Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Restaurare faruri cu lupa renault megane 2.2, Intrebare

alexandruadi
post 30 Sep 2022, 09:31
Post #121


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 4 February 09




Farurile noi au un reglaj manual cu cheie, pe care îl scoți și pui motorașul de il are farul cu care a venit mașină pe ea. Alt reglaj nu am avut ce face. În același timp farul este prins de suport cu 3 pop nituri pe care eu le-am înlocuit cu șuruburi de 3 cu cap stea și șaibă lată iar în partea cealaltă 0 șaibă plata una grover zimțată și 2 piulițe și sta foarte ok în suportul de far, ( 6 șuruburi de 5*40 ,6 șaibe plate, 3 grover și 6 piulițe că sa fie și contra sâni se desfacă luate toate de la Leroy Merlin cu 3 lei cred , am luat mai multe din fiecare și am dat cam 4.5 lei pe tot )
Pus și toate becurile noi Osram original și asta este tot. Am păstrat din vechiul far: mufele de la poziții și mufele de la becurile de semnalizare in caz că am nevoie de ele pt viitor.

This post has been edited by alexandruadi: 30 Sep 2022, 09:33


--------------------
Renault Megane sedan 2.2 1.5dci 63KW privilege /2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
veninoss
post 16 Oct 2022, 10:38
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 13 March 13
From: Ploiesti




QUOTE(danIstrate @ 14 Mar 2022, 00:32)
E împotriva regulilor sa postăm link-uri directe dar daca imi dai un reply in privat, caut eu si iti trimit.
*



Salut,
Poti sa-mi trimiti si mie link unde pot gasi faruri Ayfar te rog.
Eu nu am numarul de postari si nu pot trimite PM

Multumesc !


--------------------
Renault Megan2 1.6 16V 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
is73rik
post 1 Nov 2022, 16:26
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 3 September 17




QUOTE(veninoss @ 16 Oct 2022, 10:38)
Salut,
Poti sa-mi trimiti si mie link unde pot gasi faruri Ayfar te rog.
Eu nu am numarul de postari si nu pot trimite PM

Multumesc !
*


gasesti pe olx smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 Estate Privilege 2007 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovi94
post 21 Nov 2022, 14:17
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 September 22




Salutare,

Nu găsesc nicăieri aceste faruri Ayfar. Ma poate ajuta cineva cu un link în PM?

Mulțumesc!


--------------------
Renault Megane 2 2007 - AG78XWX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 22 Nov 2022, 11:39
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Nu-s convins ca asta este vanzatorul, dar cum nu gasesc altul incearca si tu sa-i dai un telefon:

https://www.olx.ro/d/oferta/far-faruri-nou-...08-IDcbnx2.html

Mai e un anunt cu faruri noi pe OLX, dar sunt pentru pre-facelift; am vazut ca tu ai in semnatura un Megane din 2007, deci astea ar trebui sa mearga.

This post has been edited by meg2s: 22 Nov 2022, 11:40


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zaishen
post 24 Nov 2022, 00:48
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 January 19
From: Mureș




QUOTE(meg2s @ 22 Nov 2022, 11:39)
Nu-s convins ca asta este vanzatorul, dar cum nu gasesc altul incearca si tu sa-i dai un telefon:

https://www.olx.ro/d/oferta/far-faruri-nou-...08-IDcbnx2.html

Mai e un anunt cu faruri noi pe OLX, dar sunt pentru pre-facelift; am vazut ca tu ai in semnatura un Megane din 2007, deci astea ar trebui sa mearga.
*



Mare atenție care cumpărați faruri noi de pe olx, vă spun ce am pățit cu ei, eu am cumpărat două faruri de la ăla de pe olx, ayfar, farul dreapta a venit cu un suport inferior rupt, i-am contactat să-mi rezolve problema, cu speranța că ei trimit curierul să-l ia pe cel rupt și să-mi aducă altul (cum se rezolvă când ai probleme de genul pe emag sau alte firme), ei mi-au spus să le trimit înapoi cu rambus 700 de lei, nu mi-au răspuns la telefon, m-au pus să trimit email cu poze, fără nici un răspuns, pur și simplu nu au vrut să-mi rezolve problema, nu răspundeau la telefon aproape niciodată, fata care răspundea (câte-o dată) vorbea fără interes, pur și simplu bătaie de joc!

M-am săurat să-i mai sun, și l-am reparat eu l-am lipit, când o să am timp o să le fac reclamație la anpc.

Farurile sunt noi, dar calitatea plasticului lasă de dorit, calitate slabă din câte se vede...

Întrebarea mea este, pe aceste faruri ayfar se poate monta motorașul? din câte observ ele au reglaj manual..., mai sus am văzut că userul alexandruadi a spus că se poate monta motorașul, știe cineva cum se face? postez niște poze

This post has been edited by Zaishen: 24 Nov 2022, 01:00

Attached thumbnail(s)
20221124_004448.jpg ( Size: 3.39mb ) Number of downloads: 433


--------------------
Renault Megane 2 / Laguna 2 2007 Hatchback, 1,5 dCI 86cp, 1.9dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandruadi
post 24 Nov 2022, 07:11
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 4 February 09




Acel reglaj cu șurub se scoate, la fel că soclul de la becul de semnalizare, după ce ai lai "deșurubat" din far acel suport îl poți mișca în sus sau în jos pe acea Sina care ridică și coboară lupele de far. Scoți pe urmă din farul vechi in același mod motorașele și le pui in farul nou in sens invers și anume, acel cui de reglaj in bagi in Sina care mișcă lupa, după care canelurile motorașului intra prin locașurile farului, il întorci până face click și asta este tot. Sper că am fost destul de clar dacă nu întrebă și încerc să îți mai spun, nu am făcut poze că sa pot atașa o imagine


--------------------
Renault Megane sedan 2.2 1.5dci 63KW privilege /2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zaishen
post 25 Nov 2022, 12:20
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 January 19
From: Mureș




Mulțumesc mult pentru clarificări, într-adevăr acel șurub/piuliță de plastic, se desface, dar în sensul ceasornicului, în dreapta ca și cum ai „ strânge ” piulița, se desface!

Las un link cu un video pentru cine caută această informație legată de schimbarea motorașului:

https://www.youtube.com/watch?v=HlwCwF4VG9s



This post has been edited by Zaishen: 26 Nov 2022, 01:33


--------------------
Renault Megane 2 / Laguna 2 2007 Hatchback, 1,5 dCI 86cp, 1.9dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trompi55
post 15 Sep 2023, 10:27
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 February 22




Salut, am luat si eu decizia sa inlocuiesc lupele VALEO de la megane 2.2 din 2007, si vreau sa va dau cateva idei din ce am invatat:

CITITI TOT INAINTE SA VA APUCATI!

- taiati farul (vedeti poza atasata), eu am taiat cu o panza de bomfaier asta dupa ce am bagat o carpa pe langa lupa veche ca sa mai minimizez din praful de plastic de la taiat. Se taie foarte usor, si aveti grija sa nu agatati firele de la bec (impingeti-le in fata farului) - INCET CU RABDARE

- suruburile cu care se prind lupele sunt un torx (nu stiu de cat) si sunt holsuruburi infiletat in plastic - are doar 2 suruburi dispuse pe diagonala (francezul econom)

- odata scoase lupele, aspirati bine farul in interior, bateti usor in el (inclinati-l cu sticla in jos, ca sa puteti aspira prin gaura de la far) sa cada orice gunoi de plastic (de la taiere) sau bucatile ce s-au desprins de pe reflectoarele vechi ale lupelor

- pentru montajul lupelor noi, folositi dispozitive de reglare universale (urechi cred ca le zice), nu va chinuiti cu tabla taiata la model decat daca chiar vreti voi sa faceti asta. Tineti cont ca fara lupele vechi, suruburile nu vor intra pana la capat in far pentru ca partea de plastic a lupelor in care intra surubul, se comporta ca un distantier - pentru asta puteti folosi saibele din poza (cea cu adaptoarele universale).

- curatati bine mufele conectorilor din far anume cel de la bec. Cele de la alimentare far - cu servetel umed pe exterior sa nu aveti praf ca ulterior mufa sa alunece bine. Folositi pentru contacte/mufe in interior SPRAY DE CONTACTE. Nu dati cu servetelul pe mufa de alimentare din exterior a farului, doar cu carpa/scobitoare si SPRAY DE CONTACTE.

- cand lipiti farul la loc, montati si capacul de vizitare sa mentina pozitia corecta pe durata intaririi lipiciului si puneti o carpa in jurul lupei sa nu curga lipici in far.

Dimensiuni gauri lupa originala VALEO din far (masurate de mine cu sublerul, AX-AX, cat m-am priceput):

(sus)
A - B
| |
C - D

A-B = 72 mm
B-D = 78 mm
C-D = 70 mm
C-B = 105-106 mm

Suruburi veti gasi doar in C si B sau A si D, depinde de partea pe care e farul.

Lungime grup lupa - reflector = 72mm (lupa-reflector) + 71mm (reflector-bec) - VALEO ORIGINAL

Eu am pus lupe de 3 inch de la Koito Q5 (din china) cu becuri halogen H7.
Am taiat lupa noua la coltul care lovea in interiorul farului (oricum nu aveam surub de prindere acolo in far) si le-am reglat sa fie orizontale cat am reusit. Va puteti ghida dupa prinderea din partea de sus a lupei, incercati sa pastrati aceiasi distanta de la muchia lupei la gaura surubului / locul unde ar fi trebuit sa fie surub (francezul econom).

Adaug si pozele de pe telefon, dupa.

This post has been edited by Trompi55: 15 Sep 2023, 18:06

Attached thumbnail(s)
IMG_6043.jpeg ( Size: 36.2k ) Number of downloads: 256
IMG_6050.jpeg ( Size: 36.78k ) Number of downloads: 254
IMG_6048.jpeg ( Size: 35.13k ) Number of downloads: 259
IMG_6034.jpeg ( Size: 35.16k ) Number of downloads: 259


--------------------
Renault Megane 2.2 K4M 812
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 15 Sep 2023, 14:54
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Cu ce ai lipit plasticul negru la loc?

Lipici este un cuvant generalist.

Ai desfacut geamul farului? banuiesc ca in ultima poza este reflectorul vechi si ars.

This post has been edited by megan2: 15 Sep 2023, 14:56


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trompi55
post 15 Sep 2023, 15:32
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 February 22




QUOTE(megan2 @ 15 Sep 2023, 14:54)
Cu ce ai lipit plasticul negru la loc?

Lipici este un cuvant generalist.

Ai desfacut geamul farului? banuiesc ca in ultima poza este reflectorul vechi si ars.
*




Am luat un adeziv de la leroy "Adeziv Bison, de reparare, pentru PVC, 25 g, transparent"

Nu stiu daca avem voie cu linkuri dar: https://www.leroymerlin.ro/produse/adezivi/...ansparent/19916

Nu am desfacut geamul, am taiat in partea din spate pe la gaura de vizitare pe unde schimbi becul de faza scurta. Revin cu poze de pe tel. Se vede de unde pana unde am taiat in poze.

In ultima poza de la postul anterior e reflectorul vechi, ars.

This post has been edited by Trompi55: 15 Sep 2023, 15:56

Attached thumbnail(s)
IMG_6069.jpeg ( Size: 36.26k ) Number of downloads: 77
IMG_6070.jpeg ( Size: 32.78k ) Number of downloads: 64


--------------------
Renault Megane 2.2 K4M 812
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 15 Sep 2023, 15:56
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Bun "lipiciu"...sau asa pare, dar te-ai intrebat vreodata unde s-a dus tot fumul ala de la oglinda arsa?

Ai verificat sa fie "ermetic"?, altfel sa vezi distractie cand incepe ploaia si scade temperatura.

Eu am uitat sa pun capacul unui far si a 2 a zi era plin de ceata...a fost chinul de pe lume sa scap de ea.


This post has been edited by megan2: 15 Sep 2023, 16:01


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trompi55
post 15 Sep 2023, 16:01
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 February 22




QUOTE(megan2 @ 15 Sep 2023, 15:56)
Bun "lipiciu"...sau asa pare, dar te-ai intrebat vreodata unde s-a dus tot fumul ala de la oglinda arsa?

Ai verificat sa fie "ermetic"?, altfel sa vezi distractie cand dam ploaia si scade temperatura.
*



Probabil s-a ventilat usor usor, ca nu e 100% etans farul sau s-a depus prin far. Dar la mine vad ca sticla nu e innegrita. Ai alta teorie?

Este ermetic, cel putin la fel cat era in starea in care l-am desfacut. Daca te uiti in ghidul scris de mine, am zis sa fie lipit la loc cu capacul gurii de vizitare inchis. Ca preventie, dupa 4 ore dupa ce am aplicat adezivul, am mai pus pe ici pe colo cate o picatura sa fiu sigur ca am etansat tot. Tot dupa primele 4 ore am desfacut capacul si am lipit si in zona lui de prindere.

Ermetic, e mult spus pentru ca la becul de faza lunga este doar un cauciuc care vine peste. Pana acum n-am avut probleme cu condens/apa in far.

Pentru problema ta cu ceata in far, poate era o idee buna sa il pui intr-un sac alaturi de un dezumidifcator de "unica folosinta", cum se gasesc in comert. Oricum urata situatia, nici nu vreau sa ma gandesc la contacte oxidate si altele.

Maine seara revin cu pozele cum lumineaza cu noile lupe.

This post has been edited by Trompi55: 15 Sep 2023, 16:06


--------------------
Renault Megane 2.2 K4M 812
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 15 Sep 2023, 16:09
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




A nu o teorie ci o realitate: s-a depus in tot farul, atat pe sticla cat si pe partea cu oglinda.

Am insa o teorie despre cum ai putea spala fara sa desfaci sticla:

Se ia o mana de orez , 2 linguri de axion sau orice solutie de spalat vase si se pun in farul defrisat.

Se adauga apa dupa gust si se agita tare si des in toate pozitiile(bineinteles dupa ce ai pus capace sa nu curga) pana faci febra musculara (glumesc).Apoi se clateste si se serveste uscat cu becuri noi si neatinse cu degetele stricatoare. radmasa.gif

Nu folosi becuri supravoltate ca ajungi la acelasi rezulta mult mai repede.


Disclaimer: Eu nu am facut asta(teorie), dar exista o sansa sa sablezi geamul de la frecarea cu orezul, desi nu sunt sigur.

Trebuie incercat pe altul defect initial.

This post has been edited by megan2: 15 Sep 2023, 16:14


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trompi55
post 15 Sep 2023, 16:17
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 7 February 22




QUOTE(megan2 @ 15 Sep 2023, 16:09)
A nu o teorie ci o realitate: s-a depus in tot farul, atat pe sticla cat si pe partea cu oglinda.

Am insa o teorie despre cum ai putea spala fara sa desfaci sticla:

Se ia o mana de orez , 2 linguri de axion sau orice solutie de spalat vase si se pun in farul defrisat.

Se adauga apa dupa gust si se agita tare si des in toate pozitiile(bineinteles dupa ce ai pus capace sa nu curga) pana faci febra musculara (glumesc).Apoi se clateste si se serveste uscat cu becuri noi si neatinse cu degetele  stricatoare. radmasa.gif

Nu folosi becuri supravoltate ca ajungi la acelasi rezulta mult mai repede.
*



Se pare ca la mine am avut un gram de noroc, nu am observat sa se fi inegrit.

N-as baga in far nimic altceva decat o microfibra prin gaura de la faza scurta si cu o sarma de cupru de 2mm cu izolatie, asa sa o plimbi sa iti cureti zona de la faza scurta si cu chin si risc sa rupi reflectorul - zona de la faza lunga.

Depinde cat e de murdar farul, daca chiar e de nerecuperat, atunci altul din dezmembrari pe care iti pui electronica ta (daca e cazul).


--------------------
Renault Megane 2.2 K4M 812
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ADIMK3.5
post 17 Sep 2023, 20:40
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 13 December 12




Salut,

Pentru @Megane 2

Am cumparat un far SH si am pus doar apa si saupun lichid.
A curs "sclipici" din el si a ramas fara "polei" sad.gif
Bani aruncati pe geam sad.gif

Asadar nu bagati apa in el

Bafta!


--------------------
Renault Megane 2007 1.4 72kw Manager - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 17 Sep 2023, 23:05
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Salut ADIMK3.5, este foarte bine ca ne impartasesti experienta ta.

Cat despre supozitia de mai sus...
o sa iti spun o poveste scurta:

Aveam o pereche de ochelari fotosensibili, abia cumparati din Decathlon pe care-i foloseam la bicicleta .
Nu stiu daca stii dar ochelarii cel mai bine se curata cu sapun si apa, restul sunt distractii sa pierzi timpul.

Am spalat ochelarii cu sapun si apa(mentionez ca avea lentile de plastic) si am observat imediat ca se exfoliaza fix ce era ma important: folia care se inchidea la lumina puternica

Am ramas interzis si am fost cu ei inapoi, le-am explicat ce s-a intamplat...te las sa ghicesti daca mi-au dat altii sau banii inapoi.


Acestea "ziind fise" eu cred ca sapunul din acea "apa" a afectat farul si nu apa.

Daca recitesti mai sus unde am scris eu vei vedea ca nu am recomandat sapun, tocmai din cauza experientei negative din trecut.

This post has been edited by megan2: 17 Sep 2023, 23:55


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 05:27
Dacia