Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 9 10 11 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Centrala termica ideala - raport calitate/pret, fiabilitate - seriozitate service - firme serioase

cj98czh
post 7 Feb 2022, 08:32
Post #301


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(dantes @ 7 Feb 2022, 08:16)
100% independent energetic inseamna siatem de panouri de aprox. 42.000 euro.

Oricum ar fi gazul nu e solutie iar o pompa aer-apa nu e de neglijat in RO... cate zile/nopti geroase rau sunt pe an?
*



nu ma refeream la 100% independent .. ci la un ajutor cu panourile ..

anul asta au cam fost, cel putin la mine ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 7 Feb 2022, 09:12
Post #302


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




QUOTE(psychoo @ 6 Feb 2022, 19:41)
Pai discutia nu e asa simpla.
Pretul KW la gaz in ofertele curente pe ANRE sunt mai mari decat KW electric.
La asta iau in calcul milogii cu "verificarea" la 2 ani, care plimba un detector de gaze pe la tevi si pun o parafa, cu tot cu deranjul de a-i primi in casa samd
Apoi, centrala mea are 8 ani, ma gandesc ca i se apropie sfarsitul, mai ales ca nu a facut nici o problema pana acum
*


Verificarea la 2 ani nu e chiar așa gravă, 120 lei pentru servicii complete, măsurare gaze/eficiență, curățare dacă-i cazul, eu zic că-i bine. Am centrală Vaillant de 14 ani, întreținută corect, merge fără probleme.
QUOTE(psychoo @ 6 Feb 2022, 19:41)
Iar partea de pompa de caldura daca nu gasesc ceva decent, si sansele sunt sa nu gasesc, voi face in regim DIY.
*


La pompă de căldură citește ce oferă cei din Oradea, Termocasa. Se pot obține 60 grade dar scade drastic eficiența și crește consumul. Dacă obții ceva date concrete, punele aici, sunt și eu curios smile.gif
QUOTE(psychoo @ 6 Feb 2022, 19:41)
Panourile solare (sper) sa prind cu programul casa verde, acumulatori nu am de gand sa iau cel putin nu acum, aia sunt bani ingropati care chiar nu ii recuperezi pana se cer inlocuiti
*


La programul casa verde se acceptă doar prosumator OnGrid, nu acumulatori, nu modificări pe o perioadă de 6 ani parcă.
Și eu mă gândesc la un sistem fotovoltaic OnGrid dar cu plată integrală, în special din cauza corupților și speculanților.
Prețurile vehiculate de instalatori, prin programul casa verde sunt umflate cu 50-100% și banul jos. Recuperezi 20.000 lei după ce instalatorul primește banii în cont de la stat !
S-a votat legea de compensare 1:1 cu reportare în termen de 24 de luni, dar se pare că și acolo sunt ceva smecherii, aștept normele de aplicare.
Un sistem de 3-3,2 KW solar e pe la 20-23.000 lei, cap coadă, cu instalare și echipamente premium, Fronius/Qcells.
QUOTE(psychoo @ 6 Feb 2022, 19:41)
Sa vad in perioada urmatoare daca ma incumet la o schita cu un puffer de minim 300 litri si cum sa impac si incalzirea si apa calda
*


Dacă ajung cu panourile pe casă, am să instalez un AC de 18.000 BTU pentru aport iarnă/vară și încălzirea apei (boiler 200 L) pe electric. Sistemul menționat ar acoperi cu brio.

This post has been edited by radunre: 7 Feb 2022, 09:23


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Feb 2022, 09:18
Post #303


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Intrebarea care se pune ... in cat timp amortizezi investitia? ca mie aici imi da cu virgula ... nu cumva cand ajungi sa fie amortizata risti rau de tot ca ce ai tu sa fie deja depasit?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 7 Feb 2022, 09:28
Post #304


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Merită calculat în funcție de poziție, nr. panouri, tipul compensării etc., https://powercalculator.ibc-solar.com/
Teoretic, în 6-8 ani se amortizează. Sistemul are o durată de viață evaluată la 25 de ani sau chiar mai mult.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 7 Feb 2022, 09:53
Post #305


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Compensarea 1:1 o sa fie jmecherita maxim...deja incepe sa miroasa a jmechereala si jecmaneala...

Recomand citirea proiectului de norme de aici

E o fraza cheie pe acolo, desi se scriu multe, dar asta completeaza f frumos...
QUOTE
Astfel mecanismul de compensare cantitativa acesta se realizează efectiv, kWh consumat la kWh produs, prin diferența, utilizând mecanisme financiare, intre valoarea energiei electrice produse din surse regenerabile și livrate în rețelele electrice și valoarea energiei electrice consumate din rețelele electrice la finalul fiecărei perioade de facturare, conform reglementărilor aplicabile în domeniul fiscal.

Mai voalat asa, e ceva de genul... 1:1 ptr kwh efectiv, fara restul taxelor...ca doar tu ca si prosumator sub 200 sau 400 kwh, nu platesti tva, accize, certificate verzi, transport, etc...
Pentru calcule oficiale si corecte recomand site-ul asta

Caz concret, avand in vedere ca eu consum cam 2MWh pe luna, indiferent de luna, as amortiza sistemul on-grid, la preturile la energie de pana acum, undeva la 8 ani. Daca vor sari preturile, atunci normal scade termenul. Dar... cum nu avem o compensare reala 1:1 si stai la mana guvernantilor sa iti fie bine wub.gif atunci prefer un hibrid cu stocare....si ghici ce... amortizare din parti, ptr ca la 10 ani maxim, bagi ceva bani in baterii...
Un consumator normal, e posibil sa nu isi scoata banii sau termenul sa fie mult prea mare. Oricum, la cate piedici si mizerii fac astia desteptii, nu cred ca poti fi independent cu adevarat vreodata!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Feb 2022, 10:00
Post #306


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




sa zicem ca il amortizez in 8 ani ... eu am in momentul de fata un cost cam de 650 ron curent+ gaz/luna in lunile de iarna, vara scade catre 250-300 ron acest cost total, o medie de sa zicem hai maxim 500 ron/luna .. in 8 ani pompa de caldura este cam gata, deci trebuie alta .. constul ei vs o centrala pe gaz este de sa zicem 4 ori mai mare ... + investitia in panouri, automatizaremetc ..mie imi da cu virgula ..

eu am consumat in 2021 1308 mc gaz total, deci vine un consum mediu/12 luni de 109 mc ...

Consumul de curent este cam constant .. undeva la 300 kw/luna ..

pun si datele astea pt. ca pretul in ron poate sa difere la fiecare in functie de ce contracte are ..

Ca sa pun panouri ma costa sa zicem 15k euro .. 74000 ron ... si atunci doar sa amortizez investitia mie imi trebuie undeva la minim 10 ani .. zic 10 nu 12 cat mi-a dat pentru ca iau o marja de eroare ..

This post has been edited by cj98czh: 7 Feb 2022, 10:09


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 7 Feb 2022, 10:06
Post #307


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.903
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Inca iti vine 650 luna
Cand o sa vina factura doar pt gaz ..2200 lei iarna si 1000 vara..nu mai da cu virgula.

This post has been edited by wolfin: 7 Feb 2022, 10:07


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Feb 2022, 10:11
Post #308


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




de dragul discutie .. vezi ca am mai scris ..

QUOTE(wolfin @ 7 Feb 2022, 10:06)
Inca iti vine 650 luna
Cand o sa vina factura doar pt gaz ..2200 lei iarna si 1000 vara..nu mai da cu virgula.
*



eu ma indoiesc ca o sa vina 1000 ron vara ... cand pt. 3 luni de vara am platit 50 ron/luna .. eu nu consum gaz decat pentru incalzire si apa calda ..

Uite, de amorul artei .. am calculat consumurile mele de acum X2 si tot imi da vreo 6.5 ani perioada de amortizare ..

Vedem ce vine si ne adaptam ca atare, din punctul meu de vedere financiar vb. acum nu mi se renteaza sa investesc in asa ceva ..

This post has been edited by cj98czh: 7 Feb 2022, 10:16


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 7 Feb 2022, 10:21
Post #309


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.903
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Asta e clar.

Dar in urmatorii ani...cred ca vor fi anumite schimbari pe piata energiei...si nu in bine. Mult mai complexe decat in prezent


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Feb 2022, 11:51
Post #310


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Masina electrica si v2G.....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axel7
post 7 Feb 2022, 23:23
Post #311


Laguna fan


Group: Members
Posts: 74
Joined: 11 August 19
From: Bucuresti




Am prins bine discutia, exact ce cautam.

Avand in vederea cresterea continua a pretului gazului / curentului electric ma gandeam la o pompa de caldura aer / apa, doar ca citind comentariile voastre de mai sus si ascultand alte pareri, se pare ca tot pe gaz ar fi cel mai "rentabil". Centrala pe gaz + panouri solare cu rezervor pentru apa menajera, pentru o casa de max 150mp utili: P+1.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0T / 2011 2.0T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Feb 2022, 23:48
Post #312


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




si iarna ce faci cu panourile? ca vara nu este pb si nici consum de gaz, dar iarna nici randament nu dau si msi si ingheata ... deci trebuie golite ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axel7
post 8 Feb 2022, 00:13
Post #313


Laguna fan


Group: Members
Posts: 74
Joined: 11 August 19
From: Bucuresti




Exista si panouri care se pot folosi tot anul.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0T / 2011 2.0T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 8 Feb 2022, 04:35
Post #314


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




La panouri cu apa e prea mare bataia de cap inclusiv vara. Ai nevoie de un bazin imens, pompa de recirculare cu acumulator pt pana de curent si chiar si asa daca nu consumi apa calda va fierbe, iarna nu incalzeste mare lucru...eu nu as da bani ca sa am grijile astea.
Mai bine vorba lui cj dau un ban, am confort si nici ciuda nu imi e ca trebuie sa amortizez investitia
Pompa de caldura e doar o unitate AC in alta carcasa. Daca unitatea exterioara e lasata in aer sub -5 consuma in draci dar e de luat in considerare in zonele de campie cu ierni mai blande.
Daca bagi radiatorul unitatii exterioare intr.un bazin cu apa pe care o recirculi periodic e schimbator apa si poti imbunatati eficienta la temperaturi mai scazute, dar trebuue socotit si consumul aditional cu pompa de apa.
Unitatea interioara de AC este doar radiatorul acesteia ("serpentina") bagat intr.un cazan gen boiler care va incalzi apa undeva la 45 grade (valoare de pe net medie, depinde de temp la unitatea exterioara) care sa fie stocata intr-un boiler de vreo 300 litri care sa asigure si acm, sau 2 separate.
Baietii din oradea au facut module de 6KW in cascada, deci multiple "unitati de AC" si inafara de redundanta nu ajuta mare lucru dpdv eficienta energetica, deoarece compresoarele cu inverter isi modifica sarcina, implicit consumul, in functie de necesarul de incalzire.
Deci un sistem cu pompa de caldura apa-apa ar fi de preferat, consumul din grid ar fi maxim pe rimp de noapte, ziua se recupereaza din panouri fotovoltaice pe principiul consumi ce produci, iar daca ai consum mai mic bagi inapoi in grid pentru o reducere a facturii care (daca nu isi bat joc de legea cu 1 la 1) sa compenseze ce consumi in plus noaptea.
Cam asta e o schita ce mi.am imaginat-o, sa vad cand am chef sa aprofundez...probabil dupa ce rezolv cu fotovoltaicele, proces demarat dar fara confirmarea unui loc in program(inca)


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 8 Feb 2022, 13:51
Post #315


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




În vest a apărut deja pe lângă "clasicul" certificat energetic și un certificat de emisii de bioxid de carbon ( de exemplu o casă încălzită cu centrală pe gaz este încadrată în categoria D, una cu pompă de căldură duală la categoria B, dacă mai are și panouri solare trece în categoria A ). Se pare că e o pregătire pentru trecerea la taxarea proprietății în funcție de emisia de bioxid de carbon.
Pe de altă parte, în Franța, dacă un proprietar vrea să schimbe centrala pe gaz cu o pompă de căldură costul este de 1 euro, restul e suportat de stat.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 18 Oct 2022, 14:51
Post #316


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




vin si eu cu o problema clasica de centrala termica
acum cateva zile a venit un nene sa faca revizia de 2 ani la centrala termica, ieri am zis sa fac un test pana nu vine frigul adevarat asa ca am bagat caldura pe calorifere

merge si incalzeste caloriferele bine mersi cand pe la 2,5 presiune incepe sa picure apa din ea
imi ia cateva minute pana ma dezmeticesc, pana gasesc surubelnita si pe unde tre' sa desfac masca si se pare ca picura din vasul de expansiune
da'picura in sensul ca pe la imbinarile vasului nu pe la vreo teava sau la ventilul pe unde bagi aer, adica vasul e facut din 2 foi de tabla si alea 2 foi sunt presate si formeaza conturul

acum am tot citit, sa fi fost coincidenta cu ce a umblat nenea dorel? ca daca nu exista nu stiu ce presiune de aer in vas atunci posibil sa curga apa din vasul de expansiune, sa fi scos omul aerul?

pe de alta parte mie mi se pare ca e un defect de vas, in sensul ca probabil de la apa dura si 5 ani de viata a inceput vasul sa piarda etanseitatea pe la margine (am citit ca se poate si asa)
primul impuls a fost sa iau vas nou sa inlocuiesc da' nu strica un sfat daca stie cineva mai multe pe subiect

This post has been edited by aqua: 18 Oct 2022, 14:53


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Oct 2022, 15:51
Post #317


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.903
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Pai depinde cat e vasul.

Dar nu cred ca depaseste ..7..8 sute lei.

De schimbat se schimba usor. Cel putin asa am vazut.

Eu l am schimbat dupa 1 an.

Deci...gandeste economic.....parca e mai ieftin de schimbat basica.

This post has been edited by wolfin: 18 Oct 2022, 15:52


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Oct 2022, 17:01
Post #318


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(pcs @ 8 Feb 2022, 13:51)
În vest a apărut deja pe lângă "clasicul" certificat energetic și un certificat de emisii de bioxid de carbon ( de exemplu o casă încălzită cu centrală pe gaz este încadrată în categoria D, una cu pompă de căldură duală la categoria B, dacă mai are și panouri solare trece în categoria A ). Se pare că e o pregătire pentru trecerea la taxarea proprietății în funcție de emisia de bioxid de carbon.
Pe de altă parte, în Franța, dacă un proprietar vrea să schimbe centrala pe gaz cu o pompă de căldură costul este de 1 euro, restul e suportat de stat.
*


pe de alta parte , in Franta la constructiile noi TREBUIE sa puna pompa de caldura si nu are voie centrala pe gaz sau combustibil lichid.
Dar asa e cand ai electricitate din 70 de centrale atomice.

18 Oct 2022, 17:03:
QUOTE(cj98czh @ 7 Feb 2022, 23:48)
si iarna ce faci cu panourile? ca vara nu este pb si nici consum de gaz, dar iarna nici randament nu dau si msi si ingheata ... deci trebuie golite ..
*


antigel si boiler cu inca o serpentina, de ce sa le golesti?

This post has been edited by einstein1984: 18 Oct 2022, 17:03


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 19 Oct 2022, 07:42
Post #319


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(wolfin @ 18 Oct 2022, 15:51)
Pai depinde cat e vasul.

Dar nu cred ca depaseste ..7..8 sute lei.

De schimbat se schimba usor. Cel putin asa am vazut.

Eu l am schimbat dupa 1 an.

Deci...gandeste economic.....parca e mai ieftin de schimbat basica.
*



nu ar fi mult, vreo 300 lei, da'parca nu e o coincidenta dupa ce a umblat omul cu revizia si chiar i-a lasat sotiei si un nr. de tel de la un alt coleg care se ocupa cu reparatii, daca e nevoie sleep.gif
o fi vreun scenariu paranoic la mine in cap
pe de alta parte, daca vasul e dus il inlocuiesc si gata


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 19 Oct 2022, 08:01
Post #320


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Si eu am inlocuit vasul de expasiune anul acesta, prin aprilie. Timp de 9 ani nu am avut nicio problema, pana anul trecut cand s-a puscat garnitura din vas si avea vasul apa in interior. Doar ca mie, nu mi-a picurat pe nicaieri, singurul comportament care nu era foarte ok, cand incalzea caloriferele crestea presiunea in instalatie cu ~1.5 bar, destul de mult.
Vreo 350 ron am dat pe vas.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 9 10 11
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 15:21
Dacia