Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

tutorial desfacut tapiterie scaun dreapta fata megane2, by dany

Dany
post 6 Oct 2005, 16:03
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 21 November 02
From: Bucuresti




Cuvinte cheie la cautare: scirtiit, scaun, spatar, Megane II.

Am rezolvat azi problema si nu dureaza mai mult de un sfert de ora. Daca va uitati in manualul de service poate parea complicat. Asta pentru ca acolo explica cum se demonteaza scaunul in bucatele mici. Pentru operatie nici macar nu a fost necesar sa dau scaunul jos sau sa debransez vreun airbag. SPER! smile.gif Imi pare rau ca nu am facut poze dar nu era aparatul la mine.

Spatarul e extrem de simplu. Demontarea, pentru a ajunge la arcuri e cam asa:

1. Dati spatarul maxim fata. Bagati capul sub scaun, prin spate. Un elastic lung prinde partea din spate a imbracamintii spatarului. Il scoateti.

2. Dati spatarul maxim fata. Bagati capul sub scaun, prin spate. Partea din fata a husei spatarului se prinde in trei dracii de plastic care se afla exact unde se termina stofa.

3. Cu un ac scoateti capacul rotitei de reglaj lombar. Scoateti rotita.

4. Spatar maxim spate, scoateti tetiera prin ridicarea limbutei de la suportul din dreapta (scaunul vazut din fata).

5. Scoateti prin tragere usoara capacelele din jurul gaurilor unde intra tetiera.

6. Partea cea mai timpita. Pe partea dinspre usa trebuie inceputa de jos in sus declipsarea stofei. Trebuie desfacuta pe lateral pina sus. Aici e aproape imposibil de explicat. Sint niste cleme care intra una in alta. Largiti stofa din spate, o aduceti spre fata si incercati sa le declipsati. Dupa asta declipsati foarte usor si partea din fata.

7. Pe partea din fata a spatarului stofa e prinsa cu arici. Cu ATENTIE FOARTE MARE sa nu distrugeti spuma tineti cu o mina ariciul de pe spuma si cu alta parcurgeti foarte incet si desfaceti ariciul, pentru toate cele trei cusaturi, pina sus. ATENTIE sa nu distrugeti spuma.

8. Dati pe spate toata stofa si ea ramine prinsa de partea din spate.

9. Departati incet spuma pe lateral si o ridicati de pe scaun ca pe o manusa.

10. Ati ajuns la partea de metal. Aici e un fel de plasa larga din metal care se prinde in 4-5 locuri in fiecare parte. De acolo scritiia la mine, de la una din prinderi. Scos, pus vasilina smile.gif si apasat cu mina. Zgomot - canci! tongue.gif

In mod evident remontarea se face in ordine inversa. Succes!


Dany

P.S. Zgomotul era chiar infernal, nu exagerez! Si se accentua! Aaaarrgghhhh!


--------------------
Renault Laguna III Coupe 2009 / Dynamique - B 00 XXX
"Tata, mama, toti cei dragi tie si restul oamenilor mari pe care ii vezi zilnic mergand la munca platesc taxe si impozite pentru ca noua tuturor sa ne fie mai bine." Ministerul Finantelor, pagina copiilor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 6 Oct 2005, 22:59
Post #2


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




offtopic: Frate Dany da' ai avut rabdare si indemanare nu gluma! Nu e de mirare ca loseri de la service nici nu vor sa auda de "greieru'" de scaun... La cat e de munca si de migala...


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 8 Oct 2005, 01:27
Post #3


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




felicitarile mele, dany T


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nushala
post 19 Oct 2005, 00:34
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 10 June 05
From: Bucuresti




eu am urmatoarea problema la scaun: se hatana. credeti ca s-a slabit vreun surub? cum pot sa-mi dau seama?


--------------------
Renault Megane II 1.6 2005 Bicorp
Megane II.1 Bicorp Influence 1.6, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danuzz
post 4 Nov 2005, 14:08
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 6 May 04




si la mine aceeasi prb. la frane mai bruste vine spatarul dupa mine, cam 1-2 cm. cam cu atat se misca spatarul daca-l imping fata-spate


--------------------
M II Bicorp, 1.5 dci, 80 CP, xenon, clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 4 Nov 2005, 14:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Cred ca e o boala la Renault sa se slabeasca suruburile. Saptamana trecuta nu mai stiu de ce am rabatat unul dintre spatarele banchetei spate si am constatat, cu stupoare, ca ambele suruburi care fixau balamalele stanga / dreapta ale spatarului erau slabe (dar slabite rau, unul era desfiletat pe jumatate). Am rabatat si celalalt spatar si, surpriza, aceeasi poveste. Pune Lex mana pe cheie si strange-le. De curiozitate am incercat si suruburile de la inchizatorile usilor (ca tot eram pe aproape de ele). Nimic nou, si suruburile broastelor de pe usile din dreapta erau slabe, si suruburile elementului de inchidere aflat pe stapul usii si pe aripa spate erau slabe.
Si asta dupa cateva mii de km.
Stau si ma gandesc cum ori fi alte sute de suruburi despre care nici nu stiu unde se afla, dar sa le incerc daca sunt stranse sau nu. Oare risc sa o ia vreo roata la vale (just joking, dar un joke amar).
Scuze pt off- topic dar chair m-a revoltat chestia asta. Nu puteau pune si ei o pasta de frictiune pe suruburile alea sa nu se mai desfaca asa usor?


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buiacka
post 10 Sep 2007, 13:46
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 67
Joined: 3 September 07




Am vrut sa scot husa de la scaun ca sa o spal. Am procedat dupa indicatiile lui Dany si am reusit (multumim pentru indicatii). Am scos husa, am desfacut acele cleme, dar husa mai e cusuta de o chestie din plastic care intra in vreo 4 locuri in acea cutie neagra de plastic unde e airbagul de la scaun. Am incercat sa o scot dar n-am reusit. Mi-a fost si teama sa nu stric ceva.
Poate stie cineva cum se scoate chestia de plastic cusuta de husa.
Eram bucuros ca am sa pot spala husele la masina fara se le mai frec cu cine stie ce solutii, dar..... bucuria a fost scurta de tot. In final am pus husa la loc inainte sa fac vreo prostie, mai ales cu airbagul


--------------------
Renault Megane Bicorp 2006/1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursulici
post 21 May 2008, 08:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 9 August 06
From: Tarlungeni, Brasov




Pana la urma a reusit cineva sa scoata de tot tapiteria de pe scaunele fata?


--------------------
Renault Captur II 2022 / RS-line E-Tech plug-in Hybrid 160 - BV 99 YFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 21 May 2008, 15:41
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Am gasit niste tutoriale pentru elementele de interior la Megane. Poate ajuta:
http://www.meganesport.net/guides.htm


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ctincristi
post 27 Aug 2008, 19:39
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 June 07
From: Bucuresti




Eu am reusit sa fac aceasta operatie la Megane II din dec. 2004, deci inainte de facelift. Am spalat si husa de spatar si cea de sezut, pentru ambele scaune din fata.
DAR nu va recomand sa faceti acest lucru pentru masinile inainte de facelift, pentru ca la mine, cel putin, in loc de acel arici de prindere intre husa si spuma, sunt niste inele de sarma groasa de cupru, ce nu au niciun fel de cleme, prindere, etc. Pur si simplu trebuie lucrat cu patentul in conditii foarte dificile pentru largirea inelelor si apoi la fel la montare, pentru strangerea lor fara a ramane margini ascutite.
Timpul pe care l-am petrecut pentru cele doua scaune a fost egal atat pentru demontare cat si pentru montare, si anume de aproximativ 5 ore. Repet, 5 ore demontarea la amandoua si alte 5 ore pentru montarea la amandoua. Mult efort si chinuiala practicate pe de-a lungul a mai multor zile...


--------------------
Opel Astra H 1.6 115CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian mgn
post 27 Aug 2008, 22:25
Post #11


megane ... reno megane !


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 5 April 08
From: timisoara




confirm si eu cele spuse de Ctincristi.
eu am vrut spalat husele de pe classic si mi-am jurat sa nu mai fac asta.
inele acelea de cupru sunt criminale ... si sunt vreo 20 / scaun
atasez niste poze ca idee ( sunt de la scaunul de Megane Classic):

This post has been edited by adrian mgn: 27 Aug 2008, 22:26

Attached thumbnail(s)
DSCI0001.JPG ( Size: 1.22mb ) Number of downloads: 6736
DSCI0004.JPG ( Size: 1.33mb ) Number of downloads: 7362
DSCI0005.JPG ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 7163
DSCI0005.JPG ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 6710


--------------------
Mgn II 1.5dci/105cp 18" Arrays custom wheels-Eibach+KYB Suspension- BMC filters-Chrome window trims-Xenon - Smoked taillights
Custom navi integrated into central dashboard , GroundZero audio line

Vanity, definitely my favorite sin!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gdgeo
post 15 Oct 2008, 12:46
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 9 June 08
From: Sf.Gheorghe




Eu am reusit sa dau jos tapiteria scaunului din dreapta fata, am un megane 2.1 din 2003. Nici vorba de inelele acelea de cupru, tapiteria este fixata de bureti cu scai. Are vreo 5-6 inele de sarma(la sezutul scaunului), dar acelea se dau jos cu surubelnita. In partea dreapta(la airbag) tapiteria e prinsa cu niste cleme de plastic, care se apasa tot cu surubelnita, nu stricati nimic, oricum, mufa airbag-ului de sub scaun trebuie desfacuta, pt. ca toata operatiunea se face cu scaunul demontat(scos din masina)
De ce am dat jos tapiteria? Am varsat niste lapte pe scaun, iar dupa o zi, o imputiciune in masina de iti stramba nasul.
Demontatul a durat cam 45 min, iar montatul vreo 30 min.

This post has been edited by gdgeo: 15 Oct 2008, 12:47


--------------------
Renault Megane II Hachback 1,5 DCI 82 CP 2003 - CV 27 GEO
Renault Megane sedan 2018 Zen, 1,33 tce, 116 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bifeaza
post 5 Jun 2009, 14:19
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 7 September 07
From: Bucharest




As vrea si eu sa scot scaunul de la sofer (mi-a cazut niste ciocolata si s-a topit pe mocheta ) si sa ii scot tapiteria (e murdara) .
A mai facut cineva asta?
Ma poate ajuta cineva?

Multumesc. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Bifeaza: 5 Jun 2009, 14:27


--------------------
Renault Megane Manager sedan 2.2 dci 105 145000km 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 Jun 2009, 20:43
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzsombi
post 13 Sep 2010, 10:01
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 22 September 06




Am demontat tapiteria de pe scaunul soferului smile.gif
spalat manual cu detergent si balsam - arata ca nou

Desi am avut grija la dezlipit ariciul de pe burete acesta era desprins in unele locuri.Problema s-a rezolvat cu prelandez, lipeste foarte bine buretele acela.

A rezolvat si scartaitul spatarului cu panza cu adeziv + wd40 pus pe panza la carligele care prind plasa spatarului de cadru.

revin cu poze dupamasa sau maine.



--------------------
Renault Megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mimo
post 19 Aug 2011, 10:05
Post #16


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




QUOTE(danuzz @ 4 Nov 2005, 15:08)
si la mine aceeasi prb. la frane mai bruste vine spatarul dupa mine, cam 1-2 cm. cam cu atat se misca spatarul daca-l imping fata-spate
*




A rezolvat cineva acest defect de deplasare spatar?


--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 16:58
Dacia