Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ajutor! Renault Scenic 3, Cutie automata defectă

Lyana18
post 3 Oct 2023, 12:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 October 23




Buna ziua,tuturor! Am achiziționat recent un Renault Scenic III anul 2012 de la o firma din Sibiu si in garantie intra cutia de viteze,inafara discului de ambreiaj. Domnul de la care am cunparat-o nu doreste sa schinbe cutia pentru ca afirma ca este problema de la ambreiaj. Am fost la un service recomandat de el si au spus verba ca este de vina ambreiajul. Eu,intre timp am fost la o reprezentanța Dacia/Nissan si mi s-au dat următoarele erori. Ma puteti lumina sigur daca este vb de cutia automata sau de ambreiaj,pentru ca vreau sa merg pe cale legala sa imi repare masina care este in garantie 6 luni. Atasez
Poza cu defectiunile. Va mulțumesc anticipat!


Attached thumbnail(s)
IMG_20230928_WA0009.jpg ( Size: 541.91k ) Number of downloads: 102


--------------------
Reanult Renault Scenic 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 3 Oct 2023, 13:18
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Salut, la o "prima vedere" nu este vorba nici de cutia de viteze si nici de ambreiaj, erorile respective se refera la actuatoare (sper sa nu gresesc), iar asta ar trebui sa "intre" sub garantie.
Nu pot acum dar mai pe seara editez postul si le voi detalia.

This post has been edited by Gil26: 3 Oct 2023, 13:25


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lyana18
post 3 Oct 2023, 13:36
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 October 23




Am înțeles! Cert este ca eu am garantie la cutia de viteze automata,cu exceptia următoarelelor elemente: rulment de presiune,placa de presiune,disc de ambreiaj,volanta. Am mare nevoie de un sfat pt ca persoana respectiva nu doreste sa ajunga la un acord cu mine de aceea ma interesa sa stiu daca este din interiorul cutiei de viteze,ci nu de la ambreiaj. Tin sa mentionez ca este un Renault Scenic 1,5dCi 110 cp an 2012. Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!


--------------------
Reanult Renault Scenic 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 3 Oct 2023, 15:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(Lyana18 @ 3 Oct 2023, 14:36)
...am garantie la cutia de viteze automata,cu exceptia următoarelelor elemente: rulment de presiune,placa de presiune,disc de ambreiaj,volanta...
*


Sper ca sti ca masina nu este cu cutie automata (hidramata) cu convertizor )
Daca tot ai fost la dealer , s-au uitat si la valorile actuale a grosimii discurilor de ambreaj ?
Fara a parea "lupul moralist" ai verificat istoricul masinii , intrarile in service mai ales pe partea de ambreaj ? Cati km are acum masina , cu aproximatie ?


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 3 Oct 2023, 17:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ Lyana18, eu nu pot sa iti dau vreun sfat (poate ceilalti colegi sa iti ofere) si nici nu stiu conditiile cu\in care ai achizitionat masina. Insa ansamblul ambreiaj are componentele enumerate mai sus, iar doar ca info cutia de viteze este un lucru iar transmisia automata DC4(001) altul, aceasta practic este compusa dintr-o cutie de viteze manuala la care se adauga actuatoarele (“roboteii” sau actionarile), calculatorul cutiei de viteze automate, cablaj, etc.

Cert este ca (asa cum am anticipat) erorile respective se refera la actuatoare (ansamblu mecanisme de actionare), inclusiv calculatorul cutiei de viteze. Tot doar ca info iti atasez si procedurile de diagnosticare a doua dintre ele (DTC178094 si DTC178407 celelalte doua sunt asemanatoare) in care ti-am subliniat cum si mai ales ce se verifica, aceste lucruri pot sa fie confirmate si de cei din reprezentanța Dacia/Nissan.
Iar componentele respective fac parte din transmisia automata DC4, restul nu stiu …. (si cred ca depinde si de tine)

LE: si ca sa fie mai clar atasez si doua capturi cu componente ale transmisiei automate DC4.

This post has been edited by Gil26: 3 Oct 2023, 18:03

Attached thumbnail(s)
Erori1.png ( Size: 305.82k ) Number of downloads: 71
Erori2.png ( Size: 311.77k ) Number of downloads: 68
TransmisieDC4Componente1.png ( Size: 916.14k ) Number of downloads: 66
TransmisieDC4Componente2.png ( Size: 795.66k ) Number of downloads: 67


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lyana18
post 3 Oct 2023, 18:18
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 October 23




Am înțeles! Da, stiu ca este semiautomata. Este prima achiziție pe care o fac si de aceea intreb pentru ca nu ma pricep deloc la mașini. Apreciez ft mult ajutorul vostru si credeti-ma ca orice informație ma ajuta sa înțeleg mai bine unde trebuie sa caut. Masina are 210 000 km


--------------------
Reanult Renault Scenic 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 3 Oct 2023, 18:31
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Pe langa nr de km conteaza si cum a fost intretinuta si utilizata masina.
Erorile (si problemele) transmisiei DC4 sunt cunoscute, unele mai usor de rezolvat altele mai greu (si cu costuri mai mari), iar informatii, experiente, etc. despre aceasta transmisie gasesti foarte multe pe forum in diferie sectiuni.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lyana18
post 3 Oct 2023, 18:43
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 October 23




Da,tot caut informatii,pentru ca am crezut ca problema care o are la cutia de viteze intra in garantia pe care mi-au dat-o cei de la parcul auto din Sibiu de unde am cumparat mașina. 6 luni garantie pe motor si pe cutia automată. Si mergand la un service recomandat de el,imi spune ca problema este la ambreiaj si ca nu intra in garanție, insa eu am fost la reprezentanța mai sus menționata si ei imi spun ca nu este ambreiajul. Practic se blocheaza la teeptele de viteza 2 sau 3. As fi mers pe cale legala la avocat,sa se faca expertiza dar nu mai stiu cum sa procedez ca sa fie bine.


--------------------
Reanult Renault Scenic 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:00
Dacia