Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Df771 renault scenic 3 2011

Tutybembe
post 23 Nov 2023, 19:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 November 23




Buna tuturor.. am o problema cu renault scenic 3 2011.. imi tot da codul acesta de eroare df771 flow control adaptive parameter at maximum stop.. la rece masina merge trage merge foarte bine.. 1 km aprox.. dupa ce se incalzeste umpic .. apare in cluster engine failure hazard.. si nu mai trage presiunea in rampa arata ca ar trebuii 1000 bar si dezvolta doar 100 , 200 bar.. asta se intampla atunci dupa ce nu mai trage inainte de astea merge perfect lucreaza la aceasi bari tot.. va rog un ajutor..

Whatsapp : +40771236911

Va Multumesc anticipat


--------------------
Renault Scenic 3 2011 - Ar77hgg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 23 Nov 2023, 19:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Salut,
Daca doresti poti sa oferi si cateva detalii despre masina (nu doar anul de fabricatie), motorizare sau chiar codul motor (daca il cunosti).


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tutybembe
post 23 Nov 2023, 19:20
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 November 23




Sigur este un Renault Scenic 3 2011 1.6 dci R9M 96 kw


--------------------
Renault Scenic 3 2011 - Ar77hgg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 23 Nov 2023, 21:27
Post #4


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




DF771
Literally, this code can be deciphered as “the adaptive parameters of the fuel supply control system are outside the operating range.” This suggests that the fuel system is not able to regulate the flow of fuel for the formation of the air-fuel mixture.

The main causes of the problem:

malfunction or clogging of the high-pressure fuel filter; device replacement required;
nozzle contamination or damage to their power circuits;
a malfunction in the fuel pressure sensor installed in the pump.

eu as zice ca ultimul...dar trebuie investigat...sa vedem ce documente se pot gasi/primi.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tutybembe
post 24 Nov 2023, 13:04
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 November 23




Iti multumesc frumos de raspuns.. acest client a bagat motorina de la un prieten din niste bidoane.. motorina a fost destul de rea.. am dat jos rezervorul l am curatat am schimbat filtru de motorina.. dar masina se comporta la fel.. senzor nu am schimbat de pe pompa nu am schimbat nimic pana acum.. asta e doar ce am facut.. senzor nu am schimbat de pe pompa .. sa incerc cu unul?


--------------------
Renault Scenic 3 2011 - Ar77hgg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 24 Nov 2023, 18:08
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Eroarea DF771 nu se refera doar la cele citate in postul #4 (dar care pot ajuta), este una destul de “urata”, pentru un ScenicIII 1.6 dCi motor R9M402\404 eroarea DF771 =DTC0002xx =Indice de adaptare reglare debit =Circuit de reglare presiune rampa de injectie se refera la actuatorul de debit carburant, injectoare, pompa de inalta presiune, regulatorul de presiune al rampei de injectie, regulatorului de debit de carburant, senzor de presiune rampa de injectie, sonda de temperatura lichid de racire, senzor de temperatura carburant, pompa de injectie, filtrul de carburant, aer in circuitul de carburant, circuitul de carburant, etc. …
Pot detalia procedura de diagnosticare dar tinand cont de “.. si nu mai trage presiunea in rampa arata ca ar trebuii 1000 bar si dezvolta doar 100 , 200 bar..” plus ca “acest client a bagat motorina de la un prieten din niste bidoane.. motorina a fost destul de rea..” cred ca trebuie vazuta cam toata injectia atat cu testerul de diagnosticare cat si desfacut \verificat cam tot pe acolo.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tutybembe
post 24 Nov 2023, 20:04
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 November 23




Iti multumesc mult de raspuns si de ajutor.. voi desface pompa injectoare si le voi duce la verificat.. daca totusi sunt bune care sensor ar putea fii defect ? Ala dupa pompa dar chiar si ala de pe rampa?


--------------------
Renault Scenic 3 2011 - Ar77hgg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:02
Dacia