Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Grand Espace IV - punte spate rupta

Nea~Nelu
post 10 Feb 2024, 18:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 February 24




Salutari.

Am de vre-o luna un Grand Espace IV din 2011 si acum cateva zile am avut mica bucurie sa constat ca s-a rupt puntea spate, bine ca nu s-a intamplat la viteza cu toti copiii la bord ....
S-a rupt "bratul" dreapta, la vre-o 10cm de butuc, cum vad ca au mai patiti si altii.
Am fost surptins sa constat ca "bratul" e o foaie de tabla de 3mm, usor ambutisat in partea superioara.
N-o fi el cine stie ce solicitat dar totusi ...

O punte noua e 2000 ... 2600 Euro deci pas.
Una second e cam 500lei, mult mai acceptabil.

Intrebarea mea este, toate Espace / Grand Espace IV au aceeasi punte ?
Am vazut ca sunt doua modele, una cu, cee ce pare sectiunea barei de torsiune, de 48.75mm si alta cu 49.9mm
De la dealerul Renault local raspunsul a fost jumate ca nu stiu iar jumate ca sunt perfect interschimbabile ...

Daca stie cineva mai multe, va rog sa mentionati aici.

Dupa ce am ridicat-o pe capre in fata casei si am renuntat la a da jos puntea singur, am vazut si ca bara de stabilizare a puntii e cam ruginita si crapata la capatul dinspre bucse.
Deci si asta trebuie schimbata.

Cum la dezmembrari local nu am gasit nimic, va trebui de pe net unde e mai complicat ca nu pot sa o vad si sa-mi dau seama in ce stare e.
Bara stabilizatoare am citit ca din dezmembrari are toate sansele sa fie crapata si mancata pe sub vopsea, asa cum e si a mea.
Noua e vre-o 900 lei ...
Am gasit pe un forum strain ca a schimbat-o cineva cu una de pe un Trafic II care e cu 5mm mai lunga (si nu pre aconteaza asta) dar e ceva mai solida.

Asa ca m-am uitat de curiozitate cum arata o punte spate de Trafic II si nu par mari diferente fata de Espace. Oricum nu am una fizic la indemana sa o masor sa vad ce difera si daca ar fi compatibile.

Toate astea doar pentru ca aceste 2 piese se gasesc destul de greu iar de noi iti mai iei o alta masina.

Daca aveti careva experienta cu aceste subiecte, tare mult m-ar ajuta.
Mecanicii intrebati de mine au ridicat din umeri ... nici la Renault direct n-am obtinut cine stie ce informatii.

Mersi


--------------------
Renault Grand Espace 2011 IV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:39
Dacia