sep 2016, 10:24)

Nu poti da mai multe detalii?
Toata Bulgaria este plina de acele camere si mi-e cam greu sa cred ca peste tot numara masinile care trec.
*


detalii

27 Sep 2016, 15:02:
Ce interes au ? happy.gif

This post has been edited by luck33ro: 27 Sep 2016, 14:02


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 27 Sep 2016, 15:13
Post #4563


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 27 Sep 2016, 09:24)
[...]
Toata Bulgaria este plina de acele camere si mi-e cam greu sa cred ca peste tot numara masinile care trec.
*



Daca vrei sa faci un studiu de trafic asa il faci, si afli destule pentru a putea proiecta o retea coerenta de drumuri.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Sep 2016, 15:51
Post #4564


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@luck33ro & @tatabobu

Asa o fi, cum spuneti voi.
Nu m-am contrazis, doar am intrebat.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 27 Sep 2016, 16:02
Post #4565


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(gibonu @ 27 Sep 2016, 12:44)

@gotty
Stii si la ce folosesc acele camere (avand in vedere sustinerea lui luck conform careia acele camere doar numara masinile care trec pe sub ele)?
*



Nu stiu ce fac exact.Era o parere bazata pe simpla observatie a lor.Atat timp cat IRurile se aprind in momentul in care am trecut pe langa ele,inseamna ca sunt alimentate si functioneaza.
QUOTE(tatabobu @ 27 Sep 2016, 15:13)
Daca vrei sa faci un studiu de trafic asa il faci, si afli destule pentru a putea proiecta o retea coerenta de drumuri.
*



Cu alte cuvinte,sunt din nou la ani lumina in fata noastra.Inca imi aduc aminte cu placere de momentul in care am fost oprit de politie si am rasuflat usurat cand mi s a zis ca trebuie doar sa raspund la cateva intrebari despre trafic cum ar fi de unde vin si unde ma duc! blink.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Sep 2016, 17:17
Post #4566


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Poate ajuta pe cineva pentru sezonul viitor, pentru că anul asta s-a cam încheiat.

Joi, 15.09.2016

București – Ruse – Veliko Tarnovo – Kilifarevo – Gurkovo – Nova Zagora – A1 – Stara Zagora – Dimitrovgrad – Haskovo – Kardjali – Makaza – Komotini

Drum OK, fara niciun fel de problema in ceea ce priveste calitatea asfaltului sau semnalizarea rutieră.

Bucata de piatră cubică din satul Panicherevo tot acolo este, se pare ca bulgarii n-au de gând să o schimbe.
Iar în Gurkovo am văzut că există Muzeul Măgarului (Donkey Museum în engleză și Muzei na magareto în bulgară).
Un muzeu care trebuie neapărat văzut și un motiv în plus de revenire în zonă.

Apoi până la Kardjali nimic deosebit, doar că deja era întuneric.
Aici am făcut o pauză de vreo 20 de minute pentru alimentare la OMV și mâncat un sandwich (am meu de acasă).

De la Kardjali până Makaza cred că am vazut în total vreo 6 mașini, însă la graniță erau vreo 10 mașini la coadă însă treaba mergea repede.
L-am salutat pe polițistul de frontieră bulgar cu “Dobr vecer” iar acesta a fost foarte plăcut suprins pentru că a început să îmi spună diverse lucruri din care bineînțeles că n-am înțeles nimic.
I-am spus doar “bulgarski kanieț” un adică intr-o bulgaro-rusă stâlcită i-am spus că nu înțeleg ce spune.
Omu’, puțin dezamăgit mi-a spus doar “go to the next window”.

Față de anii trecuți de data asta grecul s-a uitat și la buletine și la noi.
Apoi, până la Komotini nimic deosebit. Doar că a fost prima dată când am ajuns la Makaza pe întuneric.

Traversarea Bulgariei, pe ruta descrisă mai sus a durat aproximativ 6 ore, cu tot cu pauza de la OMV.

Sâmbătă, 24.09.2016
Serres – Kulata – Sofia – Pleva – Ruse – București

Autostrada A 25, cu asfalt mai vălurit, la ieșirea din Serres.

01.jpg ( Size: 301.21k ) Number of downloads: 67


Apoi situația de schimbă.

02.jpg ( Size: 239.41k ) Number of downloads: 70
03.jpg ( Size: 283.86k ) Number of downloads: 66


Drumul spre Macedonia este indicat doar prin capitala Skopje nu și prin indicativul MK.

04.jpg ( Size: 318.43k ) Number of downloads: 71


Chiar înainte de graniță.

05.jpg ( Size: 275.84k ) Number of downloads: 69


Capătul sudic (vreo 30 km) al autostrazii A3 (Struma).

06.jpg ( Size: 226.21k ) Number of downloads: 26
07.jpg ( Size: 238.07k ) Number of downloads: 17


Bucata sudică din A3 se termină la vreo 5 km sud de Sandanski, apoi se continuă alergarea pe DN 1 până la Blagoevgrad.
Chiar va fi interesant de văzut cum vor rezolva bulgarii autostrada între Sandanski si Blagoevgrad, având în vedere că pe aici este și un defileu al râulul Struma (cel care dă numele autostrăzii).

Din Blagoevgrad până în centura Sofiei doar autostrada, plus câteva tuneluri.

08.jpg ( Size: 312.42k ) Number of downloads: 24


Bucata din centura nordică a Sofiei, cu 3 benzi pe sens, care face legătura între autostrada A6 Lyulin (care vine dinspre nodul Pernik) și noua autostradă numită “tangenta nordică”.

09.jpg ( Size: 238.12k ) Number of downloads: 27
10.jpg ( Size: 267.55k ) Number of downloads: 21
11.jpg ( Size: 270.63k ) Number of downloads: 23


Noua “tangenta nordică”, tot cu 3 benzi pe sens, care nu mai are nevoie de nicio prezentare.

12.jpg ( Size: 228.7k ) Number of downloads: 26


Altfel spus, dacă mai există vreun dubiu, din poze de mai sus se vede că bulgarii ne-au dat rușine bine de tot.
Sau și mai concret, pe bucata Yablanița – centura Sofie – Blagoevgrad, aproximativ 200 km se merge doar pe autostrada.

Pe A2 asfaltul puțin cam vălurit imediat după Sofia, apoi OK.

Pe la Plevna deja era întuneric, așa că subscriu și eu la ceea ce s-a spus mai sus referitor la condusul noaptea si la lipsa marcajelor de pe șosea.
Într-adevăr, există situații în care cam trebuie să ghicești pe unde este drumul.

La taxa de pod de la Ruse nu era nimeni, cu exceptia unei românce crizate, care intrase pe banda de TIR-uri și urla la bulgari “trebuia sa puneți tabelă …”.
Contează mai puțin că există niște indicatoare destul de mari, pe care scrie CAR și TIR, plus desenele aferent.

Iar la ghișeul pentru plata taxei de pod, este un afiș pe care scrie, direct în romănă “Nu primim RON și cenți” (adică euro-cenți).
De multe ori am prins aici câte un meltean român care se certa cu bulgarul pe motivul “de ce nu poate plăti podul în Lei”.
Contează mai puțin faptul că deocamdată moneda Bulgariei este Leva.

This post has been edited by gibonu: 27 Sep 2016, 17:27

Attached thumbnail(s)
01.jpg ( Size: 301.21k ) Number of downloads: 37


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 27 Sep 2016, 18:22
Post #4567


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(gibonu @ 27 Sep 2016, 18:17)
Bucata sudică din A3 se termină la vreo 5 km sud de Sandanski, apoi se continuă alergarea pe DN 1 până la Blagoevgrad.
Chiar va fi interesant de văzut cum vor rezolva bulgarii autostrada între Sandanski si Blagoevgrad, având în vedere că pe aici este și un defileu al râulul Struma (cel care dă numele autostrăzii).


Aici gasesti raspunsul la intrebare. Mi se pare interesant cum au reusit sa-i impace pe toti (exista un puternic lobby negativ din partea mediului). Din pacate nu am reusit sa gasesc varianta in engleza, dar se poate traduce cu google.Exista si o harta la subsol ptr. cei nerabdatori

http://www.api.bg/index.php/bg/prescentar/...hdaneto-na-lot/


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 27 Sep 2016, 18:50
Post #4568


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(gibonu @ 27 Sep 2016, 12:44)
@Dan73
Nu se pune problema de impus vreun punct de vedere.
Se pune problema expunerii si a altor variante alternative pentru cumparare vignetei astfel incat sa nu existe probleme.

Si se mai pune problema ca insistand asupra faptului ca bulgarii iti iau cu japca 1-2 euro se adanceste sentimentul ca bulgarii sunt doar niste hoti si niste jegosi.

Chiar as fi foarte curios sa aflu cum se plateste taxa de drum in RO la Giurgiu.

Apoi mai exista si falsul sentiment ca Romania este mult peste Bulgaria sau ca Bulgaria este doar o tara inapoiata.
Din pacate, uitam ca sunt domenii la care bulgarii ne dau rusine:
- Sofia se poate ocoli pe autostrada (revin cu detalii in alt post), pe cand Bucurestiul nici macar nu viseaza la asa ceva;
- aeroportul din Sofia este legat cu o linie de metrou de centrul orasului, la Bucuresti asta este deocamdata un vis umed.

Nu in ultimul rand, tocmai s-a comemorat cententarul infrangerii romanesti de la Turtucaia.
Si acum 100 de ani, ca si acum, ne consideram net superiori bulgarilor si ne-am luat-o rau de tot.
*


Da domnule, cunosc variantele alternative si le-am folosit. Data viitoare, daca n-o sa am leva la mine o sa-mi asum riscul sa opresc din benzinarie in benzinarie, riscand sa nu gasesc vigneta, cum mi s-a mai intamplat si cum s-a intamplat si altora pe aici. Daca am relatat un fapt real spre folosul altora se pare ca se intelege ca am ceva cu Bulgaria si bulgarii. Unde am sustinut eu ca Romania este mult peste Bulgaria? Asa cum ti-au spus si altii, anumite chestii sunt bazate pe fapte reale, nu sunt doar inventii si povesti cu raketi.
Eu am vorbit de un bulgar care mi-a luat cu japca 2 euro, nu de bulgari in general. Nu imi pune vorbe in gura.
Ti-am mai povestit si altele in ideea, sustinuta si de altii, ca prin Bulgaria au fost si inca mai sunt probleme, nu e totul roz. Asta nu inseamna ca in Romania nu sunt probleme sau ca am intentionat o comparatie intre cele doua tari. Numai ca aici e topicul unde se discuta de variantele de traversare a Bulgariei, nu a Romaniei. smile.gif

Daca tu crezi ca eu am ceva cu bulgarii a.i. sa ajungem la Turtucaia ..zau ca nu are rost. biggrin.gif
Cu stima!


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 Sep 2016, 20:16
Post #4569


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




@gibonu

Romanu' ala revoltat ca nu poate plati podul in lei, trebuie trimis in partea romaneasca sa incerce sa il convinga pe taxatoru' roman sa-i plateasca podul in leva.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 27 Sep 2016, 20:43
Post #4570


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




radmasa.gif bulgarii au bagat POS la pod ... la noi nu am vazut sleep.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Sep 2016, 22:50
Post #4571


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@drrond
Multumesc pentru link.

@Dan73
Poate nu ma exprim eu suficient de clar si imi cer scuze pentru asta.
Ca sa nu mai existe probleme, nu mi s-a parut niciodata ca ai avea ceva cu bulgarii in general datorita faptului ca te ars unu' cu doi Euro.
Si nici nu mi s-a parut ca ai spus vreodata ca RO este peste BG sau ca BG este mult sub RO.

Si nici n-am sustinut vreodata ca in BG totul este roz, tocmai am scris mai sus ca de la Plevna la Ruse noaptea cam trebuie sa ghicesti drumul din cauza lipsei marcajelor.

In rest, fiecare isi cumpara vigneta de unde vrea si de unde crede ca este mai bine.

Ca sa fie totul cat mai clar, n-am sustinut niciodata ca toata lumea trebuie sa isi cumpere vigneta dintr-un anumit loc pentru ca mi se pare mie cel mai OK.

In final, nu cred ca poti nega ca in RO exista falsul sentiment de superioritate fata de BG.
Un exemplu concret sunt postarile din acest topic, cand mai apar intrebari cel putin ciudate despre tranzitarea sau cazarea in BG.

N-ar fi mai bine sa ne povestesti si noua cum a fost pe la Zlatograd.
Personal chiar sunt curios, pentru ca n-am mai fost de mult timp pe acolo.

@vallixx
Romanii [c-am vazut de mai multe ori filmul ala prost] e jmecheri, ei trebuie sa poata orice si oriunde, altii sa se descurce cum pot.

@luck33ro
Nu l-am vazut, insa nici n-am fost prea atent din cauza crizatei care urla ca n-are tabela.
Ma uit data viitoare cand mai trec pe acolo.

This post has been edited by gibonu: 27 Sep 2016, 22:54


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 27 Sep 2016, 23:15
Post #4572


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Eu am vazut tastatura pentru PIN pusa afara langa geamul casierei- parea productie ruseasca waterproof tongue.gif

This post has been edited by luck33ro: 27 Sep 2016, 23:16


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Sep 2016, 16:29
Post #4573


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Din ciclul - poate ajuta pe cineva pentru sezonul viitor - azi harta amplasarii benzinariilor LukOil din Bulgaria:
http://www.lukoil.bg/Main.do?actionName=map

This post has been edited by gibonu: 28 Sep 2016, 16:30


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 28 Sep 2016, 18:31
Post #4574


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




mai ales benzina de la koi l ph34r.gif La anu oricum o sa fie moka netu in roaming - deci nu mai conteaza


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 10 Oct 2016, 16:30
Post #4575


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Poate ajuta pe cineva pentru sezonul urmator, ca acest sezon cu siguranta s-a incheiat.

05.10.2016
Ruse - Razgrad - Shumen - Varna - Nesebar - Burgas.

Drumul este OK, fara niciun fel de problema in ceea ce priveste calitatea asfaltului sau semnalizarea rutiera.
Autostrada Shumen - Varna este acceptabila spre OK, doar mai sunt niste portiuni scurte, cu mici denivelari.
Podul din sudul Varnei la iesirea catre Burgas era deschis si n-am vazut sa fie vreo lucrare pe acolo.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 10 Oct 2016, 17:13
Post #4576


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Am plătit si eu taxa de pod la Ruse cu cardul. Cea din borcan vorbea româneste, dar era scarbita la maxim. radmasa.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 10 Oct 2016, 20:18
Post #4577


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Ai nostri nu au nici loc de pisare... ce sa mai vorbim de plata cu cardu ?! Daca vedeti cum arata WCul din vama Giurgiu va ia cu frisoane laugh.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 Oct 2016, 07:40
Post #4578


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Gibonu, ma mir ca ti se pare ok drumul Varna-Burgas pentru ca e destul de prost.
Da, asfaltat si praticabil dar nu extraordinar, sunt niste gropi si niste damburi destul de serioase.
Pentru Burgas eu n-as lua-o pe acolo decat daca vreau in mod special sa trec prin Varna, chiar daca pare cea mai scurta varianta.

As lua-o de la Shumen in jos spre Karnobat si as iesi in autostrada Sofia-Burgas.

Sau daca am chef de plimbare as lua-o prin Veliko si as intra tot pe autostrada Sofia -Burgas undeva dupa Nova Zagora.

Cel mai bun caliativ e cel prin Karnobat, are insa o portiune incalcita printre dealuri, cu multe serpentine, unde daca prinzi un camion in fata, stai dupa el.

Prin Veliko e frumos drumul, mai putin virajat, asfalt ca-n palma, exceptand o bucatica mica de langa Zagora, un satulet unde drumul e cu piatra cubica si destul de prost, dar macar e putin.

This post has been edited by vallixx: 11 Oct 2016, 07:48


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 11 Oct 2016, 07:43
Post #4579


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Corect!


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Oct 2016, 10:27
Post #4580


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@vallixx

E clar ca exista multiple varinate pentru a ajunge intr-un loc, eu doar am expus una dintre ele, pe unde am fost recent.
Personal mi s-a parut ca este OK acel drum, insa fiecare cu parerea lui.

Stiu varianta prin Karnobat, insa nu mi-a placut pentru ca se merge prea mult prin padure.

Iar satul cu piatra cubica despre care vorbesti se numeste Panicierevo (putin inainte de Nova Zagora).

This post has been edited by gibonu: 11 Oct 2016, 10:29


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Oct 2016, 10:51
Post #4581


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu am fost pe unde a zis Gibonu la sf. de iunie ... drumul este foarte ok, nu stiu unde ati vazut voi gropi ...

Au mai ramas cateva segmente din autostrada catre Varna valurite, dar cum este acum ... fata de acum 2-3 ani ... este brici ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 Oct 2016, 10:52
Post #4582


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Da, intr-adevar varianta prin Karnobat e cu drum prin padure si mai ales e o portiune cu putine locuri unde poti depasi. Insa ca si calitate a asfaltului e cea mai ok.

Varianta expusa de tine e foarte ok, numai ca bucata aia de drum Varna - Burga mi s-a parut destul de denivelata si destul de plina in sezon.

Am facut-o anul asta de 3 ori. Cu masina usoara, gen doua pers + minim de bagaje sa zicem ca e ok, insa cu masina plina si full de bagaje trebuie mers incet pentru ca damburile alea te zgaltaie destul de bine. Si mergand incet se duce un pic din avantajul drumului scurt.

This post has been edited by vallixx: 11 Oct 2016, 10:54


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Oct 2016, 10:54
Post #4583


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu m-am oprit la Sunny Beach ... pana acolo este foarte ok.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 11 Oct 2016, 10:55
Post #4584


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cum ziceti voi....mie mi s-a parut drumul asta mai prost decat altele...


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Oct 2016, 09:42
Post #4585


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Ca sa fie totul clar, exemplul unui drum foarte bun, "coala de hartie" este Burgas - Malko Tarnovo.
Cam asa arata pe 06.10.2016.

01.jpg ( Size: 522k ) Number of downloads: 272
02.jpg ( Size: 444.87k ) Number of downloads: 279


Varna - Burgas este mai slab calitativ fata de ceea ce se vede in pozele de mai sus, insa este OK.
N-am vazut gropi, denivelari, etc.

In plus, desi ma repet, exista mai multe variante de a ajunge intr-un anumit loc si fiecare o alege pe cea pe care o considera cea mai buna.

This post has been edited by gibonu: 12 Oct 2016, 09:47


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 12 Oct 2016, 10:14
Post #4586


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Ala e asfalt turnat cind bulgarii era comunisti? N-am vazut asfalt mai neted ca ala albiciosu. 124.gif Rulezi in liniste, asculti si tu o muzica asa cum trebe. biggrin.gif
Cind ne-a blocat pe A2 dinspre Bucuresti, un tir cu oi se rasturnase in sant, am avut ocazia sa vad asfaltul. Numai pietre. Par pietre lipite cu bitum. huh.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Oct 2016, 10:39
Post #4587


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@simon

Nu cred ca este asflatul turnat de comunisti.
De fapt, nu stiu daca in acele vremuri exista punctul de trecere de la Malko Tarnovo.

Acum 4 ani am fost la Rezovo, ultima localitate de pe litoralul bulgaresc, chiar la granita cu Turcia.
Granita este marcata de raul Rezovo (Mutlu in turca), rau care are maxim 20 de metri latime.

Cam asa arata.

07.JPG ( Size: 125.43k ) Number of downloads: 274


Cu cativa km inainte de ajunge la Rezovo se vedea locul in care era fasia arata de la granita, fostul gard de sarma ghimpata, foisoarele granicerilor, etc.
Pe atunci, acolo era frontiera dintre lagarul comunist si lumea libera.

This post has been edited by gibonu: 12 Oct 2016, 10:50


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 25 Oct 2016, 10:19
Post #4588


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




la destinatii de vacanta in Grecia, se pricepe careva?
Ma refer la vacanta de vara.

vreau liniste, plaja cu hotel langa, apa nu foarte adanca, nisip nu bolovani, si soareee ca in bulgaria m-a plouat destul! All inclusive, 4* ...

Evident ca in paralel caut si pe net + agentia de turism, dar ar prinde bine niste pareri de forumisti care fusera pe acolo, nu doar basme.

Mersi!


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 25 Oct 2016, 10:33
Post #4589


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Siviris Golden Beach in Siviri, e un hotel de 3 stele cu camere ce am vazut de 2+ 1 la nevoie, balcon sau iesire direct in exterior pentru camerele pe parter, piscina, restaurant in functie de ce ai ales sau a la carte. Langa sunt si alte restaurante, marea cu plaja de nisip si care creste lent, fara valuri. Este pe bratul Kassandra pe coasta vestica simetric fata de Kalithea. Sa ajunge relativ usor pe autostrada din Thessaloniki.
Cam 70 euro pe zi in sf lui iunie cu mic dejun. E un fel de statiune cu faleza intinsa si cu restaurante destule si un centru mai comercial/fun. Au si parcare subterana dar am tinut masina afara.

In zona simetrica, la sud de Kalithea se gasesc cateva hoteluri de 4-5 stele care sunt la plaja cu nisip si facilitati decente Pallini Beach Hotel si pe langa Alexander the Great.

This post has been edited by rue: 25 Oct 2016, 10:38


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 25 Oct 2016, 10:51
Post #4590


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




cam greu in grecia cu all inclusive
incearca sa arunci o privire aici http://www.alykanas-beach.com/




This post has been edited by b34uen: 25 Oct 2016, 10:53


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 151 152 153 154 155 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

4 User(s) are reading this topic (4 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:30
Dacia