Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme Servodirectie

mich3lin
post 21 Jul 2010, 00:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 16 October 08
From: Satu Mare




salut baieti am o probleeeeeemaaa foarte mare hai sa incep cu povestea am un R21 pe care am cuparato acu 3 ani , 2 ani a stat masina iar acum am inceput sa o repar sa fie perfecta am schimbat bucsi placute de frana, buji, ulei , filtru de ulei filtru de aer ... cand am cumparat masina nu am stiut ca are servodirectie dar pana la urma mi-am dat seama am bagat ulei pentru servo in ea mergea servodirectie pana cand mi-am dat seama ca curge uleiul dar cat timp era ulei in ea mergea perfect curgea la caseta de directie unde sunt burdufele .Cand am vazut ca curge am zis ca cumpar o caseta de directie de la dezmembreri am mers la dezmembrari si am gasit un r21 fix ca si al meu am si cumparat caseta . Dupa ce am cumparat caseta iara nu am umblat mult cu masina iar cand am umblat am mers fara ulei , iar azi am zis ca ma duc la service sa imi schimbe caseta . au schimbat baietii caseta am bagat ulei in ea dar nimic , baietii au zis ca sa dus pompa servo dar dupa vreo 10 minute am vazut ca a inceput sa curga uleiu din caseta pe care mi-au schimbato asa ca nu mai inteleg ce sa intamplat pana la urma sa dus pompa de la servo ?, se poate strica pompa servo daca umbli fara ulei cu ea? de ce nu merge caseta asta de la dezmembrari, si cealalta curgea dar mergea o zi doua asta nu lucreaza deloc parca nici nu as fi bagat ulei in ea ? stie cineva vreun raspuns ? Multumesc


--------------------
Renault Laguna 2 Ph 2 2006 - SM31RAP
Raul Pal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 21 Jul 2010, 08:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Salut! Trebuia sa-i schimbi numai burdufurile sau o lasai asa ce iti curgea rau?Si eu mai complectez din cand in cand cam vreo doua capacele cu ulei de servo happy.gif


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renault19tse
post 21 Jul 2010, 08:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.318
Joined: 8 April 07




salut.
ce motor ai pe ea ?
am eu sistemul complet de servo.....este cu furtunele pe el poti fi sigur ca nu curge...


--------------------
Renault 19&21 19TXE,1916V,19Cabrio16V,21Baccara
Colectionar si restaurator de Renault19 si Renault21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fery_
post 21 Jul 2010, 13:02
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 17 January 07
From: DEVA




pe modelele de 1.7 casetele sunt proaste ii chestie generala si eu sunt la a 2-a caseta si curge si asta completez 2-300 de grame pe luna si merge
pana nu se duce de tot nu o mai schimb


--------------------
Renault 21 GTS-1989 1721MPI 69kw - HD75LEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XtreZz
post 21 Jul 2010, 17:05
Post #5


Addicted


Group: Members
Posts: 794
Joined: 28 June 08




si la mine la diesel curge...si completez


--------------------
Seat Leon 2008 1.9 TDI BXE - BV 69 XTZ
EX: Renault 21 GTD 1986
EX: Vw Golf 3 1.6
Renault Fluence 1.6 DCI
Seat Leon 1P 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mich3lin
post 23 Jul 2010, 10:42
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 16 October 08
From: Satu Mare




gata baietii am rezolvat tot la servodirectie este pe capatul din dreapata ceva cu filet in care este simeringul smile.gif aia nu a fost stransa si pe acolo a scapat asa de tare uleiu mersi oricum pentru ajutor o zi frumoasa

This post has been edited by mich3lin: 23 Jul 2010, 12:46


--------------------
Renault Laguna 2 Ph 2 2006 - SM31RAP
Raul Pal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 4 May 2011, 11:33
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Salut! Cred ca am rezolvat si eu scurgerea uleiul de servo in ultima perioada incepea sa pice ulei din ce in ce mai tare pe partea dreapta la burduf unsure.gif La burduful asta aveam si o gaurica in partea de sus si am rezolvat-o cu silicon sanitar . Si dupa cum am vazut pierdea pe la incheietura burdufului dinspre caseta ! L-am impins bine in in tevusca care intra in burduf si inspre bratul casetei l-am legat cu o sirma de cupru de 2,5 wink.gif am dat cateva ture si vad ca nu s-a mai prelins deloc (deocamdata) smile.gif S-ar putea casetele de directie sa nu aiba nimic la cei care va curge si sa fie niste chestii banale ca acestea!


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XtreZz
post 4 May 2011, 11:53
Post #8


Addicted


Group: Members
Posts: 794
Joined: 28 June 08




la mine nici nu se mai poate numi burduf...e ciuruit tot!


--------------------
Seat Leon 2008 1.9 TDI BXE - BV 69 XTZ
EX: Renault 21 GTD 1986
EX: Vw Golf 3 1.6
Renault Fluence 1.6 DCI
Seat Leon 1P 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 23 Jul 2011, 19:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Salut ! M-am apucat singur sa rezolv problema cu scurgerea lichidului de servo , am demontat caseta de directie de pe masina wacko.gif . Vai si amar death.gif ce chin s-o mai montez la loc pe masina . Am incercat s-o demontez toata si nu am reusit s-o desfac pe partea cu cremaliera asa ca cele doua simeringuri dupa teava le-am lasat tot asa si am schimbat decat simeringul de la rulment partea de sus dinspre volan . I-am schimbat si capetele de bara i-am bagat ulei si am facut proba si am observat ca numai picura pe partea stanga deloc la cremaliera smile.gif . Simeringul l-am cumparat de la adix.ro ( un mag pe sos giurgiului) si am dat 5 lei pe el! Ramane sa-i fac geometria la roti si sper sa nu mai pice un gram. Intradevar este de munca la casetele de directie si raspundere si daia cer astia manopera mare la ele. wink.gif

This post has been edited by yonn77: 23 Jul 2011, 19:53


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 27 Jul 2011, 16:50
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Am rezolvat cu caseta de numai curge smile.gif si am facut geometria rotilor la autosoft . Nenea de la calculator a ramas uimit ce valori are pe spate si pe fata masina cu nici un fel de abatere pentru varsta ei icon_mrgreen.gif exact ca la el in calc si mi-a zis ca multe masini noi nu au asa ceva : stabilitate etc...

This post has been edited by yonn77: 27 Jul 2011, 16:57


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R21_bop
post 1 Nov 2012, 11:24
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 1 January 11




Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ce ulei de servo sa-i pun? (tip)


--------------------
Renault 21 1990 Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:29
Dacia