Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat achizitie, Megane 3, Skoda Octavia, altele

dorumihai
post 30 Dec 2010, 20:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 December 10




Hello tuturor, si Sarbatori Fericite in primul rand.

Dupa cum puteti vedea in semnatura, detin in prezent un Seat Leon 1M, motor 1.9 TDI 90CP (remapat la 115CP). Nu, nu sunt "tedeist" convins asa cum v-ati astepta, ci postez aici pentru a cere o parere sincera vis-a-vis de Megane 3 si concurenta.

Leonul merge bine (103.000 km in prezent fara probleme), dar cam sunt nevoit sa-l schimb in curand. Motivul este ca masina trebuie inmatriculata in Belgia (am plecat cu ea din RO), iar aici pentru un motor Euro 3 de 1896 cm3, taxele sunt destul de mari.

In prima instanta m-am uitat la o Octavia cu motor 1.6 CRTDI (105CP), dar din review-urile pe care le-am citit, masina nu prea trage cine stie ce, respectiv si consuma mai multicel (din cauza ca trebuie turata ceva mai mult). Deci ezit.

Sunt placut impresionat de cum trag motoarele 1.5 dCI (incepand de la versiunea de 65CP pe care am condus-o pe un Logan, pana la cea de 90CP pe Megane 2, respectiv 85CP + chip la 105CP tot pe Logan). Nu sunt insa foarte multumit de ce citesc in legatura cu fiabilitatea masinii. Inclusiv o intreaga poveste pe care n-am reusit inca s-o aprofundez, in legatura cu Megane 3 respectiv Megane "Generatie 2010", ultima fiind mai slaba (atat calitativ cat si cutie viteze in 5 trepte fata de 6 ? Poate ma insel).

As vrea, daca se poate, cateva opinii sincere referitor la ce as putea alege. Am vazut multi membri care sunt mandri de masinile lor (si de ce nu, pe buna dreptate), insa si oameni care au spus ca au gresit cu achizitia etc.

- care ese consumul real al unui 1.5 dCI (105 sau 110CP) in regim de autostrada (deci 120-130km/h) ? Fac acum aproximativ 2.000km pe luna, din care 90% pe autostrada.
- ce probleme sunt mai des intalnite la Megane 3, respectiv Megane si Renault in general ? Stiu de exemplu ca pe TDI-ul meu pot aparea oricand probleme pe partea de turbo (furtunuri, coliere, actuator, geometrie, valva N75, EGR, etc.), dar la fel de bine se pot rezolva cu ajutorul unui mecanic priceput.
- avand in vedere noul 1.6 dCI anuntat recent de Renault, ar fi mai bine sa astept in loc sa iau acum un 1.5 ?
- recomandati totusi Octavia 1.6 CRTDI, sau Focus 1.6 TDCI sau altceva in zona asta de pret ?
- puncte forte / puncte slabe pe Megane 3 in comparatie cu altele ?

Multumesc anticipat !

RM

P.S. Imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia, si rog un moderator sa mute topicul in aria cuvenita, daca se poate. Multimesc.


--------------------
SEAT Leon 1M ALH 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
connectorxp
post 31 Dec 2010, 12:26
Post #2


Just a happy camper :)


Group: Members
Posts: 829
Joined: 28 March 09
From: Bucuresti




Sa incepem cu inceputul.

Tu circuli mult urban ?

Daca nu, poti lua un diesel, la drum lung fiind mai eficient.

Daca masina o iei din Belgia, sunt sanse mari ca si configuratiile sa fie diferite de ce avem aici, iar Megane3 generatie 2010, sa nu fie prezent, la noi se vinde doar pe primele 3 nivele de echipare (din 6 disponibile, din care doua serii limiate) si in Vest nu am vazut asa ceva, deci ce iei in Belgia este Megane X95, fabricat in Spania.

Revenind la masina, 1,6 TDI, de la nemti este slab, foarte slab, am preferat 1,4TSI si DSG, decat sa cumpar "bomba" aia de motor, care nici nu trage si mai si consuma, nici 1,4TSI nu este prea vioi, dar e mai ok.

La Megane recomand cu caldura 1,9dCi, este un motor excelent pentru caroseria aceea, trage bine, reprize bune, consum decent, pentru un 1,9 common-rail.

Sfatul meu, daca iei Megane din Romania, ia-l Privilege, ai de ales intre 1,9dCi si 1,4TCe, echiparea e facuta in Spania si daca o iei cu motorizarea diesel si mai pui cateva dotari pe ea (player audio Arkamys cu USB, iPod si iPhone si Bluetooth; scaune incalzite, culoare metalizata si senzori parcare) ajungi pe la ~21.500 euro si este foarte ok, pentru varful de gama si este mai ieftin decat in Vest.

Personal am ales Octavia (pentru portbagajul mare), dar daca a-si avea din nou ocazia, un 1,9 Privilege, a-si lua, dar cine stie ce ne rezerva viitorul smile.gif, mai ales ca la noi in familie, avem obiceiul sa facem schimb de masini si tot ca mai trebuie una, poate va fi o masina cu "romb" pe capota.

Legat de 1,6 de la Ford, personal nu la-si cumpara, este 1,6 de la grupul PSA si nu m-a incantat ca motor, daca iei Focus, macar cumpara 1,8 Duratorq, dar te previn, in masina aia vei muri de plictiseala instant, are un interior urat si insignifiant, comparat cu alte masini. Desi ca manevrabilitate este una foarte buna.

Megane 3 am condus in toate variantele de motorizare, 1,5 dCi, 110 CP, cutie manuala cu 6+1 +trepte, am scos undeva la 6,2 in Bucuresti, cu mers haotic si agresiv, in schimb pe vechea masina de firma (Megane 2.1, 1,5 dCi 80CP), am sos des 4,6 prin Bucuresti, cu schimbat la 3000 si mers usor sportiv, nici cu Prius-ul nu scot asa consum, mai ales acum, cand este ger.


Octavia am ales-o pentru portbagaj si intr-un impuls de moment, dar a fost scumpa, ca multe optiuni, au trebuit cumparate si fata de Megane au fost scumpe, la Megane cu ~120 euro, ai Bluetooth si port USB multistandard, pe cand la Octavia dai ~160 Euro pe port + adaptorul optional si inca ~400 Euro pe functia de carkit sad.gif.

Megane Sport Tourer imi place mult cum arata si are si un portbagaj imens si nici nu arata a cutie de pantofi cu roti smile.gif

Condu-le pe toate si te opresti asupra careia iti covine cel mai mult, dar nu uita de costurile de service, valoarea de revanzare si daca iti place, degeaba iti iei o Octavia, daca tie nu-ti place cum arata, sau un Focus, care ramai pietrificat de la finisajele slabe (valabil pe nivelul de jos).

Decizia iti apartine! si Un an nou fericit!


--------------------
Lexus CT200h Eco/2011 - XX-XXX-LEX
1,8VVTi HSD, 136PS, 5% in Bucuresti :) Albastru 8U9 si senzatii tari pe curent :P

Ca musca'n lapte pe forumul Reno' :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorumihai
post 31 Dec 2010, 15:54
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 December 10




Salut,

multumesc pentru raspuns.

Totusi, cred ca nu m-am facut bine inteles. Nu circul mult urban, ci din contra, am zis ca circul cam 2.000km pe luna, din care 90% pe autostrada. De aceea, nu sunt interesat nici de 1.4 TSI, nici de 1.4 TCe.
Nu vreau 1.9 dCI pentru ca e motor mare, care implica costuri mari cu inmatricularea, asigurarea si impozitul. Asa mai bine raman cu 1.9 TDI-ul meu (asta din prisma banilor, nu a motorului in sine).

Sunt interesat de un motor diesel economicos, dar totusi "potent". 1.8 TDCI de pe Ford m-a impresionat profund, l-am condus acum 2 ani pe un Focus. Dar in Belgia, dpdv taxe, intra in aceeasi "oala" cu motoarele de 1.9.

Ma intereseaza 1.5 dCI daca ar fi sa fie Renault. De aceea am intrebat de consum, performante, fiabilitate, etajare cutie, etc. Alternative ar fi 1.6 CRTDI (am auzit ca e lenes si consuma mai mult), 1.6 HDI / TDCI si 1.7 CDTI.
Ar fi mai bine sa astept dupa 1.6 dCI ? Va fi disponibil pe Megane 3, sau doar pe modele mai scumpe (Laguna / Latitude) ?

Puncte forte / puncte slabe pe Megane in comparatie cu concurenta ?
Sa inteleg ca la interior, ar fi mai bun decat Focus ? Eu am testat comparativ Focus 2 si Fluence, iar primul mi s-a parut cu o clasa peste. Octavia 2 / Octavia 2 Facelift mi se par din nou o clasa peste cele doua de mai sus. Sau ?

Masina va fi cumparata 90% din Romania. In Belgia la pretul de baza de 24.500 pentru un Megane 1.5 dCI Dynamique mi se aplica o reducere de aproximatov 3.000 EUR din partea statului pentru nivelul redus de emisii, plus inca vreo 500 EUR din partea regiunii in care locuiesc. Ramane sa dau cam 21.000 pe un Megane 1.5 dCI, ceea ce mi se pare sincer exagerat de mult.

Multumesc pentru pareri si distractie placuta diseara smile.gif

RM


--------------------
SEAT Leon 1M ALH 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 31 Dec 2010, 16:41
Post #4


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




motorul de 1.6dci o sa fie sigur si pe megane 3 dar tinand cont ca tu vrei sa cumperi masina din romania e cam greu, aici apar dupa 1-2 ani de la lansarea din vest, un 1.5dci la 110 cp e f bun

This post has been edited by aleksanders: 31 Dec 2010, 16:41


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 31 Dec 2010, 17:03
Post #5


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Inteleg ca avand rezidenta in Belgia, trebuie, daca ai masina inmatriculata pe numele tau, sa o inmatriculezi acolo.
De curiozitate, nu poti sa inmatriculezi Leon-ul pe numele unei rude din Romania si sa platesti in belgia doar taxa de drum.
Nu poti face pentru Belgia cum fac romanii care inmatriculeaza masini in Bulgaria? Ce te impiedica sa procedezi astfel?

This post has been edited by DanCVA: 31 Dec 2010, 17:03


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 31 Dec 2010, 17:41
Post #6


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Vezi Toyota Auris 1.4 L D-4D 1364cm3....taxe mici...90 cai..consum pe masura.. fata de un Megane 3 cu 1461cm3 si tot 90 cai.. 12 sec suta toyota..13 megane.. Megane 5 trepte...Toyota 6...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 1 Jan 2011, 13:31
Post #7


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




Sa o luam pe rand:
1.6 CR-TDI-downsizing nereusit celor de la VW-mult mai slab decat vechiul 1.9tdi. Mai bine TSI
1.6hdi-cum a spus cineva mai sus apartine PSA,cel de 90 de cai e ok, insa la cel de 110 cai au aparut o serie de probleme
1.8tdci-este un motor bun, dar nu te grabi daca vrei Focus-Anul acesta apare noua generatie.
1.7tdci-vechiul motor de Isuzu, dar care este depasit din toate punctele de vedere-nu are performante cine stie ce, nici consum,zgomotos, nimic. E un motor care te duce din punctul a in b.
1.5dci- varianta de 105-110 cai este chiar placuta la condus,mai ales pentru cilindreea pe care o are.Silentios,econom,performante decente
1.6dci-vrei sa fii tu primul care faci experiment pe acest motor?Nu stim nimic despre el. Asa ca daca vrei sa mergi pe ceva sigur ia 1.5dci


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorumihai
post 1 Jan 2011, 14:17
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 December 10




La multi ani !

Multumesc pentru sfaturi si pareri, in special lui bebecool pentru analiza "la rece".

Figura cu trecut masina pe numele unuei rude mi-a trecut si mie prin cap. Trebuie sa ma mai documentez asupra acestui aspect, sa vad cam cat as putea economisi. Pe de alta parte, nu stiu la revanzare cat pierd cu inca o persoana trecuta in talon.

Toyota 1.4 diesel e intr-adevar o optiune. Cam 17.500 EUR pentru un Auris / Corolla cu nivel de echipare "Luna" mi se par totusi destul de mult. Pe harite motorul nu pare cine stie ce (90CP si 205Nm e FIX cat aveam pe Leon inainte de remapare), dar recunosc ca e foarte bine venind din partea unei cilindree atat de mici. As vrea ceva mai "hotarat".

Asta 1.7 125CP arata bine, dar cu cat mai multe pareri aud, cu atat ma conving ca e doar "pe hartie". Am mers cu 1.7 CDTI de 100CP, si intr-adevar era zgomotos. Poate nu ca TDI-ul meu, dar tot era. De tras insa tragea binisor.

Cred ca o sa fac un drive-test cu 1.4 de pe Toyota, sa vad daca am nevoie de mai mult sau nu. Revin cu impresii.

La multi ani inca o data.

RM


--------------------
SEAT Leon 1M ALH 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
icarus86
post 2 Jan 2011, 01:19
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 December 10




Hello,

Dupa ceva documentare de pe net, se pare ca 1.4 D4D nu e tocmai vioi.

Am vazut in schimb noul motor 1.8 DI-D de la Mitsubishi - e chiar bun (articol pe promotor.ro). Cuplu mare, consum rezonabil, tehnologie noua. Am ramas uimit cate dotari are modelul de baza (Invite A83) - urmatoarea treapta de echipare vad ca aduce jante de 18" cu suspensii sport, kit Bluetooth, sistem audio Rockford Fosgate si poate inca ceva ce-mi scapa.

Ceva pareri ? Un drive-test a facut deja cineva ?

This post has been edited by icarus86: 2 Jan 2011, 01:53


--------------------
SEAT Leon 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 2 Jan 2011, 09:15
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Motorul asta de la Mitsubishi e nou si dezvoltat de ei sau e ca 2.0 de pe Lancer/Outlander care era luat de la VW si consuma ulei in prostie?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 2 Jan 2011, 09:46
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(icarus86 @ 2 Jan 2011, 01:19)
Hello,

Dupa ceva documentare de pe net, se pare ca 1.4 D4D nu e tocmai vioi.


Fa un test-drive wink.gif

Mihai, daca nu ai nevoie de spatiu, coboara o clasa. Un Polo 1.2 tdi, de exemplu.


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
icarus86
post 2 Jan 2011, 11:40
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 December 10




Conform promotor, e motor dezvoltat in-house de Mitsu, in aceeasi familie cu un 2.2 176CP.
Dar parca 1.8 e in aceeasi oala cu 1.9 ca si taxe ?

De ce nu Opel 1.3 95CP ? Sau 1.7 125CP ?


--------------------
SEAT Leon 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorumihai
post 2 Jan 2011, 12:38
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 December 10




Multumesc pentru pareri.

1.2 75CP VAG nu cred ca e conceput pentru autostrada, ci mai mult pentru oras. Nu vreau sa stiu ce turatie are intr-a 5-a la 130/h. Leonul meu are 2.500rpm, si tot e mult. Ar fi de preferat ceva in 6 trepte cred, iar aici Toyota e interesanta, la fel si Mitsubishi 1.8 (desi probabil scump ca si taxe).
1.3 CDTI iar nu cred ca e gandit pentru autostrada. 1.7 CDTI cum am zis pare interesant pe hartie, dar terbuie facut test-drive.

O sa ma duc la Toyota si la Opel pentru cate un drive-test.

Numai bine.


--------------------
SEAT Leon 1M ALH 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 2 Jan 2011, 17:43
Post #14


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(icarus86 @ 2 Jan 2011, 01:19)
Dupa ceva documentare de pe net, se pare ca 1.4 D4D nu e tocmai vioi.
*


da..da...au scris unii care au motoare de la 2.0 in sus...este foarte vioi...mai vioi decat un 1.5 de 85 cai de pe megane 2 care este destul de vioi....face 0-100 in 12s.are si 6 trepte .treaba buna pt extraurban....ce vrei de la o masina diesel de 90 cai? wacko.gif pt tine ideal era un 1.2 de 250 cai...care consuma 4.5 in oras..eventual 4x4..cu suta sub 5.....din pacate asta este un vis... wink.gif

This post has been edited by M i h a i: 2 Jan 2011, 17:43


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 2 Jan 2011, 18:22
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




Daca poti sa iei un lancer 1.8 D... IA-L!!!
E 2 clase peste orice ca si manevrabilitate (doar focus-ul se apropie)
Interiorul e cam la fel cu m3.
Motorul e super, am fost la test-drive cu el.
Motorul 1.5 dci... nu iti recomand... am un M2 sedan 1.5 dci din 2004... este cea mai proasta masina care am avut-o... pe parcursul 2010 m-a costat 24.000 lei in reparatii (nu a avut accidente niciodata), iar in 2009 inca 15.000 lei tot in reparatii...
Recunosc... consuma putin (e in 5 trepte si consuma mai putin decat 6 trepte adica consuma cam 4,5-5 in bucuresti) si merge bine, dar se strica ca nimic altceva.
Mitsubishi... Subaru(mai ales subaru)... Honda... Toyota... oricare, go for it, nu o sa regreti.


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
icarus86
post 2 Jan 2011, 18:24
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 December 10




QUOTE(M i h a i @ 2 Jan 2011, 16:43)
da..da...au scris unii care au motoare de la 2.0 in sus...este foarte vioi...mai vioi decat un 1.5 de 85 cai de pe megane 2 care este destul de vioi....face 0-100 in 12s.are si 6 trepte .treaba buna pt extraurban....ce vrei de la o masina diesel de 90 cai?  wacko.gif  pt tine ideal era un 1.2 de 250 cai...care consuma 4.5 in oras..eventual 4x4..cu suta sub 5.....din pacate asta este un vis... wink.gif
*



Te-ai cam infierbantat, si nu prea inteleg de ce.
Nu vad de ce zici "pentru tine ideal era ...", de vreme ce am precizat clar ca nu imi insusesc acea parere, ci e ce am citit pe net (si nu intr-un singur loc). Pentru mine ideal era sa pot participa la o conversatie fara sa-mi sara vreunu la gat ca am zis ceva cu care nu e de acord.

Respectiv daca e sa fim seriosi, pentru oricine e ideal un 1.2 de 250cp cu consum de 4.5 in oras. Si la fel de bine toti stim ca nu e posibil. Unde anume e valoarea adaugata de tine prin aceasta fraza ?

Alta optiune de luat in seama sau nu: KIA Cee'd cu 1.6 CRDI.


--------------------
SEAT Leon 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 3 Jan 2011, 10:36
Post #17


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




nu s a infierbantat nimeni...pt ce? cum gandesc eu care am tot un 1.9.. Ori imi cumpar 320d nou de 184 cai, ori imi cumpar Auris de 1.4 si 90 cai.. vreau sa spun ca nu dau 1.9 si imi cumpar 1.7 ori 1.6..chiar nu se merita o motorizare de mijloc...asta in opinia mea.. ori esti eco cu 90 cai ..ori ai o motorizare misto cu 184 cai..si taxe ok sa zicem... Testeaza Toyota ..sunt curios de opinia ta...eu am mers cu ea..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 3 Jan 2011, 11:14
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(megax96 @ 2 Jan 2011, 18:22)

Motorul 1.5 dci... nu iti recomand... am un M2 sedan 1.5 dci din 2004... este cea mai proasta masina care am avut-o... pe parcursul 2010 m-a costat 24.000 lei in reparatii (nu a avut accidente niciodata), iar in 2009 inca 15.000 lei tot in reparatii...
*


blink.gif blink.gif Asta nu o mai cred!
Bineinteles ca e un jeg masina daca o compari cu VAG-ul adus din Jermania, cu extra full mai putin piele! radmasa.gif
Si ma gandesc si cati mai sunt pe forum cu 2.1 1.5 dci din 2004 care nu au avut probleme! Vezi ca poate o turai ca pe benzina si spargeai turbinele de ai ajuns sa dai o palarie de bani!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 3 Jan 2011, 11:19
Post #19


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




motoarele renault sunt foarte bune.si in general 1.5....cat timp nu pui motorina de la nea Gigi care aduce in bidon..si nu pui ulei de Tandarei... problemele nu apar la motoare..si piese eftine de horigine mancatiash..

This post has been edited by M i h a i: 3 Jan 2011, 11:23


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
icarus86
post 3 Jan 2011, 13:58
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 December 10




QUOTE(M i h a i @ 3 Jan 2011, 09:36)
nu s a infierbantat nimeni...pt ce?  cum gandesc eu care am tot un 1.9.. Ori imi cumpar 320d nou de 184 cai, ori imi cumpar Auris de 1.4 si 90 cai..  vreau sa spun ca nu dau 1.9 si imi cumpar 1.7 ori 1.6..chiar nu se merita o motorizare de mijloc...asta in opinia mea.. ori esti eco cu 90 cai ..ori ai o motorizare misto cu 184 cai..si taxe ok sa zicem... Testeaza Toyota ..sunt curios de opinia ta...eu am mers cu ea..
*



Sorry. my bad.
M-am agitat si eu putin in plus.

Again, 1.6 CRDI ? Cum sta la fiabilitate ? Desi interiorul de M3 zic ca e peste Cee'd FL.


--------------------
SEAT Leon 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 3 Jan 2011, 20:06
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 569
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Cee'd FL. 1.6 CRDI sta bine la fiabilitate , dar se pare ca M3 e mai economic un pic . Nu e de neglijat si avantajul celor 5 ani de garantie , care nu sunt doar pe hartie


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_67
post 4 Jan 2011, 16:19
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 December 10




nu pot aprecia la nivel de lot dar am un Megane 3 1,5 dci cu 105 -110 Cp si pot spune ca are un turbolag f mare, consuma in jur de 6,2 - 6,5% . Nu as mai recomanda Renault nimanuji mai ales ca Reprezentanta Renault nu baga in seama nici garantia daca suma este cu multe zerouri. S-a schimbi un bec in garantie cred ca se poate dar daca ai probleme la AC sau motor.....asa moare.Raspunsul Renault Romania va fi sec...masina functioneaza la parametrii indicati de producator. Si in Romania nu vei putea avea echipare corespunzatoare decat ptr un low cost.


--------------------
renault megane 3 2009 - gl 77 sil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 4 Jan 2011, 16:29
Post #23


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(megax96 @ 2 Jan 2011, 18:22)
pe parcursul 2010 m-a costat 24.000 lei in reparatii (nu a avut accidente niciodata), iar in 2009 inca 15.000 lei tot in reparatii...
Recunosc... consuma putin (e in 5 trepte si consuma mai putin decat 6 trepte adica consuma cam 4,5-5 in bucuresti)
*



Pinochio,ce cauti afara din basm?
Din punctul meu de vedere,o persoana care da aproape 10.000 coco pe reparatii la o masina care face maxim 7000 e dus cu pluta.
Din acelasi punct de vedere un 1.5 dci concuma 4.5-5 in bucuresti doar daca sta pornit la relanti si o platforma il plimba prin capitala.

Dar ramane secretul nostru ca habar n ai despre ce vorbesti,nu? wink.gif

QUOTE(alex_67 @ 4 Jan 2011, 16:19)
nu pot aprecia la nivel de lot dar am un Megane 3 1,5 dci cu 105 -110 Cp si pot spune ca are un turbolag f mare, consuma in jur de 6,2 - 6,5% .
*



simt nevoia sa ma repet:daca tu ai F#@*t un motor nu inseamna ca toate sunt asa.Despre consum spui adevarul desi eu n am scos consumul ala decat in afara radmasa.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megax96
post 5 Jan 2011, 00:31
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 15 February 07
From: Bucuresti




imi pare rau ca sunt atatia care isi dau cu parerea despre masini aiurea fara sa aiba vreun habar. megane-ul care il am l-am luat din romania de nou in 2004 in martie, a fost primul lot de megane sedan aparut din generatia aia(ca un apropo atunci nu exista megane 2.1 sau altceva) e megane 2 fara facelift. service-ul e facut dumnezeieste la renault, piesele numai renault, service facut la timp si masina neaccidentata. Masina este condusa de mama mea care fara nici o suparare dar nu am vazut-o vreodata sa tureze motorul peste 3000 de rpm, deci din nou va dati cu parerea degeaba.
Masina este proasta si asta este adevarul, nu stiu cate au rezolvat cu facelift-ul la fiabilitate si faptul ca au adaugat inca 5 cai cand au trecut motorul la euro 4 si inca o treapta la cutie. dar din nou este o parere neavizata.
tot pe aceeasi firma am si un megane sedan din 2007 aceeasi echipare adica privilege care inca nu mi-a facut la fel de multe probleme dar inca are 45.000 de km, deci e prea devreme sa zic pentru ca nici cealalta masina nu a avut probleme pana in 60.000(actualmente are 110.000 circa).
adica este euro 4 1.5 dci de 105 cai si consuma 6-6,5 in bucuresti versus celalalt megane care consuma 4,5-5 in acelasi bucuresti, conduse de aceeasi persoana adica mama.
Daca in afara de acuze slabe nu aveti nimic altceva de spus mai bine nu spuneti, eu imi pot sustine afirmatiile cu toate facturile din contabilitate si cu masinile care le am in fata casei.

<span class='edit'>5 Jan 2011, 01:37:</span>
@gotty
Si da faptul ca am schimbat amortizoare, discuri, capete de bara, turbina, electronica de 3 ori, placute, niste tevi care duc la motor si un radiator spart si ambreiajul sa stii ca la renault romania fac 24.000 lei(iar o parte din cheltuieli sunt relativ normale ptr km masinii genul ambreiaj amortizoare discuri turbina, dar banuiesc ca habar nu ai ce inseamna sa intretii o masina daca asta este limbajul tau)
anul trecut a trebuit sa schimb cutia de buna ce e cutia in 5 trepte pe megane(de unde 12.000 lei, daca esti curios du-te si tu la renault sa vezi cat e o cutie de viteze si intreba cat de des se strica pe megane...)
Defapt... daca scoti 6,5 in afara orasului pe un megane 1.5 dci imi spune tot despre intelectul tau.


cj98czh edit: mai usor cu astea: Defapt... daca scoti 6,5 in afara orasului pe un megane 1.5 dci imi spune tot despre intelectul tau.

This post has been edited by cj98czh: 5 Jan 2011, 11:30


--------------------
Renault Megane Coupe 2009/Dinamique - B-03-XLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 Jan 2011, 00:54
Post #25


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Dupa ce ca esti offtopic mai si fabulezi. dry.gif Presupun ca ai scos consumurile alea noaptea in Bucuresti fara sa opresti la semafoare... Sau tu te uiti la consumul instantaneu la 70 kmh in treapta a 5-a?
QUOTE(megax96 @ 5 Jan 2011, 00:31)
Masina este condusa de mama mea care fara nici o suparare dar nu am vazut-o vreodata sa tureze motorul peste 3000 de rpm, deci din nou va dati cu parerea degeaba.

Sa-ti mai spun de ce ai bagat atatia bani in motorasul ala?

This post has been edited by MuciX: 5 Jan 2011, 00:55


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Jan 2011, 11:26
Post #26


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.868
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ramaneti ontopic va rog!


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorumihai
post 7 Jan 2011, 15:05
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 December 10




Hello din nou,

multumesc mult tuturor pentru pareri si sfaturi.

O sa incerc sa aranjez un drive-test cu una din masini in acest week-end, la un dealer local. E interesant totusi, daca ei mai aplica un discount peste subventia primita de la stat (care nu e deloc mica), atunci poate iau masina de aici.
Voi incerca sa fac un test comparativ cu Megane 3, Opel Astra, Mitsubishi Lancer si Toyota Auris in decursul urmatoarelor 3-4 saptamani. Voi reveni desigur cu pareri detaliate. Achizitia cred ca o voi face prin aprilie-mai.

Despre fiabilitatea si consumul Renault tot nu m-am lamurit. Se pare ca sunt si pareri pro, si contra. Totusi, consum de 6% in Bucuresti mi se pare incredibil (TDI-u meu lua 7.5% in Bucuresti). Asta s-ar traduce in consum de 4% in afara.

M i h a i, cred ca ai dreptate. Daca iei un motor mic (1.4) ai satisfactie ca ai consum mic, daca iei ceva solid (2.0) stii ca ai performante si comfort mai bune. Daca iei ceva intre, n-o sa ai nici consum mic, nici sportivitate prea mare. Deci poti fii de doua ori dezamagit. Insa un optimist poate fii de doua ori bucuros, ca primeste cate umpic din fiecare (performante bune la un consum decent). Depinde de cum privesti problema.

O intrebare: cat de importanta e o cutie in 6 trepte vis-a-vis de una in 5 trepte ? Un prieten mi-a zis sa nu ma agit atat de mult dupa una cu 6 trepte, ca diferenta e mica in ultima treapta de viteza. Totusi, mie imi cam lipseste a 6-a cand sunt pe autostrada. Un amic de aici care are un Audi in 6 trepte are 2.000rpm in a 6-a la 120km/h fata de 2.500 la mine, ceea ce pentru mine inseamna din start consum mult mai mic.

Multumesc.

RM

This post has been edited by dorumihai: 7 Jan 2011, 15:06


--------------------
SEAT Leon 1M ALH 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 7 Jan 2011, 20:19
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(dorumihai @ 7 Jan 2011, 15:05)
Un amic de aici care are un Audi in 6 trepte are 2.000rpm in a 6-a la 120km/h fata de 2.500 la mine, ceea ce pentru mine inseamna din start consum mult mai mic.
*



Asa si e. E doar pentru un consum mai bun, insa nu cu foarte multe...gen 0,5% pe 100km castig, insa depinde si cu ce compari.
So...6 trepte smile.gif


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 8 Jan 2011, 02:30
Post #29


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Fiat Bravo 1.4 T-Jet 16v 150 cp ? Pretul este foarte accesibil. Kia C'eed / Hyundai i30 1.6 CRDI 116cp ? Varianta mai e Mazda 3 1.6 D cu aproximativ 110cp daca imi aduc bine aminte dar pretul este mericel , chiar daca din punct de vedere al calitatii bate cam tot in clasa ei.Honda Civic iese din discutie datorita motoarelor vechi si foarte mari.


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 8 Jan 2011, 12:07
Post #30


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(dantes @ 7 Jan 2011, 20:19)
E doar pentru un consum mai bun
*


Si pt un zgomot mai mic in habitaclu.conteaza asta mult.zic eu.
QUOTE(aLecsunder @ 8 Jan 2011, 02:30)
Fiat Bravo 1.4 T-Jet 16v 150 cp ?
*


NU fiat..au probleme la greu chiar si cu motoarele pe benzina care papa ulei.si intervalele de service sunt dubioase.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 14:11
Dacia