Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cainii...

Laurentziu83
post 13 Sep 2010, 18:27
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Banuiesc ca nu exista biciclist care sa fi iesit din curtea proprie si sa nu fi fost alergat de caini macar odata (corect era "macar de 10 ori", dar in fine).
Vreau sa stiu ce metode aveti de a scapa de ei.

Eu cand m-am apucat de mers zilnic cu bicicleta pana la servici (4 km dus-intors), aveam cativa "baieti" dintr-astia care ma latrau si voiau sa ma capseze.
Inainte ii dadeam mai tare cu pedalatul, pana am invatat o smecherie.
Cum ma apropii de un caine, si il simt ca, dupa ce voi trece de el, va incepe sa ma latre, sa alerge dupa mine, etc, in secunda 2 am pus frana, am oprit, si repede caut o piatra, o bucata de pamant, si arunc spre el, cat mai precis cu putinta. Daca nu gasesc asa ceva, ma reped catre el, cu intentia de a-l prinde si de a-l strange de gat sau de a-l da cu capul de vreun stalp, sa invete bunele maniere. De regula, cand vad cainii atata furie, fug, si nu ma mai latra data urmatoare cand trec pe acolo.
Problema mare e cu cainii ai caror stapani sunt prin preajma, e de la sine inteles ca nu pot sa-i caftesc animalul de fata cu el, pot cel mult sa ma reped spre caine, si poate am noroc si fuge dupa prima incercare. Nu merge de fiecare data, asa ca trebuie sa repet manevra.
Ar mai fi o problema cu babele care hranesc astfel de animale, si care sar in apararea cainilor chiar cand vad foarte bine ca esti atacat de ele. Bine, pe astea le rezolv cu "mamaie, vezi ca eu muncesc sa-ti platesc pensia, asa ca stai naibii acolo pana nu ma iau si de tine", si se mai potolesc, dar tot sunt un impediment. Pana la urma eu am tupeul sa sar la beregata unui caine si sa-l strang pana se potoleste, dar un copil, o femeie, ce pot sa faca?

A nu se intelege ca am ceva cu animalele, am pisica la ai mei parinti acasa (eu stau prea putin acasa ca sa pot avea asa ceva), ii inteleg pe cei care au caini, insa, dupa parerea mea, orice caine care se repede spre un om, masina, bicicleta, etc, fara vreun motiv, gen foame, sau este atacat, etc, ar trebui exterminat, asa ca si eu procedez in consecinta.

Voi cum procedati cand pedalati in preajma cainilor?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 13 Sep 2010, 18:41
Post #2


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Sunt unele dispozitive ce emit ultrasunete ce descurajeaza cainii. Am incercat unul acum cativa ani (cand inca eram pieton si eram predispus) si a mers perfect. Poate un asemenea dispozitiv ti-ar fi de folos pe ghidon sau ca breloc la chei.
Treaba cu agresivitatea merge pana la un anumit punct. Spre exemplu eu alaturi de al meu schnauzer galagios am fost inconjurati de o haita de vreo 10 comunitari. Mi-l latrau p-asta de zor si luand cainele in brate si apropiindu-ma de unul (in speranta ca voi pleca) cu destula agresivitate si cateva vocalize m-am ales doar cu o inhaitare serioasa si cateva perforari in .. dos. De atunci am jurat ca evit agresivitatea excesiva fata de caini, daca n-am o piatra sa ii rup capul atunci nu ma risc, mai bine ma sui pe o masina sau ce e la indemana biggrin.gif
Solutii pentru alergat (similar cu biciclirea) are cineva?

This post has been edited by SorinCT: 13 Sep 2010, 18:45


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 13 Sep 2010, 19:33
Post #3


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Citesc aici aceleasi grave greseli pe care le-am facut si eu si le fac multi. Raspuns la agresivitate, cu agresivitate.
Metoda mea este "fa-te frate cu dracul pana treci puntea" si a functionat de fiecare data. Daca e o haita numeroasa, franez si merg foarte incet. De obicei se calmeaza, dar daca nu, ma dau jos de tot, interpun bicicleta intre mine si ei si merg foarte usor pe langa. Chiar n-am avut probleme cu metoda asta, niciodata.
Probleme am avut cand am trecut de ei in viteza si mi-au mai iesit in fata, cand am urlat ca dobitocu' la ei si mai rau i-am intaratat, etc., etc..
Deasemenea, nu recomand aparatele cu ultrasunete. Se vor speria doar cei fricosi, p-aia agresivi mai rau ii agiti. Daca-i fac Rottweilerului meu cu ala, o ia razna rau, nici vorba de speriat. Asa ca mare atentie.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 13 Sep 2010, 19:46
Post #4


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Daca sare unul singur la mine in timp ce merg si ma ia oarecum prin surprindere strig cat pot de tare "MAAAARSH fmm de caine" si de obicei se potoleste. Daca continua sa latre si se apropie de picior opresc imediat si ma dau pe dupa bicicleta smile.gif. La fel daca sunt mai multi si ii vad din timp ma opresc si merg pe landa bicicleta, incercand sa nu ii bag in seama.
Daca ar fi dupa mine, in momentul cand ma ataca dulaii mi-as dori un pistol cu bile de cauciuc sa le dau pe cocoase sa se invete minte. Insa nu o sa imi iau niciodata arme dinastea. Pana acum m-am descurcat cum am zis mai sus, totusi trist ca avem astfel de dificultati, inca o piedica pe langa altele multe in calea biciclistilor.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 13 Sep 2010, 20:05
Post #5


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Mie mi s-a părut că atâta timp cât pedalez, ei nu prea îndrăznesc să se apropie și să mă capseze, de teama că vor fi loviți. Așa că cel mai frecvent, nu le dădeam atenție și continuam drumul.

Eventual mai ridicam o mână de pe ghidon la ei și unii o mai rupeau la fugă. Acum de când am și permis, când văd unu' mai îndrăzneț pândind la marginea drumului mașinile, privindu-mă cum vin și gata să latre, mă fac puțin spre el (dacă situația permite) și de cele mai multe ori se ferește și se calmează instant.

EDIT: am testat și eu un aparat de gonit câinii acum vreo două săptămâni și întradevar se pun pe fugă, însă deocamdată nu prea am în vedere achiziția unui astfel de dispozitiv... mai am bani de dat pe niște anvelope de iarnă, cu jante, care deocamdată sunt prioritare.

This post has been edited by S4b1n: 13 Sep 2010, 20:07


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 13 Sep 2010, 20:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




La cainii mai mici am constatat ca are efect descurajator stropitul cu apa din bidonul de apa. La cainii de talie mare nu am incercat metoda.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 13 Sep 2010, 21:11
Post #7


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Cred ca le asiguri doar gresarea gatlejului cand te inghit happy.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Sep 2010, 08:26
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




De multi ani incerc sa-i ard cu un sut in bot pe cainii care ma latra cand sunt pe bicicleta.
Asa din viteza, sa se invete minte ca nu-i bine sa latre la biciclete.
Insa pana acum n-am reusit, s-au ferit de fiecare data.

Singura exceptie a fost acum ceva ani, cand pe Transfagarasan era o stana, vreo 6 km mai jos de Balea Lac.
Atunci m-au fugatit niste ciobanesti cat casa, cu aia n-am avut tupeu sa incerc sa le-o dau in bot.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 14 Sep 2010, 08:41
Post #9


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Cand te ataca, te-ntorci la ei si-i fugaresti, e foarte distractiv. Da' tre' sa stii sa te misti pe bicla, ca e vb de franat mult, intoarceri din scurt, sarit/coborat borduri, evitat masini, etc samd.

QUOTE(Muttley @ 20 Feb 2010, 00:48)
PS: cea mai buna solutie impotriva cainilor comunitari agresivi si, totodata, una din marile placeri ale vietii - bicicleta!!!  icon_mrgreen.gif
Practicam mult vanatoarea de caini pe bicicleta, in special noaptea, cand eram prin liceu. Bine, eu nu le faceam absolut nimic cand ii prindeam, da' aveam vreo 2 amici cu foile pline de blana.
O faza care n-am s-o uit niciodata - am fugarit p-unu' intr-o noapte pe un bulevard... mult. Foarte mult. Cred ca era epuizat in ultimul hal, ca dupa cativa km de gafaiala in linie dreapta, intr-un mod absolut inexplicabil, a virat brusc dreapta si a intrat cu capul in portiera unui Oltcit parcat. Eu m-am oprit si am ras cu lacrimi.
De la chestia asta am luat o pauza de cativa ani buni, vreo opt cred, de cand am uitat de bicicleta. Am reinceput sa ma dau cu bicla fix vara asta. Mergeam eu linistit cu bicla printre niste blocuri din Pitesti cand aud zgomot de gheare pe asfalt si maraiala in spatele meu. NU POT explica in cuvinte exaltarea ce m-a cuprins!!! A fost ca un fel de instinct demult pierdut si revenit la viata. Erau 3 sau 4 caini, i-am incins printre masini parcate, boscheti, trotuare si borduri cateva minute bune.
Cred ca-n capurile lor incetosate e un soi de mandrie, de "ce javra tare-s eu, io-te-l p-asta cu bicicleta, sa vezi ce-l umplu de respect". Zic asta pentru ca absolut intotdeauna, astia agresivi sunt cuprinsi de o confuzie totala. Au momente de vitejie cand se dau la tine, dup-aia o iau in directia inversa cu cozile intre picioare, sunt zapaciti in ultimul hal.
*




--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 14 Sep 2010, 09:20
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




De la 5 ani merg pe bicicleta, iar acu am 23. Deci problema a trebuit rezolvata cumva, avand in vedere ca nu se poate sa te lasi capsat in fiecare zi de aceeasi dulai suparati. Solutia? Calm, mers incet, eventual pe langa bicicleta, atentie. Cand e vreunul mai curajos, ridicat o mana in sus, ca si cum ai arunca cu ceva. Toti au reflexul de a se feri, avand in vedere ca si-au mai luat castane pe cocoasa. Merge 100%, foarte rar se apropie mai mult de atat. In cazul in care se intampla, ridicat bicicleta de coarne si de sha, cu intentia de a pali pe indraznet, fara drept de apel. De zbierat nu are rost, pentru ca stiu si ei sa o fac, chiar mai tare. Daca pare complicat, luati cu voi ceva de mancare si socializati smile.gif


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 14 Sep 2010, 09:23
Post #11


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




aplauze.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 14 Sep 2010, 09:33
Post #12


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(Muttley @ 14 Sep 2010, 08:41)
Cand te ataca, te-ntorci la ei si-i fugaresti, e foarte distractiv. Da' tre' sa stii sa te misti pe bicla, ca e vb de franat mult, intoarceri din scurt, sarit/coborat borduri, evitat masini, etc samd.
*


sarit garduri, urcat/coborat scari si la sfarsit le iei toti banii radmasa.gif


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 14 Sep 2010, 15:04
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




In general solutia e rezolvata simplu. Bataia doare. Haitele de pe traseul meu zilnic s-au potolit. Incetinesc ca sa poata alerga pe langa mine il las pe seful haitei sa se apropie si un calcati sau exterior peste ochi. Uneori i-am prins atat de bine incat s-au rostogolit in santul de langa drum. Restul haitei se potoleste instant. Pantofii de ciclism cu placute sunt si mai indicati.

Alta varianta o frana violenta... eventual peste labele lor.

Daca doar latra de la distanta ii ignor.

PS. Am 4 caini acasa si o pisica dar de cand sunt biciclist am prins o ura nebuna pe cainii agresivi de pe strazi.



--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 14 Sep 2010, 15:05
Post #14


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Ce probleme avem noi ca si biciclisti in Rromania...
Ma uitam pe unde a fost colegul VladG, la ce conditii exista in afara si cum se incurajeaza mersul pe bicicleta.
La ei exista alei, poduri etc. special construite pentru biciclete si noua ne este frica sa iesim cu bicicleta sa nu ne taxeze vreun comunitar.
Nu inteleg de ce dracu nu-i aduna pe toti odata sa-i faca sapun. Cum era inainte existau hinghieri, daca intr-o saptamana nu venea nimeni dupa caine era omorat.
Dar acum exista drepturile animalelor, sau mai bine zis drepturile cainilor. Despre celelalte animale nimanui nu-i pasa. Cu toti mancam carne...
Dar javrele astea ordinare care fac numai rau au drepturi.
Nu le doresc iubitorilor de animale sa-si vada vreodata copilul terfelit de vreo haita de caini.

Si ca sa fiu on topic, cand sunt pe bicicleta ba ii las sa alerge dupa mine (daca ma grabesc) ba ii alerg eu daca sunt prea insistenti. O solutie buna este sa pui frana (cu scart) cand treci pe langa el si vezi ca vrea sa se repeada. Din ce-am vazut ii cam descurajeaza.


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 14 Sep 2010, 15:15
Post #15


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Mie mi se pare ca numarul câinilor vagabonzi a tot scazut de cațiva ani încoace. Cel puțin în Craiova, de când au început să le aplice "cercei" și să-i sterilizeze mai vad doar caini trecuți de tinerețe. Pana prin anii 2000 știu că vedeam o groază de pui pe stradă, și de regulă unde erau ei erau și "părinții" care când vedeau pe cineva în zona imediat deveneau agitați.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 14 Sep 2010, 15:19
Post #16


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Mai ramane si varianta folosirii unui baston telescopic prins strategic la centura biggrin.gif http://www.atlantic-shop.ro/12,baston-tele...4-segmente.html


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 14 Sep 2010, 15:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(vis-a-vis @ 13 Sep 2010, 20:33)
Citesc aici aceleasi grave greseli pe care le-am facut si eu si le fac multi. Raspuns la agresivitate, cu agresivitate.
*



Asa-i ca te uiti la "Cesar si cainii" biggrin.gif

Solutia mea e sa opresc brusc bicicleta si sa urlu la ei. Unii se linistesc altii nu. Cert e ca aia care nu se linistesc, nu se mai apropie de mine. Or gandi ca-s turbat.

Usor ma urc inapoi pe bicla ... si o iau asa usor la vale.
Problema mea este, ca daca faci un traseu prin Bucuresti si vrei sa eviti marile bulevarde, trebuie sa o iei pe stradutele laturalnice unde sunt numai maidanezi... si sa tot cobori/urci de pe bicla. wacko.gif

This post has been edited by Avani: 14 Sep 2010, 15:51


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 14 Sep 2010, 21:09
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Toate sfaturile si bune si frumoase pana dai de niste ciobanesti de pe coclauri care nu numai ca nu se sperie dar se si coordoneaza sa gaseasca bresa din apararea ta.
Daca nu vine ciobanul si arunca cu toporul dupa ei nu se linistesc.


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 14 Sep 2010, 21:22
Post #19


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Avani @ 14 Sep 2010, 16:49)
Asa-i ca te uiti la "Cesar si cainii"  biggrin.gif
*

Ce-i aia? nu crede.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 14 Sep 2010, 21:22
Post #20


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(S4b1n @ 14 Sep 2010, 16:15)
Mie mi se pare ca numarul câinilor vagabonzi a tot scazut de cațiva ani încoace. Cel puțin în Craiova [...]
*



Mie nu mi se pare. Sunt prea multi, poate nu ai mai dat ture cu bicicleta de mult. Daca vrei organizam o iesire DaciaClub cu bicicletele, o sa vezi destule jigodii, unele foarte agresive.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 14 Sep 2010, 21:34
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(vis-a-vis @ 14 Sep 2010, 22:22)
Ce-i aia?
*



O emisiune la Nat Geo

Recomand emisiunea pentru a intelege mai bine comportamentul patrupedelor. Ce am bolduit eu mai sus, parca e citat scos din emisiune. Aleatoriu urmaresc emisiunea (se mai da si reluare). smile.gif


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 Sep 2010, 21:37
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




La aia ciobanesti nici eu n-am tupeul sa arunc cu piatra. In schimb, la potaile care asteapta sa treci de ei, ca nu cumva sa le frigi un bocanc in mufa, si care fug cum alergi spre ei, dar se intorc sa te capseze cand dai sa pleci, le-as purta cu placere blana sub forma de manusi la iarna.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 14 Sep 2010, 21:50
Post #23


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Avani @ 14 Sep 2010, 22:34)
O emisiune la Nat Geo

Recomand emisiunea pentru a intelege mai bine comportamentul patrupedelor. Ce am bolduit eu mai sus, parca e citat scos din emisiune. Aleatoriu urmaresc emisiunea (se mai da si reluare).  smile.gif
*


Stiu ca se uita nevasta-mea la astia ras hohote.gif
Eu nu ma uit... Am asa, o reticienta fata de caini de mic. Pe atunci mi-era frica si de soricari, acum am trecut in extrema cealalta. Observatiile mele sunt facute in timp, dupa ce am trecut prin toata gama de metode. Prefer sa pierd timpul mergand la pas in dreptul lor, decat sa urlu, sa ma iau dupa ei. Uneori, daca am destula viteza, trec pe partea cealalta a strazii si pedalez tare, fugind de ei.

14 Sep 2010, 22:54:
Laurentiule, e normal ce spui. La aia mai slabi te dai pentru ca te simti mai puternic, ei simt ca nu ti-e frica si se sperie. Insa cand ai dat de dulai hotarati, situatia se inverseaza, ei simt ca ti-e frica si ai cam pus-o.
La fel e si in viata, nu se stie niciodata de cine dai. De multe ori scapi cu vorba buna, chiar daca pleci cu orgoliul sifonat wink.gif

This post has been edited by vis-a-vis: 14 Sep 2010, 21:54


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 14 Sep 2010, 21:58
Post #24


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Laurentiu, vezi ca pe strada Tecuci, pe langa "Cainele Negru", e un magazinel cu arme (pistoale, pusti) cu aer comprimat... Ia una bucata pistol cu aer comprimat... Eu mi-am luat un pistol la vreo 130 de lei cu tot cu o punga cu bile de plastic... Iti spun eu, daca il nimeresti in borta c...i pe "rautacios" face alergare de viteza de la Hotel Dunarea pana in Micro 19, fara sa rasufle... Nu ca as avea ceva cu ei, dar decat sa moara mama, mai bine sa moara el, nu? huh.gif Si daca vine inapoi latosul sa te intrebe de ce ai tras in el, ii spui ca din legitima aparare!

This post has been edited by dragoselu: 14 Sep 2010, 22:02


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 15 Sep 2010, 10:47
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@ dragoselu
Pistolul cu bile e jucarie.
Eu zic sa-ti montezi un aruncator de flacari pe ghidon, si cum vezi un caine, l-ai si parlit.
Am inteles ca napalmul e bun.

Acum serios, de unde ai idei din astea?
Adica le gandesti mult inainte sau vin spontan?

Vezi un caine, dai mai repede la pedale si asta e.
Cel putin in Bucuresti merge.
In vreo 13-14 ani de cand merg cu bicicleta asa am facut tot timpul si nu m-a muscat nici un caine.
Sau la Galati sunt altfel de caini?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 15 Sep 2010, 10:48
Post #26


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Sunt d-aia cu covrigi in coada...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 15 Sep 2010, 11:22
Post #27


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




Cel mai tare m-am speriat acum doua saptamani cand am fost din nou pe traseul Arges summer/spring/winter race. La coborare m-au inconjurat cam 10-15 caini foarte furiosi. A fost singura data cand chiar mi-a fost frica. M-am dat jos de pe bicla, si am coborat usor pe langa ea, incercand sa pastrez distanta. Ma foarte bucur ca am reusit sa scap, dar am injurat 5 min. dupa de nervi ca am ratat coborarea cea mai frumoasa. biggrin.gif
Eu reactionez asa:
- daca am ~30kmh si e drum drept, nici nu-i bag in seama, de obicei te urmaresc 10m, si apoi se lasa;
- daca merg normal incetinesc putin si le observ reactiile;
- daca se apropie si mai tare ma dau jos de pe bicla si incerc sa trec nepasator.
Pana acum a mers, sper sa nu fiu "compostat" niciodata.

Totusi recunosc ca dupa evenimentul din padure mi-e mult mai frica decat mi-era inainte.


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 15 Sep 2010, 21:04
Post #28


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(vis-a-vis @ 15 Sep 2010, 10:48)
Sunt d-aia cu covrigi in coada...
*



Discovery_mythbusters_covrigi_in_coada6.jpg

Discovery_mythbusters_covrigi_in_coada1.jpg

This post has been edited by Tamango: 15 Sep 2010, 21:10


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 15 Sep 2010, 21:08
Post #29


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 15 Sep 2010, 22:01
Post #30


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Eu am observat un comportament total diferit al cainilor noaptea fata de ziua.
Daca ziua sunt mai linistiti sau se calmeaza sau sunt mai usor de intimidat, noaptea parca au draci pe ei, sunt mult mai agresivi si au tendinta sa se adune in haite, probabil isi povestesc pe cine au mai capsat peste zi si nu le place sa-i deranjezi de la sueta.

Alta diferenta mare este intre cainii de orasi si ciobanesti, exact ce a scris si Zodrac mai sus si doar de astia din urma ma tem cu adevarat.
Ultrasunetele sunt vax! Daca ai cu adevarat probleme, ultima solutie e un spray cu PIPER, nu lacrimogen, nu paralizant, ci cu PIPER. Celelalte n-au niciun efect.
Oricum si ptr piper e necesar sa fie chiar aproape dulaul, pentru efect maxim, de aia am zis de "ultima solutie", chiar inainte sa te capseze.
E testat de mine, fuge urland.
La paralizant insa e doar nitel surprins, cred ca si cu un deodorant obtii acelasi efect. smile.gif


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:12
Dacia