Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Numere rosii cu "probe", ce semnifica

EL_BGD
post 10 Jan 2006, 14:27
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




Din titlul topicului probabil ca reiese care-i curiozitatea mea. Am vazut de mai multe ori masini cu numere rosii pe care scria "probe" . Ce stiam eu e in mod sigur gresit sau incomplet asa ca daca ar avea rabdare sa-mi spuna si mie cineva ce reprezinta mai exact acele numere as aprecia.
smile.gif


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 10 Jan 2006, 15:00
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




III.7. Autorizarea circulatiei pentru probe

Conform normelor legale, unitãtile de politie teritoriale autorizeazã circulatia pentru probe a urmãtoarelor categorii de vehicule:

- autovehicule si remorci in vederea efectuãrii de probe, omologare;

- autosasiuri care urmeazã sa se deplaseze de la unitatile constructoare la cele care le caroseazã, la solicitarea persoanelor juridice care au ca obiect de activitate fabricarea, asamblarea, carosarea sau incercarea autovehiculelor si remorcilor;

- autovehicule si remorci supuse comercializãrii, in vederea probelor solicitate de clienti. ln acest caz autorizatiile se elibereazã la solicitarea persoanelor juridice care detin spatii special amenajate expunerea vehiculelor si care dovedesc cã au un volum mediu de de cel putin 5 autovehicule sau remorci intr-o lunã.

Autorizatiile sunt valabile cel mult un an de la data eliberãrii si nu dau dreptul ca autovehiculele sã fie folosite pentru transportul comercial de mãrfuri sau persoane. De asemenea nu se elibereaza asemenea autorizatii pentru autovehiculele de provenientã strãinã pentru care nu au fost efectuate formalitãtile vamale in România.

Vehiculele cu numere pentru probe in vederea comercializarii pot circula in afara razei de competentã teritoriala a unitãtii care a emis autorizatia.

Autorizatia poate fi folositã succesiv la mai multe autovehicule caz in care este insotitã de un tabel cu caracteristicile de identificare ale acestora.


Autorizatiile de circulatie pentru probe se elibereazã de unitatea de politie teritorialã pe baza urmãtoarelor documente:

- adresã din partea persoanei juridice prin care se solicitã numãrul necesar de autorizatii;
- copia actului de constituire a societãtii, din care rezultã obiectul de activitate al acesteia;
- documentatia privind volumul de vânzãri;
- chitanta de platã a autorizatiilor;
- contravaloarea plãcilor cu numerele de circulatie pentru probe.

Numerele de circulatie pentru probe se compun din: un grup de 1-2 litere reprezentând indicativul unitãtii de politie teritoriale care le-a eliberat; un grup de 3-4 cifre, reprezentând un numãr de ordine; inscrisul "PROBE", cu rosu pe fond alb reflectorizant.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 10 Jan 2006, 15:27
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




Din asta, inteleg ca pot lua in probe o masina si platesc ce ? smile.gif


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 10 Jan 2006, 15:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




pai esti societate comerciala si vrei sa faci probe cu niscaiva auto ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 10 Jan 2006, 16:13
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




aha; m-am lamurit de problema initiala, multumesc. Dar daca nu sunt societate comerciala, ci doar client persoana fizica, ar fi mai dificil ? Sa zicem ca vreau o masina, vreau sa fac leasing, dar nu vreau sa-mi para rau de alegere iar un test drive obisnuit nu e suficient. (e o situatie ipotetica smile.gif )


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 10 Jan 2006, 16:42
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Imi pare rau dar nu stiu; conform celor de mai sus, s-ar parea ca da :

"autovehicule si remorci supuse comercializãrii, in vederea probelor solicitate de clienti. ln acest caz autorizatiile se elibereazã la solicitarea persoanelor juridice care detin spatii special amenajate expunerea vehiculelor si care dovedesc cã au un volum mediu de de cel putin 5 autovehicule sau remorci intr-o lunã"

Cred ca ar trebui sa intrebi un dealer


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 14 Jan 2006, 22:21
Post #7


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ca persoana fizica nu ti se dau nr de probe decat foarte greu. Au avantajul fata de celelalte rosii ca pot fi folosite maxim un an.
Am incercat eu sa-mi pun la 21 cand cu schimbarea motorului, din motive de omologare (mai ales ca radiasem masina) ca sa stau linistit cu ea in lucru fara sa fiu legat de valabilitatea numerelor provizorii, sa ma pot deplasa in liniste si sa ma duc la RAR cand e efectiv gata. Dar nu s-a putut caci eram persoana fizica, nici pe PFA nu au vrut sa-mi faca, legea este insa ambigua la faza asta. Si sa ma duc sa fac uz de relatii pentru asa ceva, nu merita...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 15 Jan 2006, 12:49
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Va mai zic si eu ca uneori e vrajeala.La un moment dat un prieten si-a luat masina si boii nemaiavand table au bagat si numerele cu probe pe masini care nu au nici o legatura cu termenul respectiv.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 03:55
Dacia