Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Locatie rezistenta aeroterma trepte ventilator

Twinvortex72
post 3 Sep 2023, 20:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 September 22




Imi poate spune cineva unde se afla situata rezistenta aeroterma trepte ventilator Renault Laguna II 2002. Imi merge ventilatorul doar pe pozitia 4 si am comandat alta rezistenta. Filtrul de polen il schimb singur , dar nu stiu unde este pozitionata rezistenta. Niste poze m-ar ajuta.
Multumesc


--------------------
Renault Laguna 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 4 Sep 2023, 05:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20






--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twinvortex72
post 4 Sep 2023, 07:15
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 September 22




Va mulțumesc pentru răspunsul detaliat și pentru linkuri. Multă sănătate va doresc!

This post has been edited by Twinvortex72: 4 Sep 2023, 07:16


--------------------
Renault Laguna 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twinvortex72
post 6 Sep 2023, 08:30
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 September 22




Ca sa ajungeti la rezistenta de trepte pentru ventilator trebuie se demontati aeroterma prin desfacerea unui surub cu tubulara de 5,5 si rotirea in sensul acelor de ceasornic pe o portiune de cativa cm. dupa decuplarea de pe pozitie a aerotermei veti vedea suportul rezistentei din plastic alb prins in doua suruburi care se desfac tot cu tubulara de 5,5. Pozitia este cam incomoda , mai ales la al doilea surub de la rezistenta, dar cu rabdare se poate schimba rezistenta.Daca tot ati dat jos aeroterma , va recomand sa dezlipiti eticheta din staniol de pe capacul motorului si sa pulverizati niste wd40, dupa care sa gresati cu un lubrifiant axul , care la mine era ruginit si la turatie mica se auzea un scartait. La montare se repeta pasii in ordine inversa. Acum Aeroterma functioneaza impecabil pe toate treptele. Multumesc inca odata @Gil26 pentru link-urile trimise .


--------------------
Renault Laguna 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:41
Dacia