Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Becul scrumierei se schimba f usor, Aveti descrierea in cativa pasi

jas2
post 11 Dec 2009, 07:50
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Pe scurt:

Este vorba de masina din semnatura.

Se demonteaza tot ansamblu desuruband cele doua holdsuruburi din stg si drt scrumierei.Se scot mufele din spate si aveti scrumiera (ansamblu) detasata de masina...Se scoate partea mobila in care se scrumeaza si se pune deoparte,dupa care,cu varful unei surubelnite drepte se forteaza putin lateralele(exact ca la gurile de aerisire) si se extrage partea culisanta.Mai luam surubelnita dreapta si prin aceeasi operatie scoatem ansamblu bricheta (cu soclul de plastic negru cu tot).
Invartim bricheta in jurul axei sale pana vine cu becul deasupra incat sa-l putem vedea si inlocui.Ca sa putem invarti bricheta trebuie sa fortam putin intr-un pinten negru din plastic,incat soclul becului sa treaca peste el.Dupa ce am extras becul ars(tot cu ajutorul varfului acelei surubelnite care se pune la baza si se foloseste ca parghie)infigem becul nou intre cele doua lamele(f usor)mergem in habitaclu conectam mufa becului punem pozitia si vedem daca functioneaza becul cel nou sau nu.Daca functioneaza,executam operatiunea in sens invers si avem scrumiera luminata...

Atentie cind montati in scrumiera partea culisanta in cea fixa.Eu m-am chinuit sa asamblez cele doua parti 40 de minute pana sa-mi dau seama ca o faceam cu partea fixa invers(cu susul in jos.)Daca sunt bine pozitionate aceste parti face clank-clank si gata.La o simpla inpingere usoara.Si ansamblul care contine bricheta la fel,clank-clank.

Spor la treaba.Nu am poze din pacate...

Eu am stat circa 50 de minute sa ma gandesc cum sa ajung la acel bec...+ 40 de minute ca nu montam bine acele doua parti descrise mai sus...

This post has been edited by jas2: 11 Dec 2009, 16:47


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 05:37
Dacia