Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitionare Renault Kangoo, second de 1,5 dci

calaretz
post 23 Mar 2010, 19:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 12 May 09




Am de gand sa cumpar un kangoo cu 5 locuri si am nevoie de cateva sfaturi legate de problemele ascunse pe care le-ar putea avea. Initial am vrut una de prin 2002 dar acum sun hotarat sa iau una peste 2005, un amic de-al meu si-a luat o oarecare teapa cu un kangoo din 2006 cu 140.000 de km toate injectoarele fiind duse. Cu exceptia testelor clip si cel cu bidonasele la ce ar trebui sa fiu atent? Multumesc!


--------------------
renault laguna 1 & mercedes c 180 kompressor 2004

fan renault posesor de mercedes
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviusdex
post 7 Apr 2010, 20:02
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 April 10




Sunt posesorul unui R Kangoo 1.5DCI de 82 cai fabricatie 2003 , luat sh din GERMANIA IN oct 2009;are toate optiunile pe el , avea 134 000 km la bord , acum am 153 000 .
Am mai luat un R Kangoo , nou in 2003 , un 1,5DCI de 65 cai. Pe acela am dat 13800 Euro .Pe cel din Germania am dat 3200 Euro . Masina arata la interior impecabil . No comment ....
Cu primul s-au facut 139 000 km in 7 ani .Recomandarea mea : schimba distributia la 80 000 km ( curea + rulment ) si pompa de apa pentru ca de regula aceasta cade pina in 100 -120000KM si nu are sens sa platesti de 2 ori manopera pentru demontare curea de distributie ( ca sa inlocuiesti pompa trebuie sa dai cureaua jos !)si oricum daca te duci pe la cateva mag de piese le gasesti la preturi bune , acum o luna un cap de bara si o bieleta . Nici o problema cu injectoarele sau pompa ; am pus motorina doar de la PECO si am avut grija sa nu raman pe zero nici o data . Din noiembrie folosesc R Kangoo cu motorul de 82 cai si este diferenta intre ele . Motorul trage mult mai bine , se duce bine la 120 - 140 km / ora pe autostrada la turatie cu cca 400-500 r/min sub motorul de 65 cai , consumul fiind cam acelasi poate un pic mai mic .
Recomandarea mea : cauta o masina de afara sau una de aici ``nearanjata`` si ia versiunea de 82 cai .


--------------------
Renault Kangoo 1.5DCI - ct 95 dex
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calaretz
post 8 Apr 2010, 11:02
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 12 May 09




Multumesc de sfaturi, am fost de am vazut cateva o masina buna cam la 5500-6000 de E, deocamdata destul de mult pentru bugetul meu si pentru cat o voi folosi.Mi-ar surade si ideea achizitionarii unui kangoo model nou dar trebuie sa vand meganul si cum nu se vand masinile , slabe sanse. Ramane cred optiunea aducerii uneia din afara, la care sa-i fac testul cu butoiasele si un test clip.Mai astept!


--------------------
renault laguna 1 & mercedes c 180 kompressor 2004

fan renault posesor de mercedes
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 10:09
Dacia