Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

De unde pot cumpara scaun sofer Renault Twingo, cu airbag

tzimpirika
post 6 May 2008, 15:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 May 08




Am mare nevoie de scaunul de la sofer cu airbag functional deoarece s-a stricat mecanismul care trage scaunul... daca ma poate ajuta cineva... multumesc

Renault Twingo, model 2001, benzina, 1149 CMC

This post has been edited by tzimpirika: 6 May 2008, 21:57


--------------------
Renault Twingo 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 6 May 2008, 16:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti






--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubalus
post 7 May 2008, 09:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 February 08




si la mine e stricat mecanismul care trage scaunul de la sofer...
trebuie schimbat tot?...sau se poate repara?
am vazut ca are niste suruburi acolo la clapeta aia


--------------------
renault twingo 2002 - ct 84 cab
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzimpirika
post 7 May 2008, 15:23
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 May 08




Eu am fost la reprezentanta Renault din Pantelimon si au zis ca nu se baga sa schimbe mecanismul acela pt ca le este frica sa nu dezactiveze, din greseala, airbag-ul... asta daca va vine sa credeti ca e posibil asa ceva... si au spus ca este de preferat sa schimb tot scaunul, pt ca mecanism nu aveau oricum... imi vinea sa il strang de gat pe ala... si uite asa nu stiu unde sa ma duc sa il schimb...


--------------------
Renault Twingo 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
K-PAX
post 7 May 2008, 17:26
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 11 June 07
From: Alba Iulia




Cum ... au zis ca nu il schimba la reprezentanta?? radmasa.gif
Groaznic...
Nu sunt mai multe reprezentante in Bucuresti?? Poate la alta il face...
bafta


--------------------
Renault Twingo Twingo Soleil 1.2l 60CP 2004 - AB-05-YCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 7 May 2008, 18:29
Post #6


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




quote tzimpirika,7 May 2008, 15:23
Eu am fost la reprezentanta Renault din Pantelimon si au zis ca nu se baga sa schimbe mecanismul acela pt ca le este frica sa nu dezactiveze, din greseala, airbag-ul... asta daca va vine sa credeti ca e posibil asa ceva...


eu cred, si nu ca sa fiu gica contra...dar are o logica!nu au rost alte explicatii cum ar fi de ce, sau de ce aia si nu ailalta.e un element important atat dpdv al securitatii si integritatii tale cat si al indispensabilitatii.

This post has been edited by twingooo: 7 May 2008, 18:30


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipad
post 7 May 2008, 19:34
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 20 April 08




eu mi-am dat scaunele jos ca sa scot tapiseria si am scos prima oara borna bateriei dupa care am deconectat airbagurile si nu am patit nimic ''dpdv al sigurantei mele'' radmasa.gif mai bine am incredere in nea'ion de la etajul 2 decat in nepotii de la reprezentanta renault


--------------------
renault twingo 1.2 2003 - bv10ukv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzimpirika
post 8 May 2008, 09:16
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 May 08




Te contrazic TWIGOOO, dar cand am vb cu mecanici de la alte service-uri decat Renault, pur si simplu au inceput sa rada cand au auzit ca nu sunt in stare sa schimbe mecanismul.... asa ca, astia sunt mecanicii de la reprezentanta Renault Pantelimon... deplorabil excl.gif

This post has been edited by tzimpirika: 8 May 2008, 09:17


--------------------
Renault Twingo 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 8 May 2008, 09:40
Post #9


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




contrazici/ataci parerile nu persoanele in primul rand.in al doilea rand, @adipad:am vazut ca ai ceva experienta in mecanica(nu judec eu cat cum ce sau unde)...poate daca eram in locul tau as fi emis aceeiasi parere.insa cum nu sunt, imi place cand ceva nu merge sau se strica sa ascult o parere avizata!sa am pe cine trage la raspundere cu garantia in mana, nu cu bonul de la bere!

ROMANIA....esti in UE!Desteptarea ca s-a facut 2008


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 8 May 2008, 11:23
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Din cate stiu..eu (si am lucrat cu destule sisteme airbag) sistemul airbag este declansat electric. Pe scurt de baterie. Sistemul are si un anume "backup" de energie..adica niste condesatori ce permit inmagazinarea unei cantitati de energie pt scurt timp in caz de declansare fara sursa externa (ex un accident violent in care "zboara" bateria sau se strica instantantaneu sistemul de alimentare - ma rog..teoretic) ACUMA.. sistemul se dezactiveaza in momentul decuplarii bornei de + a bateriei (e bine totusi sa se astepte cam 10 -15 minute dupa asta). Acu fara suparare dar dupa parerea baietii de la renault sunt ori TAMPITI ori au facut misto de tine. De ce ? SIMPLU pentru ca software-ul dedicat Renault-Nissan pe care sigur il au (mai precis DDT2000) PERMITE dezactivarea TEMPORARA a airbag-urilor pentru interventii. Asta pentru cazul de lucru profesional. O spun ca e testat de mine iar informatia asta este furnizata chiar de la cineva din grupul renault (de fapt modul de lucru cu DDT2000) PS NU PRECIZEZ NUME. Iar a doua metoda..decuplarea bateriei.

Asa ca nu mai puneti botul la renault fratilor ...faptul ca sunt incapabili mecanici nostrii gen "nea manivela"..asta e alta problema. Pe scurt scoateti bateria..asteptati un timp (sa zicem 1h...daca vreti sa nu aveti NICI UN DUBIU - cu toate ca 15 minute scrie si in manualul de service) si demontati toate airbagurile..NU ESTE NICI O PROBLEMA. Aveti totusi grija sa nu punei aparate de masura (ohmetre sau alte chestii pe sistemul electric al airbag-ului...e riscant - ohmetrul foloseste pt masurare o tensiune). De altfel cand scoateti airbag-ul de la volan..CU GRIJA..ca e o banda in spirala subtire..si foarte plata care face lagatura cu airbagul..si se rupe foarte usor....Multa BAFTA. Aaa sa nu uit...pai fratilor cand se deconecteaza mufa de sub scaun si apare pe bord iconul cu probleme airbag sare ceva ? ai sa fim seriosi..sa mai discutat problema..Ciao.

This post has been edited by bubu782001: 8 May 2008, 11:28


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubalus
post 8 May 2008, 21:21
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 12 February 08




deci in concluzie...
se poate repara...sau tre' schimbat tot scaunul?


--------------------
renault twingo 2002 - ct 84 cab
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipad
post 8 May 2008, 23:19
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 20 April 08




@twingooo zi sincer ,lucrezi la reprezentanta renault? ca prea te aprinzi,imi cer scuze daca impresia mea e gresita,cat despre faptul ca Romania e in UE radmasa.gif dar nu asta e problema daca scoti borna de la baterie cu cheia scoasa din contact nu trebuie sa astepti nici o secunda si dupa ce scoti airbagul poti pune inapoi borna (va ramane martorul aprins)si sa pleci cu masina,cat despre ohmetrul care declanseaza airbagul ai dreptate


--------------------
renault twingo 1.2 2003 - bv10ukv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 9 May 2008, 09:04
Post #13


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




am mai explicat:sunt adeptul respectului fata de munca altuia si fata de experienta unui expert. mai simplu, apelez la expertul in rezolvarea unei probleme in genere, decat sa imi bag nasul daca nu stiu.nu, nu lucrez la reno si din cate ai observat si tu, cei care intreaba, marea majoritate nici macar nu pun intrebarile pertinente sau sa foloseasca termeni tehnici!darmite sa se apuce de desfacut si reparat nu stiu ce...nu stiu cati din cei de pe forum cu vaste cunostiinte tehnice care au sustinut sus si tare ca fac si dreg au schimbat o bujie!

inca o data:combate/ataca ideile nu persoanele


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
K-PAX
post 9 May 2008, 16:27
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 11 June 07
From: Alba Iulia




Mie mi se pare mai naspa ca la o reprezentanta te duci si iti zice ca nu iti poate repara masina.... atunci de ce mai exista?? radmasa.gif


--------------------
Renault Twingo Twingo Soleil 1.2l 60CP 2004 - AB-05-YCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipad
post 9 May 2008, 16:31
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 20 April 08




cand persoanele nu au idee ,cu toate ca datorita pozitiei lor ar trebui sa aiba,ii ataci direct la gat. ideea e ca daca te duci la o reprezentanta ca sa dai un scaun jos ,o chestie banala,ar trebui sa si reusesti.cand am adus balauru meu din franta acesta avea doua locuri,am montat bancheta si centurile si am mers la RAR,dar datorita seriei baieti au zis ca masina e autoutilitara cu doua locuri.m-au indrumat catre o REPREZENTANTA renault ca acestia sa imi dea o hartie pe care sa scrie ca bancheta si centurile sunt montate corect.reprezentanta a zis ca nu isi pot da seama daca daca sunt montate corect si m-au trimis la plimbare.am sunat aproape la toate reprezentantele din tara pana cand la miercurea ciuc telefonista de la reprezentanta din prima mi-a zis ca se poate si cat ma costa si ca nu sunt primul care a patit asa.deci a trebuit sa ma duc 500 de km ca sa iau o hartie.


--------------------
renault twingo 1.2 2003 - bv10ukv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
K-PAX
post 9 May 2008, 20:22
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 11 June 07
From: Alba Iulia




Foarte naspa si uite ca se intampla in continuare ... ar trebui sa angajeze oameni mai cu capu' pe umeri.... nu zic ca toti sunt asa doar ca mai prinzi asa cate unu si iti face mai multa paguba decat sa repare....
Si eu am patit la fel cu un ford focus c-max..


--------------------
Renault Twingo Twingo Soleil 1.2l 60CP 2004 - AB-05-YCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 9 May 2008, 21:19
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Uite ..cam astea sunt exemplele foarte CLARE pentru care am facut service PERSONAL pe masina.
Stiu..NU SUNT mecanic (ar spune unii carcotasi) nici pregatire in domeniu deosebita nu am..insa..am capacitatea de a intelege fenomelele de pe acolo + cunostinte foarte solde in informatia (de unde de fapt si meseria mea..) o sa radei..dar IT-ul este extraordinar de "inrudit" cu auto..daca va ganditi bine..pana si un banal manual (pdf..doc..etc) ruleaza pe calculator...sa nu mai aducem vorba de diagnoza respectiv...tuning..care in zilele noastre nu se mai poate "asculta" de un nea manivela.."sa mearga rotund" smile.gif

Asa ca incet incet..am facut rost de manuale..am citit am studiat..si am facut tot ce trebuia sa fac BINE..am dat si bani..(cablu diagnoza) si alte cele..am intrebat in stanga si in dreapta..(mai o cunostinta pe la renault..mai un amic cunoscator). Si asa am ajuns sa le pun cap la cap..si sincer nu pot spune ca m-as baga in toate..insa in mare parte nu cred ca as mai lasa pe altul sa puna mana..(e altceva cand desfaci cu grija..nu dai cu ciocanul..si nu alearga altcineva masina cat sta in service). Sau se mai uita unul la tine si zice.."TREBUIE SA SCHIMBI" si baga cam 20% din componente si cere o suma colosala. Asta e..fratilor..faceti voi..daca vreti sa fiti "domni" sa mergeti pe comoditate..atunci dati masina la macelari.

Iar faza cu serviciile..in RO? hmm..pai io sunt la UPC ce exemplu mai bun sa va dau..? (prietenii stiu de ce).

This post has been edited by bubu782001: 9 May 2008, 21:22


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingo2008
post 24 May 2008, 08:51
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 19 May 08




Suntem in UE, avem masini de UE, avem preturi de UE, pretentii de UE, dar oamenii din service-uri si reprezentante sunt aceeiasi, cu ochii dupa luat, dupa ciubucurii, jegmanit etc. Fiti inteligenti. Nu va lasati pacaliti de cladiri impozante, firme mari, receptii, dozatoare de apa, cafea. In spatele lor suntem tot noi romanii vechi inainte de UE icon_mrgreen.gif Generatia UE inca nu sa nascut biggrin.gif


--------------------
renault twingo 2001 - DJ67ADE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 24 May 2008, 11:24
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




coolspeak.gif


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boond
post 31 May 2008, 12:53
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 7 January 08




pai ce sa va spun eu ca mi-am dus twingo la reparat si mi-a schimbat discul de ambreiaj si rulmentul de presiune cand defapt un suport de la motor imi era destrans si vibra.mecanicului i-a facut impresia ca zgomotul dat d vibratie este de la discul de ambreiaj



TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!!!!!


--------------------
renault TWINGO 2005 1.2 benzina - AB 88 AVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 31 May 2008, 13:21
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




Si mai coolspeak.gif .... radmasa.gif


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 15:35
Dacia