Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane 3 Sedan, Despre asteptata varianta sedan a M3

ursulici
post 19 May 2009, 09:38
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 9 August 06
From: Tarlungeni, Brasov




QUOTE(mircea_aq @ 18 May 2009, 14:40)
radmasa.gif din sacele de unde, planet earth ?

hai ca-i buna m2 sedan e mai scump cu 5-600 E ca hatch-ul, atat ca discounturile au fost de 2000+ intotdeauna in comp cu 1000 pentru HB poate asta te-a pacalit.

in rest putem sa mai adaugam o categorie in afara de manager , secand blush.gif
*



Pt Mircea: Sacele, pt cei care nu stiu in ce tara traiesc, e municipiul lipit de Brasov, pe langa care trec toti bucurestenii cand intra in Brasov! rolleyes.gif

Si pana acum 4 luni am locuit in Brasov de cand ma stiu...


QUOTE(cata70 @ 18 May 2009, 17:09)
Sa inteleg ca masina mea este facuta intr-un atelier din Bursa,din PET-uri reciclate,cu cauciucuri resapate et.c ??? Hai sa fim seriosi! Cum ai ajuns la concluzia ca sedanul a fost si va fi varianta low-cost a variantei hatch? Asta este din ciclul'' ..a mea este (cea) mai buna'' ?
Referitor la preturi...acum vreo doi ani masina din semnatura costa aproximativ la fel cu un m2 hatch 105 cp dci(o diferenta nesemnificativa )
*



Nu este deloc din ciclul "a mea este mai buna", uita-te si la preturile care au fost inainte sa apara Megane 3 si ai sa vezi ca nu spun prostii. Eu nu spun ca sedanul in Turcia e facut din treburi reciclate, si doar ca acolo nu se respecta standardele din Franta, asamblarea lasa de dorit, la fel si multe probleme care la sedan sunt prezente si la hatch nu... exemplu greierasii care le sedan sunt mult mai numerosi. Nu cred ca are rost si facem o disputa din asta sau cineva sa se simta lezat intr-un fel sau altul...


--------------------
Renault Captur II 2022 / RS-line E-Tech plug-in Hybrid 160 - BV 99 YFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 19 May 2009, 10:18
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Am o veste proasta pentru tine fabrica din Turcia este cea mai moderna fabrica Renault la ora actuala.Poate la buticul din coltul blocului se vinde dupa cum arata clientul dar aici nu este cazul standardele sunt la fel.Asa ca nu te imbata cu apa rece ca nu ai masina facuta cu alte standrde si cu alte materiale. Modelul sedan nu se vinde numai in europa de est ci si in tari mult mai dezvoltate si cu apa calda mai demult nu ca la noi.


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 May 2009, 10:20
Post #63


-


Group: Members
Posts: 21.854
Joined: 19 April 05
From: Romania




comunismul asta lasa rani adanci


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursulici
post 19 May 2009, 11:04
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 9 August 06
From: Tarlungeni, Brasov




QUOTE(s_j_teo @ 19 May 2009, 11:18)
Am o veste proasta pentru tine fabrica din Turcia este cea mai moderna fabrica Renault la ora actuala.Poate la buticul din coltul blocului se vinde dupa cum arata clientul dar aici nu este cazul standardele sunt la fel.Asa ca nu te imbata cu apa rece ca nu ai masina facuta cu alte standrde si cu alte materiale. Modelul sedan nu se vinde numai in europa de est ci si in tari mult mai dezvoltate si cu apa calda mai demult nu ca la noi.
*



Daca nu as fi fost in Franta sa vad cu ochii mei cum arata Megane-ul 3 de acolo, si apoi sa merg la noi la romanica sa fac test-drive cu cel facut pt romani nu comentam nimic... dar asa vad ca cei care se simt lezati sunt posesori de sedan... Daca zici ca nu se vinde numai in Europa de Est de ce nu mi-l arati pe strazile din vest? Pt ca eu unul nu am vazut decat o singura data in viata mea un sedan in Franta, la o licitatie de masini, culmea, apartinea unui turc biggrin.gif , iar francezii se uitau la masina ca la un extraterestru si nu mai spun ce comentarii faceau despre masina rolleyes.gif

Inca o data, eu nu vreau sa lezez pe nimeni, am dreptul la o opinie, dar daca unii nu sunt de acord cu ea nu cred ca este necesar sa recurga la jigniri pt ca eu nu am jignit pe nimeni. Nu cred ca am inceput sa ma laud ca masina mea e cea mai tare si alea turcesti sunt rebuturi, doar am spus ca sunt sub nivelul celor fabricate in Franta la mama lor.


--------------------
Renault Captur II 2022 / RS-line E-Tech plug-in Hybrid 160 - BV 99 YFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 19 May 2009, 11:38
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(ursulici @ 19 May 2009, 11:04)
Daca zici ca nu se vinde numai in Europa de Est de ce nu mi-l arati pe strazile din vest? Pt ca eu unul nu am vazut decat o singura data in viata mea un sedan in Franta,
*


Varianta Sedan este pentru piata estica pentru simplul motiv ca esticului ii place un portbagaj mare in care sa intre cartofii si varza. Ca si alti est europeni mananca varza si cartofi! biggrin.gif
Si apoi mai vine un aspect! Ce zic aia de la reno: Ba, hai sa punem un portbagaj la fierul asta de calcat ca cu portbagaj se vinde bine la aia-cacofonie intentionata-.
Bun, si unde il fabricam sa nu faca 3 luni pe vapor sau pe tren pana la destinatia finala! Si uite asa apare raspunsul: Stai, il facem in Turcia si deservim toata zona!
Corect?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 19 May 2009, 11:38
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Asa este si noi avem dreptul sa nu fim de acord cu ideiile tale,asta este.Tari unde se vinde sedan Spania,Finlanda acum probabil ai sa spui ca exista la fabrica din Turcia o linie unde fac masini pentru vestici si una pentru restul?Las-o jos ca macaie!Mai toti producatorii deschid fabrici in tari unde fora de munca este mai ieftina,astfel se roduc costurile nimeni nu risca sa faca rebuturi mai ales in conditiile actuale ca inchid rapid.

This post has been edited by s_j_teo: 19 May 2009, 11:51


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 19 May 2009, 11:39
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(s_j_teo @ 19 May 2009, 11:38)
Asa este si noi avem dreptul sa nu fim de acord cu ideiile tale,asta este.
*


Am postat in aceasi timp, mi se pare!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 19 May 2009, 11:40
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(ursulici @ 19 May 2009, 12:04)
Daca zici ca nu se vinde numai in Europa de Est de ce nu mi-l arati pe strazile din vest? Pt ca eu unul nu am vazut decat o singura data in viata mea un sedan in Franta, la o licitatie de masini, culmea, apartinea unui turc  biggrin.gif  , iar francezii se uitau la masina ca la un extraterestru si nu mai spun ce comentarii faceau despre masina  rolleyes.gif


Nu sunt chiar asa rare precum extraterestrii. Uite vreo 30 de bucati aparute la cautare dupa "renault megane classic": http://www.autoscout24.de/List.aspx?vis=1&...=classic&desc=0

Si inca vreo 40-50 la cautare dupa "renault megane 4p": http://www.autoscout24.de/List.aspx?vis=1&...=1965&mmvve0=4p


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 May 2009, 11:42
Post #69


-


Group: Members
Posts: 21.854
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Solon @ 19 May 2009, 12:38)
Varianta Sedan este pentru piata estica pentru simplul motiv ca esticului ii place un portbagaj mare in care sa intre cartofii si varza. Ca si alti est europeni mananca varza si cartofi! biggrin.gif
lasa ca si la vestici le plac legumele, dar la aia cresc prin eprubete si din cauza asta nu-i nevoie de transport


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 19 May 2009, 11:54
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




da se pare ca am postat in acelas timp


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 19 May 2009, 12:10
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(ursulici @ 19 May 2009, 12:04)
Daca nu as fi fost in Franta sa vad cu ochii mei cum arata Megane-ul 3 de acolo, si apoi sa merg la noi la romanica sa fac test-drive cu cel facut pt romani nu comentam nimic... dar asa vad ca cei care se simt lezati sunt posesori de sedan... Daca zici ca nu se vinde numai in Europa de Est de ce nu mi-l arati pe strazile din vest? Pt ca eu unul nu am vazut decat o singura data in viata mea un sedan in Franta, la o licitatie de masini, culmea, apartinea unui turc  biggrin.gif  , iar francezii se uitau la masina ca la un extraterestru si nu mai spun ce comentarii faceau despre masina  rolleyes.gif

Inca o data, eu nu vreau sa lezez pe nimeni, am dreptul la o opinie, dar daca unii nu sunt de acord cu ea nu cred ca este necesar sa recurga la jigniri pt ca eu nu am jignit pe nimeni. Nu cred ca am inceput sa ma laud ca masina mea e cea mai tare si alea turcesti sunt rebuturi, doar am spus ca sunt sub nivelul celor fabricate in Franta la mama lor.
*



Ce intelegem de-aici? Ca ti-ai cumparat masina de-afara pentru ca cele facute pentru Romania sunt toate naspa, indiferent ca e vorba de hatch sau sedan. Daca nu, teapa, ai o masina nasoala (mesajul CHECK INJECTION confirma, la sedan nu se intampla niciodata asa ceva tongue.gif )

As vrea sa stiu si eu ce comentarii au facut francezii cand au vazut sedanul. Din punct de vedere al designului, e o masina foarte reusita, peste multe concurente directe. Nu inteleg ce li s-a parut ciudat. De fapt, e o intrebare retorica, convingerea mea e ca fabulezi (si asta nu-i o jignire). wink.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 19 May 2009, 12:15
Post #72


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Știți aia cu aruncatul pietrei și pe urmă 1000 de înțelepți vor să o scoată. Să revenim la Megane 3.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursulici
post 19 May 2009, 12:33
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 9 August 06
From: Tarlungeni, Brasov




QUOTE(Manuel @ 19 May 2009, 13:10)
Ce intelegem de-aici? Ca ti-ai cumparat masina de-afara pentru ca cele facute pentru Romania sunt toate naspa, indiferent ca e vorba de hatch sau sedan. Daca nu, teapa, ai o masina nasoala (mesajul CHECK INJECTION confirma, la sedan nu se intampla niciodata asa ceva tongue.gif )

As vrea sa stiu si eu ce comentarii au facut francezii cand au vazut sedanul. Din punct de vedere al designului, e o masina foarte reusita, peste multe concurente directe. Nu inteleg ce li s-a parut ciudat. De fapt, e o intrebare retorica, convingerea mea e ca fabulezi (si asta nu-i o jignire). wink.gif
*



Daca ai fi mai bine informat ai sti ca mesajul ala cu CHECK INJECTION apare la oricare din versiunile de caroserie 04.gif , si e o treaba care se rezolva, cel putin la mine e vorba numai de diverse treburi infunda-te...

La partea a doua, gandeste-te si tu ce reactie ai avea daca ai vedea o masina care e marca din tara ta si despre care nu stiai ca exista? Asta in primul rand, apoi gandeste-te ce gusturi au cei de acolo...

In rest nu mai am nici un comentariu de facut, vad ca cei care s-au aprins de pe aici nu stiu sa poarte o discutie fara sa aduca jigniri, de, dupa cum ii ajuta educatia pe fiecare...


--------------------
Renault Captur II 2022 / RS-line E-Tech plug-in Hybrid 160 - BV 99 YFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 19 May 2009, 12:51
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




Mai omule, tu nu intelegi ca modelul Sedan este comercializat in toata Europa civilizata? Ca are mult mai putini clienti decat in est, ca cei de acolo nu stiu prea multe despre el, asta nu are aboslut nicio legatura!

This post has been edited by Modus: 20 May 2009, 08:15


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 19 May 2009, 22:03
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




ideea e ca vesticii prefera unui sedan de clasa compacta un break de clasa compacta sau un mpv de clasa compacta (scenic de exemplu).


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 20 May 2009, 05:52
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Eu n-am inteles niciodata de ce la noi e atat de preferat sedanul, in general, nu neaparat Megane. Break-ul sau hatch-ul mi se par mult mai practice, simplul fapt ca poti sa rabati bancheta si sa pui un obiect mai voluminos mi se pare super ok. Eu, cu tot "maretul" portbagaj de la Logan, tot am avut probleme sa pun un televizor, a trebuit sa-l pun in spate, pe bancheta, si doar dupa ce l-am scos din cutie a intrat pe usa. Daca aveam hatch sau break era floare la ureche!


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 20 May 2009, 08:34
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Sedanul meu are bancheta rabatabila. Singurul avantaj la break este ca are gura de incarcare mai mare. Pe de alta parte, la break se aud mult mai usor zgomotele diverselor chestii pe care le lasi "libere" prin portbagaj, lucru care mie mi se intampla frecvent.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 20 May 2009, 09:01
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pt ca mie imi place o masina in 4 usi.....de aia imi cumpar sedan.....

de aia astept sa vad ce scot ei ca si sedan pt megan 3....sper sa nu fie ceva gen skoda octavia......

apropo poze cu meganul sedan nu gasim si noi...nu poze cu zamzung sau altceva ci poze oficiale cu noua masina......


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 20 May 2009, 10:02
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(b76bgaarh @ 20 May 2009, 10:01)

apropo poze cu meganul sedan nu gasim si noi...nu poze cu zamzung sau altceva ci poze oficiale cu noua masina......
*




chiar,ne miscam si noi mai cu talent..ca suntem curiosi...


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 20 May 2009, 19:54
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




@clr: Bancheta rabatabila nu te ajuta daca vrei sa bagi un televizor, clasic, CRT, nu LCD sau plasma. in portbagaj.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 20 May 2009, 20:00
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




pentru asta ai livrarile la domiciliu al respectivelor magazii. smile.gif Oricum, crt-urile se gasesc din ce in ce mai greu tongue.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 20 May 2009, 20:15
Post #82


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




Da vorbiti si voi despre megane 3?
Vad ca va place sa spuneti ca-i facuta la Turcaleti si ca aia de la Frantuzi e mai buna. Mai buna la ce? Ia urcati-va intr-o nemtoaica si spuneti-mi daca sunt la fel materialele?
Cred ca ARO e cel mai bun exemplu!


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
utzi22
post 20 May 2009, 21:33
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 November 07
From: Undeva langa Bucuresti




OFFTOPIC: Aro este SUV ras hohote.gif , nu are ce cauta in categoria asta! Oricum la ce impozite se plateste pentru el... poate fi considerat si Porsche cayenne

This post has been edited by utzi22: 20 May 2009, 21:34


--------------------
Renault Megane Sedan Privilège 1.5dci 85cp / septembrie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 21 May 2009, 05:36
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




@apophis: Mi-e imi spui! Stii cat am cautat? biggrin.gif Era pentru o ruda mai in varsta, eu i-am sugerat LCD. da'el nu, Batman, Batman!
Chestia cu livrarea la domiciliu pica pentru ca:
1. Era un amarat de CRT de vreo 2.5 mil. si nu se complicau oamenii, mi-au zis ca e masina plecata, bla, bla, bla.
2. Trebuia sa ajunga finalmente la cineva la tara, deci si daca mi-l aduceau acasa tot trebuia sa-l duc eu
Ca sa nu fiu total off-topic, nu ca n-as fi fost si pana acum tongue.gif sunt curios cum o sa se faca "grefarea" portbagajului, sedanul actual e cred cel mai reusit exemplu de "conversie", daca te uiti la alte sedanuri ex-hatch te apuca rasul, gen Clio Symbol (the old one), Astra sedan sau campionul absolut 206 sedan! A, si mai e si C4 sedan, alta bizarerie!

This post has been edited by Garett: 21 May 2009, 05:37


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursulici
post 21 May 2009, 07:38
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 9 August 06
From: Tarlungeni, Brasov




QUOTE(Garett @ 20 May 2009, 06:52)
Eu n-am inteles niciodata de ce la noi e atat de preferat sedanul, in general, nu neaparat Megane. Break-ul sau hatch-ul mi se par mult mai practice, simplul fapt ca poti sa rabati bancheta si sa pui un obiect mai voluminos mi se pare super ok. Eu, cu tot "maretul" portbagaj de la Logan, tot am avut probleme sa pun un televizor, a trebuit sa-l pun in spate, pe bancheta, si doar dupa ce l-am scos din cutie a intrat pe usa. Daca aveam hatch sau break era floare la ureche!
*




QUOTE(Garett @ 21 May 2009, 06:36)
@apophis: Mi-e imi spui! Stii cat am cautat?  biggrin.gif Era pentru o ruda mai in varsta, eu i-am sugerat LCD. da'el nu, Batman, Batman!
Chestia cu livrarea la domiciliu pica pentru ca:
1. Era un amarat de CRT de vreo 2.5 mil. si nu se complicau oamenii, mi-au zis ca e masina plecata, bla, bla, bla.
2. Trebuia sa ajunga finalmente la cineva la tara, deci si daca mi-l aduceau acasa tot trebuia sa-l duc eu
Ca sa nu fiu total off-topic, nu ca n-as fi fost si pana acum  tongue.gif sunt curios cum o sa se faca "grefarea" portbagajului, sedanul actual e cred cel mai reusit exemplu de "conversie", daca te uiti la alte sedanuri ex-hatch te apuca rasul, gen Clio Symbol (the old one), Astra sedan sau campionul absolut 206 sedan! A, si mai e si C4 sedan, alta bizarerie!
*



Off-topic: complet de acord cu tine la cele de mai sus!!!

On-topic: intr-adevar si eu sunt curios daca ar face grefarea pe actualul megane 3 cum ar arata masina... Pt ca chestiile astea ce circula pe strazi pe care le-ai enumerat mai sus sunt intr-adevar niste hidosenii...


--------------------
Renault Captur II 2022 / RS-line E-Tech plug-in Hybrid 160 - BV 99 YFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 21 May 2009, 08:43
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




QUOTE(bebecool @ 20 May 2009, 20:15)
Da vorbiti si voi despre megane 3?
Vad ca va place sa spuneti ca-i facuta la Turcaleti si ca aia de la Frantuzi e mai buna. Mai buna la ce? Ia urcati-va intr-o nemtoaica si spuneti-mi daca sunt la fel materialele?
Cred ca ARO e cel mai bun exemplu!
*



Pana la urma si Toyota Auris sunt facute in Turcia din cate am inteles. Si poate unii ar avea mai multe pretentii de la cel mai mare producator de masini din lume.
Oricum ma gandesc ca daca fac niste fabrici pe acolo ele respecta standardele impuse, dar este posibil ca oamenii care muncesc acolo sa nu le respecte.


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 21 May 2009, 23:04
Post #87


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




Off-topic: Pro Reno ca nu am patit asa ceva si
Contra Toyota- m-am dus cu cineva sa-si ia o familista Toyota Corolla Verso- la masina de D-T fluiera turbina la 12 mii de km. wacko.gif Apoi dealerul ne-a facut oferta speciala la Avensis Classic si am constatat cu stuopare ca nu tragea masina de nici o culoare. Asta la 22 de mii de km. Amandoua modele sunt facute in Turcia daca retin exact din spusele dealerului.
Unde-i fiabilitatea mondiala Toyota!
Hai ca 1 masina era ok, dar si a 2-a(ne-a sunat dealeru dupa o sapt sa ne spuna ca era infundat nush ce la ea-DEGEABA nu m-a convins ca potential client).
La reno am harjonit meganu 3 si hatch si coupe si nu avea nimic. Chiar dealeru' mi-a confirmat ca toata lumea trage de ele.


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 21 May 2009, 23:51
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




fiabilitatea aia toyota e doar un mit, arunca matale un ochi aici: http://reno.ro/index.php?showtopic=146403&hl=adac , sa vezi cum sta toyota comparativ cu renault. In germania.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 22 May 2009, 08:32
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(Garett @ 22 May 2009, 05:50)
You are obsessed, man!  biggrin.gif
Stim, Renault este cea mai tare marca din lume, face masinile cele mai bune si cele mai fiabile. Satisfied?
*


hai lasa ca eu is mic copil pe langa aia care stiu ca orice renault e prost by default. Si pana la urma nu vad unde e problema, am dat CIFRE SECI, care confirma ceea ce spun. Nu zic ca renault-ul e cel mai tare, insa A CRESCUT dpdv al fiabilitatii, in timp ce marci ce se bat in piept ca sunt fiabile, ofera surprize neplacute wink.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 22 May 2009, 11:38
Post #90


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




Pentru inceput vreau sa mentionez ca nu-s fan Toyota, nu-mi plac japonezele ca si design, dar incerc sa am un punct de vedere obiectiv in aceasta discutie.
Ce spuneti de oferta de la Toyota care iti ofera 5 ani intretinere gratuita la Avensis? (Asta inseamna, revizii gratuite, orice in afara de consumabile) Ca eu nu prea cred ca o dau ei asa doar de ochii lumii, daca masinile s-ar strica in fiecare luna/an, ca dupa aia nu le-ar mai fi lor rentabil sa tot repare la ele. Pe cand Renault da la promotie 4 ani de garantie, subliniez garantie, si astia trasi de coada cu tot felul de mentiuni prin cartea tehnica despre diferite piese la care garantia e de fapt doar 50.000 km, in nici un caz 4 ani.... Cand o da si Renault-ul intretinere gratuita peste Toyota, atunci cred ca o sa se compare dpdv al fiabilitatii.

This post has been edited by marshall_balance: 22 May 2009, 11:39


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 07:48
Dacia