Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Intra si iese greu din viteze in mers

danman
post 8 Feb 2010, 17:20
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




O parere va rog: Am schimbat recent kitul de ambreiaj si uleiul din cutie (cel recomandat, Elf NFP) si desi imi intra si iernile trecute pe frig mai greu in viteze, parca acum nu doar ca intra greu, dar si iese f greu. Asta numai in mers, caci pe loc totul intra ok inclusiv R (deci nu pare a fi din ambreiaj). Din 2 in 3 de exemplu merge greu, iar din 1 in 2 si mai greu. Dupa ce se incalzeste bine cutia (20 min de mers prin oras), cedeaza, dar tot nu-mi intra cum ar trebui, in sensul ca simt o oarecare rezistenta pe care n-o aveam inainte. Ce parere aveti? O fi doar o consecinta a frigului? Oricum nu facea chiar asa in alte ierni la aceleasi temperaturi. Sa mai incerc o aerisire, poate nu debraiaza suficient? Sau poate mi s-au intins intins sufele de la timonerie in perioada (scurta) cat am mers cu ambreiajul defect? Dar ma intreb atunci de ce pe loc totul e ok? Inainte sa schimb kitul nu-mi intra in viteze mai ales de pe loc tocmai pt debraiere insuficienta. O parere avizata va rog!

This post has been edited by danman: 8 Feb 2010, 20:02


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danman
post 23 Feb 2010, 12:28
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Am facut din nou o aerisire mai insistenta a circuitului de ambreiaj, s-a incalzit si vremea si problema s-a rezolvat. Partea proasta e ca nu sunt sigur daca s-a rezolvat datorita aerisirii sau vremii. Deci nu putem trage o concluzie.


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danman
post 5 Sep 2010, 18:18
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Tot eu am gasit problema asa ca revin cu o precizare utila poate si pentru altii: cand am demontat cutia, am comis o eroare: am dat pe timonerie cu un spray de vaselina speciala pentru lanturi de motociclete, lucru ce l-am facut si la cutie si la schimbator, dar care s-a dovedit nefast iarna, pentruca vaselina aia cleioasa facea ca pe timp rece sa mearaga foarte greu, si in timp a atras si mizerie asa incat inclusiv vara mergea greu. L-a inceput mi-a placut pt ca parea ca i-a luat orice urma de uzura si mergea ca o timonerie noua dar in timp s-a gripat din ce in ce mai tare. Am curatat acum cu un spray degripant (WD 40) si merge din nou foarte usor. In concluzie nu e bine de folosit altceva decat spray degripant din cand in cand pentru ca timoneria sa mearga bine. Dealtfel nu mai folosesc nicaieri altceva decat spray degripant, chiar daca mai des, dar e mai bine si se pastreaza mecanismele curate, in timp ce folosind unsori de tipul vaselinei se aduna foarte multa mizerie si in final nu mai merge "ca uns" ci "ca pe nisip".

This post has been edited by danman: 6 Sep 2010, 12:05


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djems304
post 25 May 2011, 00:38
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 15 October 07




si la mine la masina din semnatura iese foarte greu din viteza 1, tot la a - 3 - a sau a 4-a schimbare de viteza spre vitezele 2-3-4-5. Uleiul in cutie l-am schimbat acum cateva luni, am bagat 2,6l ulei 75w 90 tocmai pentru ca aveam impresia ca iese mai greu cateodata din viteza 1 la spre vitezele 2,3,4,5. Actualmente la a 4,5-a gradare din viteza 1 in 2, am impresia ca trag de schimbator parca sa il rup si nu vrea sa iasa, las din nou ambreiajul, mai merg putin cu viteza 1, incerc sa schimb din nou, si va schimba normal, usor sau data iese parca fortat cu un zgomot pronuntat de dinti si fie pe fier.
Parca nu vrea sa iasa din viteza 1. Alta data va iesi din viteza 1 spre 2 ca unsa.
Intrebarea mea este ce poate fi cu simptomele astea? sa mai completez cu ulei? vreo problema la ambreiaj? timonerie? pinioane? orice pareri sunt de ajutor.
Mentionez ca e tare neplacut sa accelerezi pana in 2000 ture pentru schimbat in vit. 2 si sa te trezesti ca tragi de maneta si parca nu vrea sa iasa...mi-e frica sa trag mai tare si las ambreiajul, mai incerc odata sa schimb tot nu schimba, sau iese maneta cu un cloncanit metalic in cazul in care am tras la fel de tare. Totul se manifsta de la 1800 rotatii in sus. Sub aceasta viteza nu am remarcat intepeniri ale manetei schimbatorului.


--------------------
renault megane 2007, 1,5 dci, expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
furia galbena
post 29 May 2011, 21:23
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 6 March 11
From: Modena Tirgu Neamt




Eu cred ca Meganul nu are timonerie si nici cutia de viteze nu prea este la fel, insa ceea ce faci tu ,dublu ambreiaj ..cu acceleratie se facea la vechile autobuze care aveau probleme de ambreiaj si cutii de viteze cu probleme, nu cumva ai probleme de ambreiaj care nu decupleaza bine...


--------------------
RENAULT TRAFIC cabina dubla 2005 - NT 04 PIN
Puterea , este nimic fara control
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th June 2024 - 14:32
Dacia