Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

106 Pages « < 27 28 29 30 31 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane IV - pareri utilizatori, ...sau de pe scaunul din dreapta

spy_oh_joy1389
post 2 May 2017, 21:03
Post #841


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(Poty @ 2 May 2017, 20:06)
@spy_oh_joy1389 Cat iti cereau pe ea?
*


16000 și un pic


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 2 May 2017, 21:29
Post #842


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




La fel si la mine, eu zic ca merita alegerea, n-ai nevoie de mai mult, as fi vrut poate instrumentar de bord digital dar traiesc si fara, in rest am keyless(card full magic), navigatie, pack drive safely, scaune incalzite, camera pt av la parasirea benzii, faza lunga automata, senzori etc


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 2 May 2017, 22:39
Post #843


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 2 May 2017, 20:23)
Când e fabricată? Au primit și ai mei o ofertă bună pentru un hatch zen 1.2 dotat dar fabricat pe 1.1.2016.
*



N-am apucat sa intreb. Mi-a zis 2016, n-am mai avut timp sa intreb exact cand, si nici nu mi-a trecut prin cap.

Ideea e ca oferta am primit-o joi dupa pranz, confirmarea ca ramane am facut-o vineri de pe autostrada din Ungaria iar plata am confirmat-o din Slovacia smile.gif

Azi m-am reintors la munca, am facut dosarul de leasing in o ora. E luata prin RCI, 50% avans, 24 luni, fara dobanda. In rest nu prea am mai avut timp de altceva.

Ca idee, se mai obtine ceva de la dealeri? Anul trecut am primit de la acelasi dealer covorase, dar pentru Dacia. Acum am vazut ca RRO factureaza direct covorasele, s-au smecherit. Bine, ca sa fiu sincer, break, diesel, ZEN, 14.800eur, ce drac' sa mai si cer mocca? smile.gif


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosCatalin
post 2 May 2017, 23:09
Post #844


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 13 January 17




Mai e valoare reziduala cu leasing?


--------------------
Dacia Logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 3 May 2017, 05:16
Post #845


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Da, vei plati covorașele, eu nu le-am plătit, am prins chiar înainte de modificare.

Nu e cu valoare reziduală, este credit fără dobândă. Plătești doar comision de administrare lunar. Eu am prins cu 60 de lei. Sunt mulțumit de ofertă. Până acum în o lună am ajuns la costuri de 18 lei/km. Probabil în un an se amortizează până la un preț de taxi biggrin.gif

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 3 May 2017, 05:25


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 3 May 2017, 06:36
Post #846


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Nu, e fără valoare reziduală. Bine, e 50 lei, ca să iasă ok din punct de vedere financiar-contabil. Comisionul lunar de administrare al creditului e 45 lei + TVA, iar comisionul de acordare e 2%, adică 1.100 lei + TVA. Total costuri de leasing pentru doi ani, vreo 2.000 + TVA. Rata se duce la 1180 + TVA, iar Casco aprox 260 / lună. Am făcut Groupama, 4.5% din valoarea asigurată.

O să le cer măcar o scrumieră, așa, de dragul negocierii și a ochilor frumoși ai tipei de la dealer smile.gif))))


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosCatalin
post 3 May 2017, 11:29
Post #847


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 13 January 17




Era bun creditul fara dobanda. Am inteles ca o sa se baga iar, dar acum se axeaza mai mult pe rabla. Probabil de luna viitoare se baga. Vreau sa prind asa fara dobanda. Era 72 de lei pe luna administrarea, rata 900 + 280 casco. Cel putin asa imi calculase mie pe credit cu 0% dobanda. Era avantajos asa..cum se baga creditul, am si facut comanda!


--------------------
Dacia Logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 3 May 2017, 14:33
Post #848


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(chris_t @ 3 May 2017, 07:36)
O să le cer măcar o scrumieră, așa, de dragul negocierii și a ochilor frumoși ai tipei de la dealer smile.gif))))
*



Cobalcescu, gacica cu ochii aia albastri ca mediterana?

LE: acum am vazut ca esti dim baia mare...deci probabil vorbesti de alti ochi.

This post has been edited by papa_mulo: 3 May 2017, 14:34


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosCatalin
post 3 May 2017, 15:11
Post #849


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 13 January 17




Si cu sprâncenele tatuate?smile.gif))) la Cobalcescu zic @papa_mulo


--------------------
Dacia Logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 3 May 2017, 16:20
Post #850


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Alți ochi, aceeași culoare. Poate's în gașcă smile.gif Sprâncene tatuate, eh? Bun așa tongue.gif

Creditul cu dobândă zero e disponibil, azi mi l-au aprobat. Mâine plata diferenței de 45% din avans, și gata. Aștept confirmare de transport, azi încă nu strînseseră de o platformă încoace.

This post has been edited by chris_t: 3 May 2017, 16:21


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 3 May 2017, 18:24
Post #851


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Lucreaza de ceva ani acolo...nu stiu de sprancene, poate acum cu modele astea tampite s-o fi tatuat. Cand mai trec data viitoare o sa o verific la spranceana.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosCatalin
post 3 May 2017, 20:16
Post #852


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 13 January 17




😂😂😂😂


--------------------
Dacia Logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TeodorRo1
post 5 May 2017, 18:45
Post #853


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 17




Salutare colegi, am si eu 2 intrebari... urmeaza sa primesc un megane sedan intens luna asta si sunt curios ce sistem audio vine odata cu r-link ul de 8.7 ? Si stiu ca vine cu geamurile din doate zi luneta deja fumurii dar as vrea si pe fata sa mi le fac... risc sa lierd garantia, sau cum trebuie sa procede? V.as multumi enorm daca nu v.ati da cu parerea gratuit si mi.ar raspunde doar persoane care au procedat la fel! Stima colegi!


--------------------
Renault Megane 2017 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 5 May 2017, 18:50
Post #854


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(TeodorRo1 @ 5 May 2017, 18:45)
Salutare colegi, am si eu 2 intrebari... urmeaza sa primesc un megane sedan intens luna asta si sunt curios ce sistem audio vine odata cu r-link ul de 8.7 ? Si stiu ca vine cu geamurile din doate zi luneta deja fumurii dar as vrea si pe fata sa mi le fac... risc sa lierd garantia, sau cum trebuie sa procede?  V.as multumi enorm daca nu v.ati da cu parerea gratuit si mi.ar raspunde doar persoane care au procedat la fel! Stima colegi!
*


Pai!!!...mai intai reciteste ce ai intrebat si apoi cred ca ar trebui sa reformulezi!...personal n-am inteles intrebarile tale decat partial!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TeodorRo1
post 5 May 2017, 18:58
Post #855


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 17




Am scris de m.am rupt.... ce sistem audio este pe intense si daca schimba ceva daca iti iei tableta r-link de 8.7( am vrut sa imi iau zen si normal erau 4 boxe, daca optai pentru r-link 7" aveai sistem 4+4 tweetere, deci ce sistem audio are un intense cu r-link 8.7"?
2. Pentru folii pe geamurile din fata, se dau fetele.portierelor jos. E vreo problema pentru garantie?!


--------------------
Renault Megane 2017 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 5 May 2017, 19:07
Post #856


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(TeodorRo1 @ 5 May 2017, 18:58)
Am scris de m.am rupt.... ce sistem audio este pe intense si daca schimba ceva daca iti iei tableta r-link de 8.7( am vrut sa imi iau zen si normal erau 4 boxe, daca optai pentru r-link 7" aveai sistem 4+4 tweetere, deci ce sistem audio are un intense cu r-link 8.7"?
2. Pentru folii pe geamurile din fata, se dau fetele.portierelor jos. E vreo problema pentru garantie?!
*


Asa mai merge! smile.gif
1. 8,7"(impreuna cu BOSE=1000euro, la Hach) chiar daca daca nu merita toti banii este un plus de luat in calcul...eu am asa ceva+ BOSE si 10 difuzoare(subwfer) in locul rotii de rezerva....se aude peste celelalte sisteme Renault!....din cate stiu la sedan inca nu se pune BOSE!...deocamdata!
2. aici nu pot sa-ti raspund!

This post has been edited by adrianovici_2006: 5 May 2017, 19:08


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TeodorRo1
post 5 May 2017, 19:13
Post #857


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 17




QUOTE(adrianovici_2006 @ 5 May 2017, 19:07)
Asa mai merge! smile.gif
1.  8,7"(impreuna cu BOSE=1000euro, la Hach) chiar daca daca nu merita toti banii este un plus de luat in calcul...eu am asa ceva+ BOSE si 10 difuzoare(subwfer) in locul rotii de rezerva....se aude peste celelalte sisteme Renault!....din cate stiu la sedan inca nu se pune BOSE!...deocamdata!
2. aici nu pot sa-ti raspund!
*


Pai...la sedan e +800 de euro si din cate stiu fara Bose deci daca pentru 1000 tu ai si tableta si Bose e bn! Sa o stapanesti sanatos! Astept poate citeste un posesor de sedan sa ma lamureasca.


--------------------
Renault Megane 2017 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 5 May 2017, 19:37
Post #858


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(TeodorRo1 @ 5 May 2017, 19:58)
Am scris de m.am rupt.... ce sistem audio este pe intense si daca schimba ceva daca iti iei tableta r-link de 8.7( am vrut sa imi iau zen si normal erau 4 boxe, daca optai pentru r-link 7" aveai sistem 4+4 tweetere, deci ce sistem audio are un intense cu r-link 8.7"?
2. Pentru folii pe geamurile din fata, se dau fetele.portierelor jos. E vreo problema pentru garantie?!
*



2. Nu ai voie sa pui folie pe fata, la un control in trafic ramai fara talon. Legea mentioneaza un grad de transparenta pentru parbriz si geamurile fata, masinile vin deja cu geamuri cu tenta si transparenta e la limita respectiva. Pe spate merge in principiu oricat, cu conditia sa ai oglinzi laterale...de-aia unele masini vin cu geamurile spate fumurii si cele fata nu. Asa ca pana la probleme cu garantia, ai problema asta

This post has been edited by AndreiMR: 5 May 2017, 19:37


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 5 May 2017, 19:44
Post #859


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Dragii mosului, terminati cu citatul integral al ultimului mesaj, ca va prinde nenea moderatorul si va da bani wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TeodorRo1
post 5 May 2017, 19:58
Post #860


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 17




Pe geamurile din fata ai voie 30%! Am si mentionat ca nu vreau pareri de genul "pana la garantie..."

5 May 2017, 19:59:
Se dau jos fetele de usa fara probleme sau nu?! Asta e intrebarea! Ca in Hamlet:))

This post has been edited by TeodorRo1: 5 May 2017, 19:59


--------------------
Renault Megane 2017 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 5 May 2017, 20:20
Post #861


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




te ai uitat pe google? sunt o gramada de anunturi in care se precizeaza ca nu se da nimic jos de pe masina...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TeodorRo1
post 5 May 2017, 20:51
Post #862


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 17




M.am uitat si nu am gasit nimic concret! Doar pareri.... am sunat la VC si o doamna de acolo foarte confuza mi.a raspuns ca ele trebuie sa fie.omologate rar....in conditiile in care la orice firma din orice garaj obscur se da certificarea rar! Banuiesc ca nu o sa le dau jos desi mi.as dori geamurile fumurii si pe fata!


--------------------
Renault Megane 2017 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 5 May 2017, 21:12
Post #863


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




gradul de transparenta pentru folii la geamurile din fata este insesiZabil. adica ori ca pui ori ca nu pui tot aia e. iti spun din experienta.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 May 2017, 21:28
Post #864


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.602
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@Teodor incearca sa cauti si singur pe forum/net răspunsuri la nelamuririle tale....daca nu esti multumit de ce primesti aici.
Si foloseste un ton mai prietenos....ca doar suntem intre colegi nu?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TeodorRo1
post 5 May 2017, 21:28
Post #865


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 17




Am avut pana acum cu 70% transparenta pe fata si pe megane vreau sa pun 50% pentru ca intradevar 70 era insesizabil, asta e prima masina noua si de asta ma intrebam daca merge dat jos geamul... daca nu ... ori o las asa 3 ani ori pun fara sa dau geamul jos dar nu e aceasi calitate.
Va multumesc pentru raspunsuri! Weekend placut!


--------------------
Renault Megane 2017 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 5 May 2017, 21:29
Post #866


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




Nu se da nicio fata de usa jos. Legea nu permite si nu iti omologheaza nimeni geamuri pe fata cu tenta fumurie. Sistemul audio este acelasi si la rlink 7 si la rlink 8.7 asta in cazul in care nu ai optat optional pentru BOSE. Sistemul cu 8 boxe de pe rlink se aude decent cu bassul la +8 medii la+6 si inalte la +4. Pentru mine e suficient. Daca selectezi ambianta sonora "Club" ai si mai mult bass, dar inalte se aud... de mai bine opresti rlinkul


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TeodorRo1
post 5 May 2017, 21:51
Post #867


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 17




Un raspuns clar, multumesc! Cat despre geamuri eu personal am avut omologate transparenta 5%spate 70% fata, e si lege!


--------------------
Renault Megane 2017 sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 6 May 2017, 07:00
Post #868


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pai trebuie sa tii cont de transparenta totala, adica geam plus folie. Daca geamul are deja o opacitate de, sa zicem, 25% (cred ca scrie pe geam), mai are sens sa pui folie? Folii cu 5% nici nu cred ca exista, poate alea antiefractie.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dri
post 7 May 2017, 15:09
Post #869


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 11 December 16
From: Bucuresti




Legat de folie - este fix raspunderea ta daca in final transparenta geamului este neconforma cu legislatia. Aici nu are nimeni cum sa te consilieze, depinde de ce iti doresti pe barba ta.

Insa intrebarea ta a fost, daca prin montarea unei folii pe geamuri care necesita demontarea fetelor de usi iti pierzi garantia, eu zic asa.

Folia se poate aplica in doua moduri, in functie de masina.

1. Doar pe partea vizibila a geamului - caz in care nu este necesara demontarea fetelor de usi. Singura problema este daca nu cumva in momentul in care cobori geamul, marginea de jos a foliei este agatata sau nu de catre cheder. Eu am montat folie la Skoda Octavia pe geamurile din spate in acest mod, si s-a mentinut foarte bine timp de 7 ani.

2. Pe o suprafata care depaseste in jos partea vizibila a geamului. In acest caz, daca exista posibilitatea ca folia sa fie agatata de cheder cand se coboara geamul, furnizorul recomanda sa aplice si mai jos de cheder. Daca recomandarea este in acest sens, inseamna ca de fapt chederul este destul de dur, si poate agata folia la deschiderea geamului.

Ca si concluzie, dupa parerea mea, daca furnizorul a recomandat demontarea fetelor de usi si el nu strica nimic altceva la masina in urma montajului, este ok. Insa, tinand cont de faptul ca pe fetele de usi vin aplicate mai multe butoane, in cazul in care acesta strica ceva (dezlipeste un fir, etc.) si mergi la Renault sa repare, ei nu vor repara pe garantie.

EDIT: inca ceva, cunosc persoane care au montat folie prin demontarea fetelor de usi pe alte masini (nu Renault) si nu au avut probleme, dar asta depinde de dibacia furnizorului.
Cat despre garantia masinii overall, nu cred ca are cum sa spuna cineva, daca ai probleme cu motorul, transmisia, directia, sau sistemul de franare, ca se datoreaza montarii foliilor.

This post has been edited by Dri: 7 May 2017, 15:18


--------------------
VW Golf 6 1.2 TSI 2012, anterior Renault Megane GT 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trophy25
post 8 May 2017, 11:40
Post #870


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 13 July 15




Salutare,
Are careva dintre voi tapițerie piele? Arată bine interiorul cu piele, însă sunt curios de menținerea in timp. Singurul lucru care m ar interesa ar fi ținuta sezutului, sa nu facă ,, valuri,, in timp.
Și al doilea aspect trapa. Cei câte o aveți, credeți k se merita sau nu?
De fapt M ar ajuta și un rasp de la cei care și luat versiunea full, ce anume merita pus peste intens și ce nu. Vorbim de comanda unui Megane sedan. Metsi


--------------------
Renault Megane3 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
106 Pages « < 27 28 29 30 31 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 07:35
Dacia