Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

vopsire bara, vreau sa imi vopsesc singur bara

HHF
post 9 Apr 2012, 18:00
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 4 May 04




se pricepe cineva sa ma indrume pentru a vopsi aceasta bara in alta culoare?
ce operatiuni trebuiesc urmate si cu ce echipamente?
trebuie sa o curat pana la plastic?
nu as vrea ca la curatare sa se deterioreze prea mult suprafata pentru a arata cat de cat bine in cazul in care nu reusesc sa o vopsesc cum trebuie.
multumesc!


Attached thumbnail(s)
meg1_bara_1.jpg ( Size: 291.28k ) Number of downloads: 3980


--------------------
Renault Megane 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 9 Apr 2012, 18:26
Post #2


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Nu trebuie musai curatata pana la plastic. Se matuieste actuala vopsea cu smirghel, se chituieste bara in locurile unde este deteriorata (daca are zgarieturi adanci in plastic etc). Dupa ce se intareste chitul (de obicei se intareste foarte repede) se finiseaza cu smirghel fin si apa. Se spala apoi si se degreseaza suprafata pentru vopsit. Se dau 2 maini de primer pentru plastic dupa care se dau 2-3 maini de vopsea la intervale potrivite de timp, pentru a permite straturilor de vopsea sa se usuce. La final se da 1-2 straturi de lac si se lasa la uscat minim 24 de ore, intr-o incapere aerisita si ferita de praf, insecte sau alte impuritati.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HHF
post 9 Apr 2012, 18:58
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 4 May 04




merci pt raspunsuri!
ce specificatie trebuie sa aiba smirghelul (500,1000)?
am citit undeva ca se freaca cu smirghel de 600 si dupa aceea, cand se simte ca s-a netezit foarte bine suprafata se trece la cel de 1000.
am gasit si aici ceva, dar recomanda smirghel de 80. cred ca e o greseala
http://www.ehow.com/how_7577590_prep-plast...repainting.html


--------------------
Renault Megane 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HHF
post 20 Apr 2012, 13:25
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 4 May 04




se mai da cu primer daca ramane un strat de vopsea veche?


--------------------
Renault Megane 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 20 Apr 2012, 13:58
Post #5


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




da, se da cu primer daca nu vrei sa ti se cojeasca vopseaua.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florintija
post 9 May 2012, 21:58
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 23 September 11




QUOTE(HHF @ 9 Apr 2012, 18:00)
se pricepe cineva sa ma indrume pentru a vopsi aceasta bara in alta culoare?
ce operatiuni trebuiesc urmate si cu ce echipamente?
trebuie sa o curat pana la plastic?
nu as vrea ca la curatare sa se deterioreze prea mult suprafata pentru a arata cat de cat bine in cazul in care nu reusesc sa o vopsesc cum trebuie.
multumesc!
*


din start iti spun ca nu sunt vopsitor de meserie dar am facut o lucare de genul pe plastecele de la motocicleta si au iesit excelent a doua oara smile.gif ca prima data nam diluat vopseaua cat a trebuit deci daca vrei sa ajungi la plastic fara sal zgarii incerca cu cratitor cu presiune gred ca gasesti pe la un prieten cu cat mai puternic cu atat mai bine dupa care cu compresor si cu pistol de vopsit ii dai sprit kitul ( acel primier decare tot bat campi astia ) care e cu intaritorsi se usuca in cca 30 de minute din cate imi aduc aminte , dupaia cu smilgher fin de 600 cred folosit inpreuna cu apa din abundenta sidupaia cu unul si mai fin de 800 la fel ! degresat ( eu am folosit alcol si mi-a mai ramas si deo dusca smile.gif) ) dupaia vopseaua trebuie sa o diluezi dupa specificatiile producatorului a uitasem si duza pistolului de vopsit trebuie sa fie potrivita pt tipul de vopsea mai mult ca sigur e asa din fabrica si nu trebuie sa cumperi alta ! dai 2-3 starturi de vopsea ( nui neaaparat sa acopere din primele 2 straturi uniform tine pistolulla cca 30-40 de cm distanza fata de bara si nu te grabi dar nici nu incerca sa acoperi din prima mana ) urmezi cele3 sau pote 4 straturi fine de vopsea dupa care lacul ! lasa sa se usuce straturile intre ele si nu te grabi ! sar putea sa ai placuta surpriza sa faci treaba mai buna asa zisi mesteri ! spor la treaba


--------------------
renault megane 3 2009 coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HHF
post 10 May 2012, 20:56
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 4 May 04




m-am gândit să nu mai cumpăr primer adeziv pt bară. Voi șmirghelui vopseau cu 600 cât de cât, fără să ajung la negru apoi o voi degresa. Am cumpărat 400ml de spray vopsea făcută la culoare, sper să ajungă 2-3 straturi și apoi cu lac.
Poate nu va sari vopseaua dacă nu aplic primer.


--------------------
Renault Megane 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 10 May 2012, 22:08
Post #8


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Parerile sunt impartite... sunt vopsitori care spun ca daca bara a mai fost vopsita nu mai este nevoie de primer si sunt vopsitori care spun ca trebuie primer chiar daca a mai fost vopsita.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 11 May 2012, 16:11
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Se matuieste vopseaua veche cu 1000-spre 2000 apoi daca sunt reparatii se foloseste chit de plastic+spritz chit.
Folosirea de primer este obligatorie pentru un plastic nevopsit si are rolul de a face priza intre plastic si vopsea.
Curatenia din timpul lucrarii se"vede"la final in executia vopselei.

@+

This post has been edited by espacern: 11 May 2012, 16:13


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 11 May 2012, 18:30
Post #10


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(HHF @ 10 May 2012, 21:56)
Poate nu va sari vopseaua dacă nu aplic primer.
*


Iti spun din experienta ca va sari, mai ales in zone "critice" cum sunt colturile spoilerului, zonele care vor fi in contact cu celelalte elemente gen grile, carenaje aripi, etc.
Apoi lacul daca-i tot la spray, minim 3 maini de lac, dar cu siguranta vor trebui mai multe...4-5.
Iar despre granulatia smirghelului, dupa aplicarea primerului, foloseste de 1500-2000 evident cu apa, 600-800 folosesti initial daca bara prezinta imperfectiuni/zgarieturi.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HHF
post 12 May 2012, 13:09
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 4 May 04




treaba e ca nu am gasit doar smirghel de 500-600.


--------------------
Renault Megane 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmoisescu
post 26 May 2012, 10:35
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 28 April 12




Recomand solutia alternativa - colantarea. Sta bine de tot pe bare colantul, nu sare, nu se zgarie asa de rau ca vopseaua - si te costa muuuuuult mai putin - daca vrei culoare normala (lucioasa) te costa cam 20-30 ron pentru o bara si daca vrei metalizat o sa fie cam 35-45 ron. De pus, poti sa-l pui si singur daca n-ai ce face, dar daca nu ai timp de pierdut nu cred ca o sa te coste manopera mai mult de 30-40 ron


--------------------
Renault Megane Sedan DCI 07
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HHF
post 27 May 2012, 13:36
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 4 May 04




se fac colantari cu o vopsea particulaizata? eu nu prea am vazut.


--------------------
Renault Megane 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 1 Apr 2021, 16:51
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Da, stiu, e topic vechi dar...

Pana acum am retusat doar o singura data bandourile si mi-a iesit excelent, vopsea cu lac la spray, repere mici, nu ai cum sa gresesti.
Bara spate a fost facuta la un atelier si dupa nici un an vopseaua de pe bandouri a cam inceput sa dispara in portiunile superioare. Zic stai asa ca le repar eu, Au iesit ca din fabrica.
Partea naspa e ca m-am incumetat sa vopsesc si bara din cauza unor mici zgarieturi.\
Am demontat-o de pe masina, am scos toate elementele, am matuit bara, am aplicat grund filler la spray dupa ce am chituit micile imperfectiuni, am lasat sa se usuce apoi am slefuit cu P1500 pana cand a iesit ok.
Am facut cateva tuburi de spray dupa culoarea masinii (Noire Nacre 676), am aplicat 2 straturi mai generoase apoi am asteptat sa se usuce.
Problema aici a inceput: am folosit spray la tub (Sinto si inca unul) si cu ambele aparea lqacul ca o ceata, nu devenea lucios. Am incercat 2-3 straturi succesive dar fara rezultat, parea ca e gazata cu ceva albicios.
Am ras tot, am aplicat din nou vopsea si am lasat-o asa..

Intrebari: vopseaua e pe baza de apa din cate stiu, lacul trebuie pe baza de solvent? Vopsitorul care a facut-o in trecut a zis ca solvent. De ce oare ceata aia la final? Nu a avut presiune sprayul, duza prea mare???

Ce ma sfatuiti sa fac? Stiu, e reper mare... Sa incerc 1-2 maini de lac si eventual retusare cumva prin polishare? Sa ma rog de ala sa imi dea doar cu lac dupa ce abrazeaza putin? De ce nu a devenit lacul stralucitor?

Eu am facut asta in cateva ore, el a zis ca ii ia 3-4 zile, am demontat bara si am montat-o in 30 de minute in total.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 16 Apr 2021, 09:33
Post #15


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Probabil nu era temperatura ideala si umiditate ridicata iar tubul de lac era rece. Trebuia sa incalzesti putin tubul in apa calda inainte de aplicare.

Poti incerca un machine polish sa vezi daca se imbunatateste. Daca nu e nici o schimbare trebuie matuit cu smirghel fin cu apa si apoi aplicat un nou strat in conditii mai bune de temperatura si umiditate scazuta. Recomand sa incalzesti tubul de lac inainte de folosire.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:07
Dacia