Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Balcanii de Vest, Bucuresti-Zagreb

Sudsemnatu
post 21 Mar 2014, 12:11
Post #1


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Salut,

Nu imi dau seama daca e ok ca am mai deschis un topic, chiar daca gibonu avea deschise atatea. Cu toate ca le-am devorat pe toate, nu imi dau seama inca cum e cel mai bine sa pun calatoriile lui cap la cap.

Pe scurt: as vrea sa plec vara asta cu masina ( 4 persoane) intr-o excursie prin Balcanii de Vest si la o prima vedere as vrea sa fac asa:

Zagreb – Lacurile Plitvice – Zagreb – Split – Sarajevo – Mostar – Dubrovnik – Kotor – Budva – Sveti Stefan – Ulcinj – Shkodra – Lacul Koman – Prizren – Skopje – Ohrid – Sveti Naum – Skopje – Belgrad – Vrsac – Timișoara – București.

Numai ca invers. Am gasit si o harta pe net, ce vreau sa aflu de la cei care au mai fost sunt urmatoarele:

1. Cum e cu intrarile in tarile respective? Am nevoie de asigurari?
2. Nu as vrea sa ma intind mai mult de 2 saptamani, asa ca o optimizare a calatoriei ar fi super.
3. De unde alimentezi
4. Ce nu trebuie ratat
5. Ce sa evit
6. Unde schimb banii si in ce valuta
7. Rezervarile as vrea sa le fac pe booking, e in regula?

Ce as vrea sa ma mai lamuresc:

1. Nu as vrea sa ma intorc mai obosit decat plec, o excursie ca asta poate fi obositoare..asa ca sfaturile voastre la ce trebuie sa tai de pe lista sunt bine venite
2. Daca nu cumva e mai bine sa ma axez pe 2-3 locatii si mai multa relaxare in loc sa alerg ca un cal de colo pana colo doar sa bifez unele locuri, fara sa simt putin cultura locala.

This post has been edited by Sudsemnatu: 21 Mar 2014, 12:14


Attached thumbnail(s)
TraseuBalcani.JPG ( Size: 133.68k ) Number of downloads: 215


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 21 Mar 2014, 16:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.989
Joined: 29 May 06




@Sudsemnatu

Incep cu sfarsitul pentru ca mi se pare cel mai important aspect pe care l-ai adus in discutie.

Asadar:
"Daca nu cumva e mai bine sa ma axez pe 2-3 locatii si mai multa relaxare in loc sa alerg ca un cal de colo pana colo doar sa bifez unele locuri, fara sa simt putin cultura locala"

Cel putin din punctul meu de vedere, fara pretentia ca am dreptate, nu are niciun rost sa alergi doar ca sa "bifezi" anumite locuri.
Este infinit mai bine sa vezi mai putine lucruri, insa pe acelea sa le poti savura pe indelete si sa ramai cu ceva din ceea ce ai vazut.

Referritor la "Nu as vrea sa ma intorc mai obosit decat plec".
Ia nr. total de km, imparte-l la numarul de zile (maxim 16 pentru 2 saptamani) si vezi cati km ies pe zi.
Apoi incepi sa-ti bati capu' cu ceea ce vrei sa vezi pe drum, daca sunt locuri unde vrei sa stai 2 zile, etc.
Altfel spus, frumusetea planificarii intr-o perioada de timp limitata.
Cel mai frumos este atunci cand te decizi (cu greu) la ce renunti.

Referitor la traseu, locuri precum Belgrad, Sarajevo, Dubrovnik, Zageb ai nevoie cel putin o zi plina (2 nopti de cazare) pentru vizitat (as adauga si Skopje sau Mostar, insa nu insist, ca sa nu se creada ca sunt subiectiv).
Sunt orase mari, cu multe lucruri de vazut si chiar ar fi pacat sa le vizitezi pe fuga si sa nu intelegi nimic din ele.

Tot referitor la traseu, nu inteleg “Zagreb – Lacurile Plitvice – Zagreb”.
Ce rost are sa te intorci la Zagreb dupa Plitivice?

Referitor la Serbia, Macedonia, Croatia si Bosnia.
Se poate intra cu buletinul.
Asigurari (banuiesc ca te referi la cele de calatorie) nu cred ca sunt obligatorii (nu m-a intrebat nimeni de ele) insa e bine sa le ai.
Sunt benzinarii conscarate (Lukoil, OMV, Gazprom, etc) peste tot.
Exista peste tot case de schimb, banci, se poate plati cu cardul si chiar in Euro (intrebi inainte).
Booking este foarte in regula, n-am avut niciodata probleme (l-am folosit intens in ultimii 2 ani).

In Muntenegru nu am mai fost de mult timp, insa nu cred ca se diferentiaza foarte mult de celelalte tari enumerate.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 21 Mar 2014, 17:20
Post #3


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




-vrei prea multe deodata. daca vrei sa nu stai la volan non-stop si sa te intorci din concediu rupt mai taie din ele.
-harta ta are distantele intre puncte in linie dreapta. pe sosea tura asta ce vrei tu sa o faci te duce undeva la 3600 de km. daca tai Macedonia si Albania ajungi undeva la 3100km.
1. unele assigurari RCA au taiat chenarul de Serbia. adica NU e valabila acolo. verifica.
7. rezervarile pe booking sunt f.ok. baga mare cu incredere!
-Dubrovnik e f scump. Calculeaza-ti bine bugetul inainte ca in 14 zile, 3000 de km si multe obiective pe drum te poti usura lejer de 1000E / pers


LE: a fost gibonu mai rapid... dry.gif biggrin.gif

This post has been edited by ipiq: 21 Mar 2014, 17:21


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 24 Mar 2014, 00:08
Post #4


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




booking.com up.gif
poti sa incerci si hrs.com


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 24 Mar 2014, 08:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




In ce perioada mergi?
Eu prefer sa am un program mai flexibil, daca imi place stau mai mult intr-un loc, daca nu plec mai departe.
Din motivul asta nu facem aproape niciodata rezervari din vreme. Nu am avut niciodata probleme sa gasim la fata locului, relativ repede. Anul trecut am fost si noi in Muntenegru + Croatia, si a fost OK desi am mers in varf d e sezon, in mijlocul lui August.
Dupa parerea mea Plitvice si Dubrovnik merita vizitate, si in Muntenegru am stat in Sveti Stefan, care ne-a placut si ne gandim sa ne intoarcem si anul acesta.
LE: Si in Kotor e frumos, eu l-as tine pe lista.

This post has been edited by testike: 24 Mar 2014, 08:27


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 24 Mar 2014, 14:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Cu voia ta as adauga pe lista Trogir (daca tot ajungi la Split, distanta e de vreo 20km), Makarska Riviera si "Orasul cu nume obscen". tongue.gif
Daca poti ca si timp, Plitvice merita cu varf si indesat o zi intreaga. Iarasi, n-am vazut Krka pe lista ta.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 18:04
Dacia