Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nu se activeaza cruise control in treptele 3,4, 5, Problema cruise control de cand am schimbat cutia

dorugrig
post 22 Sep 2023, 22:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 June 15




Salutare! Am o problema cu cruise control de cand am schimbat cutia de viteze la megane 3 1.5 DCI. Funtioneaza perfect speed limiter. Functioneaza cruise control in treapta a 2 a. Cand scimb in treapta a 3 a nu mai functioneaza. Mentionez ca si indicatorul din bord care iti recomanda sa schimbi treapta de viteza se aprinde doar de la prima treapta pentru a 2 a si de la a 2 a pentru a 3a. De la a 3 a in sus nu se mai aprinde. Lampile de marsalier se aprind cand merg inapoi. Pedala de frana cand o calc dezactiveaza cruis control daca il setez in treapta a 2 a, la fel si pedala de ambreiaj. Butoanele de pe volan functioneaza si ele. Care este problema de nu pot seta pilotul in treptele 3, 4 si 5? S-a mai confruntat careva cu problema aceasta?


--------------------
Renault Megane 2011 1.5 Dci Breack - B 65 HRX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uNNNk
post 24 Sep 2023, 16:42
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 2 February 21




Ai schimbat cutia cu una fix la fel? (Fix acelasi cod) Pe 1.5 dci sunt vreo 50 de variante a aceleiasi cutii de viteze.
Din ce spui acolo pare ca ai o cutie diferita, cu alte rapoarte pe vitezele acelea.


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorugrig
post 24 Sep 2023, 16:53
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 June 15




Da. Am acelasi cod din cate mi au spus de la service.


--------------------
Renault Megane 2011 1.5 Dci Breack - B 65 HRX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 24 Sep 2023, 19:15
Post #4


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Dacă era aceeași cutie nu aveai probleme.

Data viitoare când mai schimbi cutia după ureche, poate cauți fix aceeași cutie.


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Sep 2023, 11:08
Post #5


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cutia are rapoartele diferite in treptele 3 , 4 si 5 fata de a ta exact cum au zis si cei 2 antevorbitori. . Asta face ecu motor sa creada ca viteza obtinuta nu e corecta, vede alta turatie decat se asteapta si dezactiveaza din precautie.
Cutiile or fi amandoua JR5, dara daca una e 135 si una e 137 de exemplu rapoartele difera.
2solutii posibile, ori cauti cutie indetica cu aia scoasa de pe masina, acelasi indice, ori mergi la cineva cu ddt sa iti scrie in ecu motor viteza la 1000 rpm in fiecare treapta cu noua cutie.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:31
Dacia