Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

capac rezevor blocat, capac rezervor blocat

tzagu
post 23 Apr 2008, 20:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 7 September 07




dry.gif

Salut.
Am si eu o problema: nu reusesc sa deschid capacul de la busonul de benzina.

Desi am deschis usile din telecomanda, si binenteles motorul era oprit, capacul de la benzina nu se deschide.

Exista o alta modalitate de a deschide capacul, sau de a debloca piedica respectiva? Stiu la alte masini de o maneta sau un buton prin portbagaj. Exista asa ceva si le Reno Megane HB?

Poate e dus motorasul care ar trebui sa il deschida, dar in cazul acesta nu ar trebui sa existe o alta modalitate manuala de al deschide?

Stiu ca s-a mai scris pe forum de acest subiect, dar post-urile sunt destul de vechi, si nu s-a ajuns la nici o concluzie...

Daca ma poate ajuta cineva , as fii recunoscator.

In cazul in care nu il pot deschide si sunt nevoit sa merg la service sa il repare, sa schimbe motorasul sau cine stie ce pot face aia acolo, cam cat m-ar costa?

Multumesc, si astept raspunsurile voastre.


PS Am incercat in nenumarate randuri sa deschid si sa inchid masina din telecomanda dar nimic...

This post has been edited by tzagu: 23 Apr 2008, 20:11


--------------------
Renault Megane II HB 1.6 16v 2004 Confort Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 23 Apr 2008, 20:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Cel putin la masina mea nu exista niciun motoras care sa actioneze acea clapeta.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 23 Apr 2008, 20:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Deci!
Azi am plecat prin oras cu treaba! M-am oprit la benzinarie ca eram pe rosu! Cand sa desfac capacul, pauza!
Degeaba m-am chinuit ca nu am reusit!
Am dat o fuga la AMG ca tot era in drumul meu si le-am expus problema!
A venit un mecanic a desfacut ceva la pasajul rotii, a bagat mana pe deasupra jantei! Apoi a umblat in portbagaj a desfactu mocheta un pic si a scos un MARE motoras, lung de vreo 15 cm!
Ghinionul meu e ca nu au pe stoc, de obicei au, dar din cauza grevei stau foarte prost cu stocul! Am facut comanda si vine peste vreo saptamana!Costa vreo 250 lei!
Pana atunci stau cu capacul inchis dar degeaba inchid masina din cartela ca acolo nu mai e motorasul! Bine ca am garaj! Mai scap de o grija!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 23 Apr 2008, 21:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Sunt curios ce actioneaza acel motoras, atata timp cat deschid clapeta cu mana.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 23 Apr 2008, 22:02
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pai incearca sa deschizi trapa dupa ce ai inchis masina!
O sa obtii raspunsul!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzagu
post 23 Apr 2008, 23:57
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 7 September 07




Si nu este nici o metoda sa il desfaci fara sa mergi la mecanic? si sa fie usor, gen clapeta, buton, .. sfoara smile.gif) ?


--------------------
Renault Megane II HB 1.6 16v 2004 Confort Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 24 Apr 2008, 08:28
Post #7


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 24 Apr 2008, 08:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(Solon @ 23 Apr 2008, 20:21)
Deci!
Azi am plecat prin oras cu treaba! M-am oprit la benzinarie ca eram pe rosu! Cand sa desfac capacul, pauza!
Degeaba m-am chinuit ca nu am reusit!
Am dat o fuga la AMG ca tot era in drumul meu si le-am expus problema!
A venit un mecanic a desfacut ceva la pasajul rotii, a bagat mana pe deasupra jantei! Apoi a umblat in portbagaj a desfactu mocheta un pic si a scos un MARE motoras, lung de vreo 15 cm!
Ghinionul meu e ca nu au pe stoc, de obicei au, dar din cauza grevei stau foarte prost cu stocul! Am facut comanda si vine peste vreo saptamana!Costa vreo 250 lei!
Pana atunci stau cu capacul inchis dar degeaba inchid masina din cartela ca acolo nu mai e motorasul! Bine ca am garaj! Mai scap de o grija!
*




Nu stiu cata nevoie era sa-ti schimbe acel ansamblu. Dat fiind se putea unge cu ceva pe acel butonas si in momentul in care actionai "deschiderea" masinii, acel butonas era uns si nu ar mai fi aparut nici o problema.


La mine si-a revenit, cum am postat si in linkul mai sus prezentat. Cu incalzirea vremii la mine problema nu a mai aparut.

Ca un sfat ca sa evitati aceasta problema, incercati cu o carpa uscata sa curatati locul acela.


@tzagu: doar deschide masina, actioneaza butonul de deschidere din telecomanda de cel putin 5 ori, fara a o inchide.

This post has been edited by Avani: 24 Apr 2008, 08:55


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzagu
post 24 Apr 2008, 09:05
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 7 September 07




Am fost azi la Reno Service si l-au deschis, de fapt s-a deschis singur, fara sa ii faca nimica. L-au uns si acum merge, cel putin azi, am alimentat, sa nu cumva sa raman in pana tongue.gif, daca se mai intampla.
Au zis ca o sa am nevoie de un actuator, daca se mai intampla.
@ Avani - Am incercat si cum ai zis tu, nu a functionat.
Cel mai tare moment a fost ca cei de la service nu stiau daca exista la hatch back maneta sa il deschizi cand se blocheaza:)), au mai zis ca ar trebui sa fie, dar nu stiu ei unde....


--------------------
Renault Megane II HB 1.6 16v 2004 Confort Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 24 Apr 2008, 19:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Nu mi-a stat mintea la gresari si incercari de deblocare! Costul nu e o tragedie!
Si eram si cam panicat ca nu reuseam sa-mi pun benzina!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 30 Apr 2008, 08:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




@Solon: panicat am fost si eu si nervos pana acasa ca m-am facut de cacao la benzinaria aia unde toate lumea se uita dubios la mine ca incerc sa-mi fortez o clapeta amarata sa se deschida.

Referitor la costuri, ma gandesc ca daca ai timp sa umbli pentru ceva care poate si-ar putea reveni, este treaba ta. Dar nu sunt adeptul ca pentru absolut orice trebuie sa dai fuga la service.

Foarte adevarat ca si eu cand am ajuns acasa pe rosu (era vreo 21:00) nu mai era nici un service deschis, si mi-am jurat ca fix in dim. urmatoare ma duc in service cu ea, dar, m-a ajutat acest forum, iar accesarea unui topic mai vechi cu aceeasi problema m-a salvat de la multi draci, de la timp pierdut... etc

Fiecare face ce doreste cu masina lui, dar sunt convins ca fiecare ii doreste numai binele autoturismului.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihailstanculescu
post 25 May 2008, 18:50
Post #12


telecommunication engineer


Group: Members
Posts: 6
Joined: 25 September 06
From: Bucuresti




Astazi am patit-o si eu. Merg la benzinarie si capacul de la rezervor refuza sa se deschida. Asa ca fuga repede acasa, studiaza forumul si m-am pus pe treaba. Desfac captuseala din dreapta a portbagajului, ochesc dispozitivul cu pricina si trag de carligul care e in partea din spate. Era cam intepenit asa ca nu am insistat si am inceput sa folosesc WD-40. Pt asta am curatat deasupra rotii din spate zona in care axul ce asigura zavorarea iese din portbagaj si intra in zona unde blocheaza capacul rezervorului. Apoi am tras mansonul respectiv (ce pare a fi cauciuc buretos) in sensul catre capac si astfel am avutacces la axul cu pricina. Am aplicat WD-40 si in scurt timp a inceput sa se miste. Actionarea am facut-o manual prin portbagaj cu ajutorul carligului. Am repetat ungerea pana cand a inceput sa se miste usor. Apoi am tras mansonul la loc. Acum functioneaza normal. Personal cred ca atata vreme cat un mecanism nu e uns poate oricand sa se blocheze.

Cu putina rabdare si indemanare nu va costa nimic aceasta operatie de executat.


--------------------
Renault Megane 2.1 - Sedan, Confort Expression, 1,6 16V nov. 2004 - B XX MDS
Mihail Stanculescu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezar.anania
post 25 May 2008, 22:11
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 May 08




mai baieti cu Megane 2 ,,,voi nu stiti ca nu va-ti luat MERCEDES??????? in portbagaj, pe dreapta sub acea mocheta mai tare,care e tinuta de doua doape de plastic se afla motorasul de la trapa ,care la rindul lui are un cirlig de plastic pe care daca il tragi deschizi trapa ( carburant ) mecanic ...........


NU MAI FOLOSI PRESCURTARI DE GENUL "k", "sh", "tz" .. CITESTE REGULAMENTUL FORUMULUI

This post has been edited by claus: 29 May 2008, 13:01


--------------------
renault megane 1 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dansora
post 25 May 2008, 22:22
Post #14


CISA


Group: Members
Posts: 480
Joined: 19 October 06
From: Orasu'lu'Bucur/Curtea de la AG




Am avut si eu aceeasi problema.
Cei de la service au zis ca e de vina motorasul, dar pe care nu-l aveau pe stoc.
Asa ca am ramas cu clapeta descuiata fara prea multe griji (stau la casa...masina e in garaj)
Ideea e ca la mai putin de o luna si-a revenit...se inchide...se deschide...foarte ok
Acum insa, de ceva vreme, trebuie sa trag mai tare de clapeta...dar macar se deschide.
O sa incerc si eu totusi sa lubrifiez zona.


--------------------
Kia Proceed GT 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 25 May 2008, 22:23
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




fan wd40


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 26 May 2008, 07:44
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




A propos de capac deschis: ia uitati-va la noul ford focus! Nu are nici un mecanism de incuiere a capacului de la rezervor. Nici unul!


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 26 May 2008, 08:13
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Si crezi ca e o idee buna? Nu e vorba de furat combustibil, dar ti-ar conveni ca niste copii din joaca, sau adulti cu minte de copii sa deschida capacul si sa-ti bage cine stie ce "minunatii" in rezervor?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 28 May 2008, 06:18
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Pai smecheria este ca la Ford clapeta aia metalica ce obtureaza conducta spre rezervor nu se deschide prin apasare simpla cu tuturoiul furtunului de la pompa, cum e la noi, la Renault. Are doua clame in lateral ce blocheaza clapeta; am incercat eu sa o imping cu degetul si nu merge. Cind se pune tuturoiul, clamele alea se departeaza si permit deschiderea clapetei. Daca nu, Ford, in imensa lui intelepciune, a prevazut masina cu o pilnie din plastic, ce e introdusa de proprietar intre cele doua cleme, se deschide clapeta, se baga tuturoiul in pilnie si se alimenteaza.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 28 May 2008, 06:52
Post #19


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




Deci pana la urma are totusi un mecanism... biggrin.gif


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 28 May 2008, 08:29
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Uitasem! Dupa 3 saptamani am motoras la capacul de la rezervor!
A costat vreo 180 lei!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 29 May 2008, 07:23
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




@ adrian mgn: da, are un mecanism, dar in mod aproape sigur este exclusiv mecanic, nu implica tije de actuatoare de lungime mare, cu traseu supus noroaielor, condensului, etc.

Ceea ce e ciudat este ca, dupa cite tin minte, nu exista in cartea tehnica o mentiune cu privire la modalitatea alternativa de deschidere manuala a capacului. Foarte ciudat, pentru ca una e sa ti se arda un bec si alta e sa nu poti sa alimentezi.

This post has been edited by collinro2: 29 May 2008, 07:27


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mykys
post 6 Jun 2008, 09:10
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 December 07




Capacul de la rezervor se poate deschide manual tragind de o tija la care se poate ajunge daca se trage de mocheta din portbagaj din dreptul capacului de la rezervor.


--------------------
Renault Megane II 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 6 Jun 2008, 09:14
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




L-am vazut pe ala la service ca a tras de mocheta a desfacut ceva si dupa aia a umblat la pasajul rotii de unde a scos un surub!
Dar bine, mie mi-a scos motorasul afara!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 26 Nov 2010, 00:58
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Nu intotdeauna se poate deschide manual de la carligul de sub mocheta. La actuatorul din poza, bucsa din aluminiu cu filet s-a corodat la interior pana cand s-a sudat pur si simplu de tija din plastic. Nici WD40, nici apa fiarta nici incalzit cu letconul n-au avut efect... pana la urma un dorn cu gaura infundata la diametrul tijei din plastic, menghina, ciocanul si insistenta... norocul proprietarului ca s-a blocat pe deschis.
SP_A0056.jpg ( Size: 162.53k ) Number of downloads: 3565


si reasamblarea
SP_A0061.jpg ( Size: 283.88k ) Number of downloads: 3730




--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 26 Nov 2010, 13:38
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Eu curat chestia aia 1 data pe an sa nu ramn in pana prostului.

Am facut o taietura in mocheta in dreptul lui. Se poate demonta usor si curata, unge etc. NU are sens sa fie schimbat pentru ca practic nu este defect ci gripat de mizerie.

Dupa mine este un defect de fabricatie. La avensisul vechi exista un lantisor de care se trage in cazul in care se gripeaza. La reno s-a facut economie.... smile.gif


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogo4all
post 28 Nov 2010, 16:10
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 879
Joined: 9 July 06




recent am schimbat si eu motorasul care face probleme, de ceva vreme facea zgomot si cu timpul a cedat.Eu am fortat usita de la rezorvor si asa o deschideam de ceva vreme. Am schimbat morosul cu alt motoras de pe un scenic, dar motorasele nu erau la fel, al meu are cursa tijei mult mai lunga, iar cel nou(sh) cursa mai mica. L-am adaptat si intr-un final merge. E cam aiurea de ajuns la acel motoras, are si o clapeta de care sa-l tragi sa-l deschizi, dar asa doar dupa ce dai tapiteria jos din portbagaj, in cazul meu a trebuit si centura sa o dau jos, dupa care trebuie scos tot plasticul cu tot cu usita de la rezervor.pentru ca dedesupt e un surub cu care e prins motorasul, parerea mea ca foarte complicata ideea cu tija insa asta e reno. Probabil ca era mai usor sa dau jos aparatoarea de la roata.

Poza cu cel vechi, motorasul il vand daca e cineva interesat,e ok.
si cel nou e la fel ca cel de mai sus.

This post has been edited by bogo4all: 28 Nov 2010, 16:11

Attached thumbnail(s)
IMAG0060.jpg ( Size: 935.76k ) Number of downloads: 3498


--------------------
Dacia Logan 1.4 Mpi 2004 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
d0ru
post 28 Nov 2010, 22:21
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 28 November 10




Ieri am cumparat masina un megane 2 si ieri am ramas in parcare la mall fara sa se mai deschida masina. Noroc ca mi-am amintit ca am vazut la cineva ca se scoate cheia din cartela si asa am vazut bateria sa o schimb. In alta ordine de idei azi am fost sa alimentez si ghici.. nu se deschide capacul. Incep sa am dubii deja, desi masina are doar 15.000km. Sunt curios ce-o sa mai intervina.
Partea din dreapta de la portbagaj se deschide cu ceva imbus in stea, nu ? ca sa ajung la motoras.

This post has been edited by d0ru: 28 Nov 2010, 22:22


--------------------
Renault Megane II 2005/1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 28 Nov 2010, 23:21
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Daca e bicorp, iti trebuie un Torx T20. Daca e sedan, nu-ti trebuie nici-o scula sa departezi putin mocheta de aripa.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
d0ru
post 6 Dec 2010, 11:26
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 28 November 10




acel surub trebuie desfacut? nu prea vad cum as scoate motorasul prin gaura aceea..photo.JPG ( Size: 334.68k ) Number of downloads: 3334


--------------------
Renault Megane II 2005/1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
d0ru
post 9 Dec 2010, 02:54
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 28 November 10




Am desfacut ce era de desfacut si am ajuns la motorasul acesta. Problema este ca nu merge decat cand are chef, cam odata la 5-10 incercari, si atunci scoate scantei si fum. Unde gasesc si cam cat costa ? Mersi
photo.JPG ( Size: 282.03k ) Number of downloads: 3237


--------------------
Renault Megane II 2005/1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:16
Dacia