Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema ABS/ESP, Problema ABS/ESP

MariusReno
post 10 Nov 2023, 18:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 November 23




Buna seara am achiziționat un Renault Megan 3 2009 1.9 dci . Martor aprins Abs/Esp după 3 săptămâni acum 3 zile a dispărut , astăzi iar a apărut . Am fost astăzi la un service și am făcut diagnoza .Atașez poza la erorile respective . Din ce am înțeles trebuie schimbata unitatea Abs/Esp dar am mai postat și pe alte rețele și părerile au fost de genul că trebuie verificata instalația electrică , circuit electric . Mă poate ajuta cineva care a trecut prin aceasta problema ?


Attached thumbnail(s)
Screenshot_2023_11_06_17_55_46_265_com.facebook.orca.jpg ( Size: 530.48k ) Number of downloads: 45


--------------------
Renault Megan 3 Megan 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 11 Nov 2023, 05:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Salut,
In primul rand cei din acel service care au facut diagnoza trebuiau sa faca si verificarile necesare si\sau sa rezolve problema, NU doar sa “citeasca” erorile. sad.gif
Apoi cei de “pe alte rețele” pe langa “părerile au fost de genul că …” puteau \trebuiau sa iti si spuna ce si mai ales cum “trebuie verificata instalația electrică , circuit electric” (dar am vazut cum decurg “discutiile” pe aceste retele smile.gif ).

Totusi, pentru ca ai apelat la acest forum (si chiar daca nu ai oferit mai multe detalii despre masina) iti atasez procedura de diagnosticare a erorii DTC40201C (DTC402012 este asemanatoare), schema electrica a ABS si mufa acestuia (aici erau necesare mai multe date despre masina) plus sigurantele alimentare putere si locatiile, in care am facut si unele sublinieri \adnotari, poate te ajuta (sau pe alti colegi de forum).
Informatii ai acum si cred ca unele verificari poti sa le faci si singur dar asta depinde si de tine (tinand cont si de “Martor aprins Abs/Esp după 3 săptămâni acum 3 zile a dispărut , astăzi iar a apărut …”).

Bafta! (si este bine \frumos daca oferi si un feed-back)

This post has been edited by Gil26: 11 Nov 2023, 05:30

Attached thumbnail(s)
DiagnosticareEroareDTC40201C.png ( Size: 319.14k ) Number of downloads: 40
SchemaElectricaABS.png ( Size: 98.91k ) Number of downloads: 37
Locatii.png ( Size: 720.08k ) Number of downloads: 35
MufaABS.png ( Size: 170.59k ) Number of downloads: 39
SiguranteAlimentarePutere.png ( Size: 133.35k ) Number of downloads: 11


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 11 Nov 2023, 11:12
Post #3


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Păi e relativ simplu motor pompă abs defect(perii terminate)* - nu e nici primul nici ultimul Megane 3 cu problema asta.


O simplă stergere a erorilor urmată de o acționare din diagnoză va readuce eroare imediat, în ciuda verificării (parțial inutile)** a siguranței și maselor

*e montat pe blocul hidraulic

** e același papuc de masă iar în mufă sunt pini diferiți dar nu se pot mișca individual, în plus se poate comunica cu modulul.


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 11 Nov 2023, 11:24
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




*** vezi si primul pas: metoda de confirmare a erorii
(iar celelalte asa cum am scris poate sunt de ajutor si altor colegi de forum)


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 03:13
Dacia