Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie Laguna

alex0875
post 23 Aug 2006, 22:44
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




I-mi cer scuze pentru ca am deschis un nou topic dar nu vad cum as putea sa raspund altfel mai multor probleme .
In primul rand referitor la intervalele de service pentru toti cei care v-ati achizitionat masinile de afara si in cartea de service scrie ca reviziile se fac la 30 000 km si distributia se schimba la 120000 de km va rog sa cititi cu atentie si o sa vedeti ca in toate cartile de service este specificat ca atunci cand masina este folosita in afara Comunitatii Europene vi se recomanda sa contacta-ti reprezentantul local pentru stabilirea intervalelor de service.
In al doilea rand eu am luat masina de afara si acum cand am schimbat distributia intervalul de 30000 chiar mi se pare fortat(si aici ma refer la starea filtrelor)tinand cont ca masina mea a fost rulata numai in Franta nu vreau sa-mi inchipui cum ar fi aratat dupa un rulaj in RO.
Referitor la distributie mi se pare totusi exagerata reducerea de la 120 000 la 60 000 si ma intreb daca piesele de schimb din reteaua din RO au aceeasi origine cu cele din reteaua din Franta si daca nu este mai indicat ca pe viitor sa incerc sa-mi cumpar piesele de schimb din Franta.
Intrebarea este daca pentru piesele cumparate din afara si montate in Ro mai beneficiez de aceeasi garantie ca pentru cele cumparate de aici?

This post has been edited by alex0875: 24 Aug 2006, 12:40


--------------------
Renault Laguna 2002/Estate Initiale
Laguna II 1.8 16V Estate Initiale Gri Eclipse 11/2002 Cutie Automata, Full Piele, Full Electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 24 Aug 2006, 08:29
Post #2


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




In unele service-uri da,in unele nu.
Si eu am fost cu uleiul meu la schimb(conform cartii tehnice,adica elf 5w-40) si au vrut sa-mi puna castrol 10w-60,care nici macar nu e trecut in carte...
Adica daca eu vin cu uleiul meu,conform,nu am garantie,dar daca tu service pui un ulei care nu e in manual,ai...

This post has been edited by ghetau dan: 24 Aug 2006, 13:23


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JediKnight
post 24 Aug 2006, 13:10
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 13 July 06
From: Iasi




In mod normal ..... da, deoarece garantia este data de producatorul pieselor. Daca se strica ceva .... le arati certificatul de garantie si factura la piesele cumparate.


--------------------
Renault Laguna 2006
Renault Laguna 2006 Confort Dynamique
1.9 dci 120cp cu cateva optiuni
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0875
post 24 Aug 2006, 22:42
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Am deschis acest topic pentru ca la revizia de 120000 cand am intrebat de ce aceeasi masina cu exact acelasi nivel de echipare in Ro se vinde cu aproape 30% mai ieftin decat in Franta (dupa o perioada de gandire destul de lunga) mi sa explicat ca aceasta este politica renault : vand mai ieftin si recupereaza banii din intretinere. In acest caz ca sa recuperezi aproape 8000 de euro din intretinere nu ai alta solutie decat sa oferi piese de foarte proasta calitate.Tinand cont ca in momentul in care vinzi o masina in comunitatea europeana nu ai siguranta ca acea masina dupa perioada de garantie va ajunge in est cred ca singura solutie este sa oferi piese de schimb de proasta calitate numai in reteaua din est. Sper sa gresesc dar sunt cam multe dovezi in sprijinul afirmatiei mele.

This post has been edited by alex0875: 24 Aug 2006, 23:29


--------------------
Renault Laguna 2002/Estate Initiale
Laguna II 1.8 16V Estate Initiale Gri Eclipse 11/2002 Cutie Automata, Full Piele, Full Electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheAlphonso
post 26 Aug 2006, 22:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 11 March 06
From: Bucuresti




Nu uitati ca orice lucru fabricat pentru tari ca Romania au calitatea corespunzatoare respectului pe care Romania il impune pe piata internationala de consum (si nu numai).


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi 88kW 2002 Privilege - B-XX-LIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 27 Aug 2006, 09:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




QUOTE(alex0875 @ 25 Aug 2006, 00:42)
Am deschis acest topic pentru ca la revizia de 120000 cand am intrebat de ce aceeasi masina cu exact acelasi nivel de echipare in Ro se vinde cu aproape 30% mai ieftin decat in Franta (dupa o perioada de gandire destul de lunga) mi sa explicat ca aceasta este politica renault : vand mai ieftin si recupereaza banii din intretinere. In acest caz ca sa recuperezi aproape 8000 de euro din intretinere nu ai alta solutie decat sa oferi piese de foarte proasta calitate.Tinand cont ca in momentul in care vinzi o masina in comunitatea europeana nu ai siguranta ca acea masina dupa perioada de garantie va ajunge in est cred ca singura solutie este sa oferi piese de schimb de proasta calitate numai in reteaua din est. Sper sa gresesc dar sunt cam multe dovezi in sprijinul afirmatiei mele.
*



Se poate sa fie adevarata si teoria ta dar asta ar insemna o complicatie destul de mare pentru Renault (sa faca piese de 2 calitati la 2 preturi diferite). Adica, eu am o alta explicatie decat cea pe care ai obtinut-o tu de la cei din service.
Eu cred ca masinile noi de la noi (toate, nu doar Renault) sunt mai ieftine si au si calitatea corespunzatoare pentru ca in urma procesului de fabricatie si a controlului tehnic de calitate rezulta mai multe grupe de calitate. Eu zic ca, Renault de exemplu, pe cele mai slabe le trimite in Rom mai ieftine (decat sa le declare neconforme cu standardul lor de calitate), iar pe cele mai bune le trimite in Germania (ca sa fie la nivelul alora de acolo, fiind cunoscut faptul ca Renault este prima marca de import din Germania).
Parerea mea.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0875
post 27 Aug 2006, 20:37
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Totusi daca te uiti putin mai atent o sa descoperi ca de fapt Renault ca si ceilalti producatori doar ansambleaza masina, majoritatea subansamblelor provin de la diversi furnizori. Pe un alt forum cineva se referea la turbinele de la volkswagen care se fabrica in RO, Turcia si inca o locatie. Si culmea este ca masinile pe care Volkswagen le vinde in Ro sunt echipate cu turbine de provenienta Turcia si cad la 30-35 k, iar cele pe care le vand in vest au turbine facute in RO si nu prea au probleme.


--------------------
Renault Laguna 2002/Estate Initiale
Laguna II 1.8 16V Estate Initiale Gri Eclipse 11/2002 Cutie Automata, Full Piele, Full Electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 02:33
Dacia