Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

MI se aprinde martorul de la buji

babus123
post 19 Dec 2009, 22:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 19 December 09




salut am un renault trafic si mi se aprinde in mers martorul de la buji . tin sa mentionez ca mie nu imi merge nici kilometrajul sa fie de la el ? prin ce merge kilometrajul la renault trafic 1900 . 74 kw 2003 disel


--------------------
RENAULT TRAFIC 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danman
post 4 Jan 2010, 15:55
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Acceasi problema. Nu merge kilometrajul (uneori oscileaza, alteori cade definitiv) si ramane becul la bujii aprins. Urmeaza sa le schimb sapt viitoare, sper sa existe o legatura intre cele doua. Va anunt.


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babus123
post 4 Jan 2010, 20:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 19 December 09




da dar tie iti inregistreaza km .. la mine e mort totul nici uleiul nu scrie ok ..la mine nu a mers de cand am cumparat masina .. sa imi zici ce ai facut ..


--------------------
RENAULT TRAFIC 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 5 Jan 2010, 21:11
Post #4


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




Buna,acel bec asa zis ''martor de bujii'' nu se refera numai sau neaparat la bujiile incandescente ale motorului,el este bec martor de defectiuni in sistemul electronic de injectie diesel si cuprinde multe coduri de defecte,memorizate sau prezente in memoria calculatorului de injectie,recomand testare cu calculator al sistemului de injectie diesel,in functie de rezultatul testarii se va vedea daca are sau nu legatura cu kilometrajul.in caz ca se va merge la tester trebuie verificate si celelalte calculatoare a masinii,posibil sa existe defecte memorizate (daca nu prezente) si in alte calculatoare,acestea pot ajuta la rezolvarea problemei cu kilometrajul prin vizualizarea parametrilor din calculatoarele care permit acest lucru,testarea poate fi facuta de cineva cine dispune de interfata diagnosticare Renault,dar pentru rezolvarea problemei cu kilometrajul posibil sa fie nevoie de cineva specializat in diagnosticari si reparatii in electronice auto dotat cu schemele electrice ale tipului respectiv de masina.Eventual caut prin niste scheme electrice sa vad circuitui kilometrajului.va urez bafta.


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babus123
post 5 Jan 2010, 21:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 19 December 09




la diagnoza imi ramande memorata eroarea speed senzor , spirala se aprinde de cand am cumparat masina, am schimbat si debimetrul de aer .. tot se aprinde nu stiu ce sa mai zic .


--------------------
RENAULT TRAFIC 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 6 Jan 2010, 00:50
Post #6


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




asa e putin! ...care speed sensor?...wheel speed sensor sau vehicle speed sensor??? nu-i totuna, ce dotari are masina ? cu sau fara ABS, control traiectorie,navigatie? ce becuri mai ard in bord cind masina ruleaza? debitmetrul de aer nu are tangenta cu kilometrajul,dar poate aprinde becul martor de defectiuni (doar daca calculatorul vede o problema pe circuitul sau) posibil sa fi fost schimbat degeaba.
Cu testerul s-a testat toate calculatoarele de pe masina s-au doar injectia diesel (e 1.9 DCI,nu?) trebuia verificat si tabloul de bord cu testerul pentru ca si acolo apare informatia viteza vehicul pentru kilometraj,mai este si problema cu nivelul de ulei care nu indica ok, DAR trebuie rezolvat si defectiunea memorizata in calculatorul de injectie pentru care arde acea ''spirala''. (am dat accept pe yahoo mess)

6 Jan 2010, 00:53:
Am nevoie de seria de caroserie

This post has been edited by diag: 6 Jan 2010, 00:53


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 11 Jan 2010, 21:19
Post #7


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




''danman''
poti sa dai niste detalii in legatura cu problema ta?eventual o adresa de email??


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danman
post 13 Jan 2010, 17:15
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




Diag stie ce spune, are dreptate. La mine s-a rezolvat la reprezentanta. Era un contact imperfect pe unul din cabluri, probabil datorita umezelii, pt ca si iarna trecuta mi-a facut figura dar si-a revenit singura repede si n-am investigat. Oricum, acum m-a chinuit putin, pt ca eram in Germania, m-am apucat sa purjez filtrul crezand ca am apa in filtru de motorina (asa scrie in manual la martorul respectv, pe langa partea cu defectiune electrica), pe urma am schimbat filtrul, tot degeaba. Nici la service n-a fost usor, s-au chinuit putin baietii, pt ca nici becul nu mai era aprins (se aprindea in proportie de cam 70% din timpul de functionare al masinii, iar la service...bineinteles ca nu s-a aprins), dar pana la urma au rezolvat-o mergand pe cablaje, pe calc. de abs, etc. Si nici nu m-a costat decat 80 ron. Sunt multumit acum.

13 Jan 2010, 17:21:
Am uitat sa descriu mai in detaliu problema: la mine dupa o perioada de functionare acul indicatorului de viteza incepea sa "danseze frenetic" timp de cateva minute dupa care cadea mort si din acel moment nu mai inregistra nici kilometrii parcursi. Cam la 20 de secunde dupa ce cadea mort, se aprindeau si martorii; martori care erau doi: cel de bujii ca o spirala, si deasupra lui un martor ca un chenar dreptunghi cu un fel de zig-zag in mijloc. Dupa cateva ore acul isi mai revenea pentru cateva minute iar martorii se stingeau si totul functiona normal. Uneori si dimineata la contact, acul incepea sa danseze, dar de regula problema aparea dupa o ora-doua de mers.

This post has been edited by danman: 13 Jan 2010, 17:21


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 15 Jan 2010, 12:01
Post #9


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




danman
Daca apare apa in motorina la filtrul de motorina acest fapt intr adevar poate sa aprinda becul martor de defectiuni in sistemul de injectie,dar fara efect asupra kilometrajului care in cazul de fata incepe sa sa danseze.Bineinteles ca circuitul electronic al kilometrajului (informatia viteza vehicul) este prezent in mai multe calculatoare dintre care si injectia diesel


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:33
Dacia