Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Butoane macarale electrice schema, ajutor mare

tilicaru
post 4 Jan 2010, 13:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 April 08




cine ma ajuta si pe mine cu o schema de la motorasele de geamuri electrice . eu am pus macaralele electrice, butoanele , leam legat . mers frumos. dar problema este ca cel din dreapta mul prea folosesc si, as vrea o scheama de legare care sa cuprinda vreun releu . finca stand asa butonul ne folosit se tot strica si tot schimb .

as dori o schema pt macarale butoane cu releu pe ea .

cine ma ajuta un bax de bere la prima intalnire a r5 -ului.


--------------------
renault r5 campus renault 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
davincu
post 4 Jan 2010, 16:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 20 September 07
From: Timisoara




Claudiu, eu iti pot explica simplu cum e treaba cu releele. N-ai nevoie de schema daca esti atent :
- releul are 5 "picioruse". 2 dintre ele duc la bobina care cupleaza-decupleaza. (Bobina, cand primeste curent, atrage o placuta ce face contact intre piciorul la care ai legat + si unul dintre celelalte 2. Cand nu mai primeste curent intrerupe contactul si se conecteaza la celalalt. Pe capacul releului trebuie sa fie si schema lui.

Acuma tu iei firul ce duce la motoras si il tai. Capatul dinspre buton il legi la una din cele 2 borne ale bobinei.(ai desenu pe capac) La cealalta borna legi un fir pe care il pui la masa. Acum ti-au ramas 3 picioare libere (din 5) La piciorul comun tragi si legi un fir de +. La piciorul cu care se conecteaza acesta in momentu in care tu apesi butonul, legi firul ce duce la motoras. Atat ! Cand vei apasa butonu releul cupleaza + lcu firul ce duce la motoras si va deschide geamul. Repeti operatia pentru firul de inchidere a geamului -al 2-lea releu- si gata.
Aici ai imaginea unui releu http://fl1.shopmania.org/files/poze-imagini/5340/releu-auto-40a-12v~t_5339109.jpg Daca ar fi numerotate ca mai jos:
1 4 5
2 3
atunci legaturile sunt astfel: 1 spre buton
2 masa
3 +
4 liber
5 spre motoras
Totusi eu n-am vazut si nu stiu cum sunt legaturile la tine, dar am presupus ca de la buton pleaca 2 fire. 1pentru inchis geamu si celalalt pt deschis. Iar ce am descris mai sus e modul general de lucru al unui releu. Ca sa ajungi la imagine cred ca trebuie sa-i dai copy la textul rosu si apoi paste in browser.
Nu stiu sa pun imagini...
Sper sa-ti fie de folos!


--------------------
renault 5 gts benzina 1985 - TM 03 TIJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tilicaru
post 5 Jan 2010, 10:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 23 April 08




multumesc pt raspunsul promt si rapid .dupa multe ore de cercetat pe net si multe cautari , am gasit : 1 schema pt ridicarea geamului si coborarea lui cu un releu si un buton . 2 o schema pt ridicarea si coborarea gemului cu 2 relee pt 2 butoane (unul fin suplimentar , consola si pe usa).

leam pus aici pt ca alti sa nu mai caute si sa piarda o zi pt a gasi schemele.

Attached thumbnail(s)
index.php.jpeg ( Size: 27.33k ) Number of downloads: 2164
releu_la_macara.jpeg ( Size: 51.64k ) Number of downloads: 2482


--------------------
renault r5 campus renault 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 10:25
Dacia