Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Moldova, dar nu a noastra

Bobo
post 7 Aug 2003, 10:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ziua buna!

hai sa va descriu pe scurt drumul spre chisinau;
sunt vre-o 430 de km pana acolo, pe varianta buc-barlad-husi; drumul la noi e bun, la ei cam nasol... cu multe crapaturi si lipituri;
am plecat dim. din buc., pe la 5 si am mers bine pana la husi; erau niscaiva radare pe traseu, dar nu multe si am fost atentionat; cand mai aveam 100m sa ies din husi, intr-o vale, ma mananca in fund sa depasesc o dubita si ma ia radarul; aveam 62kmh; evident ca ma opreste, ma rog de el juma de ora sa ia spaga, nimic; il intreb daca ma oprea daca aveam sub 60 si imi zice ca nici nu ma dadea prin statie; in fine imi taie amenda, ma intorc la primarie sa o platesc (io ma intorceam peste cateva zile in romania si pierdeam cele 48 de ore), si peste 10 min. cand am trecut prin acelasi loc plecase radarul; nu va mai spun ca am intrebat pe un tip cand plateam amenda, daca la ei nu se ia spaga, si cand a vazut numele politistului mi-a zis ca ala e recunoscut ca nu ia nimic; cu alte cuvinte parca am cautat-o mult amenda asta; probabil si primele puncte; stiti cumva cate?

in fine, am ajuns si la granita; am trecut relativ repede; evident ca platesti niste taxe si la noi si la ei, dar nu asa de multe ca la giurgiu; vre-o 150.000 in total (ecologie, tranzit, etc); le-am aratat din nou legitim. si nu m-au controlat;
aa.. ma intreaba politia de frontiera cati bani am; ii zic ca am vreo 7-8 mil. lei; aa, ca nu poate sa ma lase ca trebuie sa am min. 250 euro de pers. ; pai asta nu e pentru europa de vest, intreb; nuu, pentru toti; scot legitim. de vama si ma lasa; doar de asig. medicala nu aveai nevoie; in fine ma dau la vorba cu el, ii povestesc de amenda si imi zice: aa, pai io mi-am luat detector; m-am dus frumos in buc. mi-am cumparat si am scapat de tampiti?!?! m-am stricat de ras... politia de frontiera cu detector...

cartea verde-ul m-a costat 30$, luat din buc.; cand am ajuns in granita ne opreste unul, nu stiu ce hram purta, si ne intreaba daca avem carte verde; evident ii spun ca da, ma intreaba cat m-a costat si imi zice ca data viitoare sa o fac la ei ca ma costa 300.000 ?!?! ce manarie o fi fost nu stiu?!?

in fine ajungem la chisinau dupa 7 ore;
sa va zic cate ceva de oras; io sunt a doua oara acolo; anul trecut am fost cu tico, hehe..
orasul e foarte aerisit, e asezat pe dealuri, strazile sunt largi, si e ft. verde; drumurile proaste, mizerie cam ca la noi; multe blocuri comuniste, rusesti, nasoale...saracie alea, alea..centrul e mistocutz;

am fost si prin tara; trebuia sa mergem intr-o rezervatie naturala pe prut dar n-am mai ajuns ca a plouat si pentru ca se schimbasera granicerii si nu ii stiau astia la care urma se ne ducem; si teoretic nu aveai voie sa te duci;
imi pare rau ca iar n-am vazut celebrele beciuri de la cricova; te costa 25$ de pers. cu programare dinainte, dar in pret intra pe langa vizitare, si degustare, masa, etc..
oricum gasesti super bauturi la super preturi; de ex. vin de 10 ani te costa 90-100 lei moldovenesti, adica vreo 200 si ceva de mii; am venit cu vre-o 7 sticle (mi-era frica sa nu ma controleze la vama, dar pana la urma nu mi-a deschis portbagajul); am luat in ultima seara un vin din '75, cu vreo 6-700.000, super meserias; coniacuri de 5 stele gasesti ; cele mai ieftine coniacuri de 5 stele le iei de la tiraspol, cu vre-o 2-3 dolari!!!
oricum a fost o minivacanta alcoolica, hehe..

politia lor cam ca la noi; stau cu radarele pe tine, te opresc sa iti gaseasca nod in papura; aa.. dupa ce am intrat la ei in tara, la cateva sute de metri e un post de politie si un indicator "stop", nefiind nici o intersectie; io eram cam nedumerit si opresc si il intreb pe ala daca tre sa ii mai aratam ceva; ala ma vede ca-s fraier si imi cere actele se duce in spatele masinii si ma cheama; ca de ce nu am abtibild cu RO.. m-a pufnit rasul.. " nu vezi dom'le numar international, steagul tarii, sigla.." ala ca nu, ca asa e la ei; ii to zic ca am batut toata europa si nu mi-a cerut nimeni, ala o tinea pe a lui; ba imi si arata un camion moldovenesc care avea cenzuratul ala in spate; ii spun ca era valabil inainte cand nu aveam nr. international.. pana la urma ma ratoiesc la el ca sa imi arate unde scrie; evident ca nu stia.. ma lasa in pace zicandu-mi ca atunci cand ma intorc o sa imi arate...eram hotarat sa nu-i dau nimic (nici nu aveam ce, ca nu mai aveam marunt, si eram si nervos dupa amenda); la intoarcere n-am mai dat de el...

radare: de cand toti moldovenii si-au tras antiradare, in gen. rusesti, destul de bune zic ei si la preturi mici (cateva zeci de dolari) politia si-a tras niste radare smechere: niste pistolete care emit semnale dar nu continuu ci atunci cand apesi pe buton si indrepti pistolul spre vehicol si el iti arata viteza; nu prea mai ai ce sa faci; si te ia intr-o veselie;
faza este ca nu stiu si nimeni n-a stiut sa-mi zica daca ramane undeva inregistrat, ca daca nu vrei sa platesti sa te judeci in instanta; oricum amenda e mica, si nu se merita; mai ales ca merge cu spaga; dar oricum interesanta chestia cu pistoletele; ii vedeai pe toti cum le tineau de parca erau in razboi, hehe..

benzina la ei e mai ieftina ca la noi, ar veni sub 20.000; au statii petrom si lukoil si multe din astea particulare; cea mai proasta benzina e la lukoil, nimeni din cei la care am fost nu iau de la aia; in gen. toti cei cu masini mai acatarii iau de la petrom; io n-am pus de la ei, ci numai de la romani, de la petrom, ca altceva nu am vazut in drum;

au inceput sa apara si la ei solenze; cica se importa in sistem barter; costa de la 4800 euro in sus, deci un pic mai ieftine ca la noi;

la intoarcere am mers ceas, fara radare, fara alte probl.;

masinuta a mers bine, mai mult de 120-130 nu i-am dat...si uite asa facui 9100km; numai bine ca tre sa trag acum de km ca n-am bani de revizie acum, ci abia in sept; asa ca o las mai moale cu alergatul..
consumul a fost cam 5 si jumate; pe la ei nu m-am dat cu masina ca nu avea sens; drumuri nasoale si hoti;
noaptea in chininau nu vezi masini parcate ?!?! absolut nici una, parca e un oras fara masini; toti si le tin in parcari pazite; ori se fura ori sunt sparte asa ca nimeni nu mai are curajul sa si le lase singure; e destul de stresant ca seara isi duc toti masinile in diverse locuri si dupa aia iau autobuzul catre casa;

cam atat despre aventura mea...

altfel, ce mai face forumul?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 7 Aug 2003, 11:00
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

noaptea in chininau nu vezi masini parcate ?!?! absolut nici una, parca e un oras fara masini; toti si le tin in parcari pazite; ori se fura ori sunt sparte asa ca nimeni nu mai are curajul sa si le lase singure; e destul de stresant ca seara isi duc toti masinile in diverse locuri si dupa aia iau autobuzul catre casa;  


Deci e plin si chisinaul de hoti ca si bucurestiul... icon_twisted.gif Oare sint mai multi hoti acolo? laugh.gif :roll:

Si tu unde ti-ai lasat masina? :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 7 Aug 2003, 11:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




in curtea celui la care am fost...no problemos...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Aug 2003, 11:53
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu auzisem ceva ca sunt furnizori de "servicii" care dorm noaptea in masina, ca sa nu ti-o sparga/fure.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 30 Oct 2003, 16:52
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Bobo a scris:


ziua buna!

hai sa va descriu pe scurt drumul spre chisinau;
sunt vre-o 430 de km pana acolo, pe varianta buc-barlad-husi; drumul la noi e bun, la ei cam nasol... cu multe crapaturi si lipituri;
am plecat dim. din buc., pe la 5 si am mers bine pana la husi; erau niscaiva radare pe traseu, dar nu multe si am fost atentionat; cand mai aveam 100m sa ies din husi, intr-o vale, ma mananca in fund sa depasesc o dubita si ma ia radarul; aveam 62kmh; evident ca ma opreste, ma rog de el juma de ora sa ia spaga, nimic; il intreb daca ma oprea daca aveam sub 60 si imi zice ca nici nu ma dadea prin statie; in fine imi taie amenda, ma intorc la primarie sa o platesc (io ma intorceam peste cateva zile in romania si pierdeam cele 48 de ore), si peste 10 min. cand am trecut prin acelasi loc plecase radarul; nu va mai spun ca am intrebat pe un tip cand plateam amenda, daca la ei nu se ia spaga, si cand a vazut numele politistului mi-a zis ca ala e recunoscut ca nu ia nimic; cu alte cuvinte parca am cautat-o mult amenda asta; probabil si primele puncte; stiti cumva cate?

in fine, am ajuns si la granita; am trecut relativ repede; evident ca platesti niste taxe si la noi si la ei, dar nu asa de multe ca la giurgiu; vre-o 150.000 in total (ecologie, tranzit, etc); le-am aratat din nou legitim. si nu m-au controlat;
aa.. ma intreaba politia de frontiera cati bani am; ii zic ca am vreo 7-8 mil. lei; aa, ca nu poate sa ma lase ca trebuie sa am min. 250 euro de pers. ; pai asta nu e pentru europa de vest, intreb; nuu, pentru toti; scot legitim. de vama si ma lasa; doar de asig. medicala nu aveai nevoie; in fine ma dau la vorba cu el, ii povestesc de amenda si imi zice: aa, pai io mi-am luat detector; m-am dus frumos in buc. mi-am cumparat si am scapat de tampiti?!?! m-am stricat de ras... politia de frontiera cu detector...

cartea verde-ul m-a costat 30$, luat din buc.; cand am ajuns in granita ne opreste unul, nu stiu ce hram purta, si ne intreaba daca avem carte verde; evident ii spun ca da, ma intreaba cat m-a costat si imi zice ca data viitoare sa o fac la ei ca ma costa 300.000 ?!?! ce manarie o fi fost nu stiu?!?

in fine ajungem la chisinau dupa 7 ore;
sa va zic cate ceva de oras; io sunt a doua oara acolo; anul trecut am fost cu tico, hehe..
orasul e foarte aerisit, e asezat pe dealuri, strazile sunt largi, si e ft. verde; drumurile proaste, mizerie cam ca la noi; multe blocuri comuniste, rusesti, nasoale...saracie alea, alea..centrul e mistocutz;

am fost si prin tara; trebuia sa mergem intr-o rezervatie naturala pe prut dar n-am mai ajuns ca a plouat si pentru ca se schimbasera granicerii si nu ii stiau astia la care urma se ne ducem; si teoretic nu aveai voie sa te duci;
imi pare rau ca iar n-am vazut celebrele beciuri de la cricova; te costa 25$ de pers. cu programare dinainte, dar in pret intra pe langa vizitare, si degustare, masa, etc..
oricum gasesti super bauturi la super preturi; de ex. vin de 10 ani te costa 90-100 lei moldovenesti, adica vreo 200 si ceva de mii; am venit cu vre-o 7 sticle (mi-era frica sa nu ma controleze la vama, dar pana la urma nu mi-a deschis portbagajul); am luat in ultima seara un vin din '75, cu vreo 6-700.000, super meserias; coniacuri de 5 stele gasesti ; cele mai ieftine coniacuri de 5 stele le iei de la tiraspol, cu vre-o 2-3 dolari!!!
oricum a fost o minivacanta alcoolica, hehe..

politia lor cam ca la noi; stau cu radarele pe tine, te opresc sa iti gaseasca nod in papura; aa.. dupa ce am intrat la ei in tara, la cateva sute de metri e un post de politie si un indicator "stop", nefiind nici o intersectie; io eram cam nedumerit si opresc si il intreb pe ala daca tre sa ii mai aratam ceva; ala ma vede ca-s fraier si imi cere actele se duce in spatele masinii si ma cheama; ca de ce nu am abtibild cu RO.. m-a pufnit rasul.. " nu vezi dom'le numar international, steagul tarii, sigla.." ala ca nu, ca asa e la ei; ii to zic ca am batut toata europa si nu mi-a cerut nimeni, ala o tinea pe a lui; ba imi si arata un camion moldovenesc care avea cenzurat ala in spate; ii spun ca era valabil inainte cand nu aveam nr. international.. pana la urma ma ratoiesc la el ca sa imi arate unde scrie; evident ca nu stia.. ma lasa in pace zicandu-mi ca atunci cand ma intorc o sa imi arate...eram hotarat sa nu-i dau nimic (nici nu aveam ce, ca nu mai aveam marunt, si eram si nervos dupa amenda); la intoarcere n-am mai dat de el...

radare: de cand toti moldovenii si-au tras antiradare, in gen. rusesti, destul de bune zic ei si la preturi mici (cateva zeci de dolari) politia si-a tras niste radare smechere: niste pistolete care emit semnale dar nu continuu ci atunci cand apesi pe buton si indrepti pistolul spre vehicol si el iti arata viteza; nu prea mai ai ce sa faci; si te ia intr-o veselie;
faza este ca nu stiu si nimeni n-a stiut sa-mi zica daca ramane undeva inregistrat, ca daca nu vrei sa platesti sa te judeci in instanta; oricum amenda e mica, si nu se merita; mai ales ca merge cu spaga; dar oricum interesanta chestia cu pistoletele; ii vedeai pe toti cum le tineau de parca erau in razboi, hehe..

benzina la ei e mai ieftina ca la noi, ar veni sub 20.000; au statii petrom si lukoil si multe din astea particulare; cea mai proasta benzina e la lukoil, nimeni din cei la care am fost nu iau de la aia; in gen. toti cei cu masini mai acatarii iau de la petrom; io n-am pus de la ei, ci numai de la romani, de la petrom, ca altceva nu am vazut in drum;

au inceput sa apara si la ei solenze; cica se importa in sistem barter; costa de la 4800 euro in sus, deci un pic mai ieftine ca la noi;

la intoarcere am mers ceas, fara radare, fara alte probl.;

masinuta a mers bine, mai mult de 120-130 nu i-am dat...si uite asa facui 9100km; numai bine ca tre sa trag acum de km ca n-am bani de revizie acum, ci abia in sept; asa ca o las mai moale cu alergatul..
consumul a fost cam 5 si jumate; pe la ei nu m-am dat cu masina ca nu avea sens; drumuri nasoale si hoti;
noaptea in chininau nu vezi masini parcate ?!?! absolut nici una, parca e un oras fara masini; toti si le tin in parcari pazite; ori se fura ori sunt sparte asa ca nimeni nu mai are curajul sa si le lase singure; e destul de stresant ca seara isi duc toti masinile in diverse locuri si dupa aia iau autobuzul catre casa;

cam atat despre aventura mea...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 9 Jun 2004, 15:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




trecu si a treia mea minivacanta la chisinau..
de data asta fara incidente cu politia, hehe..

am fost la vestitele crame de la cricova.. interesant; 120 km de drumuri sub pamant, uneori si la 100 m sub.. te costa 30 $ intrarea cu programare dinainte; in pret intra degustari de vinuri (9 feluri de vin, alb, rosu, sec, dulce, sampanie) plus o gustare plus un cadou cu 2 sticle de vin...dureaza cam 4 ore toata distractie; iesi de acolo pe 3 carari...frumos oricum...

in rest nimic deosebit in fara de multa bautura... zilele astea tre sa beau numai apa ca sa fac sprit ce am consumat pana acum..

sa vedeti ce marlanii fac politistii lor: muta indicatoarele cu catuva zeci de metri in anumite zone (pe drumul national), si stau la panda cu radarele.. te doare capul...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 18 Nov 2004, 23:35
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi




Pe mine ce m-a impresionat in Moldova au fost restaurantele. Aveau un milion de feluri de mancare si le aveau pe toate... In rest, exact ce a zis cel care a deschis topicul.


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 10 Jun 2005, 01:26
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




fiecare cu cel doare, hehe..

ca in fiecare an, am n-am treaba, dau o tura prin moldavia de dincolo...
am mai aflat de niste crame vestite, la milestii mici; n-am apucat sa merg ca am fost in transnistria; e drept nu la tiraspol, ci in nord, intr-un orasel, de fapt un fel de sat, camenca; incredibil, a inghetat timpul intr-o anumita privinta; lenin troneaza peste tot (de fapt si in moldova il vezi, in unele orasele), saracie,braconaj, bautura ieftina, in special coniac destul de bun, ... si-au gasit si un personaj istoric ca sa se legitimeze si ei intr-un fel: gen. suvorov care troneaza pe toate bancnotele lor;interesant;

am tremurat un pic cand am trecut granita; evident nu cu masina noastra, si nu cu pasaportul fluturand; ca nu stii niciodata acolo care cum e treaba;

au introdus de anul asta moldovenii taxa de drum pentru romani, de cand cu vigneta noastra; mai nou li s-a sculat celor de la vama de o taxa de ecologie; vama noastra; prima oara am platit, 50.000; la intoarcere iar; m-am enervat si m-am dat la ala si m-a lasat in pace;

anul asta am remarcat ca in chisinau, majoritatea vanzatorilor nu vorbeau romana ci rusa; ca nu vor, ca nu stiu, habar n-am...chiar si prietenii mei, moldoveni au remarcat asta;
nasol...
pe de ala parte mi-am dat seama cat de folositoare e rusa; gasesti soft, documentatie, carti tehnice, enciclopedii cat cuprinde in aceasta limba;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BUCH
post 22 Dec 2005, 19:08
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 16 December 05




Despre crama la Milestii Mici pot se zic ca nu e asa de bine aranjata ca Cricova dar tot e interesanta. De excursii stiu ca e o limita minimala de persoane si pretul maxim e in jur de 40 euro (cine s-a interesa pot sa aflu).
Dar de taxa de ecologie e intradevar ciudat, am scris in alt top, ca ultima vreme a aparut normal de achitat taxa ecologica de 2 ori si la intrare si la iesire din Romania. Faptul este foarte ciudat. Cind intri in tara e normal de platit, dar cind parasesti tara de ce tre s-o platesc nu stiu.

This post has been edited by BUCH: 22 Dec 2005, 19:09


--------------------
Audi 80 - ccz861
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian79
post 23 Dec 2005, 17:41
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 September 05
From: O R A D E A




Sunt interesat daca exista un mijloc de transport in zilele respective Iasi - Chisinau sau Suceava-Chisinau. Optiunea cu trenul din Iasi de la ora 4 a.m. pica.
Sau eventual ce modalitati mai sunt de-a ajunge din Suceava,Iasi in Chisinau. Exista si pe-akol pirati sau ceva de genu, care te duc (da' nu de tot ) ?


--------------------
pejos confort 2006
feel free ..... feel FIAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 24 Dec 2005, 11:16
Post #11


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




S-ar putea sa existe niste maxi-taxi .... banuiesc
Ai incercat pe CFR.ro ... sa vezi ce trenuri mai exista ? Sau niste autobuze ... trebuie sa vorbesti cu cineva care face ruta asta smile.gif niste studenti ...
Daca cunosti pe cineva in Iasi sau SUceava sa dai un telefon si sa intrebi ... poate stie acea persoana mai multe .... ultima solutie ... faci autostopul biggrin.gif

This post has been edited by Dreamer: 24 Dec 2005, 11:17


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian79
post 24 Dec 2005, 12:42
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 September 05
From: O R A D E A




Exista un tren la 4 .am. dar pica ptr ca nu corespunde oraru cu programu smile.gif. Am inteles c-ar fi niste maxi taxi asa ca daca cineva poate sa-mi furnizeze nr de telef. de la autogara Iasi .... 4 ever greatfull + BRRC :osanale:


--------------------
pejos confort 2006
feel free ..... feel FIAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danu
post 8 Jan 2006, 10:54
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 18 February 05




QUOTE(lucian79 @ 23 Dec 2005, 17:41)
Sunt interesat daca exista un mijloc de transport in zilele respective Iasi - Chisinau sau Suceava-Chisinau. Optiunea cu trenul din Iasi de la ora 4 a.m. pica.
*


De multe ori cand veneam de la facultate, am vazut prin Copou un maxi-taxi Iasi-Chisinau si tot timpul era plin... stateau oameni si in picioare blink.gif blink.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonutz84
post 9 Jan 2006, 18:08
Post #14


never stop thinking...


Group: Members
Posts: 160
Joined: 6 May 04
From: Iasi




Maxi-taxi Iasi-Chisinau sunt in fata la Billa! parca de aici pleaca.


--------------------
Opel Astra 1.6 twinport 2006 - IS-07-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 10 Jan 2006, 12:11
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




Stie cineva daca, in momentul de fata, cetatenii Republicii Moldova au nevoie de invitatie pentru a veni in Romania? Si daca da, ce anume ar trebui sa fac pentru ca persoana care vine sa nu aiba probleme la granita?


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smoker
post 17 Jan 2006, 18:55
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 13 June 05




QUOTE(lucian79 @ 23 Dec 2005, 17:41)
Sunt interesat daca exista un mijloc de transport in zilele respective Iasi - Chisinau sau Suceava-Chisinau. Optiunea cu trenul din Iasi de la ora 4 a.m. pica.
Sau eventual ce modalitati mai sunt de-a ajunge din Suceava,Iasi in Chisinau. Exista si pe-akol pirati sau ceva de genu, care te duc (da' nu de tot ) ?
*



Sper ca nu-ti raspund prea tarziu:
De la Iasi la chisinau ai mai multe variante:
-maxi taxi din fata de la bila(sunt vreo 4 primul este la 14.00 si ultimul la 15.45), daca esti acolo intrea orele astea doua gasesti ceva
-tren iasi-ungheni(rep.Moldova) la ora 6 am da tre sa fii pe la 5.30 ca sa reusesti sa-ti iei bilet in avans nu se poate, mai este un tren iasi-ungeni la 14.00. Din Ungheni ai maxi taxi di 15 in 15 min spre Chisinau. Varianata asta te cost ceva mai ieftin decat maxi taxi(vreo 120.000) la maxi taxi e 180.000
Stiu sigur ca este ceva si din suceava da nush sigur cand si unde.

Sper sa-ti fie de folos

P.S daca nu cunosti prea bine acest drum nu te-as sfatui sa te duci cu particularii(asa zisii "benzinari", fac contrabanda cu benzina) ce stau prin fata pe la billa, chiar daca astia vor fi foarte insistenti. In general sunt baieti de treaba dar mai exista si exceptii


--------------------
dacia 13xx - IS 03 WAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 20 Jan 2006, 12:31
Post #17


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Eheheeeiiii! Cine vrea amanunte despre "surioara noastra", sa ma intrebe pe mine, ca mi-am mancat 4 ani din viata pe acolo.
Inceputul a fost prin '92. Doamne ce experienta zguduitoare smile.gif
Ce eforturi am facut sa inteleg expresii de genul: pui o piva, nu mi s-o primit placinta, transmite-ti va rog o cafea solubila, vanzarea citruselor, pepeni (la noi castraveti), harbuz (la ei pepene verde), carnatarie, carnatz (la noi salam), trebuie de regulat televizorul, ma duc la baie sa ma regulez (se ducea sa se aranjeze, sa se pieptene) si multe multe altele, cine le mai tine minte?
Chisinaul, frumos, plin de verdeata, aerisit, intins pe cateva dealuri, strazi paralele, majoritatea cu sens unic.
Transportul in comun se baza atunci in proportie de 98% pe troleibuze. Vai ce circ era! Se formau ciorchini imensi de oameni impartiti in trei grupe: una inaintea statiei, una in statie, si alta dupa statie. Cand se intrezarea troleibuzul, incepea o forfota asemanatoare cu cea din careul de 16 m la corner! Niciodata nu stiai unde opreste. Apoi urma o lupta crunta si bineinteles ca nu se puteau inchide usile. AA, pai asta nu era o problema. Pleca, mergea 15-20 m si cand punea o frana, sa vedeti voi cum se golea pana la jumatate! De la jumatate in fata, erau ca sardelele-n conserva.
Spunea soferul la microfon: atentie, usile se-nchid, urmeaza Circul (statia Circul) Da eu va garantez ca urma circul la propriu.
Acum am vazut ca au bagat foarte multe microbuze(rutiere). Expresie: iei rutiera si te dusi la vale. Oricum, s-au mai civilizat.
Atunci in afara de Codru (unde intrau numai oficialitatile si diplomatii) si de Siabeco (restaurantul ginerelui lui Snegur), nu gaseai o carciuma de Doamne-ajuta, sau un bar mai acatarii. Acum e cam ca pe la noi.
Ehe, multe ar fi de spus. Si bune si rele. Si frumoase si urate. Patru ani de stat acolo, mi-ar trebui 40 de ani de scris pe forum.
Sa va mai spun totusi cateva amanunte care merita stiute.
In '92, conform sondajelor, doar 7% din populatia Republicii se considerau romani.
Limba moldoveneasca consta din cuvinte romanesti scrise cu litere chirilice
Se considerau "natie moldoveneasca"
100% din populatie era vorbitoare de limba rusa, in timp ce doar 70% era vorbitoare si de romana
Majoritatea sustineau ca vorbesc "moldoveneasca" Atentie! Limba, nu dialectul!

Am sa mai scriu cand imi mai aduc aminte de ceva chestii haioase.



--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 20 Jan 2006, 16:43
Post #18


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




QUOTE
:: FARA VIZE, DEOCAMDATA 

Incepand din ianuarie 2007 Romania va introduce cu siguranta vize pentru moldoveni. Ceea ce vor incerca sa faca autoritatile de la Bucuresti, este ca noul regim de trecere a frontierei sa nu fie aplicat mai devreme. Aceasta declaratie a fost facuta astazi de ambasadorul Romaniei la Chisinau.



Se pare ca nu se introduc vize pana la 1 ianuarie.
De ce nu suni la Consulat?


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 26 Jan 2006, 10:45
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Am fost in Basarabia acum o luna si ceva si am ramas impresionat. In primul rand soselele mult mai bune decat la noi. Late si fara gauri. Satele prin care am trecut mi s-au parut foarte triste si lipsite de vilele care la noi apar in orice sat. In schimb in Chisinau lucrurile se schimba. Bulevardele sunt mari, frumoase, strajuite de cladiri impozante. Apoi este foarte curat. Magazinele sunt pline de tot ce vrei, poti plati cu cardul bancar aproape peste tot. In ce priveste apropierea de Romania, trebuie sa recunosc ca suntem departe de a ne dori unii pe altii. Cred ca singura cale prin care ne-am putea uni ar fi includerea in UE a ambelor state. Limba romana e foarte putin vorbita. Am avut sansa sa ma plimb cateva ore prin centrul orasului si sa constat ca circa 70% din convorbirile de pe strada sunt purtate in romaneste. Dar din cate am inteles doar vreo 10-15% din populatie nu vorbeste romaneste. Surprinzator limba se numeste romaneasca nu moldoveneasca, asa cum ma asteptam sa fiu intampinat cu "noi vorbim moldoviniesti si nis moldovieni". Nu, nu a fost asa. Ori de cate ori am fost abordat in limba rusa si am dat din umeri a neintelegere, am fost intrebat "a, vorbesti romaneste?". Lumea acum invata romaneste practic. E limpede! Dar depinde acum de talentul lingvistic al fiecaruia de a isi insusi cunostintele. E trist ca nu am gasit reviste romanesti la standurile de ziare. Imi aduc aminte ca doar la tonetele oficiale (am uitat cum se numesc, ceva cu pazie albastra) se gasesc doua ziare de Chisinau. In rest din Romania doar integrame. Incepusem sa ma enervez. Imi inchipuiam ca o sa gasesc macar o revista moldoveneasca in limba romana. NIMIC!!! In rest tone de reviste editate in Moldova dar in limba rusa strajuiau tonetele si standurile de ziare. In camera de hotel am avut ocazia sa vad ce se difuzeaza pe cablul TV. Pai 2 posturi in limba romana, dintre care unul u o calitate gen SOTI cu 3-4 ore de program pe zi. Celalalt cu discutii sterile, telenovele dublate prost, intr-un cuvant neprofesional.

Lumea birturilor e diferita fata de a noastra. La restaurante esti servit frumos, chelnerii sunt respectuosi, nicedecum cu unghii negre si nesimititi ca in Romania. Meniurile sunt mult mai variate. Poti gasi carne de nisetru, friptura de ren, suc proaspat de afine. Viata de noapte in schimb este fantastica.Nu vorbesc doar de fetite... Ci de servire si stil de prezentare. Distractia este mult mai faina.

Va recomand macar 3 zile in Chisinau!


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 26 Jan 2006, 16:34
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(alex275 @ 26 Jan 2006, 12:07)
Merci, merci!

Ce spui tu se intampla de vreo 2 ani incoace!
Sa fi fost prin '90-'91, atunci sunt curios sa vad ce recomandare faceai!

LE: Marty, da stiu ca esti pornit, nu gluma!!! Ti-au luat locul in telecabina? laugh.gif
Pai ei n-au, nu stiu cum se foloseste! smile.gif
*



Vorbeam strict despre ceea ce am vazut acum in Chisinau. Asta a fost a doua vizita a mea in Basarabia. E drept ca in 1990 cand am fost prima oara mai mult din curiozitate m-am simtit cu totul si totul altfel. URSS era inca in picioare si ofiterii KGB erau pe urmele noastre tot timpul (eram un grup de 10 insi). Limba romana era cam imposibil de utilizat. Grafia chirilica era aproape omniprezenta. Doar in cateva locuri am vazut timide treceri la grafia latina. Asta in urma primului pas facut de Basarabia si anume trecerea de la denumire de RSS Moldoveneasca la denumire de RSS Moldova. Dar facusem aceeasi recomandare de a vizita Chisinaul. Dar doar ca obiectiv exotic. Cand am intrat atunci in Iasi am crezut ca intram in Paris.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 29 Jan 2006, 13:17
Post #21


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Vad ca v-ati cam facut de cap pe topicul asta! mad.gif Din pacate mi-ar fi luat o saptamina ca sa dau la fiecare din cei ce postasera aici lucruri nepotrivite cu bunul simt cite un ban de o luna minim. Asa ca am sters TOT ce nu este STRICT la subiect, si anume: calatoriile in Republica Moldova, ce se poate vizita, unde se poate dormi/bea/minca.

Oricine mai posteaza altceva in afara de informatii STRICT TURISTICE despre calatoria IN Republica Moldova si NU in Romania, va primi ban pe 30 zile fara alta avertizare.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 6 May 2006, 22:21
Post #22


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




a fost cineva sa vada beciurile de la Milestii Mici (20 km sud de Chisinau)? e vorba de acel mic oras subteran, cu tuneluri unde poti intra cu masina si unde poti vizita si degusta vinurile. e pe http://www.bbc.co.uk/romanian/ , in partea de jos a paginii, un fotoreportaj de acolo si arata interesant. de asemenea, ma gindesc ca din iasi nu ar fi prea departe.

Attached thumbnail(s)
312455_milesti1.jpg ( Size: 182.86k ) Number of downloads: 1136


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 25 Mar 2007, 14:20
Post #23


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Hai ca a trecut aproape un an de cand nu s-a mai scris despre fratii de peste Prut. Ce mai este interesant pe acolo?

Vream sa dau o tura din zona Galati pana la Chisinau si cand m-am uitat pe cartea verde am constatat ca nu imi acopera Republica Moldova (!shit!). Aveti idee daca se poate cumpara din vama? Cat costa, e numai pentru doua saptamani, sau merge si pentru cateva zile?




--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mardan
post 26 Mar 2007, 07:17
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 18 May 06




Sambata dimineata m-am intors eu de la Chisinau. Nu am fost cu masina ci cu trenul dar pot sa va spun cum este pe acolo. Am plecat duminica 18 martie din gara de nord cu trenul PRIETENIE (asa se cheama). Trenul OK, vagoane rusesti, o caldura de behaiai. Trei ore se pierd in Nicolina si Ungheni (vami, schimbat boghiuri vagoane si alte alea). Trenul face in total 13 ore. Gara din Chisinau proaspat refacuta, foarte frumoasa. Orasul micut dar foarte curat, plin de copaci si verdeata in general (chiar daca acum inca nu e totul verde). In oras o multime de masini straine, nu chiar foarte noi dar ok, Lada si alte rusisme (dar nu in exces). In afara de bautura si bomboane nu prea ai ce sa aduci de acolo. Orasul plin de fete frumoase, cu cizme lungi cu toc (asta se poarta pe la ei). Mancarea e ieftina, cu 60 de lei moldovenesti (10 lei si ceva romanesti - 1 RON = 4,90 lei m) mananci de pocnesti. Drumurile in oras sunt asa si asa, in afara sunt naspa. Am fost cu masina la Milestii Mici (cam 20 de minute cu masina de Chisinau, drum prost). Acolo plin de masini cu numar de Bucuresti, desi vizitarea se face doar cu programare. Un orasel subteran plin de sticle (1,5 milioane, record trecut in Guiness Book), degustare de vin, lautari, tot tacamul (frumos). La intors trenul face cu o ora in plus. Asta e asa ca prime impresii...


--------------------
Renault Clio 2006
Renault Clio II Bicorp Campus Dinamique 1.4 16V 2006
Seat Leon 1.4 TSI Style 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michirec
post 26 Mar 2007, 07:29
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 9 September 05
From: Bucuresti




Pentru Mardan@
Cartea verde ptr. Moldova este 10 euro pe luna ,la cursul zilei.


--------------------
renault Scenic 1,6 dci,96kw. 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Mar 2007, 18:12
Post #26


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Mai baietilor, eu am nevasta moldoveanca si merg din doua in doua saptamani

prin Moldova. Ieri m-am intors de la Cahul, sudul Moldovei. Sa-l intrebati voi pe

Nenea Dragoselu cum e viata prin Moldova ca el va spune de toate... Acum nu

prea am timp, dar de Pasti ma asez la computer si scrie si un roman cum se

traieste pe acolo... smile.gif De la A la Z, vami, jmecherii wink.gif , alea-alea, manastiri, e una

faina de tot, la Hancu (raionul Nisporeni), merita vazuta, drumuri, oameni... etc.

etc., ati fost voi prin

pivnitele moldovenilor sa vedeti ce buncare de provizii au ? E o mica mare

diferenta fata de la noi...

Cu stima,

Dragoselu


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 26 Mar 2007, 22:35
Post #27


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Ar fi binevenit un "tutorial" pe forum despre ultimele inventii la trecerea frontierei cu MD. Pe unde ai intrat in tara de la Cahul, pe la Oancea? Chiar pe acolo intentionez sa trec vama.

Cartea verde se plateste numai pentru o luna?

A, si inca ceva, cum arata valul lui Traian frate? Ca maa intrebat un francez si nu prea am stiut ce sa ii raspund, spre marea mea rusine..


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 27 Mar 2007, 10:34
Post #28


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




@michirec:

Zi-mi si mie, te rog, unde-ti faci tu Carte Verde pentru Moldova cu 10 euro/luna. Eu stiam ca pentru tot romanul e 40 $/luna, 35 $/20 zile si 30 $/15 zile. Da' daca-mi faci tu rost cu 10 euro/luna, zic saru-mana !

Plec si eu de Pasti in Moldova, la neamuri, pentru doua saptamani. Voi tine un "jurnal de bord" si-l voi "publica" pe forum la intoarcere.

De altfel, si la vara voi sta doua saptamani la Vadu lui Voda. E muuult mai ieftin si mai curat si mai "bine" decat pe litoralul romanesc. Da' asta-i alt subiect.

Wish me luck.


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariachi
post 30 Mar 2007, 07:47
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 8 November 04
From: Cluj-Napoca




- stie careva cat costa litrul de motorina in moldova?
- pana la urma, cat e cartea verde pt cea mai scurta perioada? (vreau sa stau doar o zi)


--------------------
Dacia Logan 1,5 dCI 2006 - nr de CJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleks
post 30 Mar 2007, 08:36
Post #30


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




La 19 ianuarie 2007: pretul benzinei A95 este acum de 11,80 lei per litru, benzina cu cifra octanica A92 se vinde cu 11,40 lei litrul, iar benzina A80 costa 11 lei litrul. Pretul motorinei a fost scazut la 10,30 lei pentru un litru, iar gazele lichefiate - pana la 6 lei litrul.

1 RON = 4,9 MDL
1 EUR = 16,7 MDL
1 USD = 12,5 MDL

Am tot cautat, dar informatii mai noi nu gasesc. Doar ma intereseaza si pe mine! blush.gif Iar la bisnitarii de la Billa n-am chef sa ma duc. Oricum, "iesi" bine, dar nu chiar asa de bine ca acum citiva ani...

Carte Verde = MINIMUM 15 ZILE = 30$.

Nu se ezista perioade mai scurte. Doar mai lungi. tongue.gif

P.S. Ochii mari, da' mari de tot, la drum! Se vorbeste pe-aici de cratere... Ei bine, alea ale lor is rezultate in urma exploziilor nucleare! radmasa.gif


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 01:25
Dacia