Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Amenzi

127.0.0.1
post 4 Dec 2004, 15:46
Post #1


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Salut!

Astazi am parcat masina pe langa Obor (mai precis in rondul din fata de la Obor, pe latura dinspre Flamingo) si cand m-am intors, dupa o jumatate de ora, am gasit pe parbriz:

QUOTE

RESPECTATI CETATENII ORASULUI BUCURESTI!

Stimate conducator auto,

Pentru faptul ca ati oprit neregulamentar in acest loc autovehiculul cu numarul de inmatriculare B-xxxxxx ati fost sanctionat conform legislatiei rutiere.

Contraventia savarsita la data de 04.12.2004 a fost constatata cu mijloace tehnice omologate, iar procesul verbal il veti primi la domiciliu.

BRIGADA DE POLITIE RUTIERA A MUNICIPIULUI BUCURESTI.


si mai era pe fluturas o poza cu un Passat de politie si motto-ul "Trafic rutier mai sigur".

Recunosc ca in acel loc oprierea este interzisa dar:
- e o tampenie ca e interzisa pentru ca nu incurci absolut pe nimeni daca parchezi acolo (bine, poate aia care parcheaza pe randul al doilea ar putea sa incurce)
- in zona exista un deficit extraordinar de mare de locuri de parcare
- semnul de oprire interzisa este pus "ca in Romania", adica nu inainte de zona afectata, ci dupa (cu o sagetica dintr-aia inspre inapoi); stiu ca este prevazut in regulament dar mi se pare o idiotenie (cum sa stiu ca era oprirea interzisa daca semnul este dupa locul in care am oprit si nu inainte?)

Sa stiti si voi si sa evitati locul cu pricina, toate masinile de acolo (10-15) aveau fluturasi pe parbriz. Mie nu mi s-a parut ca Politia a rezolvat ceva cu manevra asta, doar ca au strans si ei niste bani de Mos Nicolae.

Oricum, intrebarea mea este: care este amenda prevazuta in lege? Eu m-am uitat si am gasit 700 000 - 1 000 000 (deci 350 000 daca o platesti in 48 de ore de la primirea procesului verbal, care dracu stie cand si cum va ajunge).


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 4 Dec 2004, 15:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Faptul ca tu consideri ca e o tampenie sa fie interzisa oprirea in locul ala nu e relevant. Ce ai zice daca ar da unu' peste tine pe trecerea de pietoni pur si simplu fiindca el considera ca e o tampenie sa fie trecere de pietoni in acel loc?
Si politia sigur a rezolvat ceva cu manevra asta, din moment ce tu nu vei mai parca acolo, ba mai mult, ii sfatuiesti si pe ceilalti de pe forum sa evite zona! Au rezolvat chiar mai mult decat sperau wink.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 4 Dec 2004, 16:08
Post #3


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




QUOTE
Faptul ca tu consideri ca e o tampenie sa fie interzisa oprirea in locul ala nu e relevant.


Nu vreau sa intram intr-o disputa dar primele doua liniute din post-ul meu anterior explica de ce e o tampenie sa n-ai voie sa opresti: nu incurci pe nimeni si in zona nu sunt suficiente locuri de oprit. Comparatia cu trecerea de pietoni este cel putin fortata.

Cat despre ce au rezolvat, si aici am niste retineri. Pe Mosilor ai voie sa opresti desi datorita modului in care se opreste (in unghi fata de trotuar) se ocupa din prima banda astfel incat nu mai incap simultan decat maxim o masina si tramvaiul. Politia cel mult ii va face pe cei care opreau la rond sa opreasca pe Mosilor si sa incurce traficul. Parerea mea.

In plus, toata atitudinea Politiei este de "vanatoare". N-am vazut prin alte tari mai civilizate o astfel de atitudinea. La noi Politia nu incearca sa previna accidente sau sa imbunatateasca modul in care se circula, ci sa maximizeze cat se poate suma colectata din amenzi. Jalnic!


edit: O sa vedem zilele urmatoare daca politica aceasta de a da amenzi celor care parcheaza acolo (lumea parcheaza acolo de mult timp nu stiu de ce Primaria n-a scos inca semnul acela de oprire interzisa) da vre-un rezultat dar m-ar mira; cred ca aveau oamenii nevoie sa isi realizeze planul la amenzi wink.gif
Eu ma gandesc inca daca sa fac sau nu contestatie - e clar ca de amenda nu scap (semnul exista) dar poate le vine vre-o idee si daca sunt multi care protesteaza scot semnul.


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McVic
post 4 Dec 2004, 17:57
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 358
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Sunt foarte de acord cu parcarea interzisa pe bulevardele mari.
Si daca legea exista ea trebuie respectata.
DAR cu o singura schimbare, dar banuiesc ca nu mai dureaza mult sa copiem de la cei care au facut-o
Semnul de parcare interzisa sa cuprinda si orele de interzicere. Mi se pare inutil sa interzica noaptea sau dupa 6 pe bulevarde atata timp cat nu exista parcari.
Sa fie de exemplu interzis intre 9 AM si 6 PM


--------------------
Renault Clio Bicorp 1.4 16v 2003
Gri Boreal
Full options

Renault Clio Bicorp Extreme 1.4 16v BVA 2005
Negru
...on za uei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Face
post 6 Dec 2004, 19:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 6 October 04
From: Bucuresti




Tocmai mi-am luat si io o amenda d-aia dar faza cea mai tare e ca io eram in masina. Pe bulevardul Ion Mihalache, fost 1 Mai, vis-a-vis de cimitirul evreiesc. Erau oamenii intr-o SOLNITZA dotata cu RADAR !!! si filmau toate masinile dupa care le puneau d-aia pe geam ...

McVic sunt total de acord cu tine.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003 - 1,4l 16v
Clio Bicorp 1.4 16v (2003)
un "pic" modificat ..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 7 Dec 2004, 00:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




Mi-am luat si eu amenzi din astea.
Eu cred ca politia trebuie sa isi faca treaba:
1. sa optimizeze traficul in oras prin recolerarea semafoarelor si sensurilor
2. identificarea posibilelor spatii de parcare (chiar daca e posibil sa ajunga la Dali ... prieteniii stie de ce? :wink:
Intamplator stiu parcarea de la obor si cred ca o parcare amenajata ar merge acolo.


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 23 Dec 2004, 18:15
Post #7


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




am patit-o si eu la unirea, inaintea statiei ratb de la hanul lui manuc. am primit apoi prin posta procesul verbal si o fituica prin care mi se explica ce am de facut. poti plati 50% din minimul amenzii in 48 de ore de la data postei de pe plic, asta e dovada. de altfel ti se cere sa trimiti prin posta sau sa aduci la politie chitanta si plicul cu data postei. vezi sa verifici data postei daca iti aduce plicul postasul. adica sai ai pe plic data zilei in care intri efectiv in posesia lui.
bafta!


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 20 Mar 2005, 09:20
Post #8


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Whops! Am comis-o din nou!

M-a luat radarul Vineri seara pe Barbu Vacarescu cu 62Km/h. Culmea este ca eu eram convins ca pe acolo viteza legala este 60. Si stiam si ca e mai tot timpul radar vis-a-vis de Agip, deci... fraier!

N-am protestat prea mult pentru ca aveam permisul expirat si nu voiam sa ma mai amendeze si pentru asta. Totusi, m-a acuzat si ca mergeam cu faza lunga, ceea ce e o prostie. Mi-au arata secventa video inregistrata: aveau focus facut pe o masina parcata cu luminile stinse si am aparut eu din curba moment in care toata imaginea s-a albit si, dupa ce senzorul CCD s-a adaptat la noul nivel al luminozitatii a inceput din nou sa se vada. Am incercat sa le explic dar se pare ca facultatea de electronica pe care am terminat-o nu m-a invatat mai mult decat au dedus ei folosind aparatul jumatate de an. N-am mai insistat.

In fine, amenda 600k, 300k daca platesc in 48 de ore. Stau in sectorul 4, stie cineva unde pot sa platesc? La CEC? La Directia de Impozite si Taxe? La Trezorerie?


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 20 Mar 2005, 09:46
Post #9


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Directia de Impozite si Taxe sector 4. Iti spune mandea, ca-i expert 8) In 16 ani n-am luat mai mult de 30 de amenzi, dar oricum e o cifra respectabila. Vezi ca uikendul nu se pune pt alea 48 ore.

Later edit: desi s-ar putea sa aiba program simbata, verifica.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 20 Mar 2005, 17:29
Post #10


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




QUOTE
Directia de Impozite si Taxe sector 4.


Care din ele, ca "este" 3:
- Nitu Vasile?
- Oltenitei?
- Serban Voda?

Oricare?

Eu sunt rookie la capitolul asta, in 7 ani de cand am permis asta e a doua amenda pe care o iau (pe prima am platit-o pe loc... ca asa era pe vremea aia).


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 20 Mar 2005, 17:38
Post #11


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




oricare. sint mai multe in fiecare sector.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 20 Mar 2005, 20:58
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Eu procedez mai simplu, platesc direct la "sursa" biggrin.gif .Ultima a fost Vineri si a fost de-a dreptul jenanta 10 lei (noi biggrin.gif ) pt 21 km/h peste limita legala sad.gif ca manca saracu' un mar (politistul) si i-am zis ca mai bine sa bea o bere biggrin.gif


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 21 Mar 2005, 09:58
Post #13


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




N-a vrut ma direct la sursa...

Si am aflat: sectorul 4 plateste la CEC, nu la Directia de Impozite si Taxe. Am mai stat azi si pana la 9 (ca deh, s-au ajuns astia de la impozite, au trecut la program capitalist) ca sa imi spuna ca oricum la CEC tre' sa platesc (si CEC-ul se deschidea la 07:30). Be advised!


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dututu
post 21 Mar 2005, 15:26
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Eu am platit la CEC-ul de la domiciliu, de fiecare data. E simplu...dai procesu' verbal, sari cu banu' si astepti chitanta...nici macar nu e aglomerat.


--------------------
Renault Megane Bicorp Hatchback 2002
1,9dci, 105 CP Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 16:23
Dacia