Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema detectare usa deschisa fata-stanga

Alexiacob69
post 7 Feb 2022, 07:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 15 September 21




Buna ziua! De cateva zile am sesizat o problema destul de "interesanta" la portiera din stanga fata (a soferului), mai exact cateodata nu-mi detecteaza usa deschisa cand o deschid. Are toane , cateodata functioneaza fara probleme, cateodata nu mi o detecteaza deloc deschisa. Din pacate am avut o idee neinspirata de a da cu WD40 pe incuietoarea din portiera si parca acum si mai rar mi-o detecteaza deschisa atunci cand deschid portiera. Nu e o problema ft. deranjanta, dar totusi imi propun s-o rezolv. Am citit pe internet ca ar fi de la becurile din portiera (consumator prea mare pt. sistemul electric din incuietoare), am incercat sa scot lampa din portiera cu o mica surubelnita si sa schimb beculetul ala cu un LED, dar din pacate n am reusit si am si crapat lampa (a pocnit plasticul). Ce sugestii aveti? Ce-mi recomandati sa fac?
Va multumesc!


--------------------
Renault Latitude 2011 Initiale Paris - IS47YCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 7 Feb 2022, 08:31
Post #2


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salut,
Problema cu becurile din portiera era specifica la Laguna 2, acolo microcontactul sustinea curentul becului din usa.
La latitude becul e aprins de UCH, daca ai observat, cand deschizi o usa se aprind becurile in toate portierele.
Problema iti este tot la acel microcontact situat in broasca, dar nu rezolvi nimic fara demontare. Nu sunt sigur, dar cred ca broastele de Laguna 3 potrivesc. Demonteaza fata de usa si vezi ce mufa ai la broasca, apoi cauti una similara.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexiacob69
post 10 Feb 2022, 09:13
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 15 September 21




Am mai dat cu spray de contacte pe incuietoare si acum chiar nu mai merge deloc...Aveti idee daca trebuie schimbata broasca cu tot sau pot sa schimb switch ul respectiv? din cate am vazut o broasca originala 805030019R e 750 RON + manopera ajung undeva la 1000 ron ma gandesc...si n-as da atatia bani doar pentru asta, e deranjant doar ca se incuie masina cu portiera deschisa. Ma gandesc ca poate are broasca mizerie acolo...sau s-a adunat lichid pe switch ul respectiv...cred ca o sa o usuc intai cu feonul de par, poate am noroc biggrin.gif


--------------------
Renault Latitude 2011 Initiale Paris - IS47YCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 10 Feb 2022, 12:39
Post #4


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Vezi ca nu e ok nici sa dai din belsug cu spray de contacte, de regula dupa ce dai cu el, trebuie sa suflii excesul, altfel .... el face contact si unde nu trebuie.

Daca iti merge mana la bricolaje si ai rabdare, poti inlocui doar microcontactul.
Daca te apuci sa inlocuiesti microcontactul, trebuie demontata broasca si vazut ce model de microcontact are in interior apoi cauti altul la fel sa il inlocuiesti. Cu toata alergatura si masina blocata 1-2 zile... mai usor iesi cu inlocuit broasca cu totul.
Nu am vazut sa fie multi cu problema asta si cred ca e ok sa cauti o broasca din dezmembrari si o inlocuiesti cu totul. Sunt sanse mari ca sa potriveasca cea de laguna 3, gasesti mai usor decat de latitude.



--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexiacob69
post 14 Feb 2022, 12:17
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 15 September 21




Din cate am inteles, daca dau fata de portiera jos nu o sa se mai clipseze asa bine..., o sa se rupa clipsuri...si n-o sa mai fie asa teapana fata de portiera...deci mai bine ma obisnuiesc cu ideea ca nu o sa mai mearga senzorul ala sau poate cine stie...o sa si revina singur cand o sa vina caldura.
Multumesc mult Adrian pentru ajutor!


--------------------
Renault Latitude 2011 Initiale Paris - IS47YCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexiacob69
post 21 Feb 2022, 16:37
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 15 September 21




Update: cand deschid toate celelalte 3 portiere, si mi apar toate celalte 3 deschise in computerul de bord, si usa de la sofer cand o deschid apare si ea deschisă adica își revine. Dar atunci cand sunt toate portiere închise si o deschid pe cea de la sofer, nu merge, nu mi apare ca fiind deschisa....ma gandesc ca poate nu e de la broasca...sa fie vreun fir întrerupt? Vreo siguranta?


This post has been edited by Alexiacob69: 21 Feb 2022, 16:38


--------------------
Renault Latitude 2011 Initiale Paris - IS47YCB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 17:28
Dacia