Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare Parktronic cu dezactivare RadioCD

andrei1302
post 2 Sep 2006, 16:06
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta





M-am gandit sa intreb inainte sa cumpar instalatia de senzori de parcare ca sa stiu de care iau. Ma intereseaza daca stie cineva cum este facut circuitul din carkit care intrerupe automat RadioCD-ul cand suna telefonul. Adica pe ce comanda a CD-ului actioneaza el? Ma gandesc ca pe Mute iar cel mai simplu ar fi sa intru pe comanda asta in satelitul de la volan, nu in casetofon. Vreau sa fac acelasi lucru cu senzorii de parcare: sa taca CD cand incepe sirena sa piuie.
Ca sa mai complic putin problema: as vrea sa taca si progresiv, adica sa nu taie instantaneu cass, daca se poate doar.
Va multumesc pentru idei !


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 3 Sep 2006, 20:26
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




eu am montat car kit cu mute la radio. este simplu de facut, iti trebuie doar schema pinilor de la cas (pe care o gasesti la reno). Pe schema exista un fir "mute" sau "speech". din cate imi amintesc eu daca pe pinul asta primeste +12V casul intra pe mute si afiseaza pe ecran "Speech". acum trebuie sa vezi daca sistemul de senzori iti ofera comanda asta (+12V).


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 3 Sep 2006, 21:20
Post #3


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




daca nu ma insel este vb de un -12v rest cu speech este adevarat
totul se poate face f simplu cu un releu

asta cu taiat progresiv e mai nasol de realizat adica te complici f mult si nu are rost,iar cu mutting la cass se poate face f simplu.Da-mi un buzz pe mess si iti explic cum se face


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 4 Sep 2006, 18:21
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Pai, in principiu, am inteles. Asta nu stiam eu: pe ce fir trebuie sa actionez in cass. Comanda de +12V m-am gandit sa o iau de la sirena ca sa nu se opreasca mereu cand bag in marsarier ci doar cand incepe sa bipaie buzzerul ala.
Acum, m-am mai gandit si nu stiu daca se merita sa trag un fir tocmai din spatele masini pana in bord (la cass), adica sa demontez toate alea si sa imi mai si ramana un fir asa....
De asta zicem sa ma gandesc ce senzori iau, ca am gasit unii la 250 Ron cu afisajul ala din fata (pentru distanta) wireless, fara fir din spate. Voi ce ziceti, se merita sa trag firul asta?


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 09:57
Dacia