Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

scenic II 85 cp

ulise999
post 21 Nov 2010, 23:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 November 10




Salut,
Vin si eu cu cateva intrebari pentru posesorii de Scenic II, intrucat ma bate gandul sa-mi iau unul:
din 2006,
85 cp, diesel, - stiu ca e varianta mai lenesa, dar nu ma deranjeaza.
110.000KM.
Pretul ar fi in jur de 5.500 EUR cu tot cu inmatriculare.
In primul rand as vrea sa aflu opinia voastra viz-avi de pret.
Apoi, multa lume vorbeste ca Renault-ul are pre amulta electronica si ca de aici se trag multe belele.
La ce ar trebui sa fiu atent? Ce probleme uzuale apar?
La cat schimbi kit-ul de distributie - oricum il voi schimba dupa achizitie. Apropo, cam ce cheltuieli implica?
Aveti idee un consum de oras/exterior la varianta de 85 cp - diesel?
Merci pentru eventualul feedback oferit,



--------------------
renault scenic II 85CP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Master01
post 22 Nov 2010, 00:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 13 January 09
From: Suceava




Eu am Scenic2 pe benzina. Nu pot sa te ajut despre motor. Daca schimbi distributia la reprezentanta este destul de costisitor, vreo 550-600 euro am dat eu, cu tot cu ulei 5W40 full sintetic, filtru benzina, test clip. Nu stiu la motorul tau cat costa.
Eu probleme am cu manerele de la portiere, se uzeaza si nu se retrag dupa ce ai deschis usa. Apas intai cu mana manerul apoi se inchide usa. Trebuie sa le schimb, inca nu am cerut sa stiu pretul.
Fiind pe motorina, consuma mai putin si cred ca isi merita pretul daca nu a avut multi proprietari si s-a avut grija de ea.


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 2005/1598 cmc 1,6 16 V - Nr. de SV
Il cheama bizon / Are-un neuron / Si tot claxoneaza / Cand altii sofeaza
Grupul soferilor blocati in trafic saluta bizonul din intersectie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ulise999
post 22 Nov 2010, 19:13
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 November 10




merci pentru feedback.
Probleme la partea electrica apar frecvent? Ideea e ca am auzit la multi ca pot aparea probleme frecvent fiind vorba de "multa" electronica.....asa e? sau sunt baliverne?


--------------------
renault scenic II 85CP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jedimisu
post 22 Nov 2010, 19:46
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 24 October 08
From: Bacau




QUOTE(Master01 @ 22 Nov 2010, 00:49)
Eu probleme am cu manerele de la portiere, se uzeaza si nu se retrag dupa ce ai deschis usa. Apas intai cu mana manerul apoi se inchide usa. Trebuie sa le schimb, inca nu am cerut sa stiu pretul.
*



wise_guy.gif Si eu am avut aceeasi problema, dar nu le-am schimbat. Am gasit pe cineva de la Reno si le-a gresat. Acum, merg ca unse.

QUOTE(ulise999 @ 22 Nov 2010, 19:13)
Probleme la partea electrica apar frecvent? Ideea e ca am auzit la multi ca pot aparea probleme frecvent fiind vorba de "multa" electronica.....asa e? sau sunt baliverne?
*



Eu o am pe cea din semnatura. 170.000km. Singura problema electrica a fost stricarea rotorului de la alternator. Cei de la Reno nu repara, cel putin aici, alternatoare si m-au sfatuit sa-l schimb. Costa vreo 2500 RON doh.gif . S-a rezolvat mai ieftin si bine. Macaralele electrice sunt cam pacatoase, dar partea mecanica. In rest, probleme apar ca la orice masina. Noi sa fim sanatosi.

22 Nov 2010, 19:50:
QUOTE(ulise999 @ 21 Nov 2010, 23:44)
La cat schimbi kit-ul de distributie - oricum il voi schimba dupa achizitie. Apropo, cam ce cheltuieli implica?
*



Se schimba la 60.000 KM, cel putin la mine. Ar costa vreo 2600 RON la reprezentata.

This post has been edited by jedimisu: 22 Nov 2010, 19:50


--------------------
Renault Captur, TCe EDC 2015
Energy flows where attention goes.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyos
post 23 Nov 2010, 17:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 30 June 09
From: focsani /vrancea




despre scenic 2 1.5 dci 82 cp si in general despre RENAULT se pot spune multe pro si contra dar pretul la masinile sh ,este unul nu bun chiar foarte bun comparatie cu celelalte vechituri de pe piata noastra si vorbele cica ar fi foarte scumpe la piese chiar nu prea se adeveresc ce dracu am si eu renault wink.gif si nu am venituri chiar foarte foarte mari . deci, se merita sa achizitionezi acel scenic si mai ales si la bani aia biggrin.gif si referitor la pagubele ce lovesc bugetul familiei stai linistit, nu prea sunt stricacioase ,o am de doi ani aproape am schimbat doar consumabilele ce se schimba la ori ce masinuta plus ceva piese: ,un tampon la motor , unul la cutie , un rulment pe spate ,un amortizor la haion , 2flanse la amortizor si cam atat din cate tin eu minte radmasa.gif mentionez ca masinuta are doar 66000 km mad.gif dar asta e ooooooo scuze si bineinteles distributia si sa sti ca nu m-a costat ca la reprezentanta aia sunt nebuni .650 cureaua ,rolele si pompa de apa ,250 manopera - deci mai analizeaza si tu wink.gif bafta si referitor la consum sa sti ca sunt super multumit :5.8 mixt .la un sofat cum trebuie 110 -120 inafara localitatilor si prin oras nu mai mult de 50 -60 ca nu-mi permite traficul din romanica noastra mad.gif si sa sti ca un diesel se tureaza undeva la 2500_ 3000 turati sa nu ai probleme cu acele paguboase injectoare deci totusi nu ar fi un consum chiar foarte mare wink.gif asta bineinteles pe acet anotimp fara acel aer conditionat .

This post has been edited by danyos: 23 Nov 2010, 18:37


--------------------
scenic 2 renault 2005 dynamique 1.5 dci - VN 10 XTX
danios
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ulise999
post 25 Nov 2010, 12:28
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 November 10




Merci fain de feedback. Adevarul e ca lucrurile le poti privi altfel (mai cu incredere) cand auzi opinii de la oameni avizati (proprietari/utilizatori de Renault). Pentru prime ar fi primul Renault si de acea intreb. Stiu ca la o masina mai apar si o serie de variabile (incusiv, cum zic unii: norocul masinii), dar cand te lovesti de o masa de pareri negative, (mai ales de la nonutilizatori - care au auzit ei ca Renault-urile au probleme in general), parca vrei sa obtii mai multe informatii.
Ideea e ca m-am decis asupra masinii - imi place, si am incredere ca poate fi o aleger buna, dar ma bucura demersul de a va scrie, si ma bucura si mai mult feedback-ul vostru - cu bune sau cu mai putin bune.
Merci inca odata,


--------------------
renault scenic II 85CP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smbogdan
post 27 Nov 2010, 18:50
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 19 October 10




Foarte spatioasa,merge excelent si la viteze mari peste 160, recomand un motor mai puternic ! Si eu am un stres cu manerele/mecanism/clante ... zbarnaie cand dau muzica un pic mai tare,cand merg mai tare sau cand inchid usile trancane ! Probleme pot aparea diverse , asadar nu ma pot pronunta pt nici o motorizare ! Dezavantaje ... este foarte joasa masina,iar oglinzile laterale mi se par foarte mici !


--------------------
Renault Megane Scenic II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jedimisu
post 28 Nov 2010, 12:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 24 October 08
From: Bacau




Zbarnaitul in portiere la mine venea de la chestia aceea dreptunghiulara din spatela manerelor. Am inteles ca ar fi un senzor, dar nu stiu de care. Banuiesc ca de prezenta. In fine, le-a rezolvat un mester, incat nu mai misca niciunul. A pus un fel de silicon, ceva in spatele lor. Nu am intrat in detalii.

Ideea este, ulise999, ca exista alternative la repararea ei, ca la oricare. Poate ca trebuie cautat ceva mai mult, dar se poate.

Mie imi place foarte mult cum se comporta la drumuri lungi, cele in care mergi de dimineata pana a doua zi. Te ajuta foarte mult si pozitia la volan. In functie de ce ai mai condus, o sa ti se para ciudata, dar, dupa un timp, pozitia la celelalte ti se va parea inadecvata, dezavantajoasa.


--------------------
Renault Captur, TCe EDC 2015
Energy flows where attention goes.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 04:58
Dacia