Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema prag textil

AndreiClioTCE
post 14 Jan 2023, 17:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 June 21




Salutare,

Am o problema destul de nasoala, sper ca nu e off-topic sau ceva insa nu am gasit alta sectiune unde sa intreb.
Inainte de anul nou, am varsat lapte pe materialul acela textil pe care sta covorasul de cauciuc. S-a spart o cutie de lapte si cand am scos covorul de cauciuc s-a varsat si pe textilul de sub el (cei care detin clio proabil stiu cat de greu se scoate presul acela de cauciuc si cat trebuie sa tragi de el ca sa iasa). Ideea e ca am incercat toate solutiile de pe net, am spalat cu biocarpet, cu tot felul de solutii de curatat covoare si textile si degeaba.. mirosul nu dispare deloc.. miroase atat de nasol ca abia stai in masina.
Intrebarea mea este, exista vreo solutie de curatat sau se poate scoate cumva textilul ala si curatat sub el pragul? ca ma gandesc ca laptele s-a uscat pe sub textil si degeaba spal de 100 de ori. Din cate am observat sta destul de bine prins. Sau exista vreun service sau spalatorie unde poate face ceva in privinta asta? Ma gandesc ca daca ma duc la reprezentanta sa imi schimbe tot presul ala imi ia o gramada de bani si poate tot nu se rezolva problema daca nu e curatat laptele de pe metalul ala de sub el.
Multumesc anticipat!


Attached thumbnail(s)
324041645_1189181288376276_5864449426862222432_n.jpg ( Size: 396.54k ) Number of downloads: 164


--------------------
Renault Clio 4 2019 / 0.9 TCE 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 14 Jan 2023, 18:18
Post #2


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Mergi la un detailing interior, povestește-le ce ai pățit și vor insista pe mochetă.
Cureți și scaunele cu ocazia asta.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiClioTCE
post 20 Jan 2023, 09:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 June 21




Salut,

Revin cu aceeasi problema, de data asta si mai nasoala.
Am fost la detailing auto, am explicat problema, baiatul de acolo a stat o gramada si a dat de vreo 4 ori cu aspiratorul ala cu abur si apoi a lasat lampa cu ozon in masina. Dupa ce am plecat de acolo era mai ok insa dupa cateva ore dupa ce s-a uscat, a revenit acelasi miros.
Am vorbit cu baiatul ala iar, mi-a zis ca s-ar putea sa fie sub textilul ala o pasla, pus pentru antifonare, si laptele sa se fi mucegait in pasla aia si atunci va trebui scoasa.. adica scoase scaune, scos textilul ala si apoi pasla. Mi-a zis ca e treaba destul de dificila pentru ca pe sub textil sunt niste sigurante, clame de unica folosinte si fire, iar pasla ala daca o scoti e greu sa lipesti alta inapoi.
Stie cineva ceva in legatura cu problema asta, sa ma duc la un service autorizat sa imi scoata toata mocheta aia? Se gaseste buretele ala de sub textil de cumparat pe undeva? Sau ce ar trebui sa fac in situatia asta? Doar nu trebuie schimbata masina pentru ca am varsat putin lapte in ea, nu?
Mi se pare totusi absurd ca cei de la renault nu s-au gandit sa puna un material impermeabil, orice, pe sub textilul ala, ca daca versi ceva din greseala sa nu iti nenorocesti masina.

This post has been edited by AndreiClioTCE: 20 Jan 2023, 09:13


--------------------
Renault Clio 4 2019 / 0.9 TCE 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 20 Jan 2023, 09:22
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




Am patit-o si eu la Megane, trebuie sa desfaci mocheta, sa o ridici, sunt cateva straturi sub ea, le iei pe rand si le cureti cu apa si detergent, adica pur si simplu le inunzi, apoi extragi apa aia cat de bine poti tu, cu diverse carpe, sevete de hartie samd, si o lasi ridicata pana se usuca complet. Operatiunea am facut-o vara, si am lasat masina la soare, in 2 zile a fost complet uscata.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiClioTCE
post 20 Jan 2023, 09:55
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 June 21




Am vazut ca se tine destul de bine mocheta, trebuie sa scot si scaunul, nu?
Nu are nicio clema, ceva, de unica folosinta care trebuie cumparata si pusa iar?
Straturile alea care sunt sub mocheta le spal unde sunt, adica doar le ridic si le inund, sau le scot de tot din masina? Nu sunt lipite cumva?

Merci de ajutor!


--------------------
Renault Clio 4 2019 / 0.9 TCE 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Jan 2023, 10:30
Post #6


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




trebuie dar cel putin scaunul pasagerului jos, cu atentie la mufele de sub scaun .. si vezi daca poti ridica mocheta dupa .. daca nu te apuci de desfacut pana o sa poti ridica mocheta dupa ..


tavita aia de cauciuc se da f. usor jos pe partea pasagerului .. dar .. trebuie dat scaunul maxim in spate, trasa tavita putin catre scaun si dupa o poti ridica usor si fara sa mai agate in nimic ... asta asa pt. viitor.

This post has been edited by cj98czh: 20 Jan 2023, 10:32


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 20 Jan 2023, 13:08
Post #7


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




sau apa cu otet turnat si apoi cu aspirator umed uscat. apoi o spalare cu sampon biocarpet/APC ...desi mirosul de otet trece

eu cu otet am scos mirosul de varza murata din mocheta (dacia)

pt uscat aeroterma. din pacate cam greu la bloc


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Jan 2023, 14:48
Post #8


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




daca exista sub mocheta, pasla .. pana nu o inlocuiesti pe aia .. nu ai nici o sansa sa scapi de miros ... dar vb. de un renault .. destul de prost antifonat .. poate s-au zgarcit si nu au mai pus ..

This post has been edited by cj98czh: 20 Jan 2023, 14:48


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 21 Jan 2023, 06:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ AndreiClioTCE, ca sa scoti mocheta (si eventual pasla de sub ea) este ceva de lucru, vezi atasat cateva capturi pentru Clio IV, poate te ajuta (cel putin sa iti faci o idee).

This post has been edited by Gil26: 21 Jan 2023, 06:19

Attached thumbnail(s)
Clio4Covor1.png ( Size: 316.97k ) Number of downloads: 60
Clio4Covor2.png ( Size: 306.33k ) Number of downloads: 60
Clio4ScaunSofer1.png ( Size: 805.18k ) Number of downloads: 62
Clio4ScaunSofer2.png ( Size: 315.71k ) Number of downloads: 61
Clio4GarnituriInterioare.png ( Size: 369.03k ) Number of downloads: 22


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:39
Dacia