Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 150 151 152 153 154 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bulgaria - Grecia

Dan73
post 15 Sep 2016, 13:06
Post #4531


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




@cj98czh
In principiu ai dreptate si m-am gandit si eu la aspectul asta. Am scaun pentru cel mic, am si inaltator pentru fetita. Problema e ca e o adevarata lupta sa ii fac sa stea in centuri, mai ales in cazul baiatului. Intorc capul si il vad cu bretele de pe umeri date jos. Cred ca e mult mai periculos sa fie in scaun prins doar la brau sau sa nu fie deloc. Culcati pe canapea imi pare ca sunt mai adapostiti, nu ar zbura in fata ca din pozitia sezut. peste 2-3 ani probabil ca o sa inteleaga si el mai bine. Insa aplic asta cand le e somn, mai ales in cazul drumurilor de noapte. Acum m-am intors din Sithonia noaptea. Am ajuns pe la 3.30 in Bucuresti. E destul de lejer traficul noaptea in Bulgaria desi nu as spune ca e lipsit de pericole la halul in care se prezinta marcajele..mai mult ghicesti drumul. Din cauza asta merg si destul de rezervat la viteza, ii dau numai unde vad inainte pe distanta mai mare si pot folosi faza lunga.

This post has been edited by Dan73: 15 Sep 2016, 13:08


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 15 Sep 2016, 13:09
Post #4532


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Prin Bulgaria este de preferat sa mergi cu o masina dotata cu navigatia sau macar sa ai un GPS infipt in bord.Vazand drumul in fata(ma refer la curbe,linii drepte etc) vei castiga un 10-20 km in plus la viteza de deplasare.


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 15 Sep 2016, 13:10
Post #4533


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




@ dan73 - Inconstienta + amenda smile.gif

This post has been edited by luck33ro: 15 Sep 2016, 19:00


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 15 Sep 2016, 13:13
Post #4534


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Adevarat, totusi nu e tot aia cu un marcaj bine facut si intretinut, mai ales ala de margine. Am intalnit marcaj bun doar pe o portiune de 15-20 km inainte de Veliko Tirnovo.

This post has been edited by Dan73: 15 Sep 2016, 13:14


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 16 Sep 2016, 09:08
Post #4535


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Se poate merge foarte bine! Insa omul a spus ca nu vrea cu masina si nu ii place pe distante mari! Asa ca degeaba il convingeti!

Eu personal merg de vreo 10 ani cu masina peste tot in concedii de vara sau la schi! Uneori ma oresc noaptea sa dorm , alteori dorm perioade scurte in benzinarii, alteori merg dintr-o bucata. Depinde de drum, distanta, oboseala mea sau a lor. Am mers si cu patuturi improvizate, insa de cele mai multe ori cu scaune sau inaltatoare si cate o pernita pusa pe geam ca sa adoarma din cand in cand. Niciodata nu am avut probleme, inclusiv cand am mers pana in Portugalia cu un Logan. Acum au 14 si 12 ani si s-au obisnuit. Chiar le place mai mult decat cu avionul. Avantajele s-au enumerat deja, asa ca nu mai insist. Dar concluzia mea este ca daca familiei nu ii place, nu are rost sa insisti. De ex. familia fratelui meu merge doar cu avionul (cu rare exceptii si pe drumuri scurte). Si se presupune ca avem aceiasi parinti... smile.gif

This post has been edited by drrond: 16 Sep 2016, 09:10


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 16 Sep 2016, 10:09
Post #4536


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Nu cred ca vrea cineva sa il convinga. Omul a spus ca ar folosi masina si pe distante lungi dar numai pentru ce ar merita: " Bratislava, Praga, Salzburg, Italia, Bavaria... locuri unde merită să ai mașina la dispoziție"
Si atunci mi-am exprimat si eu opiniunea, ca si Grecia merita, chiar de-ar fi vorba numai de plaje si apa (care oricum nu sunt la fel cu alea din Romania) lasand la o parte istoria tarii aleia si ceea ce poti vedea acolo. Oricat au furat altii de acolo, tot a ramas ceva de vazut. smile.gif


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Sep 2016, 10:36
Post #4537


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am copil stiu ce inseamna ... dar la mine stat in masina fara centura ... nu exista .. si crede-ma ca am avut de tras pentru asta ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 16 Sep 2016, 12:15
Post #4538


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Salut,
Vreau si eu sa ajung in weekendul viitor pe la Veliko Tirnovo. Care mai e situatia cu podul Giurgiu-Ruse, ca am auzit tot felul de povestiri horror?



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Sep 2016, 12:50
Post #4539


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Avand in vedere ca deja pute spune ca sunte in extra-sezon ... eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 16 Sep 2016, 14:02
Post #4540


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Azi am stat putin peste juma de ora ...


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 17 Sep 2016, 09:24
Post #4541


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Desi nu impartasesc opinia multora ca "Bulgaria rules", avand micile mele retineri, insa nu pana acolo incat sa nu merg prin (si nu "in") Bulgaria, nu pot sa nu observ ca din nou are dreptate colegul nostru @gibonu! Bulgarii se misca si se misca bine! O fi de la faptul ca la Transporturi conduce o femeie si chiar una draguta? unsure.gif

Inca un pas spre scurtarea ca timp a drumului spre greci: "Another 24 km of Struma Motorway from Kresna to Sandanski are Under Construction"
http://www.api.bg/index.php/en

This post has been edited by drrond: 17 Sep 2016, 09:26


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 17 Sep 2016, 10:07
Post #4542


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Grecii ne-au depasit si pe noi...la saracie

image-2016-03-4-20844365-0-rata-saraciei.jpg


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 18 Sep 2016, 11:02
Post #4543


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Ei n-au bursuci, lilieci si atatea siteuri istorice pe traseul autostrazilor.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 19 Sep 2016, 10:41
Post #4544


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(DannyY @ 16 Sep 2016, 12:15)
Salut,
Vreau si eu sa ajung in weekendul viitor pe la Veliko Tirnovo. Care mai e situatia cu podul Giurgiu-Ruse, ca am auzit tot felul de povestiri horror?
*



Podul este finalizat 95%.Daca nu ar fi cele 2 masini ce stationeaza cand pe o parte cand pe cealalta,as putea spune ca era 100%.


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 19 Sep 2016, 11:19
Post #4545


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Aia sunt pusi acolo sa frece balustradele...


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Sep 2016, 22:22
Post #4546


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Sper sa lamurim acum problema vignetei bulgraresti.

Joi, 15.09.2016
Asta este chioscul de la Ruse, situat chiar langa giratoriul de la iesirea din vama [in giratoriu n-am putut sa opresc pentru poza].

01.jpg ( Size: 309.78k ) Number of downloads: 270


Nu a fost nicio problema sa cumpar vigneta valabila o luna, pret 30 de Leva [aveam Leva la mine].

Se observa si cursul de schimb, respectiv 10 Lei = 4 Leva, adica 1 Leva = 2,50 Lei [fata de aproximativ 2,27 Lei cat este cursul de la BNR].
Nu mai stiu cat este cursul Leu - Leva la casele de schimb din Bucuresti.
Tarifele, in Leva ale vignetei bulgaresti [se observa ca vignete pentru 1 an este valabila pana la finalul anului urmator].

02.jpg ( Size: 331.34k ) Number of downloads: 298


Bonul fiscal pe care mi l-a dat bulgarul de la chioscul din giratoiul de la Ruse.

03.jpg ( Size: 382.66k ) Number of downloads: 284


Instructiunile de utilizare, din care se observa, cum s-a mai spus aici pe forum, ca vigneta nelipita nu este valabila.

04.jpg ( Size: 448.16k ) Number of downloads: 283


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 26 Sep 2016, 08:33
Post #4547


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Ala isi scoate grosu din cursul de schimb (f. mare) happy.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 26 Sep 2016, 09:44
Post #4548


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07






Instructiunile de utilizare, din care se observa, cum s-a mai spus aici pe forum, ca vigneta nelipita nu este valabila.

04.jpg ( Size: 448.16k ) Number of downloads: 283

*

[/quote]

In 2013 aveam vinieta pusa intr-un buzunaras de pe parbriz. M-a oprit un politist pe centura Sofiei si a insistat sa o lipeasca cu mana lui pe parbriz. Un bulgar a oprit in spatele meu si mi-a spus intr-o romana stricata sa il las ca altfel nu plec in noaptea ai de acolo.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Sep 2016, 12:09
Post #4549


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@luck33ro
Acelasi curs de 1 Leva = 2.5 Lei era, pe 24.09.2016 si la casa de schimb de la Kaufland-ul din Sandanski (cel de sub statuia lui Spartacus).
Acolo era scris 1 Leu = 0,40 Leva.

Am trecut acum cu treba prin piata Romana (Bucuresti) si la casa de schimb de acolo (la coloane) 1 Leva = 2,35 Lei (fata de 2.27 cat este la BNR).
Nu stiu cat este la Dristor Kebab, poate ma uit diseara la cel din Colentina.

Asadar, diferenta intre centrul Bucuretiului si giratoiul de la Ruse este de 0,15 bani.


@b34uen
Ai dat de un bulgar de treaba, pentru ca in mod normal avea toate motivele sa te amendeze.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 26 Sep 2016, 12:28
Post #4550


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




E ca sicum ai spune ca 1 euro este 4.88 RON - pare cam mult nu crezi ?


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Sep 2016, 13:54
Post #4551


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@luck33ro

La matematica n-am stralucit niciodata, asa ca nu prea inteleg cu ai ajuns la 4,88.
Altfel spus, la 15 bani diferenta dintre cursul din piata Romana si cel de la giratoriul din Ruse, rezulta o diferenta de 15 lei sau 6 Leva la 100 de Leva.

Daca mergi sa in Bulgaria in concediu, atunci poate iti cumperi mai multe Leve si s-ar simti diferenta.
Insa daca mergi in BG doar in tranzit spre vecinii ei (Turcia, Grecia, Serbia) nu cred ca ai nevoie de mai mult de 100 de Leva.
Sau altfel spus, eu as prefera sa pierd 15 lei decat sa traverzez tot Bucurestiul in cautarea unei case de schimb.

Ar mai fi si varianta cardului la bancomat, insa aici trebuie studiate cu atentie comisioanele.
Iar daca ai norocul sa ai ca mine card la jegosii de la BCR, care la orice plata in alta valuta te ard si cu un comision de schimb valutar, atunci ii dau bulgarului de la granita 15 bani la Leva cu cea mai mare placere.

In alta ordine de idei, cred ca am rezolvat si problema camerelor fixe din BG.
Adica astea (24.09.2016, Sandanski).

01.jpg ( Size: 485.38k ) Number of downloads: 57


Inaintea fiecarei camere se afla indicatorul din poza de mai jos.

02.jpg ( Size: 249.18k ) Number of downloads: 60


In partea de sus scrie "Agentia pentru infrastructura rutiera".
Iar in partea de jos, sub sigla scrie "Punct de numarat automat" (sau cel putin asta rezulta din Google translate scris cu chirilice bulgaresti).

Avand in vedere ca la achizitionarea vignetei ti se cere numarul masinii si ca acesa apare pe chitanta, este clar ca acele camere sunt ca in RO, pentru verificarea platii taxei de drum.

Nu stiu daca sunt sau nu functionale acele camere.
Daca sunt functionale, nu prea inteleg de ce isi mai bat capu' bulgarii cu vigneta / sticker-ul care se lipeste in parbiriz.
Sau cine stie, de anul viitor poate nu va mai exista acel stick-er, asa cum se intampla in Romania, Ungaria si or mai fi si alte tari cu acest sistem.

This post has been edited by gibonu: 26 Sep 2016, 13:56


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 26 Sep 2016, 22:06
Post #4552


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Din punctul meu de vedere problema vignetei bulgaresti este urmatoarea: prefer sa fac o plimbare lejera pe Mantuleasa si putin la vale spre Unirii, sau mai bine sa fac o comanda de 200 leva la vreo banca sa am pentru mai multi ani, decat sa ii dau aluia care are chioscul de langa giratoriu (exact de la ala am luat si eu) pretul umflat pe care il stabileste el. Repet: civilizat este ca statul respectiv sa interzica jecmaneala si sa se asigure ca soferii platesc exact banii pe care ii pretinde statul, respectiv 15 leva sau 8 euro. Ala care detine buticul jecmaneste cu cate 1 euro la o vigneta K3 pe o saptamana fiecare sofer care trece prin Ruse.
Cum am facut de atatea ori, data viitoare am sa-i var sub nas leva, macar sa ii vad mutra acra. biggrin.gif

Multumiri pentru informatia despre camerele alea. Cred ca am zarit si eu semnul ala dar nu era asa bine descifrabil ca in poza ta vazuta pe un monitor de 24. Totusi este ciudat pentru ca eu cred ca am vazut camerele si in localitate, inainte de semnul de iesire.
De functionat, cred ca functionau, pentru ca patratelul ala palpaia intr-o lumina rosie cand ajungeam in fata lor.

This post has been edited by Dan73: 26 Sep 2016, 22:08


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 26 Sep 2016, 22:36
Post #4553


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




2,5 lei x 1,95 leva/euro (curs fixing) = 1 euroi
adica iti calculeaza cursul euro
4.875 RON - 1 euro = de aici (change) scoate smecherul din rond banu gros... nu il mai intereseaza bisnita cu vignetele

deci daca vreti leva va duceti la orice banca/exchange din BG cu euro (avem curs decent in Ro) si veti primi (minim) 1,94 Leve - e cel mai convenabil (in plus se poate face plata si in euro la majoritatea comerciantilor).

Camerele alea sunt contoar automat de trafic . La noi stiam ca stau unii cu pixu in mana si numara masinile blush.gif

This post has been edited by luck33ro: 26 Sep 2016, 22:37


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 Sep 2016, 08:52
Post #4554


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(b34uen @ 26 Sep 2016, 09:44)
In 2013 aveam vinieta pusa intr-un buzunaras de pe parbriz. M-a oprit un politist pe centura Sofiei si a insistat sa o lipeasca cu mana lui pe parbriz. Un bulgar a oprit in spatele meu si mi-a spus intr-o romana stricata sa il las ca altfel nu plec in noaptea ai de acolo.
*


QUOTE(gibonu @ 26 Sep 2016, 12:09)
@b34uen
Ai dat de un bulgar de treaba, pentru ca in mod normal avea toate motivele sa te amendeze.
*


Dupa cum am mai zis, pe mine m-a controlat o singura data in 10 ani si atunci o aveam infipta sub cheder in partea de sus a geamului, deci nici lipita si nici in partea dreapta, asa cum este corect.

S-a uitat si mi-a urat drum bun, desi sunt constient ca avea baza sa ma amendeze.
Deci inca un bulgar de treaba. Par sa fie in general destul de "de treaba" baietii, mai ales apropo de legendele cu "ce face politia bulgara".

Referitor la schimbat leva prefer sa schimb in Romania din lei.
Chiar daca este ok cursul in euro in BG, eu iau salariul in lei, ori daca schimbi euro din lei, dupa care dai euroii pe leva in BG practic schimbi de doua ori, chiar daca o faci de fiecare data la curs bun. Si schimband de doua ori cam tot acolo e sa schimbi direct leva din lei, la banca in RO. Si e si mai lejer.

This post has been edited by vallixx: 27 Sep 2016, 08:55


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 27 Sep 2016, 09:13
Post #4555


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Eu am dat numai de bulgari de treaba... Doar odata (ca exceptie) am dat de un grup de prosti (la vama) care au fost pusi la punct ulterior de seful lor happy.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Sep 2016, 09:24
Post #4556


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(Dan73 @ 27 Sep 2016, 00:06)
Repet: civilizat este ca statul respectiv sa interzica jecmaneala si sa se asigure ca soferii platesc exact banii pe care ii pretinde statul, respectiv 15 leva sau 8 euro.


Ne intoarcem de unde am plecat.
Moneda Bulgariei este Leva si nu Euro. La acel chisoc exista casa de schimb, unde se pot schimba inclusiv Lei.
OK, exista o diferenta de curs de 15 bani, insa pentru 15 Leva acea diferenta este fabuloasa suma de 2,25 Lei.
Acum, chiar nu cred ca cineva de pe acest forum sta in suma de 2,25 Lei.

Ca sa nu mai vorbesc de posibilitatea cumpararii de Leva din RO.

Mergand pe rationamentul tau, ma repet: si statul olandez este un stat jepcar pentru ca permite ca cei de la caile ferate sa te arda cu 1 Euro cand iti iei biletul de la ghiseu in loc de automat.
Sau altfel spus, statul olandez ar trebuie sa se asigure ca calatorii platesc exact pretul calatoriei pe calea ferata.
Insa n-am vazut pe nimeni sa spuna ca olanezii sunt jepcari.

QUOTE(Dan73 @ 27 Sep 2016, 00:06)
Ala care detine buticul jecmaneste cu cate 1 euro la o vigneta K3 pe o saptamana fiecare sofer care trece prin Ruse.


Vrei sa spui pe fiecare sofer care doreste sa plateasca in Euro.

QUOTE(Dan73 @ 27 Sep 2016, 00:06)
Cum am facut de atatea ori, data viitoare am sa-i var sub nas leva, macar sa ii vad mutra acra. biggrin.gif


De fiecare data am luat vigneta in Leva si n-am vazut niciodata vreo mutra acra.

QUOTE(Dan73 @ 27 Sep 2016, 00:06)
Multumiri pentru informatia despre camerele alea.


Cu cea mai mare placere.

QUOTE(Dan73 @ 27 Sep 2016, 00:06)
Totusi este ciudat pentru ca eu cred ca am vazut camerele si in localitate, inainte de semnul de iesire.
De functionat, cred ca functionau, pentru ca patratelul ala palpaia intr-o lumina rosie cand ajungeam in fata lor.


Posibil, chiar n-am fost atent daca acele camere sunt amplasate si in localitate.
Si nici la patratul care palpaie.
Ramene de studiat pentru data viiitoare cand ajung prin BG.


QUOTE(luck33ro @ 27 Sep 2016, 00:36)
(in plus se poate face plata si in euro la majoritatea comerciantilor).


Prin comercianti cred ca intelegi carciumi si magazine de suveniruri.
N-am incercat, insa mi-e greu sa cred ca la Kaufland poti plati in Euro.

QUOTE(luck33ro @ 27 Sep 2016, 00:36)
Camerele alea sunt contoar automat de trafic .


Nu poti da mai multe detalii?
Toata Bulgaria este plina de acele camere si mi-e cam greu sa cred ca peste tot numara masinile care trec.

This post has been edited by gibonu: 27 Sep 2016, 09:27


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 27 Sep 2016, 09:27
Post #4557


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 25 Sep 2016, 23:22)
Tarifele, in Leva ale vignetei bulgaresti [se observa ca vignete pentru 1 an este valabila pana la finalul anului urmator].
02.jpg ( Size: 331.34k ) Number of downloads: 298

*



Nici chiar așa, e valabilă până la 31 ian 2017.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 27 Sep 2016, 09:53
Post #4558


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




@gibonu
Ti-am mai spus ca nu e vorba de suma ci de principiu.
Autoritatile bulgare au anuntat pretul de 8 euro pentru K3 de o saptamana, deci e pret oficial.
Smecherul ala de la chiosc nu avea afisat pretul de 9 euro. Diferenta fata de Olanda e (si e foarte mare) ca 1 euro ala e nefiscalizat...jegosul il baga direct in buzunar. Eu am acceptat sa platesc 8 euro chiar daca inseamna ceva mai mult decat 15 leva, asa ca nu mi-am pus problema sa schimb in leva.
Dupa ce am stat la o coada de 10 persoane, mi-a venit cam peste mana sa trec alaturi ca sa iau coada din nou (nici nu am remarcat pe careva la ora aia la ghiseul ala).
La Makaza ma astepta o coada de 2.8 km. O alta nesimtire...sa stii ca ai flux foarte mare de masini acolo si sa nu iei o masura de trei ani...
OK, hai sa o lasam ca nu mai terminam niciodata, fiecare e cu parerea lui, e clar icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Dan73: 27 Sep 2016, 10:02


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Sep 2016, 10:43
Post #4559


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu platesc in prima benzinarie mare cum intru in BG cu cardul ... ies la cursul de schimb foarte apropiat de cursul oficial ... nu stau sa ma inghesui pe la tarabele de la granita.

In Ruse de obicei ma opresc la OMV-ul de dupa pod ... daca merg catre Varna ..

This post has been edited by cj98czh: 27 Sep 2016, 10:44


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 27 Sep 2016, 10:58
Post #4560


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Camerele sunt functionale sau cel putin au senzorii de lumina si IRurile ok! tongue.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 150 151 152 153 154 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 15:10
Dacia