Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane fara ESp or Fluence cu ESP

mema
post 4 Dec 2012, 10:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 4 December 12




Va salut,

Sper ca nu incep cu stangul, prin a posta in categoria care nu trebuie [dar nu am gasit nimic asemanator]. Daca da, imi cer scuze anticipat.

In primul rand: nu ma pricep la masini!!! si nici mare sofer nu ma consider!

Ca si intro: locuiesc in Slovacia si ma bate gandu de ceva vreme sa cumpar o masina. Pana acum m-am ametit de cap cu masini mici [gen H i20 | Suzuki swift | kia Rio...samd], dar la moment aici au discount de ~ 2000 euro la toate masinile de pe stoc [Renault]. Asadar. meganu generation authentique 1.5 dCi 90hp e 11390 fara ESP || Fluence e 13890, versiune Fluence 1,5 dCi 81 kW/110 k Techno Feel cu ESP + multe alte briz-brizuri.
Si acum probleme | nelamuriri:
1. vedeti vreo problema viitoare in a cumpara | inregistra masina in Slovacia? [exceptand limba...care e straina de orice am intalnit pana acum]
2. Pentru ca fluence imi depaseste bugetul, s-ar merita cumpara meganu' fara esp?
3. Care considerati ca e "mai buna" dintre cele doua modele?

Scopul masinii ar fi calatoriile [nu folosinta in oras --fac 10 min pe jos pana la scarbiciu]

Orice alt sfat e mai mult decat apreciat!

Va multumesc anticipat,


Mihai.


--------------------
Renault megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 4 Dec 2012, 10:59
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




ESP FTW!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanyc2003
post 4 Dec 2012, 11:20
Post #3


Omu cu Fluensu'


Group: Members
Posts: 622
Joined: 2 December 08
From: Bucharest




Neaparat vrei diesel?
Faci asa multi km? adica depasesti 15-20.000 pe an?
daca nu....mai bine iei benzina. Si atunci pretul scade si poti pune ESP pe oricare din cele 2 modele: Megane sau Fluence.
Eu am un Fluence. Per total sunt multumit de masina. Daca ar fi sa o schimb cu alt model Renault as alege Megane Sport Tourer. E mult mai spatios (ma refer la portbagaj).


--------------------
Renault Fluence 2010,1,5 dci, 105 CP, negru metalizat - numere roșii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mema
post 4 Dec 2012, 11:37
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 4 December 12




@stanyc2003,

Cel putin in teorie, 'planul' zice ca o sa folosim masina doar pentru calatorii || acum nu stiu daca o sa fac chiar 20 K, dar sa fiu sincer sper smile.gif.
Legat de ESP: dealeru' are oferta doar la masinile de pe stoc sad.gif sad.gif, cu alte cuvinte, ESP nu mai merge adaugat pe el. Legat de ESP: ma gandesc ca o sa ma mai salveze cand o dau in strambe la capitolu' "soferie"


--------------------
Renault megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanyc2003
post 4 Dec 2012, 11:52
Post #5


Omu cu Fluensu'


Group: Members
Posts: 622
Joined: 2 December 08
From: Bucharest




e mult mai ok cu ESP.
Mai ales ca ESP-ul te ajuta in afara orasului si nu foarte mult in oras.

Asa ca....


--------------------
Renault Fluence 2010,1,5 dci, 105 CP, negru metalizat - numere roșii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Dec 2012, 12:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




ESP-ul ala nu face chiar minuni.
Eu spre deosebire de tine, nu as putea compara un sedan cu un hatchback.
Indiferent de ce va zice unul altul pe aici, oricum iti iei ceea ce vrei tu.
Strict din cele doua alegeri ale tale, as fi mers pe fluence doar daca era aceeasi oferta de pret.
Cea mai buna masina e aia pe care ti-o permiti.

This post has been edited by Avani: 4 Dec 2012, 14:33


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 4 Dec 2012, 18:01
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




nici nu sta pe ganduri. ESP clar! Sa lasam poverstile pescaresti si sa nu ne mai dam mari soferi.

In cadrul unui curs de siguranta rutiera s-a vazut clar diferenta intre masininile cu ESP si cele fara(din vreo 20 de masini participante). S-a vazut si diferenta intre masinile mai vechi cu ESp si cele mai noi cu ESp, cele noi s-au descrcat mult mai bine. ESP de generatie mai noua probabil.

Mult mai sigur si mai stabile masinile cu ESP.


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 5 Dec 2012, 20:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Esp sau nu sunt clase diferite, daca conduci preventiv nici nu simti ca ai ESP. Daca iti trebuie spatiu renunta la ESP, la un impact de orice natura nu te ajuta cu nimic.
Stima

This post has been edited by mariusd4: 5 Dec 2012, 20:17


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Dec 2012, 13:05
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




ESP-ul îți folosește dacă ești tolomac și intri în curbă cu viteză mai mare decît poți duce. Și nici atunci nu te ajută decît în anumite limite, nu face minuni; în cazuri mai serioase poți să zbori de pe drum chiar și cu ESP. Pînă acum n-am simțit niciodată lipsa ESP-ului la mașinile care nu-l aveau, iar dacă m-aș găsi vreodată într-o situație în care să am nevoie de el, ar însemna că am fost eu dobitoc. În acel caz nu de ESP aș avea nevoie, ci de mai multă minte.
Există totuși o excepție. La Mondeo mă ajută ESP-ul, dar din cu totul alte motive. Are tracțiunea pe față și multă putere. E foarte ușor s-o fac să patineze involuntar cînd plec de pe loc un pic mai tare. ESP-ul îmi ține mașina pe traiectorie, la limita aderenței. Dar cu un 1,5 dCi nu cred că vei avea problema asta prea des. tongue.gif

Alege-o pe aia care-ți place mai mult, indiferent de ESP.

This post has been edited by VladSoare: 6 Dec 2012, 13:07


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 6 Dec 2012, 13:24
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Sa-l vezi la masinile cu tractiune spate, iarna mai ales....in concluzie este bun ESP-ul dar asta nu inseamna ca el conduce masina.
Stima

P.S. Daca as dispune de 14.000E eu nu mi-as mai lua Reno.


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
str77
post 6 Dec 2012, 13:27
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 24 October 11




ESP-ul este folositor pe ud si zapada doar atunci cand faci vreo prostie. Daca mergi incet si preventiv nici nu-l simti.
ASR-ul care este la pachet cu ESP-ul este foarte util cand e drumul acoperit de zapada.
De exemplu eu am reusit sa urc pe drum cu gheata desi aveam cauciucurile obosite rau, dar nu era chiar obligatoriu sa urc pe acolo smile.gif
In concluzie eu zic sa-ti alegi masina fara sa tii prea mult cont de aspectul asta, mai ales ca nu prea te incadrezi cu bugetul.


--------------------
Renault Megane 4 1.5 EDC - BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 10 Dec 2012, 12:48
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




QUOTE(VladSoare @ 6 Dec 2012, 14:05)
ESP-ul îți folosește dacă ești tolomac și intri în curbă cu viteză mai mare decît poți duce. Și nici atunci nu te ajută decît în anumite limite, nu face minuni; în cazuri mai serioase poți să zbori de pe drum chiar și cu ESP. Pînă acum n-am simțit niciodată lipsa ESP-ului la mașinile care nu-l aveau, iar dacă m-aș găsi vreodată într-o situație în care să am nevoie de el, ar însemna că am fost eu dobitoc. În acel caz nu de ESP aș avea nevoie, ci de mai multă minte.
Există totuși o excepție. La Mondeo mă ajută ESP-ul, dar din cu totul alte motive. Are  tracțiunea pe față și multă putere. E foarte ușor s-o fac să patineze involuntar cînd plec de pe loc un pic mai tare. ESP-ul îmi ține mașina pe traiectorie, la limita aderenței. Dar cu un 1,5 dCi nu cred că vei avea problema asta prea des. tongue.gif

Alege-o pe aia care-ți place mai mult, indiferent de ESP.
*



tipic romanesc..acum nu-ti iei ESP ca esti meserias, iar daca intri in curba prea repede, e pe prostia ta, oricum o meritai pt ca esti tolomac. Multi chiar sunt "tolomaci"(si meseriasi). Pacat ca din cauza lor mor altii si netolomaci(nevinovati).

ESP-ul e bun cand iti iese un copil in fata si trebuie sa-l eviti din scurt intr-o zona ingusta, pe plaoie sau uscat, ESP-ul e bun cand accelerezi si o roata se afla pe o portiune aluneoase si alta nu, ESP-ul e bun cand faci o explozie la viteza mare..si tot asa..try youtube.

This post has been edited by smardale: 10 Dec 2012, 21:52


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bhadorya
post 10 Dec 2012, 18:16
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 1 March 11
From: constanta




subscriu!! pot afirma ca ESP-ul, mi-a salvat viata iarna trecuta fiind pe zapada am evitat o caruta nesemnalizata noaptea. oare ce se intampla daca masina nu se redresa imediat? in stanga ,partea prin care am evitat erau doi stalpi si un pom.... poti conduce cat de prudent poti la cati ,,meseriasi'' sunt e bine sa ai o protectie in plus. oare de ce in EU producatorii sunt obligati sa doteze din standard masinile cu ESP ????


--------------------
renault megane 2 estate 2007 1.5 dci chel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 10 Dec 2012, 22:11
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




QUOTE(bhadorya @ 10 Dec 2012, 19:16)
subscriu!!  pot afirma ca ESP-ul, mi-a salvat viata iarna trecuta fiind pe zapada am evitat o caruta nesemnalizata noaptea. oare ce se intampla daca masina nu se redresa imediat? in stanga ,partea prin care am evitat erau doi stalpi si un pom.... poti conduce cat de prudent poti la cati ,,meseriasi'' sunt e bine sa ai o protectie in plus. oare de ce in EU producatorii sunt obligati sa doteze din standard masinile cu ESP ????
*



N-am mai intrat in detalii..eu era sa o patesc acum doua ierni, masina avea o luna: ningea usor si depaseam cu 30 km/h un TIR care mergea cu 20. Totul linistit, drumul intins, cand dintr-o data, cu roata dreapta am prins o bucata de gheata. Brusc, masina se indrepata fix sub TIR(nasoala senzatie!). Beeep lung, "Slippery road", doua troncaneli si masina si-a vazut de drum ca si cum nimic nu s-a intamplat. Totul a durat mai putin de o secunda. Tolomac, netolomac.. ESP-ul mi-a salvat viata. Cine stie de cate ori mi-a salvat-o din fata altor meseriasi care veneau din fata?

Intr-o statistica facauta pe VW, 70% dintre nemti intreba mai inatai de ABS, ESP, airbag-uri, la romani 70% intreaba de sistemul multimedia si scaune de piele... no wonder


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mema
post 12 Dec 2012, 09:22
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 4 December 12




@all,

Incep prin a va multumi de sfaturi | idei | opinii. Chiar m-au ajutat in a imi face o idee generala smile.gif.

Ca si info: am optat pentru Megane fara esp pentru simplul motiv ca depasea un buget deja intins la maxim.
Acu' D-zeu cu mila legat de masina smile.gif || sper sa fie buna. Legat de lipsa ESP: o sa conduc cat mai prudent si fara sa fac pe Schumi. [a se auzi si 3 batai in masa de lemn smile.gif ]


O zi faina va doresc ca eu tre sa incep sa citesc cum dreaq se conduce o masina noua biggrin.gif

Numa' bine


--------------------
Renault megane 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th May 2024 - 13:29
Dacia